26. apríl 2010 (1)

- Letná turistická sezóna sa v Žilinskom kraji začína už 1. mája
- Brány depa sa otvoria, ožijú ľudové zvyky i história

                                Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                               Žilina, 26. apríl 2010 (1)

Kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pripravujú bohaté podujatia, ktorými otvoria tohtoročnú letnú turistickú sezónu. „Najnavštevovanejší hrad na Slovensku odomkne symbolickým kľúčom jeho niekdajší majiteľ Juraj Thurzo, už 1. mája doobeda, aby sa mohli návštevníci Oravského hradu zúčastniť svätej omše v hradnej Kaplnke sv. Michala, pozrieť si šermiarske vystúpenia a ochutnať kulinárske špeciality,“ približuje jednu zo špecialít otvorenia sezóny predseda ŽSK Juraj Blanár. Oravské múzeum otvorí sezónu i v areáli Oravskej lesnej železnice programom pre deti už 15. mája. Na hrade Strečno 1. mája o 9:00 hod. privítajú návštevníkov tiež veľkolepo - delostreleckými salvami. Čakať ich budú upútavky na rozprávkové podujatia „Hop sa hor sa hrad otvor sa!“, výjavy zo života Žofie Bosniakovej, súťaže pre mužov i ženy, a to všetko za zvuku dobovej hudby. Nadšenci folklóru sú už o deň na to, 2. mája o 14:00 hod., pozvaní na nesúťažný folklórny festival v Súľove – Hradnej, na ktorom Krajské kultúrne stredisko v Žiline predstaví kolektívy a jednotlivcov regiónu Horné Považie. Pozrieť si ľudové zvyky na 1. mája o 13:30 hod. budú môcť i v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke počas folklórneho pásma „Stavanie mája“. V ten istý deň o 11:30 hod. sa otvoria aj brány depa, aby sa deti aj dospelí potešili z jazdy na Historickej lesnej úvraťovej železničke. Považská galéria umenia v Žiline pozýva 13. mája nadšencov umenia na výstavu Stanislava Balka, ktorá mapuje 40 ročnú tvorbu tohto významného predstaviteľa maľby a grafiky. V poradí už XIX. ročník výstavy detskej výtvarnej tvorby - Bienále fantázie sprístupní od 22. mája Turčianska galéria v Martine. Na svoje si prídu i milovníci psov na Medzinárodnej výstave slovenských čuvačov 29. mája v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Na druhý deň pripravilo múzeum pre návštevníkov Ovčiarsku nedeľu s pastierskou tematikou a vystúpeniami folkloristov. Bližšie informácie o týchto a ďalších podujatiach si záujemcovia môžu pozrieť v kalendári podujatí na webovej stránke ŽSK www.regionzilina.sk.

 

                                                                                              Mgr. Zuzana Muchová
                                                                                                    hovorkyňa ŽSK