30. júl 2010

- Žilinský kraj – filmový raj
- Rozprávkové scenérie kraja sa stali kulisou Legendy o lietajúcom Cypriánovi

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 30. júl 2010

Pravidlo, že Žilinský kraj je filmový raj, sa naplnilo i pri natáčaní ďalšieho pozoruhodného diela z čias 18. storočia o lietajúcom Cypriánovi, ktoré v súčasnosti prichádza do kín a poteší všetkých priaznivcov historického a dobrodružného žánru. Režisérka Mariana Čengel-Solčanská totiž spolu s filmármi a hlavnými protagonistami pracovala nielen v Červenom kláštore, v poľskom zámku Niedzica, ale využila aj osobitosť, neopakovateľnú atmosféru a prirodzené krásne prostredie Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke a gotický kostolík pripisovaný templárom v Ludrovej na Liptove. Priestor vo filme dostal i kysucký husľový virtuóz a hudobný pedagóg Anton Pohančeník. Okrem toho titulnú skladbu k filmu naspievala speváčka Zuzana Smatanová, rodáčka zo Žilinského kraja. „Želám filmu veľa divákov a filmárom do budúcnosti veľa pozoruhodných tém na spracovanie, pri ktorých dajú príležitosť vyniknúť aj ďalším úžasným kultúrnym pamiatkam v našom kraji,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.

Žilinský samosprávny kraj podporuje natáčanie filmov vo svojich pamiatkach, o čom svedčí množstvo známych rozprávok a filmov, kde majú diváci možnosť vidieť miesta Žilinského kraja, ktoré sami poznajú a navštevujú. Scenériu kysuckého skanzenu filmári vyhľadávajú od jeho založenia v roku 1975. Odvtedy pomohla vyniknúť filmom ako Želary, Jaškov Sen, Ako divé husi, Živá voda, rozprávkovému príbehu Pehavý Max a strašidlá či rozprávke Plavčík a Vratko. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline zase poslúžilo na natáčanie filmu o krvavej grófke Báthory. Na Oravskom hrade bola nakrúcaná prvá čiernobiela verzia filmu Dracula z roku 1922. Jeho priestory boli využité aj pri nakrúcaní filmov ako Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, Sokoliar Tomáš. Stredoveké hradby na hrade Strečno môžu zase diváci vidieť vo filme Dračie srdce.

 
Kostol v Ludrovej                            Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK