8. december 2010

- Turzotúra po Žilinskom kraji s Pavlom Dvořákom
- Po stopách Juraja Turzu sa pôjde po Orave, Kysuciach aj Hornom Považí

                                 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                                 Žilina, 8. december 2010

„Po stopách Juraja Turzu“ je názov projektu troch múzeí v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktorým ožíva spoločná, významná historická osobnosť uhorského palatína. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, Kysucké múzeum v Čadci aj Považské múzeum v Žiline pripravili spolu so slovenským historikom a publicistom Pavlom Dvořákom trojdňový program venovaný poznávaniu osobnosti Juraja Turzu nielen ako palatína a radcu Rudolfa II, ale aj kráľovského pohárnika, kapitána preddunajského vojska, a najmä vzdelanca, diplomata a multilingvistu. Od stredy 15. do piatku 17. decembra sa bude v Sobášnom paláci v Bytči, Spoločenskej sále magistrátu v Turzovke a Oravskom hrade, vždy o 11.00 hod. premietať nový film P. Dvořáka o osobnosti Juraja Turzu, po ktorom bude nasledovať beseda autora so študentmi. „Veľmi sa teším z toho, že som sa na severe Slovenska, v Žilinskom samosprávnom kraji, stretol s takým pochopením významu ochrany historického dedičstva. Juraj Turzo je azda najkrajšou a najzaujímavejšou postavou slovenských dejín ranného novoveku, navyše postavou obklopenou vzrušujúcim príbehom. Nakrúcanie filmu bolo pôžitkom a spolupráca s múzeami viac ako príjemná. Už teraz sa teším, ako sa k tejto kapitole slovenskej histórie vrátim v knižnom cykle Stopy dávnej minulosti,“ prezradil o úspešnom projekte známy historik a publicista Pavel Dvořák.

Program bude v týchto dňoch pokračovať aj popoludní, a to neformálnym stretnutím „Na káve s Pavlom Dvořákom“ v Budatínskom hrade, Kysuckom múzeu v Čadci a Čaplovičovej knižnici v Dolnom Kubíne. „Hľadania a nachádzania stôp po uhorskom palatínovi, ktorý poznal, prešiel a pomáhal v rozvoji Orave, Kysuciam i Hornému Považiu, by bolo neúrekom, a preto sa Žilinský samosprávny kraj v spolupráci so svojimi múzeami rozhodli uskutočniť projekt s pracovným názvom Po stopách Juraja Turzu. Prvá časť sa odohrá ešte na sklonku tohto roka, a to za účasti významného slovenského historika i publicistu Pavla Dvořáka. Lepší štart náš projekt ani nemohol mať. A to nie je koniec, ale začiatok budovania povedomia o významnej osobnosti z nášho kraja, ktorá presiahla jeho hranice. Už teraz pripravujú historici všetkých troch múzeí podklady k výpravnej knihe o Turzovi, ktorá po nedávno vydanom Drotárstve Kysuckého a Považského múzea, prinesie pokračovanie historického exkurzu do našich končín,“ vysvetlil plány krajskej samosprávny jej predseda Juraj Blanár. Žilinský samosprávny kraj chce každý rok venovať inej historickej osobnosti, významne spätej s krajom a regiónmi Kysuce, Horné Považie, Turiec, Liptov a Orava.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK

Po stopách Juraja Turzu s Pavlom Dvořákom

Streda 15.12.2010

11.00 hod.

Krátky kultúrny program (Historický šerm a/alebo hudba),

Prezentácia dokumentárneho filmu a beseda so študentmi – Sobášny palác v Bytči

16.00 hod.

Na káve s Pavlom Dvořákom – neformálne stretnutie v priestoroch Považského múzea (Budatínsky hrad) v Žiline

 

 

Štvrtok 16.12.2010

11.00 hod.

Krátky kultúrny program (Renesančná hudba),

Prezentácia dokumentárneho filmu a beseda so študentmi – Spoločenská sála magistrátu v Turzovke

16.00 hod.

Na káve s Pavlom Dvořákom – neformálne stretnutie v priestoroch Kysuckého múzea

 

 

Piatok 17.12.2010

11.00 hod.

Krátky kultúrny program (scéna z turzovských slávností),

Prezentácia dokumentárneho filmu a beseda so študentmi – Oravský hrad

15.30 hod.

Na káve s Pavlom Dvořákom – neformálne stretnutie v priestoroch Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubíne


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky