5. november 2010

- Žilinský kraj a mesto Martin podpísali Memorandum o spolupráci pri výstavbe športového centra
- V Martine vyrastie moderné športové centrum

                           Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                             Žilina, 5. november 2010

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) inicioval s mestom Martin podpis Memoranda o spolupráci pri výstavbe Športového centra pri Spojenej škole v Martine. V súčasnosti je futbalový a atletický štadión pri škole v stave, ktorý neumožňuje ďalší rozvoj školského ani profesionálneho športu. „Po rekonštrukcii bude areál spĺňať kritériá kategórie B podľa Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) a umožní organizovať domáce, ale i medzinárodné súťaže podľa jej pravidiel. Rekordy dosiahnuté v jednotlivých disciplínach v tomto modernom športovom centre už budú môcť byť klasifikované,“ vysvetlil zámery projektu predseda ŽSK Juraj Blanár.

Projekt bude nadväzovať na už existujúce športoviská v areáli školy. Vynovené športové centrum bude slúžiť okrem jej žiakov aj atletickému oddielu. K dispozícii bude tiež športovej verejnosti mesta Martin, jeho organizáciám a klubom, a zabezpečí celoročnú prípravu hokejistov a hokejistiek. Na ihrisku vznikne atletický štadión s 8 dráhami, šprintérska rovinka dĺžky 110 m, obojstranný diaľkarský sektor, vodná priekopa, dva vrhačské a výškarské sektory. Futbalové ihrisko s novým zavlažovacím zariadením a parametrami bude spĺňať normy Slovenského futbalového zväzu. Športovcov potešia nové šatne a divákov zastrešená tribúna s kapacitou cca 2 500 miest. V plánovanom projekte sa počíta aj s vybudovaním parkovacích miest a komunikácií, ktoré zabezpečia bezproblémový príjazd a parkovanie v okolí areálu. Ich súčasťou budú aj chodníky a spevnené plochy.

Podpisom memoranda prejavuje ŽSK a mesto Martin záujem hľadať model financovania rekonštrukcie športového areálu a jeho prevádzkovania. „Pre Žilinský samosprávny kraj je to od jeho existencie po prvýkrát, kedy sme s inou samosprávou, s mestom Martin, podpísali memorandum o spoločnej aktivite, ktorá sa týka podpory športu. Je to naozaj historická udalosť,“ povedal J. Blanár. Zároveň dodal: „Dúfam, že k tejto myšlienke - vytvoriť reprezentatívne športové centrum - sa pridajú i ďalší partneri.“ Počas slávnostného podpisu memoranda prisľúbila pomoc v mene Slovenského atletického zväzu aj jeho predsedníčka Mária Mračnová. Vyjadrila nádej, že nový športový areál vychová úspešných olympionikov.

Riaditeľ školy Jozef Zanovit doplnil, že škola má športové triedy v odboroch džudo, futbal, hokejbal a hokej. „Myslím si, že nielen pre 973 žiakov našej školy, ale aj pre celé mesto Martin, je výstavba centra obrovským prínosom a možnosťou zmeniť situáciu, keď naše deti nemajú kde športovať,“ uzavrel J. Zanovit. Celkové investičné náklady na projekt sa odhadujú na 6 miliónov eur a realizácia projektu je naplánovaná na etapy vzhľadom k možnostiam financovania. V najbližšom období plánujú aktéri memoranda návštevu Medzinárodnej atletickej federácie vo švajčiarskom meste Lausanne, odkiaľ je tiež prisľúbená pomoc na nové športovisko.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK

Vizualizácia nového Športového centra

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky