28. júl 2010

- Jánošíkove dni vyvrcholia v nedeľu krajským programom
- Ocenenie kraja za prínos v oblasti ľudovej umeleckej tvorby získa Viliam Meško

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 28. júl 2010

Od štvrtku 29. júla do nedele 1. augusta 2010 sa brány Terchovej otvoria účastníkom v poradí už 48. ročníka Jánošíkových dní. Počas štyroch dní sa predstaví na štyroch pódiách viac ako 1100 účinkujúcich. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) drží záštitu nad úvodným i záverečným podujatím festivalu. Štvrtkový program osláv otvorí v priestoroch Makovického domu v Žiline o 15:00 hod. vernisáž výstavy krojov z Terchovskej doliny pod názvom „Čo vŕšok prejdeš, to iný kroj nájdeš“. Záverečný program „Prechádzky po kraji“ v amfiteátri Nad bôrami v nedeľu so začiatkom o 14:30 hod. je vyvrcholením folklórneho maratónu. Vo finále Jánošíkových dní vystúpia Detský folklórny súbor Terchovček, Heligonkári z Trnového, folklórne súbory Rovňan, Kysučan, Oravan, Liptov a Turiec, spevák Miro Jaroš a kapely Ploštín Punk a Arzén. „Záver Jánošíkových dní patrí krajskému programu, v ktorom sa divákom predstavia interpreti z piatich regiónov kraja so symbolickým premostením od folklóru až po súčasné umenie," uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Program je spojený aj s tradičným oceňovaním osobností významne prispievajúcich ku rozvoju kraja. „Pamätnú plaketu Žilinského samosprávneho kraja udeľujeme umeleckému rezbárovi, hudobníkovi, spevákovi a tanečníkovi v jednej osobe – terchovskému rodákovi a jubilantovi Viliamovi Meškovi za jeho dlhoročný prínos v oblasti tradičnej ľudovej umeleckej tvorby na Slovensku,“ spresnil J. Blanár.

Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky