15. jún 2007

- Festival vo Východnej má podporu kraja aj štátu

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja
Žilina 15. jún 2007

Vo Východnej vrcholia prípravy na ďalší, už v poradí 53. ročník folklórneho festivalu (FF) Východná 2007. Organizátormi festivalu sú Ministerstvo kultúry SR, Národné osvetové centrum, Žilinský samosprávny kraj - Liptovské osvetové stredisko a obec Východná. Slávnosť, ktorá sa uskutoční od piatka 29. júna do nedele 1. júla, má viacero noviniek. Už tento rok sa folklórne súbory predstavia v obnovenom a modernizovanom areáli festivalu. Ten vďaka 95 miliónovej dotácii z eurofondov zrekonštruovala aj prispením z vlastného rozpočtu obec Východná.
„Veľmi si cením, že sa do príprav festivalu aktívne zapojil minister kultúry Marek Maďarič, ktorý sa problém ročnej prestávky festivalu rozhodol prioritne vyriešiť. Osobitne ma teší podpora premiéra Róberta Fica, ktorý zo svojej osobnej rezervy prispel na festival čiastkou milión korún,“ uviedol predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, ktorý tradičným folklórnym festivalom prikladá veľkú dôležitosť. „Aj vďaka tradičným, ľudovým prejavom sa stále dokážeme identifikovať a rozpoznať svoje slovenské špecifiká. Folklór je náročná kultúrna oblasť, ktorá si vyžaduje adekvátny prístup nielen zo strany umelcov, ale aj politických predstaviteľov. Oceňujem tým aj rozhodnutie premiéra Róberta Fica, ktorý nad podujatím prebral záštitu,“ zhodnotil J. Blanár znovuobnovenie festivalu, ktorý u predošlej vlády v minulom roku nenašiel podporu. Dlhodobejšie prerušenie tradície festivalu by mohlo znamenať totiž jeho likvidáciu.

Peter Kubica
hovorca ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 17.04.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky