47. týždeň

 • Vyhľadávajú kultúru

  (19.11.2009; Farmár; č. 47, s. 29; sim)
  Aj keď sa rok ešte neskončil, čísla naznačujú, že ľudia na severe Slovenska čoraz viac vyhľadávajú kultúru. Návštevnosť je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi vyššia. Za deväť mesiacov tohto roka navštívil Hrad Strečno, Oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej i expozíciu Hájnikovej ženy v Oravskej Polhore rovnaký počet návštevníkov, ako za celý minulý rok. "Rekordy však lámu Hrad Likava, gotický kostol Ludrová, Archeoskanzen Havránok, všetky patriace pod Liptovské múzeum, ktoré majú už teraz najvyššiu návštevnosť od roku 2006," povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár. Podľa jeho slov do výraznej miery sa pod to podpísalo osadenie 53 tabúľ a 127 smerových značiek na cesty, ktoré vyhotovila krajská samospráva ako jedna z prvých na Slovensku. Značenia upozorňujú turistov na vzácne kultúrne pamiatky a uľahčujú tak cestu k nim. Kým v roku 2008 si Banícky dom vo Vyšnej Boci prišlo pozrieť 220 záujemcov, v tomto roku už 575 návštevníkov. "Sklamaní nemusia byť ani v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, o ktoré spolu s Historickou lesnou úvraťovou železničkou prejavilo záujem najviac turistov za ostatné štyri roky," informovala Ľubomíra Masnicová zo ŽSK a dodala, že aj etnografická expozícia Jánošík a Terchová eviduje vďaka svojej revitalizácii nárast o 1 586 návštevníkov v porovnaní s minulým rokom. Na prílev turistov čaká tento rok i Sobášny palác klenot Bytče, ktorému po rekonštrukcii prinavrátili pôvodnú podobu. Najnavštevovanejšími kultúrnymi organizáciami kraja aj v tomto roku naďalej ostávajú Krajská knižnica v Žiline, nasleduje Oravský hrad a treticu uzatvára Turčianska knižnica v Martine. O podporu cestovného ruchu a návštevnosti sa od konca septembra tohto roka snaží i mladý, na Slovensku prvý projekt Žilinského samosprávneho kraja Rodinné pasy. Rodiny vďaka nemu môžu okrem zliav v oblasti športu a voľnočasových aktivít využívať zľavy vo výške 5 až 50 percent aj v oblasti kultúry v rámci celého Žilinského kraja. "Za mesiac sa zaregistrovalo už 150 rodín a dúfam, že ich počet bude stále narastať," dodal predseda ŽSK. 
 • VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ AUTIZMUS OČAMI UMELCOV
  (18.11.2009; Televízna stanica Patriot; Správy; 17.45; 2 min.; ŠTEVKOVÁ M.)
  M. ŠTEVKOVÁ, redaktorka:
  "Vo výstavných priestoroch Žilinského samosprávneho kraja je v týchto dňoch nainštalovaná výstava pod názvom Autizmus očami umelcov. Ide o výstavu fotografií detí a dospelých postihnutých autizmom. Prizvaní boli aj štyria profesionálni fotografi, ktorí sa snažili preniknúť do duše týchto ľudí."
  Beáta MATUŠÁKOVÁ, RCA, Žilina Bánová:
  "Sme mali prvýkrát príležitosť realizovať výstavu na pôde vyššieho územného celku, našou vlastne hlavnou myšlienkou bolo to, aby sme zase mohli dať verejnosti čo najviac na známosť o živote našich autistov z Regionálneho centra autizmu v Žiline Bánovej. Touto myšlienkou sme sa veľmi dlho zaoberali, ako by to bolo možné, až vlastne prišla výzva, do ktorej sme sa zapojili. A bol to grant mesta Žiliny a vytvorili sme v spolupráci s fotografmi projekt Autisti očami umelcov.
  Andrea GRENČÍKOVÁ, riaditeľka DSS, Žilina Bánová:
  "Prvotný taký nápad bol, že fotografie budeme vytvárať my, zamestnanci regionálneho centra autizmu, ale vzhľadom k tomu, že sme chceli to poňať viac umelecky a viac profesionálne, prizvali sme si k projektu štyroch profesionálnych fotografov, pána FLIEGLA, pána KELLERA a pána HÚLKU a pána KRÁLIKA, ktorí od februára 2009 chodili do nášho zariadenia a zoznamovali sa postupne s deťmi a postupne vlastne začali vznikať prvé zábery."
  M. ŠTEVKOVÁ:
  "Na podujatie sa prišli pozrieť samotní tvorcovia, postihnuté, ale i zdravé deti."
  A. GRENČÍKOVÁ:
  "Fotokniha ako finálny produkt celého projektu vznikla výberom tých najlepších fotografií, najzaujímavejších v podstate a vlastne tieto fotografie boli združené do fotoknihy, ktorá tiež bola, ktorá mala byť poňatá umelecky, teda nebola to klasicky vytlačená fotokniha s fotkami, fotky sú tam lepené ručne a v podstate každá táto knižka je originál."
  M. ŠTEVKOVÁ:
  "Výstava bude putovať ďalej, aby ju videlo čo najviac ľudí, pretože jej hlavným cieľom je zlepšiť informovanosť o problematike autizmu."
 • Z Kysúc na Oravu bude premávať aj drezina
  (18.11.2009; Kysucké noviny; č. 45, s. 3; ih)
  Novom atrakciou budúcoročnej sezóny v kysuckom skanzene bude drezina.
  Vychylovka. Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) tvorí organickú súčasť Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici Vychylovke. Je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko oravskej lesnej železnice (KOLŽ), ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 1918, kysuckej z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej z Lokce do Erdútky (terajšej Oravskej Lesnej).
  "Z pôvodnej 110 km dlhej trate zostalo len 8 kilometrov dlhého Úseku z Chmúry po Tanečník, v ktorom sa nachádza unikátny úvraťový systém.
  Počas tohtoročnej sezóny po trati železničky premávali dve parné a jedna diesel hydraulická lokomotíva a previezli takmer tridsaťdvatisíc návštevníkov, čo predstavuje v histórii múzea najvyšší počet," hovorí Lenka Jancová z Kysuckého múzea.
  Rýchlosť bude 25 kilometrov za hodinu
  V budúcoročnej sezóne múzeum plánuje zatraktívniť železnicu o nové hnacie prevádzkové vozidlo. V októbri dostalo do užívania novú drezinu, o čo sa postaral zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.
  Drezina je ľahké koľajové vozidlo na motorový benzínový pohon používaný na prevoz desiatich cestujúcich a vodiča, ktorých v prípade nepriaznivého počasia bude chrániť priehľadná umelohmotná plachta. Pre svoju šetrnosť k trati a ekonomickú výhodnosť slúži aj na jej kontrolu a údržbu. O výrobu dreziny sa postarala česká firma z Turčína v Breznici, podľa projektu Josefa Nemečka, člena Klubu romantikov úzkorozchodnej železnice Oravy a Kysúc.
  "Tak ako lokomotívy, aj toto malé vozidlo, s rozchodom kolies 760 milimetrov, sa musí podrobiť niekoľkým prehliadkam, aby získalo technický preukaz. Maximálnu rýchlosť, akú môže drezina dosiahnuť, je 25 kilometrov za hodinu. Po prepojení kysuckej a oravskej železnice bude drezina prevážať desiatich návštevníkov železničky z Chmúry na Tanečník," informuje Jancová.
 • ŽILINA: Súťaž Dobré správy samosprávy má dvíhať povedomie o Žilinskom kraji
  (18.11.2009; www.aktuality.sk; Regióny, 14.22, s. ; TASR)
  Dvíhať povedomie o Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) medzi mladými ľuďmi je cieľom súťaže "Dobré správy samosprávy...", ktorú ŽSK vyhlásil pre študentov stredných škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.
  "Verím, že aj v tomto ročníku nás študenti prekvapia nápaditým spracovaním tém a kvalitou, ktorú oceníme nielen hodnotnými cenami, ale aj zviditeľnením prác na internetovej stránke kraja a rôznych podujatiach doma i v zahraničí. Doteraz sme mali na ich práce výborné ohlasy," uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Súťaž ponúka podľa Blanára študentom možnosť nápadito predstaviť krajskú samosprávu. Pripomenul osobitosť minuloročnej víťaznej prezentácie o Bytčianskom hrade, ktorá mala formu počítačovej animácie.
  "V dvoch predošlých ročníkoch ukázalo individuálny prístup ku spracovaniu ľubovoľnej témy o ŽSK spolu 147 študentov, pričom sa viditeľne z roka na rok zlepšila úroveň prezentácií," skonštatoval predseda ŽSK. V treťom ročníku môžu študenti pripraviť prezentácie na konkrétne témy, napríklad Kultúrne pamiatky Žilinského kraja, Predstavujem Žilinský kraj cudzincom, Žilinský kraj – dopravný uzol, Žilinský kraj – miesto športových príležitostí. "Študenti musia dbať na správne použitie erbu ŽSK a názvov regiónov kraja, bezchybný autorský text, nedeformované fotografie a ilustrácie dobrej kvality. Presné pravidlá súťaže si môžu pozrieť na internetovej stránke ŽSK www.regionzilina.sk. Uzávierka súťaže je 31. januára 2010," dodala Zuzana Muchová z odboru informácií a zahraničných vzťahov ŽSK.
 • Blanár zvíťazil o vyše päťdesiattisíc hlasov
  (18.11.2009; Liptovské noviny; č. 45, s. 4; RED)
  LIPTOV. Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár bude vo funkcii pokračovať aj v nasledujúcom štvorročnom období.
  V sobotňajších voľbách kandidátovi koalície SMER, SNS, ĽS HZDS, HZD, SZ, SF v Žilinskom kraji vyslovilo dôveru 63,20 percenta voličov, získal 79 519 hlasov. Druhý skončil s 26123 hlasmi nominant KDH, SDKÚ DS, OKS Pavel Pavlásek, ktorý oslovil 20,76 percent voličov. Na treťom mieste skončil nezávislý kandidát Jozef Tarčák (18170 hlasov, teda 14,44 percent hlasov). Agrárna strana vidieka nominovala Štefana Brestovského. Ten presvedčil 2003 voličov, získal 1,59 percent platných hlasov.
  Text k obr.:
  Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár (vľavo) bude vo funkcii pokračovať aj v novom volebnom období. Na fotografii je s novozvolenými poslancami krajskej samosprávy Jánom Blcháčom (v strede) a Branislavom Trégerom.
 • Začala sa záchrana historickej budovy školy
  (18.11.2009; Liptovské noviny; č. 45, s. 16; RED)
  Historickú budovu Strednej odbornej školy lesníckej v pamiatkovej zóne v Liptovskom Hrádku, ktorá je v schátranom stave, začali opravovať.
  Za peniaze z rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja vo výške 415 315 eur kompletne vymenia konštrukciu krovu a strešnú krytinu. Okrem toho dajú do budúceho roka vyriešiť otázky statiky budovy školy.
  Podobnou rekonštrukciou už prešla Stredná odborná škola polytechnická v Liptovskom Mikuláši. Od októbra sa učitelia ani študenti nemusia obávať problémov so strechou.
  Za viac ako 132 tisíc eur od krajskej samosprávy sa totiž zrealizovala jej oprava a zateplenie.
 • Kysučania si za župana vybrali Juraja Blanára
  (18.11.2009; Kysucké noviny; č. 45, s. 2; Hažíková Iveta, Murčová Miroslava)
  PRVOVOLIČOV VOĽBY DO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA PRÍLIŠ NEZAUJALI.
  Napriek pekného počasiu prišlo k volebným urnám v kysuckom regióne pomerne málo voličov. Niektorí starostovia a primátori si myslia, že je to spôsobené aj tým, že nie všetci obyvatelia vedia, aké kompetencie má ŽSK a o čom rozhoduje.
  Čadca. V okrese Čadca prišlo v 78 okrskoch k volebným urnám 25,94 percent voličov. Zo 72 141 oprávnených voličov svoje právo využilo 18 714, pričom komisie zaznamenali 323 neplatných hlasov. Obyvatelia okresu Čadca jednoznačne rozhodli o víťazstve Juraja Blanára, ktorý získal 15 142 hlasov. Za ním skončili Pavel Pavlásek (1 840), Jozef Tarčák (837) a Štefan Brestovský (156). Obyvatelia okresu Čadca si vybrali aj osem poslancov, ktorí ich budú nasledujúce štyri roky zastupovať v zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Jednoznačným víťazom sa stal Ján Podmanický, ktorý získal 6 530 hlasov, druhá skončila Anna Belousovová so 4 467 hlasmi, Jozefovi Grapovi dalo hlas 3 674 voličov, za nimi nasledujú Jozef Vražel (3 650), Milan Gura (3 405), Jozef Kanaba (3 222), Andrea Šimurdová (2 652) a Marián Masnica (2 494).
  V okrese Kysucké Nové Mesto zaznamenali 32,94 percentnú účasť voličov. Tí rozhodli o troch víťazných poslancoch. Na prvom mieste s počtom hlasov 1 844 skončila Jana Svrčková, za ňou nasledujú Dušan Mičian (1 825) a Vladimír Macášek (1 667).
  Napriek priaznivému počasiu všeobecne zaznamenali v obciach a mestách na Kysuciach nízku účasť voličov. "Vytvorili sme 6 okrskov, no z 6121 voličov využilo svoje právo voliť len 1 178 ľudí. Zaznamenali sme 19 percentnú účasť. Väčšinou prichádzali starší ľudia, ktorí účasť na voľbách už tradične považujú za svoju povinnosť. Bol som veľmi sklamaný, že svoje právo nevyužili prvovoliči. Prišlo ich žalostne málo," hovorí primátor Turzovky Miroslav Rejda. Myslí si, že ľudia tieto voľby akoby podcenili aj preto, že nerozlišujú, kto je za čo zodpovedný a nevedia, aké má ŽSK kompetencie.
  V Korni prišlo k urnám z oprávnených 1 511 voličov 20 percent. Starosta Jozef Kontrík konštatuje, že aj tam si prišli splniť svoju povinnosť väčšinou staršie ročníky. "Tentokrát nebol záujem o zvoz z osád, aj keď sme auto mali pripravené. Nevyužili sme ani prepravu hasičským mikrobusom, z toho istého dôvodu," hovorí Kontrík.
  Počas sobotňajších volieb nedošlo k žiadnym vážnym incidentom. V niektorých okrskoch však členovia volebnej komisie našli všakovaké úpravy na kandidačných listinách. Niektorí voliči svoj nesúhlas s kandidátmi vyjadrili aj tak, že celú listinu preškrtli. 

Ocenenie "ZlatyErb.sk" patrí opäť Žilinskému kraju


(17.11.2009; Slovenské národné noviny; č. 46, s. 2; Muchová Zuzana)
Internetová stránka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) www.regionzilina.sk opätovne boduje medzi webmi krajských samospráv na Slovensku. Počas šiesteho ročníka súťaže ZlatyErb.sk, vyhláseného tradične Úniou miest Slovenska a Občianskym združením eSIovensko, získal web ŽSK 3. mieste v kategórii najlepšia internetová stránka samosprávneho kraja.
"Pravidelne vyhodnocujeme systém informovania prostredníctvom webovej stránky kraja a nepretržite sa snažíme o jeho zlepšovanie, aktuálnosť a praktickosť. Som rád, že je naša práca cenená, pretože zvyšovať kvalitu informovania a prístupnosť informácií verejnosti vnímame ako našu povinnosť," hovorí predseda ŽSKJuraj Blanár.
Internetová stránka www.regionzilina.sk sa už stabilne umiestňuje na vysokých priečkach tejto súťaže, doteraz je držiteľom jedného prvého, dvoch druhých a dvoch tretích miest. Minulý rok získal ŽSK aj špeciálne ocenenie ‑ mimoriadnu cenu ITAPA 2008 za najlepší geografický informačný systém (GIS) na svojom webe.

 • Výstava ako učebná pomôcka
  (17.11.2009; Žilinský večerník; č. 47, s. 20; Bebčáková Zuzana)
  V priestoroch Gymnázia Hlinská v Žiline je od 27. októbra sprístupnená výstava Pamiatky Žilinského samosprávneho kraja, ktorá je realizovaná vďaka spolupráci školy s Považským múzeom v Žiline. Výstava slúži nielen pre skrášlenie hlavnej školskej chodby, ale hlavne ako učebná pomôcka. S jej využitím neváhajú učitelia umenia a kultúry, dejepisu, geografie a textová časť v angličtine umožňuje využitie aj pre rozšírenie a skvalitnenie slovnej zásoby pri konverzácii v tomto cudzom jazyku. Cieľom výstavy je zároveň propagácia zaujímavých historických objektov a turistických miest, ktoré sa nachádzajú v regióne Žilinského samosprávneho kraja. Z dvadsiatich deviatich banerov, ktoré výstavu tvoria, je v priestoroch školy nainštalovaných pätnásť najzaujímavejších. Medzi ne patria miesta mapujúce Žilinu historické centrum a okolie, hrady a skanzeny, Slanický ostrov umenia, Drevený betlehem v Rajeckej Lesnej. Aj takýmto spôsobom sa snažíme ukázať študentom školy, že náš kraj je čarokrásny, bohatý na nádherné prírodné scenérie a historické poklady. Aj táto aktivita je ukážkou ako na Gymnáziu Hlinská meníme metódy a formy vzdelávacieho procesu a zároveň propagujeme krásy Žilinského samosprávneho kraja nielen pre školskú komunitu, ale aj pre návštevníkov školy. Výstava potrvá do 20. novembra.
 • Šanca pre tých, ktorí inovujú
  (17.11.2009; Žilinský večerník; č. 47, s. 18; r)
  Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) tento rok opäť ocení inovatívnych lídrov medzi malými a strednými podnikmi a v oblasti regionálneho rozvoja. Podnikatelia a firmy zamerané na priemyselnú výrobu a poskytovanie služieb, samosprávy miest a obci či občianske združenia v Žilinskom kraji sa môžu už po tretíkrát uchádzať o ocenenie s názvom Inovácia Žilinského kraja.
  Udeľovať sa bude, rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch, v dvoch kategóriách: malé a stredné podniky a regionálny rozvoj. Počas dvoch doterajších ročníkov sa zapojilo dovedna 24 zástupcov samospráv, súkromných firiem a záujmových združení. Z víťazov spomeňme ocenenie spoločnosti EMTEST zo Žiliny v roku 2007 za bezhotovostný platobný systém vo verejnej doprave či vlaňajší triumf spoločnosti I.TRAN, s. r. o., z Turzovky spomedzi 13 uchádzačov, za inovované zloženie a výrobou termobielizne. Dvoch víťazov oceňovania za rok 2009 čaká okrem pamätnej plakety a verejnej prezentácie aj finančná odmena vo výške 1 600 eur. Výsledky budú slávnostne vyhlásené na konferencii Inovačný rozvoj regiónov v roku 2010. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 15. decembra 2009. Ďalšie informácie nájdete na www.regionzilina.sk. 
 • Dobré správy samosprávy sú opäť tu
  (17.11.2009; Oravské noviny; č. 46, s. 26; Muchová Zuzana)
  Tretíkrát dáva Žilinský samosprávny kraj príležitosť kreatívnym študentom stredných škôl, aby nápadito predstavili krajskú samosprávu v power‑pointových prezentáciách.
  ŽILINA. Súťaž Dobré správy samosprávy... s podtitulom ...ktorá pre vás mnohé spraví, vyhlásil už po tretí raz Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pre študentov stredných škôl, ktorých je zriaďovateľom. Úlohou súťažiacich je nápadito predstaviť krajskú samosprávu v power‑pointovej prezentácii. V dvoch predošlých ročníkoch ukázalo individuálny prístup ku spracovaniu ľubovoľnej témy krajskej samospráve spolu 147 študentov. Tretí ročník súťaže prichádza s upravenými pravidlami. Prezentácie môžu študenti pripraviť na témy: Kultúrne pamiatky Žilinského kraja; Predstavujem Žilinský kraj cudzincom; Žilinský kraj ‑ dopravný uzol; Sme hrdí na významné osobnosti kraja; Žilinský kraj ‑miesto športových príležitostí; Využité možnosti eurofondov; Spokojná staroba v starostlivosti ŽSK; Žilina self‑governing region ‑ place for living.
  Súťažiaci musia dbať na správne použitie erbu ŽSK a názvov regiónov kraja, bezchybný autorský text, nedeformované fotografie a ilustrácie dobrej kvality. Prezentácia má mať maximálne 20 "slajdov", jej súčasťou môže byť hudba. V práci nesmú chýbať kontaktné údaje študenta, zvolená téma, konkrétny názov prezentácie a použité zdroje.
  Uzávierka súťaže je 31. januára 2010.
 • Budem pokračovať v začatých projektoch
  (17.11.2009; Žilinský večerník; č. 47, s. 3; mj)
  Hovorí staronový župan Juraj Blanár.
  Žilinský župan Juraj Blanár získal v sobotu 14. novembra už v prvom kole volieb do vyšších územných celkov viac ako 63 percent hlasov, čo mu zabezpečilo jednoznačné víťazstvo pred ostatnými tromi kandidátmi. V rozhovore hodnotí výsledky volieb, ale hovorí aj o krokoch, ktoré urobí po svojom opätovnom nástupe do funkcie.
  Pred voľbami ste podporili podpisovú akciu, ktorej cieľom bolo zvýšiť účasť ľudí vo voľbách do vyšších územných celkov. Ako ju hodnotíte po ich skončení?
  Počas kampane som zvolil oslovovanie voličov priamo v uliciach miest a obcí prostredníctvom svojich aktivistov, ale aj osobne som chodil do regiónov nášho kraja. Chceli sme ukázať, že ľudia si vedia zvážiť, či je potrebné ísť voliť. Túto podpisovú akciu hodnotím veľmi pozitívne. Aj v jesennom nečase chodili aktivisti do ulíc a získali sme obrovskú podporu občanov, za čo im patrí vďaka.
  Ako ste strávili deň volieb?
  Celkom prozaicky, ako väčšina ľudí, aj ja som sa venoval domácim prácam. Bol jeden z najkrajších jesenných dní. Možno aj preto bola vyššia účasť, viacerí si nechávali voľby na večerné hodiny.
  Čo hovoríte na výsledky volieb? Na to, že ste jasne zvíťazili už v prvom kole.
  Som prekvapený z výsledku, aj z podpory, ktorú som dostal. Chcel by som všetkým poďakovať, je to pre mňa zaväzujúce do nasledujúceho funkčného obdobia. Veľmi ma teší, že účasť bola tento rok oveľa vyššia ako v predchádzajúcich voľbách. Možno je to výsledok toho, že ľudia dnes už vedia oveľa viac o práci samosprávneho kraja. Som veľmi rád, že som dostal takúto podporu. Viac ako 78 tisíc hlasov je trojnásobne viac ako som dostal v roku 2005. Rovnako sa teším z toho, že SMER SD získal 16 poslancov, aj toto hodnotím veľmi pozitívne. Takisto som rád, že bolo oveľa viac vidieť v teréne kandidátov na poslancov, oproti minulosti sa prezentovali na oveľa vyššej úrovni.
  Ktoré veci by ste chceli zmeniť v úrade po novom nástupe?
  Chcem pokračovať v tom, čo sme začali. Myslím si, že úrad samosprávneho kraja máme profesionálne nastavený. Sú tam skvelí odborníci, ktorí veľmi dobre pôsobia v každom rezorte. Je to skôr otázka pokračovania projektov, ktoré sme začali. Či už je to v zdravotnej oblasti, v našich nemocniciach, poliklinikách, alebo v domovoch sociálnych služieb. Rovnako aj v doprave, ktorá je pre náš kraj kľúčová. V zdravotníctve chcem pokračovať v obnove našich štyroch nemocníc a aj polikliník. Nielen z vlastných zdrojov, ako sme to robili počas predchádzajúceho volebného obdobia, ale aj s využitím eurofondov. Rovnako budeme pokračovať aj v odstraňovaní bariér v našich domovoch sociálnych služieb, ale aj s tvorbou nových miest, ktoré budeme môcť ponúknuť klientom. V doprave je to dobudovanie infraštruktúry, ktorá je naozaj kľúčová pre rozvoj nášho kraja.
 • Najtesnejšie dopadli voľby v obvode Bytča
  (16.11.2009; Žilinské noviny; č. 45, s. 2; MIF)
  Najtesnejšie voľby do zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja dopadli v obvode Bytča.
  BYTČA. V 30 tisícovom okrese sa o dve zvoliteľné miesta uchádzalo 22 kandidátov. Šancu mal tak každý jedenásty, čo bolo najviac v celom kraji. Zato výsledok bol veľmi tesný. Rozdiel medzi Petrom Weberom (KDH, SDKÚ, OKS) a Petrom Bologom (NEKA), teda medzi druhým zvoleným a prvým nezvoleným kandidátom bol len 12 hlasov. Na víťaza Miroslava Minárčika (NEKA) pritom Bologa stratil len 62 hlasov. Účasť v Bytči bola 22,67 percenta. "Dvanásť hlasov je veľmi málo. Všetci traja sme dosiahli takmer rovnaké výsledky. Chcem poďakovať všetkým, ktorí prišli voliť," povedal Bologa.
  Ešte menej hlasov delilo posledného zvoleného od prvého nezvoleného kandidáta v Ružomberku. Juraj Čech (SMER, HZDS) zaostal za Milanom Fričom (SNS) len o dva hlasy. Na víťazného Stanislava Bellu (KDH, SDKÚ, OKS) mu však chýbalo až 1561 hlasov.
  V okrese Žilina ako trinásty, teda posledný zvolený, do krajského parlamentu postúpil Jozef Štrba (SMER, HZDS). Tesne pod čiarou skončila Daniela Bekeová (NEKA), ktorú od Štrbu delilo 110 hlasov.
  Najväčší rozdiel medzi víťazom a prvým pod čiarou bol v obvode Čadca. Ján Podmanický (SMER, HZDS) tu totiž získal o 4173 hlasov viac, ako Ján Kozák (KDH, SDKÚ, OKS).
 • Blanár jasne vyhral, bude však potrebovať koalíciu
  (16.11.2009; Žilinské noviny; č. 45, s. 2; Filek Michal)
  JURAJ BLANÁR podľa očakávania obhájil post žilinského župana už po prvom kole. Pri najpravdepodobnejšej koalícii SMER, HZDS, SNS, HZD mu bude na pohodlnú väčšinu chýbať jeden hlas. Získať ho môže medzi jedenástimi nezávislými.
  ŽILINA. Jasným víťazstvom župana Juraja Blanára a jeho strany SMER sa skončili voľby do orgánov Žilinského samosprávneho kraja. Blanár jasne zvíťazil so ziskom 63,2 % hlasov a už po prvom kole je jasné, že ďalšie štyri roky bude sedieť v kresle predsedu kraja. Za ním skončil Pavel Pavlásek (KDH) s viac ako 20% hlasov, tretí Jozef Tarčák (nezávislý) získal necelých 15 % a Štefan Brestovský (Agrárna strana vidieka) ani nie 2 % platných hlasov.
  Župan Juraj Blanár potrebuje na pohodlné vládnutie počas nasledujúcich štyroch rokov vytvoriť koalíciu s ďalšími stranami. Najpravdepodobnejšia sa javí spojenie SMER, HZDS (21 hlasov) SNS (6 hlasov) HZD, SF, SZ (1 hlas). Všetky tieto strany ho totiž podporovali aj v predvolebnej kampani.
  V 57 člennom krajskom zastupiteľstve by tak mal 28 z 57 kresiel. Keďže pravicová koalícia KDH, SDKÚ, OKS disponuje 21 mandátmi, Blanár sa tak bude musieť dohodnúť na podpore s niektorým z 11 nezávislých poslancov. To by však preňho nemal byť problém. Jedným z nich je napríklad Martinčan František Výrostko, ktorý bol v minulom zastupiteľstve zvolený za HZDS a Blanára podporoval.
  Situácia v zastupiteľstve sa oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu podstatne zmenila. V ňom mala od začiatku výraznú väčšinu pravicová koalícia KDH, SDKÚ, OKS, ktorá disponovala 33 mandátmi a teda pohodlnou väčšinou. Blanár sa tak pri schvaľovaní návrhov ne vyhol konfliktom s pravičiarmi Teraz získali dohromady o i: mandátov menej, zatiaľ čo Blanárov SMER o 10 viac.
  Výrazné posuny v zastupiteľstve nastali aj podľa zložení; jednotlivých politických strán Poslanecký prírastok zaznamenali len SMER a viac je aj nezávislých. Počet poslancov SMERu vzrástol zo šiestich v minulom volebnom období na súčasných 16. Nezávislých bude 11, teda o 6 viac, ako doteraz.
  Najvýraznejší pokles naopak zaznamenalo KDH. Namiesto 24 poslancov v minulom období bude kresťanských demokratov teraz zastupovať len 13 členov čo je o 11 menej. SDKÚ stratilo 5 mandátov a HZDS jedno kreslo.
  Text k obr.: V KDH hodnotia výsledky. Dôvod na radosť tentokrát nemali.
  Text k obr.: Blanár si mohol s kolegami pripiť. Druhému kolu sa vyhol.
 • Blanár: Som pripravený rokovať s každým
  (16.11.2009; Žilinské noviny; č. 45, s. 3; Filek Michal)
  Blanár jasne zvíťazil v prvom kole volieb predsedu ŽSK. V zastupiteľstve ale bude musieť nájsť koalíciu.
  Čakali ste takéto výrazné víťazstvo už v prvom kole? Aké sú to pocity?
  * Musím povedať, že som prekvapený z takej veľkej podpory, akú som dostal. Viac ako 79 tisíc hlasov, to je asi trikrát viac, ako som dostal pred štyrmi rokmi. Rovnako som rád, že strana SMER SD získala 16 poslancov. V predvolebnej kampani bolo kandidátov na poslancov oveľa viac vidieť medzi ľuďmi, čo hodnotím pozitívne.
  Zloženie zastupiteľstva navráva, že môžete mať pohodlnú väčšinu. V prípade, že vytvoríte koalíciu so SNS a HZD, budete mať 28 kresiel a budete potrebovať už len jedného nezávislého, ktorým by mohol byť napr. František Výrostko. Uvažujete takto? Je pre vás zloženie zastupiteľstva potešiteľné oproti minulým štyrom rokom, keď ste nemali väčšinu?
  Nerád by som špekuloval ani nie dvanásť hodín po skončení volieb o vami spomínanej kombinácii. Som pripravený rokovať s každým a verím, že profesionálnym a konštruktívnym prístupom dospejeme k dohode, ktorá bude prospešná pre obyvateľov nášho kraja.
  Budete rokovať o zložení poradných orgánov, komisií a vicežupana aj s KDH a SDKÚ? Kto by mohol byť vicežupan? S kým by sa vám najlepšie spolupracovalo?
  * Myslím, že toto je tiež otázka na nasledujúce dni.
  Budete robiť personálne zmeny? Vymeníte riaditeľa úradu?
  * Myslím si, že úrad samosprávneho kraja máme profesionálne nastavený. Sú tam skvelí odborníci, ktorí veľmi dobre pôsobia v každom rezorte. Preto nad zásadnými zmenami v úrade neuvažujem.
  Ako ste prežívali volebný deň a posledné hodiny pred tým, ako ste sa dozvedeli výsledky?
  * Deň volieb som prežíval celkom prozaicky. Ako väčšina ľudí, aj ja som sa venoval domácim prácam. Minulá sobota bola jedným z najkrajších jesenných dní. Pekné počasie ľudia určite využili na práce okolo svojich domov a bytov. Možno aj preto bola vyššia účasť, viacerí si nechávali voľby na večerné hodiny. Na výsledky som čakal spolu s našimi kandidátmi na poslancov v žilinskom sídle strany SMER SD. Sledovali sme informácie na internete a v televízii.
  Čo budú vaše priority na ďalšie volebné obdobie?
  * Chcem pokračovať v tom, čo sme začali. Pokračovať v rozbehnutých projektoch, či už je to v zdravotnej oblasti, alebo v domovoch sociálnych služieb. Rovnako aj v doprave, ktorá je pre náš kraj kľúčová. V zdravotníctve chcem pokračovať v obnove našich štyroch nemocníc a aj polikliník. Nielen z vlastných zdrojov, ale aj s využitím eurofondov, tak ako doteraz. Rovnako budeme pokračovať aj v odstraňovaní bariér v našich domovoch sociálnych služieb, ale aj s tvorbou nových miest, ktoré budeme môcť ponúknuť ich klientom. V doprave je to dobudovanie infraštruktúry, ktorá je naozaj kľúčová pre rozvoj nášho kraja.
  Text k obr.: Juraj Blanár. Chce spolupracovať.

Nová cesta cez Hladovku


(16.11.2009; Oravské noviny; č. 45, s. 6; nk)
Na cestu cez Hladovku nadáva už niekoľko rokov množstvo vodičov. Vyhnúť sa všetkým dieram na nej je takmer nad ľudské sily. Cestný tankodrom však má byť už budúci rok minulosťou.
HLADOVKA. Žilinský samosprávny kraj uspel v europrojekte Skvalitnenie dopravnej infraštruktúry v historickom regióne Orava. Vďaka peniazom získaným z fondov EÚ opravia aj cestu cez Hladovku a Suchú Horu.
"Rekonštrukcia vozovky v Hladovke je súčasťou úseku cesty Suchá Hora Trstená. Na výstavbu by sme mali použiť 464 tisíc eur (13,99 mil. Sk)," informovala nás Zuzana Muchová z odboru informácií a zahraničných vzťahov ŽSK. "Ide o opravu úseku začínajúceho na začiatku Hladovky a končiaceho až v Suchej Hore v dĺžke 2,7 km. V Hladovke je plánované frézovanie starého asfaltového krytu, uloženie nového vyrovnávacieho podkladu a položenie nového krytu."
Presný termín, kedy sa s úpravou cesty začne, zatiaľ známy nie je. Ako nás informovala starostka Mária Kendralová, najskôr by chceli okolo cesty vykopať kanalizáciu. "Práce by mali začať v prvej polovici budúceho roka. Dovtedy by sme však chceli vykopať okolo cesty kanál na kanalizáciu, pretože ak bude na ceste nový koberec, nebudeme do neho môcť najbližšie roky zasahovať. Stále však iba zisťujeme, kde by sme mohli peniaze na kanalizáciu získať," hovorí starostka. Jej slová nám potvrdila aj Z. Muchová. Podľa jej informácií začnú s prácami až po tom, čo bude v dedine urobená kanalizácia. Predpokladaný začiatok asfaltovania je plánovaný najneskôr na október.

 • Kraj dostane budúci rok menej peňazí, bude šetriť
  (16.11.2009; Žilinské noviny; č. 45, s. 4; Trško Michal)
  Poslanci Žilinského samosprávneho kraja v utorok na poslednom rokovaní schválili budúcoročný rozpočet. Župa bude musieť šetriť.
  ŽILINA. Poslanci samosprávneho kraja na svojom poslednom zasadnutí, len štyri dni pred voľbami, schválili rozpočet na budúci rok. Príjmy a výdavky majú budúci rok vo vyrovnanom rozpočte predstavovať o niečo viac ako 135 miliónov eur. Medzi jeho riziká má patriť neistota v príjmoch z daní fyzických osôb, či prípadná neschopnosť plne vykryť nové kompetencie.
  "Budúci rok je špecifický, je to rok zostavovania rozpočtu v podmienkach finančnej krízy, čím sa úplne líši od predchádzajúcich rokov," povedal riaditeľ odboru financií Úradu ŽSK Stanislav Ulaher. Doteraz sa podľa neho hovorilo o lineárnom navršovaní, teraz klesá. Pokles je hlavne v daňových príjmoch. Prognóza z ministerstva financií na rok 2010 z roku 2008 a dnešná je s rozdielom 17 miliónov eur. To je veľmi veľa," povedal Ulaher. Župa tak bude musieť šetriť, nechce, ale šetriť na pracovníkoch ani na poskytovaní služieb.
  Poslanci schválili aj poslednú úpravu tohtoročného rozpočtu. Časť prostriedkov, ktoré prišli zo štátneho rozpočtu, presunuli na splatenie záväzkov kraja voči SAD Žilina.
  "My v rozpočte im dávame zálohu, tá však nestačila a treba doplatiť. Doplatok sme uznali a teraz treba, aby sme ho zaplatili," povedal Ulaher. Ide podľa neho najmä o vyrovnanie záväzkov z minulého roku.
  Poslanci mali štyri dni pred voľbami rokovať i o predaji autobusového nástupišťa v Kysuckom Novom Meste. Tesnou väčšinou bod stiahli z rokovania a nechali tak prípadný predaj na budúce zastupiteľstvo.
  Text k obr.: Kraju patria aj domovy dôchodcov. Na službách v nich vraj šetriť nebude.
 • Županom Žilinského kraja je opäť Juraj Blanár
  (16.11.2009; Oravské noviny; č. 45, s. 2; Pastvová Melánia)
  Už po prepočítaní 85 percent lístkov bol výsledok jasný. S veľkým náskokom viedol súčasný župan Juraj Blanár (Smer).
  ŽILINA. Volebná účasť v žilinskom kraji pri voľbách predsedu a poslancov samosprávnych krajov prekročila predpoklady. Čakalo sa, že k urnám príde okolo 20 percent voličov, prišlo okolo 23,5 percenta.
  Platné hlasy pre kandidátov na predsedu
  1. Juraj Blanár 79 519 (63,2%)
  2. Pavel Pavlásek 26 123
  3. Jozef Tarčák 18 170
  4. Štefan Brestovský 2003
  Najväčšie šance na víťazstvo vo voľbách župana mal už v prvom kole Juraj Blanár. Skomplikovať situáciu mu mali Pavel Pavlásek a Jozef Tarčák. Štefanovi Brestovskému sa veľké šance nedávali. Najvážnejšia otázka pred voľbami znela, či sa Blanárovi podarí vyhrať už v prvom kole, teda či získa viac ako 50 percent odovzdaných hlasov. Víťazstvo kohokoľvek iného by bolo obrovským prekvapením.
  Voliči v Žilinskom samosprávnom kraji volili v 695 volebných okrskov a v 11 obvodoch. Rozhodli o predsedovi samosprávneho kraja a poslancoch, ktorí zasadnú do kresiel v 57 člennom krajskom zastupiteľstve.
  O miesta poslancov sa uchádzalo 344 kandidátov zo 17 politických strán a troch koalícií a 117 nezávislých kandidátov.
  Z 11 oravských poslancov sú štyria noví
  Najväčšiu chuť po zmene medzi Oravcami prejavili vo voľbách obyvatelia Dolnokubínskeho okresu. Spomedzi predchádzajúcich poslancov zostáva v krajskom parlamente aj po týchto voľbách primátor Dolného Kubína Ing. Ivan Budiak,
  ktorý získal v obvode najviac hlasov (2827). Doplnia ho MUDr. Ján Neznámy (2031) a Metod Kulich (1359).
  Naopak, v pätici poslancov ŽSK za okres Námestovo sa objavilo len jedno nové meno Ing. Viera Mazúrová (2310). Ďalší víťazi včerajších volieb Jozef Straka (3013), MUDr. Ján Škombár (2671), Ing. Milan Vrábeľ (2494) a Bc. František Poleta (2094) zastupovali obyvateľov Bielej Oravy v krajskom zastupiteľstve už v predchádzajúcich dvoch volebných obdobiach.
  Kým v spomínaných dvoch okresoch na Orave najviac bodovali "starí mazáci", v okrese Tvrdošína zvíťazil s veľkým náskokom nováčik MUDr. Vojtech Koleják. Získal na Orave najväčší počet hlasov vôbec 3785. S obrovským odstupom za nim skončili MUDr. Rudolf Piták (1972) a Ing. Ivan Šaško (1766).

Spodná navigácia

Aktualizácia: 22.02.2012

Sekcie


Jazykové verzie webstránky