8. november 2006

- bojkot poslancov za KDH a SDKÚ-DS pokračuje
- ŽSK hrozil nitriansky model

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja
Žilina 8. november 2006

Ani na včerajšom zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK sa poslanci za KDH a SDKÚ-DS nevzdali svojich mocenských ambícií a neprezentovali svoju účasť. Tým zabránili schváleniu viacerých významných dokumentov, z ktorých určite treba spomenúť 4. úpravu rozpočtu. Tá mala riešiť viacero problémov, napr.

- riešenie vykurovania v Kysuckej knižnici v Čadci, aby knižnica mohla fungovať v plnej prevádzke,
- fungovanie Detskej komunity v Žiline, ktorá pracuje s autistami, pričom ide o jediné zariadenie v kraji a táto služba je chýbajúca a nedostatková,
- výmenu strešnej krytiny na budove vo svetovom unikáte - vo Vlkolínci,
- vybudovanie bezbariérového vstupu v Domove dôchodcov a sociálnych služieb v Martine,
- dofinancovanie zimnej údržby pre Správu a údržbu ciest v Dolnom Kubíne.

Poslanci za KDH a SDKÚ-DS ultimatívne podmieňovali svoju účasť tým, že predseda ŽSK predloží svoj návrh na voľbu podpredsedu. „Nikdy som nepovedal, že nenavrhnem svojho zástupcu, ale nie takto,“ zhodnotil situáciu predseda ŽSK Juraj Blanár. „Už na začiatku môjho pôsobenia mi poslanci z KDH a SDKÚ-DS hrozili „nitrianskym modelom“, kde si väčšina vysvetľovala pozíciu podpredsedu po svojom, čo má aj súdnu dohru. Toto nemôžem dopustiť a využijem všetky zákonné prostriedky, aby sa v Žiline neopakovala situácia z Nitry.“ Predseda ŽSK Juraj Blanár bol zvolený priamo obyvateľmi kraja, ktorí mu dali mandát a tým aj kompetencie zo zákona. „Práve preto som sa rozhodol nekandidovať do Národnej rady SR, kde som bol predtým poslancom, a nie som ani členom predstavenstiev a dozorných rád, len aby sa mohol naplno venovať svojmu súčasnému pôsobeniu,“ dodal J. Blanár.

V prípade ďalších otázok, kontaktujte, prosím:

Peter Kubica
hovorca ŽSK
0908 999 295
pkubica@zask.sk