27. jún 2007

- Kultúrna politika Žilinského kraja
- 415 tisíc korún z Amsterdamu (nielen) do Žiliny

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 27. jún 2007 – Žilinský samosprávny kraj spolupracuje s Nadáciou - Centrum súčasného umenia na Kultúrnej politike od Amsterdamu po Žilinu. Ide o projekt realizovaný v rámci programu MATRA Holandského kráľovstva, ktorý umožnil vytvoriť grantový program pre umenie a kultúru v Žilinskom kraji. Nezávislá komisia odporučila udeliť grant 11 projektom v celkovej výške 415 700 Sk. „Rozvoj kultúry nepatrí iba medzi priority Žilinského samosprávneho kraja, ale aj zástupcov z miestnej správy a tretieho sektora. Potvrdzujú to aj podporené projekty v rámci Kultúrnej politiky od A(msterdamu) po Ž(ilinu), pretože sa v nich spojili rôzni partneri, ktorých spoločným úsilím je vytvárať systémové podmienky pre umenie a kultúru v našom kraji,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.

Prínos grantového programu okrem priamej podpory kultúrnych podujatí spočíva v silnejšej spolupráci regionálnych a mimovládnych kultúrnych organizácií, ktorá sa prejavila v zaujímavých ideách predkladaných kultúrnych projektov. Kristína Paulenová (projektová manažérka Nadácie – Centrum súčasného umenia a spolukoordinátorka projektu Kultúrna politika od Amsterdamu po Žilinu) ku grantovému programu povedala: „Myslíme si, že podporené projekty prinesú zaujímavé kultúrne aktivity, zlepšia zručnosti organizátorov a ponúknu širšiu paletu publiku a tým pomôžu posilniť kultúrny sektor v Žilinskom kraji.“

Podporené projekty:

 1. projekt Kultúra dostupná deťom

Komunitná nadácia Liptov
partneri: Galéria P. M. Bohúňa, Liptovské múzeum, Dom fotografie, o.z., Spoločnosť Kolomana Sokola
10. 000, - Sk

 1. projekt Reč dychu

Tanečné divadlo Alternatív
partner: Občianske združenie Mauna Kea
50. 000, - Sk

 1. projekt Letné Theatro

Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne
partneri: Oravská knižnica Antona Habovštiaka, OZ Flap, HodinaH, OZ Orbis Libri
23. 200,- Sk

 1. projekt Detský folklórny festival “Kujem, kujem podkovičku”

Kysucké osvetové stredisko v Čadci
partneri: Obec Ochodnica
40. 000, - Sk

 1. projekt Kováčske dni 2007

Agentúra IFM
partner: Kultúrna a informačná agentúra mesta Turčianske Teplice
40. 000, - Sk

 1. projekt Beskydský kultúrny kruh

Oravské osvetové stredisko
partneri: OZ Obec Goralov, OZ Inšpirácie, Obecní úřad Kozlovice, Regionalny ośrodek kultury Bielsko – Biala
40. 000, - Sk

 1. projekt Žilinčania včera a dnes

Žilinská knižnica
partner: Ministerstvo vnútra SR, Štátny archív v Bytči – pobočka Žilina
41. 000, - Sk

 1. projekt Stála expozícia Mikuláša Galandu pre Galériu Mikuláša Galandu

Turčianska galéria
partner: Kultúrna a informačná agentúra mesta Turčianske Teplice
70. 000, - Sk

 1. projekt Dajme priestor mladým liptovským talentom

Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v Liptovskom Hrádku
partner: Komunitná nadácia Liptov
31. 000, - Sk

 1. projekt e322-arwacrylic

občianske združenie diveRzita
partner: Oravská knižnica Antona Habovštiaka
40. 000, - Sk

 1. projekt FOTOGRAM - fotografia bez fotoaparátu

oz Všetko pre Teba CIT
partner: Turčianska galéria
30. 500, Sk

Peter Kubica
hovorca ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 17.04.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky