11. november 2009

- Inovácie sa v Žilinskom kraji budú oceňovať už po 3. krát

                       Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja 

                                           Žilina, 11. november 2009

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) tento rok opäť ocení inovatívnych lídrov medzi malými a strednými podnikmi a v oblasti regionálneho rozvoja. Podnikatelia a firmy zamerané na priemyselnú výrobu a poskytovanie služieb, samosprávy miest a obcí či občianske združenia v Žilinskom kraji sa môžu už po tretíkrát uchádzať o ocenenie „Inovácia Žilinského kraja“. Udeľovať sa bude, rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch, v dvoch kategóriách: „Malé a stredné podniky“ a „Regionálny rozvoj“. „Ekonomický rozvoj nie je v súčasnosti možný bez inovácie a kvalitných ľudských zdrojov. Jedným z nástrojov na zvýšenie konkurencieschopnosti nášho kraja aj v čase krízy je technologický náskok a kvalita produkcie. Projekty, ktoré sme mali v predchádzajúcich rokoch možnosť posudzovať, svedčia o tvorivom potenciáli podnikov i samospráv v našich regiónoch,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár a zároveň vyjadril presvedčenie, že i v treťom ročníku bude prihlásených mnoho kvalitných zámerov.
Počas dvoch doterajších ročníkov sa zapojilo dovedna 24 zástupcov samospráv ako aj súkromných firiem a záujmových združení. V roku 2007 získala ocenenie spoločnosť EMTEST zo Žiliny za bezhotovostný platobný systém vo verejnej doprave. Obec Necpaly si zase odniesla cenu za využívanie prototypu malej obecnej vodnej elektrárne. Minulý rok bola medzi 13 uchádzačmi najúspešnejšia spoločnosť I.TRAN, s.r.o. z Turzovky s inovovaným zložením a výrobou termobielizne. V kategórii regionálny rozvoj zvíťazilo mesto Turčianske Teplice s poukážkovým systémom vo verejných službách. Dvoch víťazov oceňovania za rok 2009 čaká okrem pamätnej plakety a verejnej prezentácie, aj finančná odmena vo výške 1 600 eur. Výsledky budú slávnostne vyhlásené na konferencii Inovačný rozvoj regiónov v roku 2010. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 15. decembra 2009. Ďalšie informácie o ocenení „Inovácia ŽSK 2009“ sú zverejnené na stránke Žilinského samosprávneho kraja www.regionzilina.sk.

 
                                                                         Mgr. Jana Špiláková
                                                     odbor informácií a zahraničných vzťahov ŽSK