12. november

- Nové značenie kultúrnych inštitúcií
- Bez blúdenia na hrady a do skanzenov

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 12. november 2008

Kultúrne a historický pamiatky už viac neostanú skryté. Predseda ŽSK Juraj Blanár inicioval označenie hradov, múzeí, skanzenov a expozícií tzv. hnedými tabuľami. Ide o štandardné značenie, poskytujúce informáciu o existencii a umiestnení pamiatky. „V mnohých európskych štátoch skutočne nájdete akúkoľvek pamiatku len vďaka takýmto tabuliam,“ povedal J. Blanár. Pilotne ŽSK vyhotovil 53 tabúľ a 127 smerových značiek, ktoré uľahčia turistom cestu na hrady v Strečne a Budatíne, do Sobášneho paláca v Bytči, do Kaštieľa v Divinke, do Radenovho domu v Čičmanoch, do skanzenu vo Vychylovke, do oščadnického i radoľského Kaštieľa, na Oravský hrad, na Slanický ostrov umenia, na Hrad Likava, do skanzenu v Pribyline a Archeoskanzenu Havránok. Cesty I. – III. triedy, ako aj diaľnice tak od tejto jesene ponúknu domácim i zahraničným návštevníkom upútavky na lákadlá, ktoré doteraz bolo treba hľadať. „Našim cieľom nie je iba viditeľne označiť celý náš kraj, ale takýmto spôsobom aj zvýšiť návštevnosť kultúrnych inštitúcií a pamiatok v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja,“ doplnil predseda ŽSK. Kraj plánuje v tomto označovaní pokračovať, napr. pri zrekonštruovanej železničke v Oravskej Lesnej, Jánošíkovej expozícii v Terchovej alebo pripravovanej prírodovednej expozícii v Krásne nad Kysucou. A tiež chce ŽSK osloviť vlastníkov ďalších neoznačených kultúrnych a historických pamiatok, aby boli takto viditeľne označené po celom Žilinskom kraji.

 

Peter Kubica
hovorca ŽSK