12. november 2007

- 130. výročie narodenia biskupa Jána Vojtaššáka

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 12. november 2007

Žilinský samosprávny kraj podporuje aktívne pripomínanie si historických osobností a udalostí zo slovenskej histórie s dôrazom na Žilinský kraj, napríklad na Andreja Hlinku a Černovskú tragédiu, Antona Bernoláka a Dušana Makovického. Najbližšie sa v Obci Zákamenné 18. novembra 2007 bude konať spomienkové podujatie pri príležitosti 130. výročia narodenia rodáka - biskupa Jána Vojtaššáka. „Aj toto je jeden zo spôsobov, ako vzdať hold našej histórii a osobnostiam, ktoré ju pretvárali. Upozorňujeme na postavy z našich dejín, ktoré môžu byť alternatívnymi vzormi nielen pre našu mládež. Našou snahou je napomôcť sebaidentifikácii obyvateľov so svojím krajom práve prostredníctvom významných, obdivuhodných ľudí a udalostí,“ zdôraznil predseda ŽSK Juraj Blanár.

Na spoločnej príprave programu 130. výročia narodenia biskupa Jána Vojtaššáka sa podieľajú Oravské osvetové stredisko v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, Obec Zákamenné, Rímsko-katolícky Biskupský úrad v Spišskej Kapitule a Farský úrad Zákamenné. Podujatie otvorí monsiňor František Tondra celebrovaním slávnostnej svätej omše, odkiaľ sa návštevníci presunú ku hrobu Jána Vojtaššáka. K programu sa pripoja prednáškami za Slovenskú národnú knižnicu Pavol Parenička a Peter Cabadaj. Diváci si môžu pozrieť Filmový dokument o biskupovi Vojtašákovi a o ďalší kultúrny program sa postará cirkevný spevácky zbor, žiaci základnej školy a folklórny súbor Kamenčan zo Zákamenného. Zároveň sa ako súčasť programu otvorí výstava dokumentov zo života a diela Jána Vojtaššáka.


Peter Kubica
hovorca ŽSK