1. október 2009

- Prvá expozícia fauny a flóry na Kysuciach dokončená
- Štyri múzeá sa spojili v jednom projekte

                            Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja 

                                                Žilina, 1. október 2009 


Unikátny projekt spolupráce štyroch múzeí v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), na vytvorení 1. expozície fauny a flóry Severozápadného Slovenska na Kysuciach, získal finálnu podobu. Exponáty živočíšnych a rastlinných druhov typických pre Kysuce a širšie okolie, ktoré zo svojich depozitárov poskytli zapojené múzeá, zatraktívňuje navyše aj replika samice mamuta v životnej veľkosti, patriaca medzi najväčšie lákadlá výstavy. Aj tento živočíšny druh bol totiž súčasťou prehistorickej kysuckej fauny, ako to dokazujú nájdené fosílne pozostatky v blízkom okolí. Okrem komplexného zmapovania prírodných rázovitostí okolia Kysúc má expozícia praktický význam aj pre výučbu žiakov. A to vďaka špecializovanej učebni, ktorú môžu využívať pri výuke prírodovedných a environmentálnych disciplín, priamo v priestoroch múzea, s využitím modernej audiovizuálnej techniky. „Táto expozícia bude mať pre región i kraj veľký význam, nakoľko takto ucelená ukážka prírodného bohatstva oblasti, v ktorej žijeme, nám doteraz chýbala. Osobitný úžitok z nej budú mať najmä naše deti, ktoré vďaka takejto interaktívnej forme môžu lepšie spoznávať krásu a rozmanitosť našich regiónov,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Jeho slová potvrdzuje už teraz vysoký záujem verejnosti. „Vďaka veľkému záujmu škôl a návštevníkov, ktorí sa nám ozývajú z rôznych kútov Slovenska, sme pristúpili k rozšíreniu otváracích hodín, čím sme vyšli v ústrety nielen organizovaným školským skupinám, ale aj rodinám s deťmi či individuálnym návštevníkom,“ povedal riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci a iniciátor projektu Miloš Jesenský. Expozíciu v Dome kultúry v Krásne nad Kysucou môžete navštíviť cez týždeň od 9. do 17. hodiny a každý nepárny víkend od 10. do 15. hodiny. Projekt sa mohol zrealizovať aj vďaka finančnej podpore Žilinského samosprávneho kraja - zriaďovateľa Kysuckého múzea v Čadci. Ďalšie prostriedky získalo múzeum aj prostredníctvom cezhraničnej spolupráce s poľským mestečkom Strumień. Finančná dotácia ŽSK tohto zaujímavého počinu dosiahla 8.5 tisíca eur (258.443,72 Sk).

                                                                              Mgr. Jana Špiláková
                                                          odbor informácií a zahraničných vzťahov ŽSK