11. júl 2011

- Rozhodnutie v zdravotníctve proti ľuďom
- Pľúcne a infekčné oddelenia sú pre celý kraj už iba v Martine

                               Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                                    Žilina 11. júl 2011

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár zásadne odmieta rušenie oddelení na území kraja spoza zeleného stola. „Keď sa v Kysuckej nemocnici v Čadci v roku 2003 ešte pred mojim nástupom do funkcie predsedu rušilo tamojšie pľúcne oddelenie, ministerstvo zdravotníctva so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou deklarovali, že všetci pacienti Kysúc budú mať kvalitné pľúcne oddelenie v Žilinskej nemocnici. Aký je výsledok? Štátna zdravotná poisťovňa zrušila k 1. júlu 2011 pľúcne oddelenie vo Fakultnej nemocnici v Žiline a zazmluvnila pre tento výkon už len Univerzitnú nemocnicu v Martine. Tak ako sme boli presviedčaní, že sa v Žiline vytvorí silné pľúcne oddelenie, dnes sme presviedčaní, že to bude v Martine pre celé Kysuce a Horné Považie. Tak zrejme budeme o rok presviedčaní, že najlepšie bude, keď sa vybuduje silné pľúcne oddelenie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. A dôsledky? Občania z horných Kysúc budú musieť dochádzať za takýmto vyšetrením a starostlivosťou až do Martina. Zásadne odmietam toto nesystémové rušenie oddelení a v tomto prípade aj pľúcneho vo FN v Žiline, pretože Žilina bude jediným krajským mestom, ktoré nebude poskytovať zdravotnú starostlivosť pre pľúcne ochorenia špecializovaným oddelením, a to nielen pre Horné Považie, ale aj pre celé Kysuce. Po zrušení pľúcneho oddelenia v nemocnici v Ružomberku sa tak táto starostlivosť vzdiali aj obyvateľom Liptova, a tak sa všetci pacienti z celého kraja budú tlačiť v Martine, predtým budú musieť precestovať desiatky kilometrov a zdravotná starostlivosť sa vďaka štátu stáva dostupnejšou len pre bohatých.“

Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK