28. apríl 2010

- Infocesty po Žilinskom kraji odkrývajú jeho krásy už piaty rok

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 28. apríl 2010

Zahraničných médií a cestovných kancelárií majú už piaty rok možnosť navštíviť Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) a objavovať jeho krásy prostredníctvom infociest. Odbor regionálneho rozvoja a cestovného ruchu ŽSK tentokrát pripravil infocestu pre 22 zástupcov českých médií a touroperátorov. „Od roku 2006 je Žilinský samosprávny kraj najatraktívnejší pre turistov z Českej republiky. Každý rok tvoria viac ako 30% zo všetkých zahraničných návštevníkov. V minulom roku to bolo dokonca viac ako 42%. I preto sme sa rozhodli tento rok pred začiatkom letnej sezóny ponúknuť nášmu západnému susedovi ďalšie alternatívy na pobyt v Žilinskom kraji,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. V dňoch od 30. apríla do 4. mája 2010 budú záujemcom o spoznávanie nášho kraja prezentované Aquapark Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, Spa&Aquapark Turčianske Teplice, Thermal park Bešeňová i Meanderpark v Oraviciach. V Terchovej návštevníci zažijú prepad Jánošíkovskou družinou, navštívia lanové centrum v Turčianskych Tepliciach a dobrodružstvo bude pokračovať pri splave po rieke Orava na pltiach. Najnavštevovanejší hrad na Slovensku – Oravský, ponúkne českým turistom prehliadku históriou, vystúpenie šermiarov, remeselnícky jarmok i pasovanie do stavu oravských veľmožov. Vďaka infoceste sa návštevníkom predstaví tiež ovčiarska tradícia v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline a autentickú výrobu syrových výrobkov hostia zažijú v Salaši Krajinka v Ružomberku. Gelbovanie dreva a ľudové tradície budú môcť novinári z českých mesačníkov i z českého rozhlasu perom opísať i fotoaparátom zachytiť v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Na návštevu z Českej republiky bude čakať aj jediný Slovenský orloj v Starej Bystrici. Nepovšimnuté neostanú ani unikátne expozície ako Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej a výstava drotárstva, jediná v Európe, ktorá sa nachádza v Považskej galérii umenia v Žiline. „Okrem kultúrnych, prírodných a architektonických zaujímavostí sa hosťom odprezentujú i možnosti ubytovania v jednotlivých regiónoch Žilinského kraja, aby mohli cestovné kancelárie ponúkať českým turistom atraktívne pobyty v našom kraji,“ uviedla riaditeľka odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu ŽSK Iveta Chabadová. Po infoceste pre českých susedov pripravuje krajská samospráva ďalšiu pre zástupcov médií z Poľskej republiky. Práve turistom z tejto krajiny patrí druhé miesto v návštevnosti ubytovacích zariadení v ŽSK, a to dlhodobo tvorí okolo 28 % z celkovej návštevnosti. Tretím v poradí boli v roku 2009 zahraniční návštevníci z Nemecka s piatimi percentami, nasleduje Maďarsko, Južná Kórea, Ukrajina, Litva a Rusko.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK