11. máj 2010

- Inovácia Žilinského kraja za rok 2009 má svojich víťazov
- Záujem verejnosti o inovačné aktivity z roka na rok narastá

                             Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                                 Žilina, 11. máj 2010

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) hľadá a oceňuje inovatívnych lídrov v regióne. Tých najúspešnejších tento krát našiel v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne. Záver 4. ročníka konferencie Inovačný rozvoj regiónov 2010 patril udeľovaniu ocenenia „Inovácia Žilinského kraja za rok 2009“. V kategórii Malé a stredné podniky ho získala spoločnosť Fiving, s. r. o. z Liptovského Mikuláša. Porotu zaujala projektom tepelného čerpadla ako účinného zdroja tepla. Víťazstvo v kategórii Regionálny rozvoj si vybojovalo mesto Dolný Kubín. Kryštáľovú sošku si odnieslo za „Uplatnenie moderných technologických prístupov v sociálnych službách“. Projekt riešilo mesto v spolupráci so spoločnosťou Macro Components, s. r. o. zo Žiliny. O víťazstvo v oblasti inovácií sa v tomto ročníku uchádzalo dovedna 19 žiadateľov z radov podnikateľov i samospráv. „Narastajúci počet prihlásených projektov v porovnaní s minulým rokom, kedy ich bolo 13, svedčí o zvyšujúcom sa záujme verejnosti o inovačné aktivity,“ hovorí riaditeľka odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu ŽSK Iveta Chabadová. Predchádzajúcich dvoch ročníkov inovačného ocenenia sa zúčastnilo spolu 27 subjektov zo Žilinského kraja. „Rozmanitosť prihlásených projektov a ich praktický význam v rôznych sférach verejného života nám potvrdzuje potrebu oceňovať ich tvorcov. Inovačné ocenenie vyzdvihuje a dáva podporu praktickým myšlienkam a nápadom,“ doplnil podpredseda kraja Jozef Štrba. „Ocenenie je potvrdením kvality nášho projektu, ktorý prináša nové možnosti v tepelnom hospodárení a je využiteľný tak pre penzióny, ako aj pre rodinné domy,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Fiving, s. r. o. Aktuálny ročník konferencie, ktorý bol spoločným projektom slovenských, českých a poľských regiónov, sa konal už tradične pod záštitou predsedu ŽSK Juraja Blanára. Workshopy, prezentácie, prednášky i diskusie o inovačných možnostiach v regiónoch boli určené podnikateľom, samosprávam, univerzitám i stredným školám. Svoje projekty môžu inovatívni tvorcovia do ocenenia každoročne prihlásiť do 15. decembra.

                                                                                                  Mgr. Zuzana Muchová
                                                                                                        hovorkyňa ŽSK