8. október 2007

- Výstava k tragédii v Černovej v Bruseli

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 8. október 2007

Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Liptovským múzeom pripravil pri príležitosti 100. výročia tragédie v Černovej výstavu, ktorú bude prezentovať aj na bruselskej pôde. Vernisáž a slávnostná recepcia sa uskutoční v stredu 10. októbra o 18.00 hod. na Stálom zastúpení SR pri EÚ v Bruseli a otvorí ju predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Následne sa výstava presunie do Domu slovenských regiónov, kde bude voľne prístupná širokej verejnosti, aby pripomenula túto smutnú udalosť spred 100 rokov. V tom čase sa udalosti v Černovej stretli s veľkým ohlasom v celej Európe a odsúdili ich v americkej (resp. americko-slovenskej), anglickej, francúzskej, nemeckej, talianskej, ruskej, poľskej, rakúskej a českej tlači. Nesúhlas vyjadrili aj viaceré významné osobnosti tej doby ako napr. Henry Wickham Steed, Robert Young, Rosy Newmarchová, Wiliam Ritter, Björnstjerne Björnson, Robert W. Seton-Watson, Lev Nikolajevič Tolstoj a i.

Peter Kubica
hovorca ŽSK