14. október 2009

- Liptovské múzeum v Ružomberku získa unikátny parný rušeň

                             Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja 

                                                Žilina, 6. október 2009

Stredná odborná škola dopravná v Martine – Priekope a Liptovské múzeum pripravujú zaujímavý projekt - vzájomnú výmenu lokomotív. Historický parný rušeň U3700 z roku 1948, v súčasnosti patriaci škole, pôvodne premával ako jedna z prvých úzko-koľajok na Slovensku v Železiarňach Podbrezová. V 80. rokoch ho pred šrotoviskom zachránila oprava, na ktorú sa podujali práve pedagógovia a žiaci z odbornej školy v Martine. Odvtedy sa stal jej súčasťou. Nadšenci pary a parných strojov však budú môcť tento slovenský unikát už čoskoro obdivovať vo vynovenej podobe v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, kde bude vystavená na obdiv návštevníkom. „Liptovské múzeum v Ružomberku sa podujalo na opravu a rekonštrukciu parného rušňa, ktorý bol doteraz vystavený vplyvom počasia a vyžaduje si renováciu. Naším cieľom je zachrániť ho pre budúce generácie a zabrániť jeho úplnej devastácii, ktorá mu bez adekvátnej opravy hrozí,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja, a zároveň iniciátor myšlienky, Juraj Blanár. Stredná odborná škola dopravná získa výmenou za historický parný stroj od Spolku Čiernovažskej mašinky o päť rokov mladší, už zrekonštruovaný motorový rušeň.

 
                                                                           Mgr. Jana Špiláková
                                                        odbor informácií a zahraničných vzťahov ŽSK