24. september 2009 (3)

- Župná kalokagatia už po štvrtý raz
- Žiaci z Gymnázia J. L. v Martine víťazmi krajského kola

                                Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja  

                                              Žilina, 23. september 2009


Už po štvrtý raz sa stretli stredoškoláci z piatich regiónov kraja v športovo-vedomostnom zápolení o krajské prvenstvo v treťom ročníku (v roku 2006 bol nultý) Župnej kalokagatii 2009. Do semifinále sa dostalo 10 najlepších družstiev z regionálnych kôl. Porovnali si teoretické vedomosti z oblasti cestnej dopravy, štátu a práva, ekonomiky, styku s verejnosťou, sociálnych služieb, športu, prvej pomoci, histórie a geografie, prevencie drogových závislostí, bezpečnosti a ochrany zdravia či protipožiarnej a civilnej ochrany. Súťažnou kategóriou bola aj fyzická zdatnosť žiakov v terénnom orientačnom behu na tri kilometre a nechýbala streľba zo vzduchovky, hod granátom a prechod po lane. Tento rok sa z víťazstva tešilo družstvo Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine, ktoré tak postupuje do celoslovenského finále v Turanoch. Tabuľku troch najlepších tímov dopĺňa ešte Obchodná akadémia Dušana Metoda Janotu z Čadce – víťaz Kalokagatie z roku 2007 a Gymnázium v Liptovskom Hrádku. O prvenstvo medzi víťazmi ďalších siedmich krajov bude martinské gymnázium bojovať vo finále 5. októbra 2009. „Snahou Žilinského samosprávneho kraja je vrátiť šport do škôl a zapojiť čo najväčší počet mladých ľudí do športových aktivít. Kalokagatia v starom grécku bola symbolom fyzicky, duševne, ale najmä mravne kultivovanej osobnosti. Naši študenti svojimi výsledkami dokazujú, že sa chcú k tomuto ideálu priblížiť, “ povedal iniciátor súťaže a zároveň riaditeľ Úradu Žilinského samosprávneho kraja Pavol Holeštiak. 

                                                                          Mgr. Jana Špiláková
                                                        odbor informácií a zahraničných vzťahov ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky