51. týždeň

 •  Turčania majú spoločnú stratégiu

(17.12.2009; Farmár; č. 51 52, s. 28 29; SIMONIDESOVÁ Božena)

Spoločný lyžiarsky lístok Skipas Turiec budú mať už tohtoročnú lyžiarsku sezónu k dispozícii lyžiari a snoubordisti v troch lyžiarskych strediskách Winterpark Martinky, Snowland Valčianska dolina a Jasenská dolina.

Strediská spolu poskytujú 22 kvalitných tratí rôznych obtiažností s celkovou dĺžkou 27 kilometrov a prepravnou kapacitou viac ako 17 tisíc osôb za hodinu, tromi sedačkovými lanovkami a sedemnástimi vlekmi. Strediská zároveň očakávajú zvýšený záujem o viacdňové pobyty s ubytovaním. Tie isté výhody skipasu môžu využívať aj obyvatelia Turca a okolia. K dispozícii sú viacdenné a sezónne skipasy. V prípade viacdenného skipasu je minimálny počet lyžiarskych dní štyri, maximálny sedem, pričom dni nasledujú po sebe. Sezónny skipas platí dvadsať ľubovoľných dní počas celej sezóny. Skipas Turiec prinesie jeho držiteľom aj ďalšie zľavy na služby v regióne, napríklad v aquaparku v Turčianskych Tepliciach alebo zľavu na snežnicové výlety.

"Podarilo sa nám to aj napriek tomu, že máme rozdielne lístkové systémy," povedal zástupca lyžiarskeho strediska Jasenská dolina Milan Sumka a dodal, že táto sezóna bude aj štádiom hľadania optimálnej formy spoločných skipasov. Aj preto budú počúvať pripomienky a návrhy k tejto turčianskej novinke. A samozrejme, zostávajú otvorení aj pre ďalšie, menšie turčianske strediská či ostatné služby. Turisti totiž podľa Milana Sumku nechodia lyžovať len do jedného strediska, ale v prvom rade prichádzajú do regiónu Turiec. Skipas je zároveň hmatateľným dôkazom toho, že lyžiarske strediská, ktoré majú rôznych majiteľov a v určitom zmysle si konkurujú, myslia na spoluprácu.

"Spoločný lyžiarsky lístok Skipas Turiec je prvým produktom klastra cestovného ruchu Turiec. Som rád, že sme prvým a jediným regiónom Slovenska, kde platí takýto spoločný lyžiarsky lístok. Skipas Turiec je určite dôkazom opodstatnenosti existencie klastrov cestovného ruchu a spolupráce samospráv s podnikateľom v oblasti cestovného ruchu a v neposlednom rade má veľký potenciál ekonomicky podporiť rozvoj našich regiónov," povedal pri uvedení Skipasu na trh primátor Martina a prezident Klastra Turiec Andrej Hrnčiar.

Klaster Turiec je združením cestovného ruchu regiónu Turiec. Zakladateľskými organizáciami sú práve tri najväčšie lyžiarske strediská v regióne, Fatra Ski, Mestá Martin a Vrútky. "Klaster má ambíciu plniť marketingovú centrálu regiónu, vytvoriť značku regiónu a propagovať región v zahraničí, ale aj pred domácou klientelou. Chceme vytvoriť spoločnú stratégiu subjektov, napriek tomu, že sú konkurenti. A spoluprácou dosiahnuť to, že budú spoločne rásť Pritiahnuť stále viac a viac klientov to je prvoradá úloha aj s dodržaním trvalo udržateľného rozvoja regiónu," povedal výkonný riaditeľ združenia Klaster Turiec Tomáš Holič. Okrem skipasov pripravuje združenie rezervačný systém pre ubytovacie zariadenia, ktorý plánujú tiež spustiť už túto zimu. Systém bude zastrešovať Turisticko informačná kancelária v Martine. Klienti z celého sveta si tak môžu objednať ubytovanie, a formou skipasu využívať ďalšie služby.

Klaster zatiaľ získava financie len z vlastných zdrojov, členskými príspevkami. Momentálne spolupracuje so Žilinským samosprávnym krajom a Slovenskou agentúrou životného prostredia. "Poskytneme im regionálnu stratégiu, ktorá by bola transformovaná do národnej marketingovej stratégie," dodal Tomáš Holič. Klaster nie je uzavretým združením len týchto partnerov, ale jeho zástupcovia už rokujú aj s ďalšími partnermi regiónu.

 • OSVETLENÝ BUDATÍNSKY HRAD

(16.12.2009; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; 1,5 min.; MATUŠINSKÝ Milan)

N. ŽEMBOVÁ, moderátorka:

"Budatínsky hrad žiari naďaleko aj v noci. Národnú kultúrnu pamiatku pri Žiline osvetlili špeciálnymi nízkonákladovými svietidlami. Ich ročná spotreba bude približne tisíc eur. Žilinský samosprávny kraj takýmto spôsobom zatraktívnil ďalšiu z historických pamiatok."

M. MATUŠINSKÝ, redaktor:

"Osvetlenie Budatínskeho hradu stálo 86 tisíc eur. Hodinová spotreba takmer 30 tich svetiel je 30 centov, čo považujú energetici za mimoriadne efektívne. Na projekte sa podieľal Žilinský samosprávny kraj a Stredoslovenská energetika."

Juraj BLANÁR, predseda Žilinského samosprávneho kraja:

"Sme chceli nielen zviditeľniť národnú kultúrnu pamiatku, ale zároveň ukázať, že je to významné miesto pre cestovný ruch."

Boris SCHUBERT, riaditeľ Považského múzea:

"Osvetlenie Budatínskeho hradu vnímame aj ako začiatok nákladnej rekonštrukcie celého areálu."

M. MATUŠINSKÝ:

"Budatínsky hrad má 4 samostatné svetelné jednotky. Sú zamerané na vežu, vnútorný hrad, okolité hradby i celkový pohľad zvonku. Hrad bol obývaný až do roku 1945."

Anketa:

"Je to nielen vizuálny ale krásny estetický zážitok."

"Všetci to uvidia, takže je to výborné."

M. MATUŠINSKÝ:

"Na území Žilinského samosprávneho kraja sú osvetlené okrem Budatína aj hrady na Orave a v Strečne."

 

 • Vianočný výstup na hrad Strečno

(15.12.2009; Žilinský večerník; č. 51, s. 4; BRZIAKOVÁ Adriana)

Posledným tohoročným podujatím na hrade Strečno a symbolickým ukončením celej sezóny Považského múzea v Žiline sezóny bude druhý ročník Vianočného výstupu na hrad Strečno. Uskutoční sa v nedeľu 20. decembra od 10. do 15. h.

V poslednú adventnú nedeľu sa hrad rozsvieti, rozozvučí a rozvonia. Atmosféru Vianoc dotvorí svetlo z fakieľ a vianočný stromček, ktorý si budú môcť návštevníci vyzdobiť priamo na mieste. Nebude chýbať živé vianočné pásmo v podaní DFS Hájovček zo Strečna, ktorý pravidelne vystupuje na kultúrnych podujatiach v obci Strečno a predstaví sa vianočnými zvykmi z tohto regiónu pod názvom "Stridžie dni". Ďalším vianočným darčekom pre hostí podujatia bude tematická prezentácia betlehemov zo zbierkového fondu etnológie Považského múzea v Žiline.

"Zaujímavým exponátom bude okrem vzácnych drevených betlehemov aj betlehem vo forme domčeka, ktorý je presklený a pochádza z majetku rodiny Príborských v Žiline," povedala Adriana Bárdyová, etnologička Považského múzea v Žiline.

Počas celého podujatia sa bude podávať tradičné vianočné pečivo, ale aj voňavý punč a čaj. Medovníky, či čerstvé oblátky od ľudových výrobcov sa môžu stať pekným darčekom a pamiatkou na vianočnú nedeľu strávenú na hrade. "Týmto vianočným programom sa chceme poďakovať všetkým návštevníkom, ktorí pravidelne navštevovali hrad Strečno a dokázali oceniť našu snahu o ich maximálnu spokojnosť, či už s lektorskými službami, alebo špeciálnymi podujatiami, ktoré sme pre nich pripravili. Svedči o tom aj fakt, že aj napriek súčasnej hospodárskej situácii hrad Strečno túto sezónu prekročil svoj historický rekord návštevnosti," dodala na záver Katarína Repáňová, správkyňa hradu. Organizátorom je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

 

 • Ocenenia za odstraňovanie bariér

(15.12.2009; Žilinský večerník; č. 51, s. 5; r)

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) sa stal víťazom 6. etapy súťaže s názvom Samospráva a Slovensko bez bariér. Ako jediný v kategórii VÚC získal ocenenie za aktivity pri odstraňovaní bariér zdravotne postihnutým občanom, konkrétne vo svojich domovoch sociálnych služieb (DSS).

Hodnotiaca komisia zložená z členov Správnej rady "Účtu Slovensko bez bariér" (SR ÚSBB) a nezávislých odborníkov ocenenie kraju uznala už po tretíkrát. "Ocenenie sa týka konkrétnych domovov, v ktorých sme spravili kus práce od úprav vstupov do budov, miestností, sociálnych zariadení, výťahov, až po zakúpenie polohovateľných postelí," reagoval predseda ŽSK Juraj Blanár na ocenenie DSS Ľ. Štúra v Kysuckom Novom Meste, DSS Turie, DSS Moyzesova v Žiline, DSS Medvedzie Tvrdošín a DSS Straník v Žiline. Práve DSS Straník získalo špeciálnu cenu za odstraňovanie bariér vo svojich priestoroch. "Ide o dlhodobý proces, počas ktorého sme vybudovali osobný výťah, inštalovali drevené madlá, upravili vstupné priestory a vsadili schodiskovú sedačku. Verím, že budeme v týchto aktivitách môcť pokračovať aj naďalej prostredníctvom eurofondov," uviedla riaditeľka domova Iveta Ďurišová.

V predchádzajúcich etapách súťaže získal ŽSK čestné uznanie za projekt s názvom Komunikujeme a špeciálnu cenu za tri bezbariérové projekty rekonštrukcií domovov sociálnych služieb vo svojej pôsobnosti. Podujatie záštituje Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov SR, GEMMA 93, Únia miest Slovenska a SR ÚSBB.

 

Komunikovať chce v pracovnej atmosfére

(15.12.2009; Žilinský večerník; č. 51, s. 4; TASR)

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár považuje v nadchádzajúcom volebnom období za dôležité nastolenie pracovnej atmosféry medzi poslancami a jednotlivými poslaneckými klubmi zastupiteľstva ŽSK. Skonštatoval to 7. decembra po ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva ŽSK v Sobášnom paláci v Bytči, na ktorom opätovne zložil sľub predsedu samosprávneho kraja.

Po staronovom predsedovi ŽSK zložilo sľub aj 56 z 57 nových poslancov zastupiteľstva ŽSK. Vo novembrových voľbách získala koalícia Smer SD a ĽS HZDS 21 poslancov, koalícia KDH, SDKÚ DS, OKS 18 poslancov, SNS 6 poslancov, nezávislí 11 poslancov a jedného poslanca koalícia HZD, Slobodné fórum, Strana zelených. Strany Smer SD, ĽS HZDS, SNS a HZD dnes Blanárovi písomne oznámili vytvorenie spoločného poslaneckého klubu s 28 poslancami a poslanecký klub vytvorilo aj 11 nezávislých poslancov.

Základnými prioritami ŽSK podľa Blanára zostáva rozvoj vo všetkých oblastiach v kompetencii samosprávneho kraja s podporou eurofondov. "Chcem pokračovať v rozvoji našich domovov sociálnych služieb a vytváraní rodinného prostredia pre všetkých klientov. Rovnako v rozvoji ciest II. a III. triedy, ale vnímam cestnú sieť ako komplexnú aj s cestami I. triedy, diaľnicami a rýchlostnými komunikáciami. Preto budem so starostami a primátormi maximálne využívať možnosť na urýchlenie výstavby, predovšetkým úseku D1 Hričovské Podhradie Dubná Skala," povedal Blanár.

Dodal, že ďalšou oblasťou podpory je kultúra. "Je to úcta k našim predkom a zároveň chcem, aby sme kultúrne dedičstvo využili na kultúrny turizmus. Je to oblasť cestovného ruchu, ktorá má najväčší potenciál na rozvoj v našom kraji. ŽSK, obce a mestá, všetci oprávnení žiadatelia v našom kraji majú potenciál na žiadosť z eurofondov až o 1,7 miliardy eur (51,21 miliardy Sk) v programovacom období 2007 2013. Je to enormná suma, ktorá napomôže rozvoju, práve aj v období hospodárskej krízy," podotkol predseda ŽSK.

Blanár tiež pripomenul, že v uplynulom volebnom období získal ŽSK do nemocníc investície 6,97 milióna eur (210 miliónov Sk). "Štvorlístok našich nemocníc Kysucká, Hornooravská, Dolnooravská a Liptovská, dve polikliniky, päť zdravotníckych zariadení budeme naďalej rozvíjať v rámci projektov Európskej únie," uzatvoril Blanár.

 

 • ROZVOJ CESTOVNÉHO RUCHU V ŽILINSKOM SAMOSPRÁVNOM KRAJI

(15.12.2009; Televízna stanica STV 2; Regionálny denník; 16.45; 3 min.; )

Moderátorka:

"Diaľnice a ich dokončenie sú veľmi dôležité aj z hľadiska rozvoja cestovného ruchu na Slovensku. Nie sú však jediným dôvodom, prečo sa turizmus nerozvíja tak, ako by bolo potrebné. No a práve o východiskách z problémov v cestovnom ruchu hovorili delegáti na regionálnej konferencii v Žiline. Zhodli sa na tom, že naštartovať zásadný rozvoj cestovného ruchu by mohol pripravovaný zákon o turizme. Reč bola najmä o Žilinskom samosprávnom kraji. Odborníci potvrdili, že bez spolupráce a projektov sa cestovný ruch nemôže rozvíjať."

Redaktor:

"Jednou z ciest je podporovať turistiku prostredníctvom grantových systémov a združení súkromných a samosprávnych organizácií. Na žilinskej konferencii o cestovnom ruchu, bola najmä reč o infocestách a klastroch. Teda o spoločných snahách podnikateľov, komunálnej sféry, vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií."

Pavol HOLEŠTIAK, riaditeľ Úradu Žilinského samosprávneho kraja:

"Organizujeme viaceré infocesty, naposledy to boli z Ruska, z Ukrajiny, z Izraela, predtým Škandinávia, Nemecko, Chorvátsko, kde sa snažíme ukázať krásy Žilinského kraja, žilinskej župy vo svojich piatich nádherných historických regiónov Oravy, Kysúc, Liptova, Horného Považia, čiže Žilinsko a Turca."

Maroš BADÁŇ, klaster Orava:

"Klaster Orava tvorí zatiaľ desať zakladajúcich členov. Sú to lyžiarske strediská, aquapark, obec, sú tam hotely a penzióny."

Tomáš HOLIČ, klaster Turiec:

"Túto zimu sme pripravili prvý produkt klastra, tým je skipas Turiec, ktorý je vlastne spoločným skipasom troch lyžiarskych stredísk, na ktorý samozrejme klient môže využiť zľavy."

Redaktor:

"Na konferencii sa hovorilo aj dlhotrvajúcich nedostatkoch v cestovnom ruchu. Osobitne o ochote personálu a vzťahu podnikateľov ku klientom. K rozvoju turistiky v Žilinskom samosprávnom kraji by podľa slov účastníkov mohli pomôcť aj nové produkty, napríklad skipasy, alebo rodinné pasy."

Gabriel KULIFFAY, sekcia turizmu, Ministerstvo hospodárstva SR:

"Najväčšie rezervy sú snáď v tom, že stále nepochopili mnohí naši podnikatelia, aké je dôležité mať stálu klientelu. To znamená klientelu, ktorá sa ku mne vracia. Nielen takú, ktorá príde raz a keď nie je spokojná, už nepríde, ale čo je horšie, povie to aj ostatným svojim známym, a teda v okolí svojom urobí negatívnu reklamu."

Iveta CHABADOVÁ, odbor regionálneho rozvoja ŽSK:

"Novinkou v našom kraji sú rodinné pasy, ktoré poskytujú zľavu pre rodiny s deťmi do veku 18 rokov."

Redaktor:

"Do projektu rodinných pasov je v Žilinskom samosprávnom kraji zapojených 500 subjektov. Z nich sa viac ako stovka venuje cestovnému ruchu a turistike. Ďalšie novinky so zľavami by mali v kraji pribudnúť aj na začiatku budúceho roka."

 

 • Kraj podporí humanizáciu škôl

(15.12.2009; Turčianske noviny; č. 49, s. 7; rr)

ŽILINA. Už piaty rok v poradí vyhlásil odbor školstva ŽSK výzvy na predkladanie žiadostí o finančné prostriedky z grantových programov. V tomto školskom roku sú zamerané na humanizáciu výchovy a vzdelávania a školu bez závislostí. Stredné školy a školské zariadenia môžu získať dotáciu na svoj projekt vo výške 332 eur (10 tisíc Sk). Na základe troch minuloročných výziev sa podarilo zrealizovať 12 projektov v celkovej výške 3 984 eur (120 tisíc Sk), ktoré prispeli k boju proti drogovým závislostiam, podporili voľnočasové aktivity pre deti a mládež. Z Turca finančné prostriedky získala Pedagogická a sociálna akadémia z Turčianskych Teplíc, sa k boju proti závislostiam pripojila svojím projektom V pasci, stále v pasci, bohatom na besedy s odborníkmi z oblasti drogovej prevencie a voľnočasových aktivít. Od roku 2005 podporil Žilinský samosprávny kraj spolu 108 grantových projektov v celkovej sume 48 463 eur (l,46 mil.Sk).

 

 • Sľubná spolupráca so zahraničím

(15.12.2009; Slovenské národné noviny; č. 50, s. 2; red)

"Aj v roku 2009 spolupracoval Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) so zahraničnými partnermi v snahe propagovať cestovný ruch, a/e tiež so zámerom pritiahnuť nové investície do svojich regiónov. Tieto témy zazneli počas návštevy srbskej, bieloruskej či kórejskej delegácie, rovnako i počas oficiálnej návštevy hejtmana Moravskosliezskeho kraja a veľvyslanca Španielskeho kráľovstva v Žilinskom kraji. Spolupráca so zahraničnými partnermi sa mimoriadne osvedčila aj pri propagácii Žilinského kraja v Ruskej federácii, odkiaľ k nám ročne prichádza početná skupina návštevníkov," informovala Slovenské národné noviny hovorkyňa kraja Zuzana Muchová. Stretnutie predsedu ŽSK Juraja Blanára s ruským veľvyslancom Alexandrom Ivanovičom Udaľcovom v júli tohto roka sa uskutočnilo pri príležitosti už 5. ročníka infocesty s názvom Objavte Žilinský kraj klenot Slovenska, na ktorej sa zúčastnili okrem iných aj zástupcovia ruskej televíznej stanice NTV. Svoje členstvo vo Výbore regiónov využíva Žilinský samosprávny kraj aj na propagáciu turistických zaujímavostí, kultúrneho dedičstva a tradícií, ako to bolo napríklad počas májového podujatia Deň otvorených dverí európskych inštitúcií v Bruseli. Kraj plný historických pamiatok, malebnej prírody a fungujúceho cestovného ruchu aktívne zviditeľňujú aj Slováci žijúci v zahraničí. Počas Dní Slovákov žijúcich v zahraničí navštívili Žilinský kraj v októbri tohto roka krajania žijúci v Západnej Európe Francúzsku, Nórsku, Taliansku, ale napríklad aj vo Veľkej Británii.

V súvislosti s prioritou čerpať maximum financií z eurofondov podpísal kraj v apríli 2009 už 8. medziregionálnu dohodu o spolupráci, tentoraz s talianskym regiónom Basilicata. Najúspešnejší región vo využívaní európskych peňazí poskytne žilinskej krajskej samospráve svoje skúsenosti pri ich čerpaní. Obaja partneri budú spolupracoval i na projektoch v oblasti služieb a cestovného ruchu. Predseda ŽSK Juraj Blanár presadzuje využívanie zdrojov z Európskej únie na investičné a rozvojové projekty. "Našou prioritou je pokračovať v masívnom čerpaní eurofondov. Považujem to za efektívny spôsob, ako napomôcť zmierňovaniu krízy a realizovať investičné aktivity vo všetkých regiónoch kraja," povedal J. Blanár. V súlade s touto ambíciou bolo v úvode roka dôležité aj jeho stretnutie s eurokomisárkou pre regionálnu politiku Danutou Hübnerovou. Počas svojej návštevy podporila žiadosť krajskej samosprávy, ale aj obcí a miest o predfinancovanie projektov z eurofondov. Spolu s predsedom ŽSK sa zhodil na potrebe vytvoril v Žilinskom kraji Regionálne inovačné centrum, ktoré by malo byť financované práve z európskych zdrojov.

 

 • J. SLOTA A Š. ZELNÍK K RIEŠENIU CESTY HRIČOVSKÉ PODHRADIE DUBNÁ SKALA VLÁDE SR

(15.12.2009; Televízna stanica Patriot; Správy; 17.45; 2 min.; ŠTEVKOVÁ M.)

Moderátor:

"Poslanci Žilinského samosprávneho kraja Ján SLOTA a Štefan ZELNÍK predniesli návrh na uznesenie riešenia úseku cesty Hričovské Podhradie Dubná Skala na prvom oficiálnom zastupiteľstve po voľbách do vyšších územných celkov."

M. ŠTEVKOVÁ, redaktorka:

"Druhé zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja zasadalo v kongresovej sále samotného úradu. Jedným z najdôležitejších bodov bola aktuálna situácia, ktorá sa neustále zhoršuje v úseku Hričovské Podhradie Dubná Skala. Návrh na uznesenie predniesli poslanci Ján SLOTA a Štefan ZELNÍK."

Ján SLOTA, predseda SNS, poslanec NR SR, poslanec ŽSK:

"Všetci Žilinčania a vôbec obyvatelia Žilinského kraja pociťujú, skutočne veľmi pociťujú ten už neudržateľný stav, ktorý sa deje na našich komunikáciách Žilinského kraja. Z toho hľadiska bol aj ten návrh na toto uznesenie smerom k vláde Slovenskej republiky, pretože si myslíme, že tento úsek, ktorý je najzaťaženejší jednoznačne na Slovensku, je proste už neúnosné, aby tento stav nebol urýchlene riešený. Už včera bolo neskoro."

M. ŠTEVKOVÁ:

"Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja sa obrátilo na vládu Slovenskej republiky so žiadosťou o urýchlenie výstavby diaľnice D1. Na ceste I/18 je prekročená prípustná intenzita dopravy na úseku Strečno Dubná Skala, a tým vznikajú nevyčísliteľné škody."

J. SLOTA:

"Fakt, že Považská Bystrica bude v máji 2010 spustená, to si ani neviem predstaviť, čo sa udeje vlastne v krajskom meste, pretože diaľnica prechádza priamo stredom mesta. Čiže mesto bude totálne zahltené a tu nastane absolútny kolaps. Absolútny kolaps, podstatne väčší možnože jak v Bratislave. Ja si myslím, že toto uznesenie je oprávnené a pevne verím, že vláda sa veľmi intenzívne bude ním zaoberať."

Juraj BLANÁR, predseda Žilinského samosprávneho kraja:

"Tento úsek nielenže je problematický z hľadiska Slovenska, lebo je to najvyťaženejší úsek, čo sa týka dopravnej intenzity na Slovensku, ale je problematický aj z hľadiska toho, že rozdeľuje náš kraj na západ a východ cez túto Domažnickú úžinu v úseku Strečno Dubná Skala, ale zároveň je to aj problematický úsek z hľadiska transeurópskych modálnych koridorov, pretože je to európska cesta, ktorá vlastne spája Západ s Východom."

M. ŠTEVKOVÁ:

"Tento úsek je najexponovanejším úsekom v rámci cestnej siete na Slovensku, cez ktorý prejde za 24 hodín 36 až 40 tisíc vozidiel. A keďže je súčasťou európskeho koridoru, mala by sa táto kritická situácia riešiť čo najskôr."

 

A. Lilge: Politika by mala byť o dobrých rozhodnutiach

(15.12.2009; Turčianske noviny; č. 49, s. 4; Kopka Roman, Filek Michal)

VÝROSTKO OHLÁSIL VZNIK KLUBU NEZÁVISLÝCH

Novozvolené krajské zastupiteľstvo má už prvé rokovanie za sebou. Na slávnostnom zasadnutí, ktoré sa konalo minulý pondelok v Sobášnom paláci v Bytči, staronový župan Juraj Blanár a 57 poslancov zložilo sľub.

BYTČA, MARTIN. Prvé zastupiteľstvo ŽSK v novom volebnom období malo slávnostný program. Sľub zložilo aj deväť turčianskych poslancov.

Koalícii stačí jeden hlas

Župan Juraj Blanár v príhovore poďakoval voličom za dôveru. "Vnímam ju ako možnosť pokračovať v začatých aktivitách pre rozvoj ŽSK spolu so všetkými zvolenými poslancami. K tomu treba, aby sme hľadali dohodu," povedal.

Minulé volebné obdobie poznačili aj protichodné názory župana a poslancov pravicovej koalície, najmä KDH, ktoré malo v zastupiteľstve väčšinu, na viaceré oblasti rozvoja kraja a personálne otázky. Teraz sa situácia zmenila, Blanárov Smer v koalícii s HZDS, HZD a SNS má v zastupiteľstve najviac poslancov. Na to, aby získal väčšinu, mu bude chýbať jediný hlas, ktorý môže získať z radov nezávislých.

"Takto by som to nevnímal. Politika v kraji by nemala byť o väčšine a menšine, ale o dobrých rozhodnutiach v prospech občana. Veľmi by som si želal, aby z rokovaní zastupiteľstva nikto neodchádzal s pocitom porážky, ale s pocitom, že pre riešenie akéhokoľvek problému sa urobilo maximum," povedal nám Alexander Lilge, ktorý v krajskom parlamente odštartoval už svoje tretie volebné obdobie. "Uvidíme, ako to pôjde, veľa môže naznačiť už prvé pracovné rokovanie," dodal poslanec.

Juraj Blanár v inauguračnom príhovore medzi svoje najbližšie priority zaradil zdravotníctvo, najmä súčinnosť nemocníc a polikliník tak, aby si vzájomne nekonkurovali, ale dopĺňali sa. Skvalitňovať chce cestnú sieť, pričom eurofondy chce maximálne využívať na rozvoj sociálnych zariadení. "V strednom školstve nás tiež čaká veľa práce," povedal. Podľa Blanára sa kraj zameria na to, aby školy vychovávali vzdelaných ľudí a nie nezamestnaných absolventov na úradoch práce. Spomenul tiež šport a zľavy v doprave. Podporovať chce aj občianske združenia, cestovný ruch a historické dedičstvo kraja. Všetkých poslancov vyzval na spoluprácu pri efektívnom využívaní eurofondov.

Prihovoril sa aj biskup Tondra

Poslancom sa prihovoril aj biskup Spišskej diecézy František Tondra. Žilinský kraj sa totiž sčasti nachádza aj v nej. Žilinského biskupa Tomáša Galisa, ktorý je na liečení, zastupoval generálny vikár Ladislav Stromček. F. Tondra zaželal Jurajovi Blanárovi a poslancom múdrosť v rozhodovaní.

"Keď budete múdri, budete mať dosť peňazí a budete ich vedieť múdro investovať, budete šťastní a budete cítiť zadosťučinenie," povedal F. Tondra.

Pavel Pavlásek gratuloval staronovému županovi

Neúspešný kandidát na predsedu ŽSK P. Pavlásek vystúpil v diskusii za politickú stranu KDH. Zagratuloval Jurajovi Blanárovi k zvoleniu a s úsmevom mu pripomenul, že to vo voľbách nemal ľahké. Pavlásek tiež pozdravil Blanárovu manželku, ktorú osobne pozná a zaželal jej všetko dobré.

Martinčan predsedom klubu

Martinčan František Výrostko informoval o vytvorení klubu nezávislých poslancov, ktorý má jedenásť členov.

"Spojili sme sa preto, aby sme boli silnejší, pretože ako jednotlivci by sme sa v parlamente ťažko presadzovali. Neinklinujeme k žiadnemu politickému spektru, či už sa zaraďuje vľavo alebo vpravo. To však neznamená, že by sme nemali záujem o dialóg. Práve naopak," zdôraznil nový šéf klubu nezávislých poslancov.

Text k obr.

Martinský poslanec bude šéfovať klubu nezávislých poslancov.

V Žilinskom kraji odštartoval už tretie volebné obdobie.

 

Park pri Budatínskom hrade zrekonštruujú

(14.12.2009; Žilinské noviny; č. 49, s. 2; Filek Michal)

Park v areáli Budatínskeho hradu prejde v budúcom roku rozsiahlou rekonštrukciou. Niekoľko stromov vyrúbu, nové nasadia. Pribudnúť by mali informačné tabule, lavičky aj pódium. Park bude osvetlený.

ŽILINA. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) sa snaží o rekonštrukciu Budatínskeho hradu a jeho areálu. Podľa slov hovorkyne Zuzany Muchovej chcú, aby bol park naďalej využívaný a zadarmo prístupný verejnosti. "To je aj jedným z cieľov projektu revitalizácie parku, ktorý má z neho vytvoriť komplex aktívnej oddychovo relaxačnej zóny. Veríme, že osvetlený park s novými chodníkmi, lavičkami, informačnými tabuľami o faune a flóre, či cyklistickým chodníkom bude lákadlom nielen pre obyvateľov kraja, ale aj ďalších návštevníkov," povedala.

Rozhodovali o výrube

Minulý týždeň sa bola na park pozrieť pracovná skupina, ktorá mala rozhodnúť o výrube stromov. Boli v nej zamestnanci ŽSK, Považského múzea, Krajského pamiatkového úradu, mesta Žilina, lesného úradu a projektanti. Podľa žilinskej mestskej poslankyne Evy Országhovej sú v parku nutné zásahy do vegetačnej časti, pretože sa v ňom nevykonávala systematická údržba. "Plochy stromov, ktoré mali byť striedané s voľnými plochami, sú zahustené. Treba ich preriediť. Mnohé z nich sú náletové dreviny. Preto rozhodneme, ktoré treba zlikvidovať," povedala Országhová.

Pribudnú lavičky aj pódium

Hovorkyňa Považského múzea Adriana Brziaková upozornila na to, že v súčasnosti sa park nachádza v havarijnej situácii. Podľa nej sú mnohé dreviny v zlom zdravotnom stave, nosné konáre do značnej miery preschnuté a padajú na priľahlé komunikácie. Preto vykonajú celkovú revitalizáciu parku, ktorá bude zahŕňať ošetrenie, vyčistenie a výsadbu nových stromov. Projekt plánovali už pred časom, pre nedostatok financií ho však nerealizovali. Teraz ich získali z eurofondov.

Brziaková hovorí, že vyrúbu viac ako sto stromov. Ich počet bude aktualizovaný na základe dendrologického výskumu, ktorý v súčasnosti prebieha. Park by mal byť zrevitalizovaný do júla budúceho roku. Osadia v ňom informačné tabule o faune a flóre, vybudujú nové chodníky, osadia lavičky a tiež vytvoria multifunkčné pódium s ozvučením pre rôzne podujatia. Park bude osvetlený.

"Revitalizáciu vnímame ako jednu z mnohých aktivít smerujúcich ku kompletnej revitalizácii Národnej kultúrnej pamiatky Budatínsky hrad s areálom."

Park dostane novú podobu. Pribudnúť má aj pódium.

 

 • Jazýčkom na váhach budú nezávislí

(14.12.2009; Žilinské noviny; č. 49, s. 4; Filek Michal)

Po tom, čo František Výrostko oznámil, že jedenásti nezávislí poslanci si založili vlastný klub a nepodporia SMER s koaličnými partnermi ani pravicu, je jasné, že Juraj Blanár bude musieť o schválenie každého návrhu v zastupiteľstve bojovať.

ŽILINA. Koalícia SMER HZDS SNS HZD bude v zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja disponovať 28 poslancami. Na dosiahnutie nadpolovičnej väčšiny im tak v 57 člennom pléne bude chýbať jeden hlas. Rozdelenie poslancov do troch táborov sa stal realitou už na slávnostnom zasadnutí. "Môžem potvrdiť, že som dnes dostal písomné oznámenie poslancov za strany SMER, HZDS, SNS a HZD o vytvorení spoločného klubu s počtom 28 poslancov," povedal Blanár.

Na to, aby Blanárove návrhy v zastupiteľstve hladko prešli, im teda bude chýbať jediný hlas. Zdalo sa, že ho poľahky získa medzi jedenástimi nezávislými. Po pondelku už to však také jasné nie je. František Výrostko totiž oznámil, že jedenásti poslanci bez straníckej príslušnosti si zakladajú vlastný poslanecký klub. "Rozhodli sme sa nepridať na stranu ľavice ani pravice. Budeme fungovať samostatne," oznámil Výrostko.

Podľa Pavla Pavláska z KDH má pravica v tejto chvíli dva kluby: KDH OKS (14 poslancov) a SDKÚ (4 poslanci). "Nie je vylúčené, že založíme jeden spoločný klub. Rokovania sa však len rozbiehajú," povedal Pavlásek. Ak by sa teda k sedemnástim pravicovým pridali jedenásti nezávislí, mali by väčšinu 29 hlasov. Zastupiteľstvo tak, zdá sa, nebude nudné ani v tomto volebnom období a o hlasy klubu nezávislých sa bude tvrdo bojovať. Pozitívne to vníma novozvolená poslankyňa za SNS Anna Belousovová: "Sme tak odsúdení na spoluprácu. Vďakabohu," povedala.

Vytvorenie poslaneckého klubu nezávislých Blanár pred novinármi ocenil. "Je dobré, ak nezávislí poslanci sú v nejakom klube a môžu tak efektívne komunikovať s úradom aj s predsedom, budú dostávať informácie a zúčastňovať sa poslaneckého grémia. Jeho členom môže totiž byť len predseda klubu s minimálnym počtom troch poslancov," povedal Blanár.

To, že jeho koalícii chýba jediný hlas, aby získala v zastupiteľstve väčšinu, župan podľa vlastných slov nepovažuje za dôležité. "Ako som sa v minulom volebnom období snažil hľadať väčšinu naprieč politickým spektrom, tak to budem robiť aj teraz. Najlepšie bude, keď všetci budeme spokojní a nikto sa nebude cítiť porazení," dodal na záver Blanár.

Text k obr.

Jan Slota. Prišiel posledný, odišiel skôr

 

 • Žilinský samosprávny kraj

(14.12.2009; Hospodárske noviny; s. 15; )

Predstavujeme Informačné centrá prvého kontaktu (ICPK)

MH SR ako jediný rezort iniciovalo zriadenie ICPK v spolupráci s VÚC vo všetkých regiónoch Slovenska (okrem Bratislavského VÚC). ICPK spolupracujú so Sprostredkovateľskými orgánmi pod Riadiacim orgánom, čím sa pre žiadateľa výrazne zjednodušuje príprava projektu. Dnes bližšie predstavujeme ICPK v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK).

Pred dvoma dňami uplynul presne rok od uzatvorenia Rámcovej dohody o vzájomnej spolupráci medzi MH SR a ŽSK. Za najväčší úspech v tomto období považuje špecialistka programová implementačná manažérka žilinského ICPK Silvia Habovštiaková nárast počtu žiadateľov v rámci vyhlásených výziev OP KaHR. V štruktúre prijatých projektov podľa miesta realizácie a projektov v realizácií sa ŽSK zaraďuje na 2. miesto spomedzi všetkých krajov hneď v dvoch prioritách v priorite 3. Cestovný ruch a v priorite 2 Energetika. Najväčší záujem žiadateľov v tomto kraji bol o podporu v cestovnom ruchu a o podporu pri zavádzaní inovácií a technologických transferov. Častým problémom žiadateľov je zabezpečenie spolufinancovania čo však predstavuje celospoločenský problém.

Kontakt:

Žilinský samosprávny kraj

ICPK:

Ing. Silvia Habovštiaková email:

Silvia.Habovstiakova@zask.sk

Tel.: 041/5032 307

 

 • KRAJSKÍ ŽILINSKÍ POSLANCI ŽIADAJÚ DOBUDOVANIE DIAĽNICE

(14.12.2009; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17.30; 2,4 min.; R)

A. KALAMÁROVÁ, moderátorka:

"Poslanci zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja vyzývajú vládu a ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií na urýchlené dokončenie výstavby diaľničného úseku D1 Hričovské Podhradie Dubná Skala. Návrh predložil poslanec krajskej samosprávy a predseda SNS Ján SLOTA."

J. SLOTA:

"Tento úsek, ktorý je najzaťaženejší jednoznačne na Slovensku, kde prejde 36 až 40 tisíc vozidiel za 24 hodín, je proste už neúnosné, aby tento stav nebol urýchlene riešený. Už včera bolo neskoro. A fakt, že Považská Bystrica bude v máji 2010 spustená, to si ani neviem predstaviť, čo sa udeje vlastne v krajskom meste, pretože diaľnica prechádza priamo stredom mesta. Čiže mesto bude totálne zahltené a tu nastane absolútny kolaps, absolútny kolaps podstatne väčší možno že jak v Bratislave."

A. KALAMÁROVÁ:

"Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj BLANÁR pripomenul, že rovnaké uznesenie schválilo zastupiteľstvo žilinskej VUC ky už v minulom volebnom období v roku 2006."

J. BLANÁR:

"Je to európska cesta, ktorá vlastne spája západ s východom a v prípade naozaj, že dôjde tam k akémukoľvek kolapsu v tomto úseku, tak nemáme náhradné riešenie obchádzky, pretože cesty druhej triedy, ktoré sú v majetku Žilinského samosprávneho kraja, nie sú dimenzované nielen na toto zaťaženie pre ťažké vozidlá, ale aj na túto dopravnú intenzitu a naviac prechádzajú obcami a mestami, kde je riziko dopravných nehôd vyššie."

A. KALAMÁROVÁ:

"SLOTA chce o výzve poslancov Žilinského samosprávneho kraja hovoriť v stredu na stretnutí s lídrami koaličných strán, keďže tento úsek je podľa neho pripravený po stránke stavebnej, projektov, výkupom pozemkov a čuduje sa, že to bol až tretí balík. Ak je to skutočne najviac zaťažený úsek, nevidí dôvod, prečo by sa práce nezačali ihneď. Hovorca ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Stanislav JURIKOVIČ upozorňuje na to, že sa stále rokuje."

S. JURIKOVIČ:

"Objem prepravy, ktorý na tomto ťahu je, je naozaj veľký a je preto potrebné a je prioritou dotiahnuť tretí balík PPP do úspešného konca. Momentálne prebiehajú rokovania s vybratým uchádzačom, rokovania sa týkajú ceny, ktorá je významne ovplyvnená dnešnou finančnou krízou. Po ukončení týchto rokovaní budeme mať jasné, kedy môže prísť k finančnému uzatvoreniu, respektíve k podpísaniu zmlúv a ďalším finančným krokom. Spojenie medzi Bratislavou a Košicami momentálne vidíme s posunom v horizonte roku 2014."

 

 • Budatínsky hrad osvetlia

(14.12.2009; Žilinské noviny; č. 49, s. 16; mif)

Budatín. Avizované slávnostné osvetlenie Budatínskeho hradu sa uskutoční v stredu 16. decembra o 16.30 h v areáli zámku za prítomnosti predsedu ŽSK Juraja Blanára, generálneho riaditeľa Stredoslovenskej energetiky Pierra Charerraina a riaditeľa Považského múzea Borisa Schuberta.

 

 • Blanár a poslanci zložili sľub

(14.12.2009; Žilinské noviny; č. 49, s. 4; Filek Michal)

Slávnostným zasadnutím v Bytči zahájilo volebné obdobie zastupiteľstvo ŽSK. Sľub zložil staronový predseda Juraj Blanár a 57 poslancov. Prišiel aj Ján Slota, aj keď na poslednú chvíľu.

BYTČA. Prvé zastupiteľstvo ŽSK v novom volebnom období malo slávnostný charakter. Blanár zložil sľub a následne slávnostne predniesol aj sľub novozvolených poslancov. Medzi nimi nechýbala ani Anna Belousovová, ktorú ľudia zvolili v Čadci a ani Ján Slota, ktorý v Žiline do krajského parlamentu postúpil až z 11. miesta.

Blanár v príhovore poďakoval voličom za dôveru. "Vnímam ju ako možnosť pokračovať v začatých aktivitách pre rozvoj ŽSK, samozrejme, ruka v ruke so všetkými zvolenými poslancami. K tomu je potrebné, aby sme hľadali dohodu," povedal.

Chce pokračovať v práci

Medzi svoje priority v tomto období Blanár zaradil zdravotníctvo, najmä súčinnosť nemocníc a polikliník tak, aby si vzájomne nekonkurovali, ale dopĺňali sa. Skvalitňovať chce cestnú sieť, eurofondy maximálne využívať na rozvoj sociálnych zariadení. "V strednom školstve nás tiež čaká veľa práce," povedal. Podľa Blanára sa kraj zameria na to, aby školy vychovávali vzdelaných ľudí a nie nezamestnaných absolventov na úradoch práce. Spomenul tiež šport a zľavy v doprave. Podporovať chce aj občianske združenia, cestovný ruch a historické dedičstvo kraja. Všetkých poslancov vyzval na spoluprácu pri efektívnom využívaní eurofondov.

Pavlásek gratuloval

Ján Slota, ktorý prišiel posledný, opustil sálu ako prvý, tesne pred príhovorom ministra kultúry Maďariča. Poslancom sa prihovoril aj biskup Spišskej diecézy František Tondra. Žilinský kraj sa totiž sčasti nachádza aj v nej. Žilinského biskupa Tomáša Galisa, ktorý je na liečení, zastupoval generálny vikár Ladislav Stromček. Tondra zaželal Blanárovi a poslancom múdrosť v rozhodovaní. "Keď budete múdri, budete mať dosť peňazí a budete ich vedieť múdro investovať, budete šťastní a budete cítiť zadosťučinenie," povedal Tondra.

Neúspešný kandidát na predsedu ŽSK Pavel Pavlásek vystúpil v diskusii za politickú stranu KDH. Zagratuloval Jurajovi Blanárovi k zvoleniu a s úsmevom mu pripomenul, že to vo voľbách nemal ľahké. Pavlásek tiež pozdravil Blanárovu manželku, ktorú osobne pozná a zaželal jej všetko dobré.

Text k obr.

Nový poslanec Róbert Ficek. Zložil sľub do rúk Juraja Blanára.

 

 • Stretli sa. Blanár, Slota aj Belousovová

(14.12.2009; Oravské noviny; č. 49, s. 2; mif)

Slávnostným zasadnutím v Bytči zahájilo volebné obdobie zastupiteľstvo ŽSK. Sľub zložil staronový predseda Juraj Blanár a päťdesiatsedem poslancov. Prišiel aj Ján Slota, aj keď na poslednú chvíľu.

BYTČA. Prvé zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja v novom volebnom období malo slávnostný charakter. Predseda Juraj Blanár zložil sľub a následne slávnostne predniesol aj sľub novozvolených poslancov. Medzi nimi nechýbala ani Anna Belousovová, ktorú ľudia zvolili v Čadci a Ján Slota, ktorý v Žiline do krajského parlamentu postúpil až z jedenásteho miesta.

Staronový župan Juraj Blanár v príhovore poďakoval voličom za dôveru. "Vnímam ju ako možnosť pokračovať v začatých aktivitách pre rozvoj kraja, samozrejme, ruka v ruke so všetkými zvolenými poslancami. K tomu je potrebné, aby sme hľadali dohodu," povedal.

Medzi svoje priority v tomto období Blanár zaradil zdravotníctvo, najmä súčinnosť nemocníc a polikliník tak, aby si vzájomne nekonkurovali, ale dopĺňali sa. Skvalitňovať chce cestnú sieť, eurofondy maximálne využívať na rozvoj sociálnych zariadení.

"V strednom školstve nás tiež čaká veľa práce," povedal. Podľa Blanára sa kraj zameria na to, aby školy vychovávali vzdelaných ľudí a nie nezamestnaných absolventov na úradoch práce. Spomenul tiež šport a zľavy v doprave. Podporovať chce aj občianske združenia, cestovný ruch a historické dedičstvo kraja. Všetkých poslancov vyzval na spoluprácu pri efektívnom využívaní eurofondov.

Ján Slota, ktorý posledný prišiel, opustil sálu ako prvý, tesne pred príhovorom ministra kultúry Maďariča. Poslancom sa prihovoril aj biskup Spišskej diecézy František Tondra. Žilinský kraj sa totiž sčasti nachádza aj v nej.

Žilinského biskupa Tomáša Galisa, ktorý je na liečení, zastupoval generálny vikár Ladislav Stromček. Tondra zaželal Blanárovi a poslancom múdrosť v rozhodovaní. "Keď budete múdri, budete mať dosť peňazí a budete ich vedieť múdro investovať, budete šťastní a budete cítiť zadosťučinenie," povedal Tondra.

Neúspešný kandidát na predsedu kraja Pavel Pavlásek vystúpil v diskusii za politickú stranu KDH. Zagratuloval Jurajovi Blanárovi k zvoleniu a s úsmevom mu pripomenul, že to vo voľbách nemal ľahké. Pavlásek tiež pozdravil Blanárovu manželku, ktorú osobne pozná a zaželal jej všetko dobré.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 22.02.2012

Sekcie


Jazykové verzie webstránky