27. máj 2010

- Víťazom krajského turnaja „SMER AFRIKA 2010“ sú mladí futbalisti z Dolného Kubína

                           Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                               Žilina, 27. máj 2010

Do krajskej futbalovej súťaže „SMER AFRIKA 2010“, ktorú zorganizoval Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), Úrad vlády SR a Slovenský futbalový zväz, sa zapojilo 91 družstiev žiakov do 13 rokov zo základných škôl, futbalových klubov, občianskych združení a záujmových futbalových krúžkov. Do súťaže sa zapojilo 25 družstiev z Horného Považia, 25 z Oravy, 11 z Turca, 10 z Kysúc a 20 z Liptova, dovedna 961 detí. Po dvanástich dňoch futbalového zápolenia vzišlo z jedenástich okresných kôl 22 postupujúcich tímov. Na multifunkčnom ihrisku v Spojenej škole v Turanoch sa 26. mája konalo veľké finále krajského kola. Na prvom mieste sa umiestnil tím zo Základnej školy na Kukučínovej ulici z Dolného Kubína. Druhé miesto získalo družstvo zo Základnej školy na Hurbanovej ulici z Martina a z tretieho miesta sa tešili mladší žiaci z MŠK Žilina. Za najlepšieho hráča bol vyhlásený Stanislav Meľo (ZŠ Martina Kukučína, Dolný Kubín), najlepším strelcom sa stal Marko Repáň (ZŠ Hurbanova, Martin) a ako najlepší brankár bol ocenený Patrik Dulačka (MŠK Žilina). Postupujúcimi družstvami do celoslovenského finále, ktoré sa uskutoční 1. a 2. júna v Bratislave, sa stali prvé dve družstvá. „Hlavnými myšlienkami projektu je oslava futbalu, oslava postupu slovenskej reprezentácie na Majstrovstvá sveta vo futbale v Juhoafrickej republike, a predovšetkým, aktívne zapojenie sa mládeže do zdravého súťaženia,“ skonštatoval po odovzdávaní cien predseda ŽSK Juraj Blanár. Organizátori turnaja vysoko hodnotia široký záujem škôl, priateľskú atmosféru a ducha fair play pri hre detí, ktoré hrali s chuťou a nadšením.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK