3. september 2010

- Aj v Kysuckej nemocnici v Čadci je oddnes Hniezdo záchrany

                            Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                               Žilina, 3. september 2010

V Žilinskom kraji pribudlo už v poradí štvrté Hniezdo záchrany. Vo svojich priestoroch ho zriadila za pomoci sponzorov, nadácií a občianskych združení Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci (v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja), ktorej spádová oblasť v regióne Kysúc predstavuje viac ako 126 tisíc ľudí. „Vysoko hodnotíme úsilie občianskeho združenia „Naša nemocnica“ pri Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, ktoré v spolupráci s občianskym združením „Šanca pre nechcených“ iniciovalo zriadenie verejného inkubátora, tzv. Hniezda záchrany, kde môže žena v krízovej situácii kedykoľvek bezpečne a beztrestne odložiť nechcené bábätko,“ uviedol počas jeho dnešného otvorenia riaditeľ Úradu ŽSK Pavol Holeštiak. Dieťa dostane okamžitú lekársku starostlivosť, zároveň sa stáva právne voľné na adopciu. Po ženách, ktoré zvolia možnosť ponechať dieťa v starostlivosti iných, nikto nepátra, keďže podstatou fungovania hniezd je ich úplná anonymita. „Pevne verím, že ak bude naše Hniezdo záchrany využívané, prispeje k záchrane životov nechcených detí. Naša nemocnica sa už postará o ich zdravý vývin,“ uviedol riaditeľ nemocnice Jozef Kanaba. Ďalšie zariadenia tohto druhu sa nachádzajú v nemocniciach v Žiline, kde bolo doteraz odložených 5 detí, ďalej v Ružomberku a v Dolnom Kubíne. Práve v Dolnooravskej nemocnici bolo naposledy v auguste odložené dieťa. Pre nemocnicu to bolo po prvýkrát, čo niekto využil Hniezdo záchrany. Od roku 2004 sa zriadilo na celom Slovensku dovedna 16 Hniezd záchrany.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky