6. október 2009

- Ukončenie prijímania kandidátok do volieb do ŽSK

                          Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja 

                                                 Žilina, 6. október 2009

Včera, 5. októbra 2009, bol posledný termín na podávanie kandidátnych listín do volieb do Žilinského samosprávneho kraja. Zapisovateľka krajskej volebnej komisie prijímala listiny od politických strán i nezávislých kandidátov do 24.00 h. Na základe jej informácií sú známe predbežné a neoficiálne fakty o záujemcoch o kandidatúru do ŽSK v tohtoročných voľbách, ktoré sa konajú 14. novembra 2009. O post predsedu Žilinského samosprávneho kraja sa chcú uchádzať štyria kandidáti. 

Kandidáti na predsedu:
1. Ing. Juraj Blanár – kandidát koalície týchto polit. strán - SMER – sociálna demokracia, Slovenská národná strana, Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko, Hnutie za demokraciu, Strana zelených, Slobodné Fórum
2. Ing. Štefan Brestovský – kandidát polit. strany Agrárna strana vidieka
3. Doc. Ing. Pavel Pavlásek, PhD. – kandidát koalície polit. strán – Koalícia politických strán a hnutí Kresťanskodemokratické hnutie, Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Občianska konzervatívna strana
4. PaedDr. Jozef Tarčák – nezávislý kandidát

O post predsedu ŽSK sa v prvých voľbách 2001 uchádzalo 18 kandidátov, o post poslanca krajského parlamentu 590 kandidátov, z toho 94 nezávislých. Predsedom sa stal Jozef Tarčák. V druhých voľbách 2005 sa popri 7 kandidátoch na predsedu aktívne zapojilo do volebného diania 305 kandidátov za strany a koalície a 56 nezávislých. Predsedom sa stal Juraj Blanár.

Kandidáti na poslancov:
Z toho nezávislí kandidáti – 129 kandidátov
Politické strany alebo koalície, ktoré podali samostatnú kandidátnu listinu: celkový počet 20
1. Zjednotená Slovenská národná strana
2. Strana občianskej solidarity
3. Demokratická únia Slovenska
4. ÚSVIT
5. KDH, SDKÚ – DS, OKS
6. SMER, ĽS – HZDS
7. Združenie robotníkov Slovenska
8. MISIA 21 – Hnutie kresťanskej solidarity
9. Komunistická strana Slovenska
10. Konzervatívni demokrati Slovenska
11. Agrárna strana vidieka
12. Sloboda a Solidarita
13. MOST – HÍD
14. Slovenská ľudová strana
15. Hnutie za demokraciu, Slobodné Fórum a Strana zelených
16. Slovenská národná strana
17. NOVÁ DEMOKRACIA
18. Strana demokratickej ľavice
19. Strana zelených Slovenska
20. EURÓPSKA DEMOKRATICKÁ STRANA

Presné zoznamy kandidátov, ktorí splnili všetky potrebné náležitosti, zverejní krajská volebná komisia, ktorú budú tvoriť zástupcovia jednotlivých kandidujúcich strán. Komisia musí zasadnúť do 10. októbra, do 15. októbra musí zaregistrovať či nezaregistrovať kandidátov a zoznam kandidátov zverejniť do 25. 10., a to všetko na základe Zákona 303/2001 o voľbách do orgánov do samosprávnych krajov. 

                                                                                   Mgr. Peter Kubica
                                                                hovorca Žilinského samosprávneho kraja


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky