12. máj (2)

- Prichádza Noc a Deň múzeí a galérií ŽSK


Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 12. mája 2008

Kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravujú na tretí májový víkend (17. – 18. 5. 2008) Noc a deň múzeí a galérií. Svoje brány otvoria v regiónoch Liptova, Horného Považia, Kysúc, Oravy a Turca štyri múzeá a päť galérií ŽSK. Návštevníci môžu do neskorých nočných hodín soboty a počas celej nedele spoznávať zadarmo alebo za minimálne vstupné expozície Liptovského múzea v Ružomberku a Galérie Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, Považského múzea a Považskej galérie umenia v Žiline, Kysuckého múzea a Kysuckej galérie v Čadci či Oravského múzea P. O. Hviezdoslava a Oravskej galérie v Dolnom Kubíne.
HORNÉ POVAŽIE
Považské múzeum pripravilo na sobotňajšiu noc prehliadku hradu Strečno za svetla pochodní do 23-tej hodiny. Zároveň bude sprístupnená i reštaurátorská dielňa archeologických nálezov. Vstupné bude znížené na 10 Sk. Pri príležitosti Dňa múzeí otvorí Považské múzeum v expozícii Jánošík a Terchová v budove Obecného úradu v Terchovej výstavu Medveď – známy i neznámy, ktorá sprístupní zaujímavosti z biológie a ekológie nášho najväčšieho mäsožravca. K výstave je organizovaná aj verejná prezentácia faktov o medveďovi formou prednášok autorov výstavy. Na vernisáž i sprievodné akcie výstavy je vstup voľný. Považská galéria umenia v Žiline umožňuje svojim návštevníkom 18. mája vstup zdarma na výstavy Josef Geršl – Malé veľké detaily, Ľudovít Kupkovič – Žilinčania po 800 rokoch a Patrik Ševčík – P. S.
KYSUCE
Kysucké múzeum pripravilo voľný vstup počas Noci múzeí na všetky výstavy vo svojom sídle v Čadci, Kaštieli v Radoli a Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Historická lesná úvraťová železnička bude premávať podľa svojho pravidelného cestovného poriadku, pričom sú pripravené tri mimoriadne jazdy. Mestský dom v Čadci pozýva záujemcov na prvú autorskú výstavu Zabela Vladislava s názvom Maľba, ktorá sa uskutoční 17. mája. Autor v nej programovo sleduje východiská klasickej maľby zobrazujúcej rôznorodé témy, medzi ktoré patrí aj Starý Zákon. Počas víkendu bude vstup do priestorov Mestského domu bezplatný. Kysucké galéria v Oščadnici prepožičia svoje priestory v dňoch 18. mája až 16. júna Kysuckému kultúrnemu stredisku v Čadci. Návštevníci budú môcť v týchto dňoch vidieť súťažnú prehliadku neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum.
LIPTOV
Liptovské múzeum v Ružomberku pripravilo 17. mája v rámci Noci múzeí podujatie Hapening s Korýtkom, ktorý je venovaný storočnici historickej železnice. Tá v minulom storočí spájala mesto Ružomberok s kúpeľným mestečkom Korytnica. Všetko sa odohrá pred budovou múzea, kde sa v historickom vagóne sprístupní výstavka dokumentujúca históriu železnice. Podujatie bude obohatené country-folk skupinou Korýtko z Ružomberka. Expozície Liptovského múzea v Ružomberku, Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku a Národnej kultúrnej pamiatky Čierny Orol v Liptovskom Mikuláši budú dňa 18. mája, v rámci Dňa múzeí, otvorené pre verejnosť s voľným vstupom. Galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši ponúka vstup zdarma na svoje aktuálne expozície Anton Jasusch - Maliar vizionár, Miroslav Brooš - On line a Človek pracujúci – MEN IN WORK, ktorá je obrazom korporatívnej kultúry a invázie nadnárodných spoločností v krajinách Východnej Európy. Vstup zdarma je zabezpečený pre návštevníkov aj do Centra Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši.
TURIEC
V Turčianskej galérie sa bude konať už 18. ročník Bienále fantázie 2008 pod názvom Posolstvo rozprávok. Tá je najstaršou medzinárodnou súťažou a interaktívnou výstavnou prehliadkou detskej výtvarnej tvorby. Víťazné a ocenené práce sa obsahovo viažu na vybranú tému. Výstava je rozdelená do svetovej, českej a slovenskej sekcie. Tento rok bude inštalácia detských prác doplnená o ilustrácie profesionálnych výtvarníkov. Tie sa viažu k rozprávkam Pavla Dobšinského.
ORAVA
Oravské múzeum v Dolnom Kubíne sa 17. mája zapojí do podujatia Noc múzeí, kedy vo všetkých expozíciách Oravského múzea, okrem Oravského hradu, bude vstup zdarma. Návštevníkom Oravského hradu bude v tento deň poskytnutá zľava 50% zo vstupného. Oravská galéria v Dolnom Kubíne, pri príležitosti Dňa múzeí a galérií 18. mája každoročne umožňuje voľný vstup do všetkých trvalých expozícií a krátkodobých výstav. Rovnako tomu bude aj tento rok. Návštevníci si budú môcť pozrieť výstavy Romana Rembovského, Mareka Ormandíka a Davida Čárskeho. V Župnom dome v Dolnom Kubíne bude pre dospelých čitateľov pripravený kvíz pod názvom Spoznávame galériu. Nezabudlo sa ani na deti a mládež, ktorí si budú môcť preveriť svoje znalosti v týždennom superkvíze Spoznávame galériu. Na Slanickom ostrove umenie sa 15. mája otvorí sezóna Oravskej priehrady. Záujemcom bude ponúknutá aj trvalé vysunuté expozície Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba, ako aj lapidárium kamennej plastiky v exteriéri ostrova Oravská kamenárska tvorba.

 

Mgr. Zuzana Muchová
komunikačný manažér