20. december 2006

- Historické kalendárium Žilinského kraja
- každý deň nové, a predsa staré informácie

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja
Žilina 20. december 2006

Úrad Žilinského samosprávneho kraja spustí od 1. januára 2007 na svojej webstránke (www.regionzilina.sk) Historické kalendárium. Ide o unikátnu prezentáciu historických udalostí, výročí osobností a zaujímavých podujatí, ktoré majú spoločného menovateľa – Žilinský kraj. Každý deň si návštevníci internetovej stránky, ktorá získala v roku 2006 ocenenie Zlatý erb za najlepší web krajskej samosprávy, môžu prečítať, čo významné sa v minulosti udialo v ich kraji. „Našim zámerom je vytvoriť základ pre posilnenie povedomia obyvateľov Žilinského kraja,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár a vyjadril presvedčenie, že Historické kalendárium ŽSK nájde svoje uplatnenie nielen v školách, ale aj na rôznych podujatiach a súťažiach.

Aj takéto aktivity môžu uľahčiť lepšiu sebaidentifikáciu obyvateľov Kysúc, Horného Považia, Oravy, Turca a Liptova so Žilinským samosprávnym krajom. Historické kalendárium pripravil Odbor informácií a zahraničných vzťahov ŽSK v spolupráci s kultúrnymi organizáciami, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. „O sprístupnení kalendária dostanú informácie vzdelávacie, kultúrne a informačné inštitúcie, tiež ich zriaďovatelia, ako aj médiá a zástupcovia mimovládnych organizácií,“ dodal J. Blanár. Cieľom je dopĺňanie, či rozširovanie týchto informácií, čo môže neskôr vyústiť do knižného vydania.

Na ukážku uvádzame kalendárium januárových dní:
10. januára 1821 sa v Dolnom Kubíne narodil autor našej hymny „Nad Tatrou sa blýska“ Janko Matuška.
11. januára 1811 sa v Karlovej narodil dopisovateľ Tatranky a Slovenských národných novín Juraj Kôrka.
12. januára 1866 sa v Martine narodil obhajca Slovákov v politických procesoch Ján Mudroň.
13. januára 1849 v Turčianskom Svätom Martine po víťazstve slovenských dobrovoľníkov rečnil J.M. Hurban.

V prípade ďalších otázok, kontaktujte, prosím:

Peter Kubica
hovorca ŽSK
0908 999 295
pkubica@zask.sk

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 17.04.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky