15. jún 2010

- Ocenili 21 víťazov siedmich študentských súťaží kraja

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 15. jún 2010

Žilinský samosprávny kraj ocenil aktívnych stredoškolákov, ktorí sa zapojili počas školského roku 2009/2010 do siedmich súťaží kraja. Vo výtvarnej a literárnej súťaži „Môj slovenský športový idol“, ktorej sa zúčastnilo 32 študentov, vyhrali Gabriela Fojtíková a Nikola Vrbinárová z Gymnázia v Turzovke. Druhé miesto získala Soňa Milová zo Spojenej školy v Žiline a tretia sa umiestnila Monika Trnková z ružomberskej Obchodnej akadémie. Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia zorganizoval kraj pre žiakov osemročných gymnázií výtvarnú súťaž „Stopy skazy v prírode“. Autormi víťazných prác sú Michaela Martišová (1.) a Beáta Pribilová (3.) z bytčianskeho Gymnázia a Michal Kráľ (2.) z Gymnázia J. Lettricha v Martine. Spolu 13 študentov sa zúčastnilo súťaže „Mladý vedec“, určenej študentom 2. a 3. ročníka stredných škôl. Kreativitu v spracovaní osobnej skúsenosti s vedou prejavili víťazi Vladimír Baďo (1.) zo Strednej odbornej školy v Liptovskom Mikuláši, Gabriela Sedláková (2.) a Miroslava Gábrišová (2.) z Gymnázia v Bytči a Peter Bátory (3.) spolu s Tatianou Šustekovou (3.) zo Strednej odbornej školy dopravnej v Martine. V rámci štvrtého ročníka literárnej súťaže „Ako prežiť školu?“ predstavilo svoje návody ako zvládnuť prvý ročník na strednej škole dovedna 46 študentov. Tretiu priečku obsadila Patrícia Husárová zo Strednej zdravotnej školy v Žiline, druhé miesto získal Štefan Bobáň zo Strednej odbornej školy lesníckej v Liptovskom Hrádku a z prvého miesta sa tešila Veronika Motýľová z Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Vo vzájomnej konkurencii sa stretlo aj 12 stredoškolských časopisov v súťaži „Školský časopis 2010“. Tohtoročnými víťazmi sú časopisy KANÁL (3.) Gymnázia v Námestove, GAUDEAMUS (2.) Spojenej školy v Nižnej a GYMLET (1.) Gymnázia J. Lettricha v Martine. Víťazov už má aj 7. ročník medzinárodnej vedomostnej súťaže „Priateľské kraje v zjednotenej Európe“, ktorej úlohou je predstaviť kultúru, históriu, etnografiu, geografiu a hospodárstvo Žilinského samosprávneho kraja a štyroch ďalších partnerských regiónov súťaže. Zo 63 súťažiacich budú v medzinárodnom kole reprezentovať Žilinský samosprávny kraj Peter Kajánek (3.) zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Čadci, Maroš Kramár (2.) z Gymnázia J. C. Hronského vo Vrútkach a Svetlana Viktória Stuchlá (1.) z Gymnázia J. Lettricha v Martine. Vo vedomostnej súťaži „Mladý Slovák“ excelovali v poznatkoch o tradíciách, kultúre a histórii slovenského národa spomedzi 41 študentov Štefan Dvorský (3.) zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Ružomberku, Filip Sliacky (2.) z ružomberskej Obchodnej akadémie a Soňa Kolenčíková (1.) z Gymnázia v Námestove. „Ohodnotili sme spolu 21 úspešných študentov v siedmich súťažiach. Teší nás, že žiaci majú stále záujem nielen o športové, ale aj o literárne, vedomostné i výtvarné súťaže. V školskom roku 2009/2010 sa do nich zapojilo približne 220 študentov,“ zhodnotila riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Dana Weichselgärtner.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK