27. jún 2007

- Veľká cena Slovenska vznášadiel v Námestove

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja


Žilina 27. jún 2007 - V dňoch 30. júna – 1. júla 2007 sa na mestskej pláži v Námestove uskutoční Veľká cena Slovenska vznášadiel pod záštitou predsedu ŽSK Juraja Blanára. Trať pretekov bude v dĺžke približne 1 500 metrov, z toho asi 60 % vodnej hladiny. Veľká cena Slovenska vznášadiel sa uskutočňuje ako úvodné kolo pretekov Majstrovstiev Európy 2007. Celý seriál pozostáva okrem Slovenského kola i z pretekov vo Veľkej Británii a Švédsku. Práve preteky na Slovensku boli v minulosti veľmi obľúbené, očakáva sa preto vysoká účasť pretekárov zo zahraničia – asi 50 pretekárov z 8 krajín súťažiacich v 7 kategóriách, vrátane majstra sveta z roku 2006 Paula Hibbarda z Veľkej Británie. Kvalitu podujatia podporujú i reprezentanti Slovenskej republiky, úspešne zastupujúci našu krajinu v celom seriáli Majstrovstiev Európy. Podujatie je veľkým lákadlom pre divákov nielen z blízkeho okolia. Z predchádzajúcich skúseností (Majstrovstvá Európy sa uskutočnili na prelome 80tych a 90tych rokov v Piešťanoch) a vďaka rozhodnutiu nevyberať vstupné sa očakáva vysoká návštevnosť.

Preteky sa uskutočňujú formou 4 rozjázd v každej kategórii (dve v sobotu, dve v nedeľu), každá v trvaní asi 15 minút ( 8 kôl ). Rozjazdám predchádzajú tréningy každej kategórie. Záver podujatia patrí exhibičnému preteku, tzv. open race, kde súťažia prihlásení pretekári bez rozdielu triedy (Veľká cena Slovenska). Súťaží sa podľa pravidiel European Hovercraft Federation. Organizátorom je Mário Bartoš (SR) v spolupráci s Hovercraft club von Deutschland, European Hovercraft Federation a Slovenským zväzom vodného motorizmu.

Bližšie informácie: Mário Bartoš, 0904 564 049, mario.602@centrum.sk

Peter Kubica
hovorca ŽSK