11. november 2010

- Výstava venovaná osobnosti Martina Kukučína od 15. novembra aj na Úrade Žilinského kraja v Žiline

                            Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                           Žilina, 11. november 2010

Výstavné priestory Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) ponúknu od 15. novembra 2010 pútavý pohľad do života významnej osobnosti spoločenského a literárneho života, oravského rodáka Martina Kukučína. Medzinárodný výstavný projekt Slovenskej národnej knižnice v Martine MARTIN KUKUČÍN - spisovateľ, humanista, svetobežník vznikol pri príležitosti tohtoročného 150. výročia narodenia klasika našej literatúry. „Ide o prvú výstavu, ktorá prostredníctvom bohatého, unikátneho obrazového a dokumentačného materiálu komplexne a v širších súvislostiach približuje Kukučínovo dielo a pôsobenie nielen na Slovensku či v Prahe, ale aj v Chorvátsku na ostrove Brač, v Čile v Punta Arenas a v Argentíne v provincii Cordóba,“ hovorí autor výstavného projektu a námestník generálneho riaditeľa Slovenskej národnej knižnice pre Pamätník národnej kultúry Peter Cabadaj.

Výstava mala svoju svetovú premiéru v Kukučínovom rodisku. Ako prvá jeho výstavu hostila Základná škola M. Kukučína v Dolnom Kubíne. Potom sa výstava predstavila v novostavbe Slovenského národného divadla v Bratislave, v Dome národnostných menšín v Prahe a od najbližšieho pondelka je verejnosti sprístupnená vo foyer Úradu Žilinského samosprávneho kraja. „Žilinský samosprávny kraj si spolu s Oravským múzeom tiež pripomína 150. výročie narodenia Kukučína odhalením pamätnej tabule na spisovateľovom rodnom dome v Jasenovej, ktorý je jednou z expozícií múzea. Kukučínovi vďačíme nielen po literárnej, ale i kultúrnej stránke za cenné zasvätenie do koloritu života vidieckeho i mestského človeka na prelome 19. a 20. storočia,“ uviedol riaditeľ Úradu ŽSK Pavol Holeštiak. Výstava potrvá do 26. novembra 2010.

V rokoch 2011 - 2012 sa uskutočnia prezentácie výstavy v Martine (Slovenské národné literárne múzeum), Chorvátsku (Selce, Našice), Čile (Punta Arenas), Argentíne (Buenos Aires, Cordóba) a v Slovenských inštitútoch vo svete.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky