29. október 2009

- Návštevnosť kultúrnych organizácií ŽSK

                          Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                               Žilina, 29. október 2009

Rok 2009 sa ešte neskončil a už je návštevnosť niektorých kultúrnych organizácií, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), rovnaká alebo dokonca vyššia ako v predchádzajúcich rokoch. Za deväť mesiacov tohto roka navštívil Hrad Strečno, Oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej i Expozíciu Hájnikovej ženy v Oravskej Polhore rovnaký počet návštevníkov ako za celý minulý rok. „Rekordy však lámu Hrad Likava, Gotický kostol Ludrová, Archeoskanzen Havránok, všetky patriace pod Liptovské múzeum, ktoré majú už teraz najvyššiu návštevnosť od roku 2006,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov do výraznej miery sa pod to podpísalo osadenie 53 tabúľ a 127 smerových značiek na cesty, ktoré vyhotovila krajská samospráva ako jedna z prvých na Slovensku. Značenia turistov upozorňujú na vzácne kultúrne pamiatky Žilinského kraja a uľahčujú tak cestu k nim. Kým v roku 2008 si Banícky dom vo Vyšnej Boce prišlo pozrieť 220 záujemcov, v tomto roku je počet už 2,61-násobne vyšší, a to 575 návštevníkov. Sklamaní nemusia byť ani v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, o ktoré spolu s Historickou lesnou úvraťovou železničkou prejavilo záujem najviac turistov za posledné štyri roky. Etnografická expozícia Jánošík a Terchová, práve v obci Terchová, eviduje vďaka jej revitalizácii, nárast o 1 586 návštevníkov v porovnaní s minulým rokom. Na prílev turistov čaká tento rok i Sobášny palác – klenot Bytče, ktorému bola po rekonštrukcii krajskou samosprávou prinavrátená pôvodná podoba. Najnavštevovanejšími kultúrnymi organizáciami ŽSK aj tento rok zatiaľ naďalej ostávajú Krajská knižnica v Žiline, nasleduje Oravský hrad a treticu uzatvára Turčianska knižnica v Martine. O podporu cestovného ruchu a návštevnosti sa od konca septembra tohto roka snaží i mladý, na Slovensku prvý, projekt Žilinského samosprávneho kraja - Rodinné pasy. Rodiny vďaka nemu môžu okrem zliav z oblasti športu, voľnočasových aktivít využívať zľavy vo výške 5 až 50% tiež v oblasti kultúry v rámci celého Žilinského kraja. Všetkých poskytovateľov vrátane kultúrnych organizácií je možné nájsť na stránke www.rodinnepasy.sk. „Za mesiac sa zaregistrovalo už 150 rodín zo Žilinského kraja, a dúfam, že ich počet bude stále narastať,“ dodal predseda ŽSK J. Blanár.

                                                                           Mgr. Ľubomíra Masnicová
                                                          odbor informácií a zahraničných vzťahov ŽSK