1. október 2010

- Považská galéria umenia získala ocenenie architektov CE-ZA-AR 2010

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 1. október 2010

Z deviateho ročníka Ceny Slovenskej komory architektov si odniesla cenu CE-ZA-AR 2010 aj Považská galéria umenia (PGU) v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Medzinárodná odborná porota architektov rozhodovala o víťazoch v šiestich kategóriách. PGU uspela s projektom zrekonštruovaného podkrovia z dielne architekta Dušana Voštenáka v kategórii Obnova a rekonštrukcia budov. „Ocenenie je pre mňa zadosťučinením po niekoľkoročnej realizácii tohto krásneho diela s veľkou myšlienkou. Našou snahou bolo vytvoriť adekvátne miesto pre stálu expozíciu majstra Vincenta Hložníka a môžem povedať, že táto cena potvrdzuje, že sa nám to podarilo,“ povedal architekt D. Voštenák. Rekonštrukciu Považskej galérie umenia v Žiline financoval z vlastných zdrojov Žilinský samosprávny kraj, a to v celkovej výške 1,59 milióna eur. „I tento projekt potvrdil, že investovať do kultúry má svoj zmysel a nepopierateľný význam. Žilinský samosprávny kraj je vlastníkom unikátnej zbierky 799 diel nášho rodáka a umelca Vincenta Hložníka, ktoré dnes môžu obdivovať domáci aj zahraniční návštevníci v jedinečných priestoroch ušitých priamo na mieru tejto zbierky,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár presne po roku od oficiálneho otvorenia zrekonštruovanej galérie. Intenzívne rekonštrukčné práce na galérii prebiehali od roku 2007. V strešných priestoroch sa stal pôvodný krov súčasťou modernej presklenej kovovej konštrukcie, čím získali podkrovné priestory vzdušnosť a nezameniteľnú atmosféru. Tú umocňuje nočné bodové osvetlenie, vďaka ktorému je počas tmy vidieť vystavené diela už z diaľky. Upravená bola tiež fasáda budovy, pričom sa zvýraznili jej pôvodné secesné prvky. Riaditeľ PGU v Žiline Milan Mazúr nás informoval, že táto rekonštrukcia je od postavenia budovy v roku 1911 najväčšia, budove dala nový šat a nádych. „Cena CE-ZA-AR je veľkou poctou galérii ako takej, ale aj Hložníkovej stálej expozícii, ktorá bola leitmotívom celej rekonštrukcie. Atmosféru preskleného podkrovného priestoru totiž efektne dotvárajú expresívne diela majstra, cez ktoré získalo miesto svojho genia loci,“ konštatoval riaditeľ galérie. Ocenenie CE-ZA-AR 2010 bude podľa slov M. Mazúra vítať návštevníkov vo foyeri galérie.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK