31. január

- Juraj Blanár o predsedovi československej vlády, sučanskom rodákovi Milanovi Hodžovi
- 130. výročie narodenia politika, vedca a novinára Milana Hodžu

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 31. január 2008

Prvý februárový deň si Slováci, a najmä obyvatelia Turca, pripomínajú deň narodenia významného slovenského novinára, politika, štátnika a vedca Milana Hodžu. Obec Sučany, kde sa štátnik narodil, pravidelne organizuje slávnostné kladenie vencov pri jeho pamätníku. Tento rok si príde uctiť pamiatku Milana Hodžu na Národný cintorín v Martine a do Sučian aj predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. „Osobnosť doktora Milana Hodžu je pre mňa vzorom veľkého človeka a zároveň rozhodného a múdreho štátnika. Bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského politického života 20. storočia,“ uviedol predseda ŽSK. „Snahu o porozumenie predstaviteľom iných národov v zjednocujúcej Európe deklaroval nielen znalosťou ôsmych jazykov, ale najmä svojou prácou konzultanta a radcu v monarchii. Neskôr úspešne zastupoval Slovákov v česko-slovenskej vláde na poste premiéra. Jeho predpoklady, hovoriace o vzniku budúcej európskej integrácie, sa naplnili,“ uzavrel Juraj Blanár.

 

Zuzana Muchová
komunikačný manažér ŽSK