19. máj

- J. Blanár rozsvieti Oravský hrad

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 19. máj 2008 

Predseda ŽSK Juraj Blanár má ambíciu rozsvietiť všetky hrady, ktoré patria pod Žilinský samosprávny kraj. Chce, aby boli večer osvetlené tak, ako Hrad Strečno, kde bolo v apríli 2006 spustené nepretržité nočné svietenie. Strečniansku dominantu osvetľuje každý večer a noc 26 reflektorov.
J. Blanár je presvedčený, že obyvatelia kraja majú byť na čo pyšní a osvetlené hrady môžu byť večerným majákom kultúry nielen pre nich, ale aj pre turistov. „Našiel som partnerov, ktorých nadchla moja myšlienka osvetľovania hradov a tiež kaštieľov, a dnes môžem povedať, že ešte v tomto roku rozsvietime dominantu Oravy,“ spokojne dodal predseda ŽSK J. Blanár, ktorému sa podarilo dať dokopy financie, aby aj druhý hrad – Oravský hrad zasvietil vo svojej plnej kráse. Ten je aj druhým najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Projekt nového osvetlenia spracovala firma CITELUM a po rokovaniach aj s Krajským pamiatkovým úradom v Žiline už nič nestojí v ceste jeho realizácii.
ŽSK nezabúda ani na ďalšie skvosty histórie, ako Hrad Likava, Budatínsky hrad, ale aj kaštiele v Radoli, Oščadnici, Divinke, či Sobášny palác v Bytči.

 

Peter Kubica
hovorca ŽSK

                                                                                                 ...pred...                                                 ...po...


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky