1. apríl 2006

Hrad Strečno sa rozžiaril vďaka 26. reflektorom...

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja
Žilina 1. 4. 2006

Vedenie žilinskej župy sa pričinilo o to, aby bolo osvetlenie hradu Strečno v prevádzke. Viac než symbolický je začiatok nepretržitého nočného svietenia práve prvého apríla, pretože presne pred dvoma rokmi spustil do prevádzky toto osvetlenie vtedajší prezident SR R. Schuster. Bývalý župan zrejme nepovažoval za potrebnú propagáciu tejto významnej kultúrnej pamiatky s bohatou históriou, avšak J. Blanár spolu s riaditeľom úradu P. Holeštiakom vyvinuli všetko úsilie na realizáciu tohto zámeru.

Od 1. apríla 2006 bude každý večer a noc osvetľovať hrad Strečno 26 silných reflektorov. Okrem nich sa používa na vnútorné osvetlenie hradu ešte ďalších 15 doplnkových reflektorov. Oproti minulým rokom, kedy sa z dvanástich mesiacov svietilo približne iba dva mesiace, sa oddnes teda svieti pravidelne. Náklady na rok pri pravidelnom osvetlení sú 180 tisíc korún. Budú sa na nich podieľať Žilinský samosprávny kraj, Považské múzeum a obec Strečno.