18. jún 2010

- Vo Východnej sa „Ako jedna rodina...“ predstavia folkloristi Žilinského kraja

                            Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                               Žilina, 18. jún 2010

Východná sa už po 56.-krát rozozvučí tónmi ľudovej hudby a spevom folkloristov zo Slovenska i zahraničia. V rámci trojdňového programu od 2. do 4. júla 2010 vystúpi na festivale približne 1200 účinkujúcich. Piatkový, druhý júlový večer bude o 19:00 hod. patriť na veľkom pódiu amfiteátra prezentácii ľudových kolektívov a jednotlivcov zo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). „Programom pod názvom „Ako jedna rodina...“ chceme predstaviť významné rody, rodiny a generácie folkloristov, ktorí žijú a úspešne pôsobia v našom kraji,“ uviedol riaditeľ odboru kultúry a komunikácie s verejnosťou ŽSK Peter Kubica na margo jedenástich umeleckých zoskupení zo všetkých regiónov kraja. Horné Považie budú vo Východnej reprezentovať Bobáňovci z Terchovej, Fupšovci zo Štiavnika a Jakubíkovci z Hvozdnice. Kysucký folklór zastúpia Gernátovci z Turzovky a FS Kelčovan z Čadce. Za domácich, liptovských folkloristov, obecenstvu zaspievajú a zatancujú Littvovci z Liptovských Sliačov, FS Liptov z Ružomberka a Šimunkovci z Východnej. Oravské rezké tóny predstavia Harmatovci zo Suchej Hory, Vavrekovci z Liesku a Ganobčíkovci z Oravského Veselého. Večerom bude moderátorsky sprevádzať herec Slovenského komorného divadla v Martine František Výrostko. „V našom kraji môžeme stále vidieť silné puto k ľudovým tradíciám, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenie bez toho, aby stratili na svojej autentickosti a kvalite. Osobne pozývam fanúšikov folklóru na piatkový večer do Východnej, kde ukážu svoje umenie významné folklórne osobnosti kraja v jednom programe ako veľká folklórna rodina,“ uzavrel predseda ŽSK Juraj Blanár. Piatkový program pripravil Žilinský samosprávny kraj a Liptovské kultúrne stredisko.

                                                                            Mgr. Zuzana Muchová
                                                                     hovorkyňa ŽSK