9. týždeň

 • RARITA NA SLOVENSKU ‑ ODHRABÁVACIE A POSÝPACIE STROJE ‑ ON‑LINE
  (28.02.2009; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; 2 min.; MAREŠOVÁ Iveta)
  Ján MEČIAR, moderátor:
  "Obyvatelia Žilinského kraja môžu priamo na webe sledovať ako v ich obci alebo v meste pracujú cestári. Skontrolovať si môžu všetky cesty, ktoré má na starosti žilinská župa. Nový projekt prináša výhody aj pre samotných vodičov posýpacích áut."
  Iveta MAREŠOVÁ, redaktorka:
  "Ľudia si teda na internete môžu pozrieť kde práve sypacie auto je a čo v tej chvíli robí. Najmä pri návale snehu určite radi skontrolujú na Orave, na Kysuciach, ale aj na každom inom mieste kraja, či sú cestári práve tam, kde by mali byť."
  Vodič sýpacieho stroja:
  "To kontrolovali aj predtým, takže v tomto až taký rozdiel nebude. Nás mal riaditeľ vždy pod kontrolou."
  I. MAREŠOVÁ:
  "V každej dedinke majú teda údržbu v priamom prenose. Monitorovací systém je v takejto podobe prvý na Slovensku."
  Juraj BLANÁR, predseda ŽSK:
  "O tom, či práve vtedy, keď sa tam nachádzajú posypávajú komunikáciu alebo ju len pluhovali alebo vykonávali obidve činností alebo mali len kontrolný prejazd."
  I. MAREŠOVÁ:
  "Ľudia si môžu pozrieť aj to, kde boli odhŕňacie autá pre dvomi hodinami. Celý systém vyšiel na viac ako štvrť milióna eur."
  Jozef VIŠŇOVSKÝ, šéf informatikov ŽSK:
  "Skúsime to potom odladiť tak, aby to bolo schopné aj pre verejnosť, aby tam nešlo zbytočne nejakých iných informácií, ktoré sú zbytočné pre toho občana."
  I. MAREŠOVÁ:
  "Aj keď pre ľudí zrejme nájde svoje využitie najmä v zime, fungovať bude aj počas iných mesiacov roka. Užitočný je i pre samotný dispečing."
  Milan PUCHOŇ, riaditeľ SC ŽSK:
  "Dispečer má prehľad, čo po iné roky nebolo. Presne vie, že kde sa voz nachádza a v prípade poruchy tak sa vie sním skontaktovať."
  J. BLANÁR:
  "Systém má možnosť poskytnúť veľké množstvo informácií, ktoré chceme aj v budúcností využívať."
  I. MAREŠOVÁ:
  "Využijú ho na odbúranie administratívy. Úplne nahradí knihu jázd, ktorú už vodiči nebudú musieť prácne vypisovať."
 • Rozhodnú o Liptovskom Mikuláši
  (28.02.2009; Zdravotnícke noviny; č. 8, s. 10; Regina)
  O budúcnosti liptovskej nemocnice s poliklinikou by malo rokovať mimoriadne mestské zastupiteľstvo v Liptovskom Mikulaši. Nemocnica si väčšinu príjmov dokáže zarobiť vlastnou činnosťou, a preto nemôže ostať príspevkovou organizáciou kraja. O požiadavke mesta hovorí primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč: "Požiadavka, ktorú tlmočia občania, inštitúcie, ale aj podnikatelia, je, aby mala nemocnica postavenie zafixované aj na základe právnej subjektivity, a tá by mala zostať aj po transformácii, ktorá musí podľa zákona prebehnúť."
  Reaguje predseda Žilinského samosprávneho krajaJuraj Blanár:
  "Našli sme riešenie s ministrom zdravotníctva. Mal by byť samostatný zákon o neziskových organizáciách, zdravotníckych zariadeniach, pretože súčasný stav absolútne neumožňuje garantovať zakladateľovi tejto neziskovej organizácie zachovanie zdravotnej starostlivosti."
  Rádio Regina 16.2.2009
  ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ SPUSTIL JEDINEČNÝ MONITOROVACÍ SYSTÉM
  (27.02.2009; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 17.00; 1 min.; KULOVÁ Dora)
  D. KULOVÁ, redaktorka:
  "Žilinský samosprávny kraj dnes spustil do prevádzky novú on‑line službu, ktorá bude sledovať prácu cestárov. Vodiči môžu na webovej stránke kraja vidieť koľko sypačov je práve v teréne, kde konkrétne sa nachádzajú a čo práve robia. Nový on‑line systém prinesie výhody nie len vodičom, ale aj samotným cestárom. Pokračuje predseda Žilinského samosprávneho krajaJuraj BLANÁR."
  J. BLANÁR:
  "Som presvedčený, že cestári robili vždy maximum čo mohli, ale nebolo to možné zdokladovať. Dnes sme práve tým, že sme stransparentnili ich prácu, dnes budeme vedieť či stál alebo naozaj robil a môžeme ukázať každému kto bude mať záujem aj zo starostov aj občanov, kedy ten konkrétny automobil prešiel a akú činnosť práve vykonával. Celý systém monitorovaný cez GPS je v sume osem miliónov slovenských korún."
 • NOVÝ ON‑LINE SYSTÉM V ŽILINSKOM SAMOSPRÁVNOM KRAJI
  (27.02.2009; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál; 17.00; 2 min.; ÚRADNÍKOVÁ Dagmar)
  Moderátorka:
  "Prácu cestárov môžu oddnes sledovať v Žilinskom samosprávnom kraji. Vodiči na webovej stránke kraja vidia, koľko sypačov je práve v teréne, kde konkrétne sa nachádzajú a čo práve robia. Nový on‑line systém prinesie výhody aj samotným cestárom. Viac informácií má Dagmar ÚRADNÍKOVÁ."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Žilinský kraj ponúka údržbu ciest v priamom prenose ako prvý na Slovensku. Investoval doň nemalé peniaze. Predseda Žilinského samosprávneho kraja, Juraj BLANÁR."
  J. BLANÁR:
  "Celý systém cez monitorovanie, GPS, ktoré máme namontované zatiaľ na 105 vozidlách, ale už končia nám finálne práce, aby sme to mali na 150 vozidlách je v sume osem miliónov slovenských korún."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Vodiči môžu kontrolovať ako zimná údržba ciest prebieha na internete, kde konkrétne, hovorí vedúci oddelenia informatiky, Jozef VIŠŇOVSKÝ."
  J. VIŠŇOVSKÝ:
  "Bude sa tam dostať cez naše webové stránky, je to www.regionzilina.sk, alebo www.zask.sk a tam si kliknú na geografický informačný systém..."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Ikonka vozidla s červeným pluhom znamená, že vozidlo zhŕňa, s červeným zásobníkom, že posýpa, prípadne robí oboje naraz. Ak je šedé, znamená, že stojí. Údaje sa aktualizujú každé dve minúty. Nový on‑line systém prináša výhody aj samotným cestárom. Riaditeľ Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja, Milan PUCHOŇ."
  M. PUCHOŇ:
  "Samozrejme, dispečer má prehľad, čo po iné roky nebolo, vie, že kde sa mu sypač nachádza, prípadne poruchy, môže hneď mu poslať pomoc."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "A nielen to. V prípade dopravných nehôd sa už na nich nebudú môcť vodiči vyhovárať, že cesta nebola upravená. Systém zaznamenané úkony cestárov archivuje až rok."
  (?):
  "Dívaj, už ho mám. (...) ide hore, áno, toto je náš voz. Vidíte, ide 22 kilometrovou rýchlosťou, je na 1/18 ceste a aj pluhuje aj sype..."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Tak, takéto podrobné informácie, ako má žilinský krajský dispečing cestárov, sú od dnes dostupné aj všetkým vodičom."
 • KONTROLA SYPAČOV NA INTERNETE
  (27.02.2009; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny dnes; 19.00; 2 min.; KIANIČKA Dominik)
  Moderátorka:
  "V Žilinskom kraji môžete odnes sledovať pohyb sypačov priamo na internete. Ktokoľvek si tak môže pri pohodlí počítača zistiť či sú cesty v jeho okolí odhrnuté a posypané."
  D. KIANIČKA, redaktor:
  "Orava, Kysuce, Turiec, Horné Považie alebo Liptov. Denne po cestách týchto regiónov prejdú desiatky sypačov. Od dnes ich môže ktokoľvek skontrolovať v priamom prenose na internete. Žilinská župa prišli s týmto nápadom ako prvá na Slovensku."
  J. BLANÁR, predseda ŽSK:
  "Môžeme ukázať každému kto bude mať záujem aj zo starostov, aj občanov kedy ten konkrétny automobil prešiel a akú činnosť práve vtedy vykonával."
  D. KIANIČKA:
  "Systém zobrazí všetky autá v teréne na mape regiónu a ich polohu aktualizuje každé dve minúty. Zistiť sa dá či sypač práve odhŕňa sneh, stojí alebo len kontroluje cestu. Vodičov tak majú pod drobnohľadom nielen nadriadení."
  J. MURÁŇ, vodič:
  "Kontrolovali aj predtým, takže v tomto až taký rozdiel nebude. Nás mal riaditeľ vždy pod kontrolou."
  D. KIANIČKA:
  "Monitorovací systém stál takmer 270‑tisíc eur. Cestári si ale myslia, že investované peniaze sa vrátia. Niekedy sa totiž stalo, že dva odhŕňače išli na jedno miesto súčasne alebo krátko po sebe a zbytočne. Zariadenie dokáže dokonca merať množstvo a spotrebu nafty a pri náhlom úbytku signalizuje červená."
  M. PUCHOŇ, riaditeľ Správy ciest ŽSK:
  "Môže byť technickou poruchou, môže to byť inými závadami, ale môže to byť trebárs tým, že by pracovník chcel vlastne použiť tie pohonné hmoty pre iné potreby."
  D. KIANIČKA:
  "Po novom nebudú musieť chlapi vypisovať ani knihy jázd. Všetko za nich spraví GPS‑ko."
 • CHRÍPKA JE NA ÚSTUPE
  (27.02.2009; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 14.00; 1 min.; STRIŽINEC Martin)
  M. STRIŽINEC, moderátor:
  "V Žilinskom kraji v uplynulom týždni stúpol počet chrípkových ochorení iba mierne. V kraji bolo zatvorených dvadsaťjeden škôl a škôlok. Pre vysokú chorobnosť budú od pondelka zakázané návštevy v kysuckej nemocnici v Čadci. Podľa epidemiologičky Emy GAŠPAROVEJ by však vďaka prázdninám malo chorých ubudnúť."
  E. GAŠPAROVÁ:
  "Počas plynutia jarných prázdnin tá chorobnosť pôjde dole, pretože deti budú izolované. To ochorenie nebude mať také podmienky šírenia, ako keď sú deti prirodzene v školských zariadeniach."
  M. STRIŽINEC:
  "Chrípka je, zdá sa, už na ústupe, dobré správy prišli aj z Prešovského kraja."
 • V ŽILINSKOM KRAJI CHÝBA 1 500 MIEST PRE DÔCHODCOV
  (27.02.2009; Televízna stanica STV 1; Slovensko Dnes; 19.15; 1 min.; NOVOTŇÁKOVÁ Jana)
  Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka:
  "V Žilinskom kraji chýba asi 1 500 miest pre dôchodcov. Ružomberok plánuje túto kritickú situáciu vyriešiť vybudovaním dvoch domov. Poslanci odsúhlasili predaj pozemkov, na ktorých by mali zariadenia stáť za symbolické jedno euro."
  Jana NOVOTŇÁKOVÁ, redaktorka:
  "Ružomberok má v súčasnosti viac ako 4 000 seniorov a dva domovy dôchodcov, ktoré kapacitne nestačia. Časť z nich je preto na čakacej listine."
  Dôchodcovia:
  "Bol som sa pýtať v Nádeji, tam mi povedali, že minimálne dva roky čakať."
  "Starších pribúda a rodina ich neopatruje."
  J. NOVOTŇÁKOVÁ:
  "Výstavba dvoch domovov dôchodcov by mala priniesť takmer 300 lôžok."
  Jana HALUŠKOVÁ, zástupkyňa primátora mesta Ružomberok:
  "Ľudia majú stále dotazy, či budeme takéto zariadenie budovať lebo majú záujem, žeby sa v takýchto zariadeniach hľadali útočište."
  J. NOVOTŇÁKOVÁ:
  "Za viac ako tri milióny eur ich plánujú postaviť dve spoločnosti. Aby od zámeru neustúpili mesto im pozemky ponúklo za symbolickú cenu."
  Michal SLAŠŤAN, primátor mesta Ružomberok:
  "Ale podmienka tam je, že občania mesta majú prednostné právo na umiestnenie v týchto zariadeniach."
  J. NOVOTŇÁKOVÁ:
  "Niektoré izby by mali byť prispôsobené ľuďom so zníženou pohyblivosťou. K dispozícií budú športoviská a rehabilitačné centrum."
  Ján GEMZICKÝ, riaditeľ nadácie Senior place (telefonát):
  "Rekondičný priestor malé welness, miesto pre oddych, tvorivé dielne pre dôchodcov a proste všetko to, čo je potrebné pre ich plnohodnotný život aj v dôchodkovom veku."
  J. NOVOTŇÁKOVÁ:
  "Začiatok výstavby je naplánovaný na budúci rok. Prví seniori sa do domova môžu sťahovať o rok neskôr."
 • Lekárnici pomáhali dílerom
  (26.02.2009; Plus jeden deň; s. 8; tasr)
  ŽILINA ‑ Spoluprácu lekárnikov s drogovými dílermi odhalila Národná protidrogová jednotka. Tá akciou pod názvom Jaroš výraznou mierou oslabila trh s metamfetamínom v Žilinskom kraji. Celkovo stíhajú 6 osôb, z toho sú 3 vo väzbe. Môže im hroziť väzenie 4 až 10 rokov. Zamestnankyňa (29) lekárne v Žiline zabezpečovala väčšie množstvá rôznych liekov, ktoré obsahujú pseudoefedrín na výrobu metamfetamínu. Vedela dobre, na čo lieky skupina osôb využíva a poskytovala im ich za peniaze.
  POLICAJNÁ RAZIA NA LEKÁRNIKOV
  (25.02.2009; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny dnes; 19.00; 1,5 min.; KIANIČKA Dominik, TOMAGA Braňo)
  Moderátorka:
  "Polícia odhalila spoluprácu lekárnikov s drogovými dílermi. Údajne im predávali veľké množstvo liekov s obsahom látky, z ktorej si neskôr vyrábali pervitín. Medzi obvinenými je aj 55‑ročná majiteľka lekárne."
  B. TOMAGA, redaktor:
  "V Žilinskom kraji prišla polícia na spoluprácu 29‑ročnej lekárničky Radky s údajným dílerom Petrom z Kysuckého Nového Mesta. Mala mu predávať veľké množstvo liekov s obsahom pseudoefedrínu."
  A. POLAČIKOVÁ, hovorkyňa Prezídia PZ SR:
  "Ktorý následne z týchto liekov vyrábal metanfetamín."
  B. TOMAGA:
  "Radka sa nám na kameru odmietla vyjadriť. Obvinenie polície zo spolupráce s drogovým dílerom odmietla. Petrovi našli doma kompletné laboratórium na výrobu psychotropnej látky. Spolu s ďalšími dvoma komplicmi ju aj predávali. Všetci boli podľa polície drogovo závislí. Policajti prišli na spoluprácu lekárnika s drogovými dílermi aj v inom kraji. Z prievidzskej lekárne mala dílerom lieky na výrobu pervitínu zabezpečovať 55‑ročná Elena. Národná protidrogová jednotka teda odhalila spoluprácu lekárnikov s drogovými dílermi."
  A. POLAČIKOVÁ:
  "Obidve lekárničky vedeli na čo sú používané tieto lieky a zabezpečovali ich za peniaze."
 • LEKÁREŇ PRE DÍLEROV
  (25.02.2009; Televízna stanica JOJ; Noviny; 19.30; 2 min.; MAKOVÁ Lucia, MAREŠOVÁ Iveta)
  Lucia BARMOŠOVÁ, moderátorka:
  "1 200 dávok pervitínu, ale aj extázu a marihuanu zadržala protidrogová jednotka v Žilinskom kraji. Okrem dílera policajti zatkli i lekárničku zo Žiliny. Tá mu mala predávať lieky, ktoré potreboval na výrobu drog vo svojom laboratóriu."
  Lucia MAKOVÁ, redaktorka:
  "Priemerný nástupný plat lekárnika je okolo 25‑tisíc korún. Niektorým to ale zdá sa nestačí, a tak si privyrábajú predajom liekov, z ktorých niekto iný potom vyrába drogy. 29‑ročný díler nakupoval lieky potrebné na výrobu pervitínu v žilinskej lekárni. Podľa našich informácií, na stopu lekárničky, ktorá mu vraj mala pomáhať, ich priviedla finančná kontrola. Dokopy je stíhaných 6 osôb, z toho traja skončili vo väzbe."
  Andrea POLAČIKOVÁ, hovorkyňa Prezídia PZ SR:
  "Osoby sú obvinené z drogovej trestnej činnosti, lekárnička vo forme spolupáchateľstva. Hrozí im trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov."
  Iveta MAREŠOVÁ, redaktorka:
  "Radka Z. pracuje v lekárni v žilinskom obchodnom dome. Na kameru hovoriť odmietla, mimo nej nám však povedala, že Petra G. vraj ani riadne nepozná. Pamätá si ho len ako bežného zákazníka, ktorý si do tejto lekárne chodieval normálne nakupovať lieky."
  A. POLAČIKOVÁ:
  "A spolupracovala s týmito dílermi."
  L. MAKOVÁ:
  "Takýto prípad ale nie je ojedinelý. Koncom roka takto policajti zasahovali v Prievidzi a tam lieky výrobcom drog dokonca predávala samotná majiteľka lekárne."
  A. POLAČIKOVÁ:
  "Vedeli o tom na čo sú tieto lieky využívané a za peniaze ich dodávali dílerom."
  L. MAKOVÁ:
  "Ďalší prípad v minulom roku bol zo Žiliny."
  Peter STANKO, Slovenská lekárnická komora:
  "Tu sa jednalo rozsahom o omnoho závažnejšiu záležitosť. Dodnes márne ako lekárnická komora čakáme na vyjadrenie justície."
  L. MAKOVÁ:
  "Problémom je aj tak trocha bezzubý zákon. Ak aj magister príde pre porušenie zákona o licenciu, neznamená to, že sa už nikdy v žiadnej lekárni nezamestná."
  P. STANKO:
  "Už ako nečlen Slovenskej lekárnickej komory, na ktorého nemáme dosah, ďalej vykonáva povolanie lekárnika."
 • Skanzen a železnička sú schované pod bielou perinou
  (24.02.2009; Kysucké noviny; č. 7, s. 9; IH)
  Múzeum kysuckej dediny a Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke je prikryté ťažkou snehovou perinou.
  "Sniežik sa nám chumelí, zimička už prišla, polia, lúky vybieli, sanicu nám chystá." Tak toto je krátky úryvok z ľudovej riekanky, ktorú sa učia deti v materských školách a spríjemňujú si tak zimné dni. Nuž ale kto si v dnešných dňoch tieto slová zaručene nepospevuje a pre koho už vôbec tieto slová nie sú príjemnými, sú pracovníci Múzea kysuckej dediny a Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke.
  Vyzbrojení lopatami
  Ako nás informovala komunikačná manažérka Kysuckého múzea v Čadci Lenka Jancová, vyzbrojení lopatami a teplým oblečením každodenne odstraňujú návaly snehu pokrývajúce miestami aj niekoľkometrovými závejmi celý areál skanzenu a železnice. Pracovná náplň na najbližšie dni je teda istá a vôbec nemenná. Zhadzovanie snehu zo šindľových striech, úprava chodníkov a okolia jednotlivých objektov. Keďže je areál skanzenu s plochou rozsiahly, má 42 hektárov a spolu až 34 objektov, práce pri odstraňovaní snehu je neúrekom. "V týchto dňoch sa pracovníkom podarilo odstrániť sneh zo striech z usadlosti U Hruškuliaka, kde sa nachádzajú dva obytné domy a dve hospodárske budovy. Na troch pôvodných cholvárkoch, v minulosti sezónnych obydliach pre pastierov, sa odstránil sneh aj vďaka miestnemu podnikateľovi Štefanovi Grigovi, ktorý ochotne rozryl niekoľko metrov dlhú prístupovú cestu práve k spomínaným objektom, a tak pracovníkom uľahčil brodenie v snehu, ktorý dosahuje na niektorých miestach výšku až 166 centimetrov.
  Pomáhajú aj cestári
  Veľké poďakovanie patrí aj Správe Ciest ŽSK. Ťažkou technikou zmierňujú kalamitnú situáciu v areáli skanzenu a železnice a upravujú prístupovú cestu. Obe organizácie ‑ Kysucké múzeum v Čadci a Správa Ciest ŽSK patria do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja," informovala Jancová. S úsmevom dodáva, že sneží stále, takže biela snehová prikrývka sa bude zväčšovať. "A tak, ako sa začalo pred týždňom pri prvom objekte, skončí sa pri tridsiatomštvrtom, tak sa bude celá procedúra opakovať, až kým nepríde máj a s ním aj otvorenie sezónnej prevádzky. Dúfame však, že návštevníkov nebudeme vítať v bielej krajine s programom Stavanie snehuliakov, ale v krásne zelenej prírode s programom Stavanie mája," myslí si.
 • Investori kúpia pozemky na domovy za jedno euro
  (24.02.2009; Liptovské noviny; č. 7, s. 3; Michal Paška)
  Mesto predalo dvom firmám, ktoré chcú v meste postaviť domovy sociálnych služieb, pozemky. Poslanci predbežne súhlasili s cenou 1 € (30,126 Sk).
  RUŽOMBEROK. Vyriešiť kritickú situáciu v meste so zariadeniami pre seniorov by mali domovy s kapacitou 280 miest. V Ružomberku ich chcú za viac ako 3 milióny € (903 miliónov Sk) postaviť dve spoločnosti.
  Poslanci na februárovom rokovaní predbežne odsúhlasili predaj pozemkov, na ktorých by mali zariadenia stáť, za symbolické 1 € (30,126 Sk). Jedno zariadenie by malo mať plochu pätnásťtisíc, druhé päťtisíc metrov štvorcových.
  Zariadenia budú nad Baničným a nad Klačnom
  V zariadení nad sídliskom Baničné bude osemdesiat izieb. Šesťdesiat z nich má byť jedno‑lôžkových pre ľudí so zníženou pohyblivosťou, ktorí potrebujú viac zdravotnej starostlivosti. Dvadsať dvojlôžkových izieb bude pre dôchodcov, ktorí nepotrebujú špeciálnu starostlivosť.
  Nad Klačnom chcú postaviť domov sociálnych služieb. Autori v projekte uvažujú o kapacite 150 až 200 lôžok, recepcii, knižnici, tvorivej dielni, športovisku či rehabilitačnom centre.
  Domov sociálnych služieb by mal byť na mieste súčasného detského ihriska.
  Ihriská pre deti postavia skôr ako domov dôchodcov
  "Zariadenia pre starších ľudí v meste potrebujeme, ale deťom by sme ihrisko brať nemali," argumentoval poslanec Peter Slašťan. Viceprimátor Vladimír Lajčiak ho ubezpečil, že terajšie ihrisko je len provizórne. "Ihriská tam určite postavíme. Dúfam, že budú hotové skôr ako domov dôchodcov," spresnil.
  "V Žilinskom kraji chýba približne 1500 miest pre dôchodcov. Zariadenia v Ružomberku by s kapacitou tristo lôžok mohli pokryť aspoň časť potrieb," povedala Jana Halušková, viceprimátorka Ružomberka.
  Investorov si chce mesto udržať Mesto nemá veľa pozemkov, ktoré môže ponúknuť. Iniciatívu dvoch firiem viceprimátorka podporila. "Môžu sa rozhodnúť, že pôjdu do iných miest," pripomenula.
  "Predbežný predaj pozemkom sme spoločnostiam odsúhlasili preto, aby mohli čo najskôr spracovať projektovú dokumentáciu a ďalšie potrebné záležitosti. Výstavbu chcú realizovať za peniaze z fondov Európskej únie," vysvetlil Michal Slašťan, primátor Ružomberka.
 • Juraj Blanár pomôže mladým športovcom ‑ získajte 1700 eur
  (23.02.2009; Žilinské noviny; č. 7, s. 9; ‑)
  Predseda Žilinského samosprávneho krajaJuraja Blanár, v spolupráci s MY Žilinskými novinami, už po piatykrát pomôže ľuďom, ktorí to potrebujú. Tento rok sa rozhodol podporiť Športovanie mladých ľudí. Sám je totiž aktívnym Športovcom. V minulosti vynikal najmä v atletike a hrával futbal. Dnes sa týmto Športom venuje rekreačne.
  Uvedomuje si však, že v dnešnej náročnej dobe sú športové potreby, výstroj, či veci s tým súvisiace nákladná záležitosť. Najmä pre mladých. Preto sa rozhodol podporiť najzaujímavejšiu športovú aktivitu mladých. Na nezištný projekt aj tento raz vyčlenil sponzorských 1 700 eur (51 214,2 Sk).
  "Táto myšlienka MY Žilinských novín pomôcť ľuďom podporiť dobrú, ale finančne náročnú aktivitu ma okamžite zaujala. K športu mám pozitívny vzťah. Sám som sa na vysokej škole venoval ľahkej atletike, hrával som futbal a som tiež veľký priaznivec motoristického športu. Viem však, že sa často stáva, že tí najtalentovanejší nemajú príležitosť zapojiť sa do športu a presadiť sa, pretože nemajú dostatok peňazí na nákladný výstroj, či len na takú banálnu vec, ako je dochádzanie na tréning. Rád by som preto aspoň jednému kolektívu pomohol zmierniť nákladnú organizáciu zaujímavého športového podujatia," povedal Juraj Blanár.
  Juraj Blanár sa preto tentokrát rozhodol podporiť športové kolektívy, ktoré majú v pláne uskutočniť zaujímavé športové aktivity, napríklad, vytvoriť školskú basketbalovú ligu, urobiť bežecké podujatie, či navštíviť zaujímavý zápas ligy majstrov. Iniciatíve sa medze klásť nebudú.
  V našej redakcii sa ich prihlásilo 24. Ich zoznam s fotografiami vám budeme prinášať každý týždeň. Rovnako tiež priebežný stav vášho hlasovania. Súťaž bude prebiehať 8 týždňov. Po celú dobu budete môcť hlasovať. Kolektívu, ktorý bude mať po skončení súťaže najvyšší počet hlasov, Juraj Blanár venuje sponzorsky 1700 € na športovú aktivitu.
  Vystrihnutý a vyplnený kupón pošlite, alebo prineste na adresu redakcie. Každý týždeň spomedzi hlasujúcich vyžrebujeme jedného, ktorý vyhrá masáž pre dve osoby v trvaní 40 minút, bez čakania od spoločnosti Ceragem.
 • CESTÁRI V ŽILINSKOM KRAJI SI OD SNEHU PRÍLIŠ NEODDÝCHLI
  (23.02.2009; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres plus, správy a komentáre; 12.00; 1,5 min.; ZÁBORSKÝ Vladimír)
  J. LACA, moderátor:
  "V Žilinskom kraji pribudlo vyše dvadsať centimetrov snehu. Cestári si teda od snehu príliš neoddýchli. Zrážky si v Žilinskom kraji dali pauzu iba cez víkend, od včerajšieho večera začalo opäť husto snežiť."
  V. ZÁBORSKÝ, redaktor:
  "Ku stavu, v akom boli cesty, najmä hlavné ťahy, predpoludním, však vodiči veľa výhrad nemali."
  Vodiči:
  "Dá sa prejsť to."
  "Na Šturci sa ráno šmýkali kamióny, ale ja som prešiel v pohodičke."
  "Na Orave výborne, ale Orava je na to asi pripravená."
  V. ZÁBORSKÝ:
  "Horšie je to ale na bočných cestách. Vzhľadom na sneh sa nedá jazdiť príliš rýchlo, a tak je treba počítať s istou časovou rezervou. To platí nielen pre individuálnu, ale aj pre hromadnú dopravu. Hovorkyňa SAD Žilina Ivana STRELCOVÁ."
  I. STRELCOVÁ:
  "Dochádza predovšetkým v tých skorých ranných hodinách k meškaniu autobusov päť, maximálne desať minút, ale to je z dôvodu celkového spomalenia cestnej premávky."
 • SNEŽENIE TAKMER NA CELOM SLOVENSKU SPÔSOBILO PROBLÉMY NAJMÄ VODIČOM
  (23.02.2009; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 13.00; 1 min.; LACA Jakub)
  J. LACA, moderátor:
  "Sneženie takmer na celom Slovensku spôsobilo najmä vodičom problémy. Vo väčších mestách meškala aj hromadná doprava. Sneh začal pribúdať aj v Žilinskom kraji. Podľa informácií z dispečingu Správy a údržby ciest samosprávneho kraja na hlavných ťahoch by však vodiči nemali mať výraznejšie problémy."
  Pracovníčka dispečingu Správy a údržby ciest:
  "Momentálne máme všetky vozidlá vo výjazde. Cesty sú zasnežené, ale žiadne problém nám zatiaľ neboli nejaké vážnejšie hlásené."
  Redaktor:
  "Koľko snehu pripadlo?"
  Pracovníčka dispečingu Správy a údržby ciest:
  "Je to od tých piatich až do dvadsiatich centimetrov."
 • Tabule so štyridsiatkou končia
  (23.02.2009; Pravda; s. 38; sita)
  Prebytočné značky upravujúce rýchlosť vozidiel na 40 kilometrov za hodinu zmiznú z prešovských ulíc do konca februára. Mesto to bude stáť viac ako 960 €. Ako informoval tlačový tajomník Mestského úradu v Prešove Michal Kaliňák, značky pôjdu dole z 37 štátnych ciest prechádzajúcich mestom. Zbytočné štyridsiatky zmiznú aj v Žiline. "Dohodli srne sa, že do konca tohto mesiaca budú v rámci celého Žilinského kraja vykonané prehliadky na cestách vo všetkých úsekoch," konštatoval prednosta Krajského úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Žiline Ján Barienčík.

Spodná navigácia

Aktualizácia: 22.02.2012

Sekcie


Jazykové verzie webstránky