10. január 2011

- Dokument o skanzene vo Vychylovke očaril na filmovom festivale TOURFILM v Karlových Varoch

                              Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                                 Žilina, 10. január 2011

Žilinský samosprávny kraj (ďalej iba „ŽSK“) zaznamenal svoj prvý nemalý úspech na najstaršom medzinárodnom filmovom festivale turistických filmov TOURFILM v Karlových Varoch. S krátkym 20-minútovým dokumentom o Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke, jednej z expozícií Kysuckého múzea v Čadci, sa v konkurencii 250 filmov z celého sveta prebojoval do dvadsiatky najlepších. Film z cyklu „živá história“ predviedol medzinárodnej porote jedinečnú kysuckú kultúru a históriu v skanzene, ktorý ročne priláka viac ako 30 tisíc návštevníkov zo Slovenska i zahraničia. „Žilinský samosprávny kraj dlhodobo pracuje na uchovávaní kultúrneho dedičstva našich predkov i pre ďalšie generácie. Zároveň však cítime povinnosť ho aktívne šíriť a propagovať na domácej i zahraničnej pôde, aby súčasná generácia poznala a nadväzovala na svoje kultúrne korene,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Miloš Jesenský, riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci, víta šírenie tradícií aj formou filmovej tvorby: "Veľmi oceňujem starostlivosť Žilinského samosprávneho kraja o zachovanie kysuckého kultúrneho dedičstva, pomoc pri propagácii našich pamiatok a masívnu podporu rozvoja múzejníctva v regióne. Súčasne sa teším aj z presvedčivého úspechu dokumentu Jany Špilákovej a Pavla Stolárika o Múzeu kysuckej dediny na prestížnej filmovej prehliadke a ostáva mojim úprimným želaním, aby sme spoločnými silami nachádzali ďalšie atraktívne možnosti prezentácie našich tradícií.“

Žilinský samosprávny kraj zvyšuje atraktivitu skanzenu aj skvalitňovaním služieb návštevníkom. Od roku 2006 preinvestoval v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke spolu 323 885 eur z grantového systému Ministerstva vnútra a regionálneho rozvoja SR a z grantového systému Ministerstva kultúry SR. Na investíciách do skanzenu sa podieľal ŽSK sumou 78 711 eur a z vlastných zdrojov investovalo Kysucké múzeum v Čadci 13 860 eur. Z programu Cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika sa postavil minipark zábavy a oddychu, vďaka ktorému je skanzen atraktívnejší pre rodiny s deťmi.

Skvalitnenie služieb pre návštevníkov prinesie aj výstavba multifunkčného objektu – vstupného terminálu. Bezbariérový objekt v štýle okolitej ľudovej architektúry ponúkne okrem stanice železničky a nástupného perónu aj krytú čakáreň, priestor na výstavy i miesto na oddych a občerstvenie spolu s bezbariérovými toaletami, ktoré doteraz rovnako múzeu chýbali. Pri projektovaní budovy sa myslelo na citlivé zakomponovanie do prostredia skanzenu, s ktorým korešponduje použitie materiálov ako drevo a tehla. Nová reprezentatívna budova a kvalitnejšie služby budú turistov vítať už koncom roka 2011. Plány s Vychylovkou sa tým nekončia. Podľa slov riaditeľa Kysuckého múzea v Čadci už v roku 2012 si budú môcť návštevníci vychutnať oveľa dlhšiu jazdu rušňom, panoramatické výhľady, krásnu prírodu a previezť sa až k susedom na Oravu.

Dokument o Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke postupne odvysielajú regionálne televízie v Žilinskom kraji – Žilinská televízia, TV Dolný Kubín, TV Oravia, TV Turiec, Kysucká televízia, TV Liptov, TV Stará Bystrica a taktiež kresťanská televízia TV Noe. Film je možné vzhliadnuť aj na webovej stránke ŽSK www.regionzilina.sk v časti Zaujímavosti.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK