10. máj 2007

- Euromince v Žilinskej knižnici

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja
Žilina 10. máj 2007

V priestoroch Žilinskej knižnice bola dnes verejnosti sprístupnená výstava Slovenské eurové mince. Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko a predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár ju slávnostne otvorili spolu s primátorom Žiliny Ivanom Harmanom. Podľa slov Ivana Šramka, Národná banka Slovenska odštartovala ešte minulý rok informačnú kampaň o systéme prechodu na euro mince a bankovky. Jednou zo sprievodných akcií je aj výstava výtvarných návrhov slovenských eurových mincí. „Výstava prezentuje prácu 56 umelcov, ktorý do súťaže poslali spolu 658 návrhov. Z nich postúpilo do užšieho výberu 64. Na základe výsledkov hlasovania vo verejnej ankete zvíťazili námety dvojkríža na trojvrší, Kriváň a Bratislavský hrad“, uviedol I. Šramko. Ako ďalej dodal, výstava je putovná a navštívi viaceré slovenské mestá. Na najbližšie dva mesiace ju návštevníci uvidia v priestoroch Žilinskej knižnice, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj.
Predseda ŽSK Juraj Blanár vyjadril presvedčenie, že Slovensko a jeho obyvatelia budú v roku 2009 na prechod k euro platidlám pripravení. „Bude to psychologický moment. Ľudia sú zvyknutí na tisíce, no po prerátaní slovenskej koruny na euro budeme počítať desiatky, nanajvýš stovky. Národná banka Slovenka a zároveň aj krajská či mestská samospráva musí občanom pomôcť pochopiť, že zmena meny, neznamená devalváciu peňazí,“ uzavrel J. Blanár.

 

                                                                                                         Peter Kubica
                                                                                                         hovorca ŽSK