1. október 2010 (2)

- Vo finále Župnej kalokagatie opäť bodoval Žilinský samosprávny kraj

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 1. október 2010

Študenti Spojenej školy Slanická osada z Námestova obhájili v Turanoch farby svojho kraja, keď vyhrali IV. ročník celoslovenského kola Župnej kalokagatie. Na pomyselnom stupni víťazov tak vystriedali Gymnázium Jozefa Lettricha v Martine, ktoré triumfovalo v minulom roku. Žilinský kraj si tak odniesol víťaznú trofej už po piaty raz. Okrem domáceho zastúpenia sa finále zúčastnili aj mladí športovci z Bratislavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho a Banskobystrického samosprávneho kraja. „Od prvého ročníka vzbudila súťaž u študentov veľký záujem a od roku 2007 (v roku 2006 bol nultý ročník) až dodnes, sa do Župnej kalokagatie zapojilo 1580 žiakov, pričom v tomto roku sa jej zúčastnilo 260 stredoškolákov,“ hovorí o úspešnom projekte riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Dana Weichselgärtner. Podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára účastníci súťaže aj tento rok opäť potvrdili, že okrem teoretických vedomostí sú aj vo výbornej fyzickej kondícii. „Kalokagatia v starom Grécku bola ideálom telesne a duševne kultivovanej osobnosti. Že takáto méta nie je študentom vzdialená nás presvedčili predvedenými výkonmi. Víťazom blahoželám a verím, že i ďalší ročník prinesie minimálne rovnako kvalitné výkony,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.
Celoslovenskému finále súťaže predchádzali regionálne kolá. V Žilinskom samosprávnom kraji v nich súťažilo 37 škôl, do krajského kola postúpilo 10 tímov. Zmiešané družstvá sa v rámci súťaže popasovali s orientačným behom v teréne, porovnávali sa ich športové zručnosti a teoretické vedomosti. Partnermi súťaže bolo Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Žiline, Rescue team Slovakia, Stredná zdravotnícka škola zo Žiliny a usporiadateľ - Spojená škola v Turanoch.

Mgr. Zuzana Muchová
hovorkyňa ŽSK