39. týždeň

 • PREKVAPIVÍ KANDIDÁTI

  (27.09.2009; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; 2 min.; regionálne štáby, RUDOLF Ivan)
  Moderátorka:
  "V novembrových voľbách do VÚC bude zrejme poriadne horúco. Mená niektorých kandidátov verejnosť prekvapili. Županmi chcú byť napríklad europoslanec či štátny tajomník na ministerstve pôdohospodárstva."
  I. RUDOLF, redaktor:
  "V Žiline sa o kreslo župana pobijú susedia z jednej štvrte. Súčasného šéfa kraja Juraja BLANÁRA podporujú Smer a HZDS. Slovenská národná strana zostala vo svojej bašte prekvapujúco mimo a do volieb vyšle pravdepodobne vlastného kandidáta."
  J. BLANÁR (Smer SD), predseda VÚC Žilina:
  "Ja budem k tomu určite pristupovať ako športovec, fair play."
  P. PAVLÁSEK (KDH), kandidát na predsedu VÚC Žilina:
  "My predkladáme nádej do budúcnosti a oni predkladajú spomienky na minulosť."
  I. RUDOLF:
  "V Prešovskom kraji sa proti sebe postavia súčasný župan a bývalý europoslanec."
  J. HUDACKÝ, kandidát na predsedu VÚC Prešov:
  "Idem do tejto kampane s presvedčením, že uspejem."
  P. CHUDÍK, kandidát na predsedu VÚC Prešov:
  "On si verí, ja si tak isto verím."
  I. RUDOLF:
  "Karty ešte môže zamiešať primátor Prešova Pavol HAGYARI. Ten svoju kandidatúru síce doposiaľ neoznámil, no podľa našich informácií tak urobí v najbližších dňoch."
  P. HAGYARI, primátor mesta Prešov:
  "No, to by ste mali počkať ešte niekoľko dní, nie? Tuším deadline je piateho."
  I.RUDOLF:
  "V košickom regióne sú zatiaľ známi traja kandidáti. K súčasnému županovi Zdenkovi TREBUĽOVI a Jánovi ŠULIMU pribudol tento týždeň aj štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Ján SLABÝ. Toho bude osobne podporovať aj šéf národniarov Ján SLOTA. Voľby do VÚC sa uskutočnia 14. novembra."
 • Zatvorený zámok čaká na opravu. Prvé peniaze išli na žiarovky
  (22.09.2009; Pravda; s. 39; Jaloviarová Renáta)
  Po zotmení ho rozžiari dvadsaťšesť svietidiel, ktoré sa naladia podľa ročných období. Budatínsky zámok bude svietiť za tisíc eur ročne aj napriek kríze. Hoci je zatvorený a ošarpaný.
  Je to už tretí hrad, na ktorý Žilinský samosprávny kraj namieri svetlá, aby zaujal turistov. Na rozdiel od Strečnianskeho a Oravského hradu bude žilinská župa propagovať niečo, čo je pre zlý stav už niekoľko rokov návštevníkom nedostupné.
  "Osvetlenie Oravského hradu sa pozitívne prejavilo na návštevnosti, sľubujeme si to aj od Budatínskeho zámku, samozrejme po rekonštrukcii," uviedol hovorca VÚC Peter Kubica.
  Turisti, ktorí prichádzajú do Budatína, často odchádzajú sklamaní. Brána je zatvorená. "Načo osvetľovať zámok, ktorý má pred rekonštrukciou, načo ho takto propagovať, keď ľudia prídu k zatvorenej bráne a do vnútra sa nedostanú," povedala riaditeľka Turistickej informačnej kancelárie v Žiline Alena Reháková.
  Oprava schátraného vodného zámku v Budatíne sa rieši už niekoľko rokov. "Od roku 1996 som bol pri rekonštrukcii a osvetlenie bolo naplánované ako posledné v projektovej dokumentácii. Je to naozaj len taká čerešnička na torte, ktorá má už zrekonštruovaný hrad zviditeľniť pre cestovný ruch," uviedol bývalý šéf Považského múzea, ktoré zámok spravuje, Marián Mrva.
  Zatiaľ sa pripravuje len obnova spustnutého zámockého parku, ktorý je spolu so zámkom národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad bude pravidelne svietiť od novembra.
  Žilinský župan Juraj Blanár odmieta, že by nové svetielka načasoval pred blížiacimi sa voľbami. Tvrdí, že osvetlenie župa pripravovala už dlhšie. "Celé to bolo naplánované už niekedy pred dvoma rokmi," povedal Blanár.
  Za projekt zaplatila žilinská župa 86 tisíc eur, z toho 33 tisíc prispel sponzor. Ďalších takmer 1 000 eur bude stáť nočné osvetlenie ročne.
  Text k foto:
  Budatínsky zámok je pre verejnosť zatvorený. Rekonštrukcia sa pripravuje už niekoľko rokov.
 • Už myslia na zimu. (ŽSK)
  (24.09.2009; Farmár; č. 39, s. 28; SIM)
  Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) plánuje na nastávajúce zimné obdobie vynaložiť vlastné finančné prostriedky vo výške 1,695 mil. €. "Po minuloročných skúsenostiach sa Správa ciest ŽSK neobáva rastu cien posypových materiálov, pohonných látok a miezd, pretože pri porovnateľných výkonoch zimnej údržby ciest v období 2008/2009 so zimnou sezónou 2005/2006 sa celkové náklady zimnej údržby znížili o 11 miliónov korún. Na druhej strane, pri porovnaní nákladov na zimnú údržbu v sezóne 2008/2009 s obdobím 2007/2008, sa pri tridsaťpercentnom navýšení výkonov celkové náklady zvýšili len o 7,5 percenta," povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Prispela k tomu zmena štruktúry spravovania ciest z roku 2008, keď vznikla centrála príspevková organizácia Správa ciest ŽSK s organizačnými jednotkami závodmi Kysuce, Orava, Liptov, Turiec a Horné Považie. Tým sa znížila závislosť od dodávateľskej údržby. "Odvtedy je zimná údržba nielen lacnejšia, ale aj neporovnateľne lepšie organizačne zabezpečená. Na základe riadenia údržby ciest na celom území ŽSK z jedného miesta sa zimná údržba prostredníctvom presúvania vozidiel a mechanizmov medzi jednotlivými závodmi operatívne ľahšie zvláda," doplnil Juraj Blanár. Napomáha tomu i zriadenie 24 hodinovej Krajskej dispečersko spravodajskej služby (KDSS) spustenej v novembri minulého roka a nainštalovanie elektronických zariadení GPS do vozidiel údržby v hodnote 270 tisíc eur, ktoré umožňujú sledovať polohu a činnosť vozidiel v aktuálnom čase. "Okrem pracovníkov tejto služby môže stav vozoviek a ich údržbu sledovať tiež verejnosť na stránke www.zask.sk v časti geografického informačného systému GIS ŽSK. Túto zimu si môžu teda občania všímať prostredníctvom elektronického systému prácu 295 vodičov a pohyb všetkých vozidiel zimnej údržby," informovala Ľubomíra Koščalová zo ŽSK. Vďaka minuloročnej investícii krajskej samosprávy vo výške 4,9 milióna eur sa počet vozidiel Správy ciest ŽSK zvýšil o 26 nových strojov, ktoré výrazne prispeli k efektívnejšej údržbe a oprave ciest. Počas zimných mesiacov sa Správa ciest ŽSK stará o prejazdnosť 1 500 km ciest II. a III. triedy a čiastočne aj o 475 km ciest I. triedy.

V Bobrove má pribudnúť kruhový objazd


(22.09.2009; Oravské noviny; č. 37, s. 3; ZM)
Žilinský samosprávny kraj zastúpený predsedom Jurajom Blanárom, Roman Ciepiela za Malopoľské vojvodstvo a starosta Bobrova Anton Grobarčík podpísali Memorandum porozumenia na vzájomnú spoluprácu na rozvoj regiónov.
BOBROV. Memorandum porozumenia podpísali minulý týždeň Juraj Blanár, Roman Ciepela a Anton Grobarčík. Dokument je predzvesťou a potvrdením vzájomnej spolupráce pri realizovaní projektu z operačného programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika Slovenská republika 2007 2013 pod názvom Oravská cesta, ktorého cieľom je rekonštrukcia cesty III. triedy v úseku Zubrohlava Bobrov štátna hranica. "V projekte sa počíta s obnovou asfaltového povrchu v dĺžke 5 km, rekonštrukciou mosta v Bobrove, ktorý je vzhľadom na podstatné zvýšenie jeho zaťaženia v zlom stave. V centre obce je vysoko rizikovým miestom križovatka, kde sa v krátkom úseku na hlavnú cestu napája päť vedľajších ciest. Tento nebezpečný dopravný uzol by sme chceli vyriešiť vybudovaním kruhovej križovatky," upresnil zámery projektu J. Blanár. Rozpočet projektu je dva milióny eur, pričom Žilinský samosprávny kraj ho bude spolufinancovať do výšky 100 tisíc eur. "Aktuálne čakáme na vyhlásenie výzvy, ktorá bola avizovaná na polovicu októbra, aby sme mohli projekt prihlásiť. Bobrovu projekt pomôže k podstatnému skvalitneniu cestnej infraštruktúry, a najmä zvýšenej ochrane chodcov postavením bezpečnostného chodníka s dažďovou kanalizáciou," uzavrel J. Blanár.

 • V Maršovej Rašove slávili
  (22.09.2009; Žilinský večerník; č. 39, s. 4; BÁ)
  Nedeľa 13. septembra bola pre obec Maršová Rašov slávnostným dňom. Hostia i obyvatelia si pripomenuli 100. výročie príchodu kysuckých rodín do obce.
  Pri tejto príležitosti sa konala Svätá omša v kaplnke Povýšenia Sv. Kríža na cintoríne v Maršovej. Celebroval ju vdp. kanonik Pavol Šadlák, ktorý tu prežil časť svojho kňazského povolania. Dychová hudba Predmierčanka a mažoretky odprevadili zúčastnených ku kultúrnemu domu, kde kultúrny program pokračoval krstom monografie o obci. "Krstní rodičia zaželali knihe, ktorá je prvou publikáciou o obci aby si našla čestné miesto v dome každého občana. Veď je v nej kus histórie našich predkov," hovorí starostka Dagmar Karasová.
  Prišli aj predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline Soňa Řeháková, predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Plevníku Drienovom Otto Gáťa, riaditeľka Vydavateľstva Magma Mária Ščuryová, predseda OZ Región Vlastimil Sekeráš a starostovia okolitých obcí. Sponzorský dar od predsedu ŽSK torta v tvare knihy urobila radosť najmä najmenším návštevníkom.
  Slávnosť pokračovala vystúpením žien z folklórneho súboru Petrovičan, ktorých krásne hlasy sa niesli dolinou a mažoretiek z mažoretkovo tanečného súboru Marija z Považskej Bystrice pod vedením Anny Heškovej. Dychová hudba Predmierčanka pod vedením Antona Bajzu hrala do spevu aj do tanca.
  "Ďakujeme aj v mene obecného zastupiteľstva všetkým, ktorí sa čo i len malou časťou pričinili o dôstojné konanie osláv. Naša vďaka patrí najmä sponzorom, vďaka ktorým sa toto podujatie mohlo uskutočniť," dodáva starostka.
  Text k obr.:
  Z krstu monografie.

Na hrade Strečno aj špeciality z Kysúc


(22.09.2009; Kysucké noviny; č. 37, s. 15; IH)
"Chuť regiónov Žilinského kraja na hrade Strečno" pod týmto názvom sa nesie podujatie, ktoré organizuje Žilinský samosprávny kraj pri príležitosti Svetového dňa turizmu 26. septembra.
Strečno.
Akciu odštartuje uvedenie do života publikácie Chuť regiónov Žilinského kraja. Knižka obsahuje recepty tradičných jedál z piatich historických regiónov kraja, medzi ktorými sú zastúpené aj Kysuce. Ide o výsledok predchádzajúcej kulinárskej súťaže "Gastrocesta regiónmi ŽSK". Do súťaže zasielali počas letných mesiacov zaujímavé tradičné recepty súťažiaci z celého kraja. Návštevníci môžu kvalitu receptov zhodnotiť sami, čaká na nich totiž ochutnávka vybraných piatich jedál z publikácie.
Ďalšou zaujímavosťou podujatia je prezentácia nového produktu Rodinné pasy na podporu domáceho cestovného ruchu. Rodiny s deťmi budú mať prostredníctvom nich možnosť spoznávať svoj kraj, aktívne a spoločne tráviť volný čas so zľavami a výhodami.
Prísť na hrad medzi prvými sa oplatí, okrem knihy čaká prvých 60 turistov aj romantická plavba Váhom na plti. Hrad je otvorený od 9.00 hod., publikáciu predstavia o 10.00 hod. a projekt Rodinné pasy o 11.00 hod.
"Organizátormi podujatia sú spolu so Žilinským samosprávnym krajom aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch a Považské múzeum v Žiline. Deň spestria aj vystúpenia rôznych hudobných, ľudových, folklórnych a dobových súborov. Pripravení sú šermiari, ukážky tradičných remesiel, stredovekej kuchyne a vedomostné súťaže pre dospelých a deti," informovala Zuzana Muchová zo ŽSK.
Text k obr.:
Na hrade Strečno
ŽSK organizuje podujatie pri príležitosti svetového dňa turizmu.

 • Na Dňoch vidieka hovorili o predaji z dvora
  (22.09.2009; Liptovské noviny; č. 37, s. 7; bea)
  Sklabinskú slaninku, ražný nekvasený chlieb a iné dobroty ochutnávali návštevníci pribylinského skanzenu počas prvého ročníka Dní vidieka Žilinského samosprávneho kraja.
  Dni vidieka v Múzeu liptovskej dediny otvorili trubači Strednej lesníckej školy J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku.
  Grilovali pstruhy
  V skanzene ponúkalo rôzne mäsové, mliečne a pekárenské výrobky viac ako dvadsať výrobcov z celého kraja. Veľký úspech mali študenti zo Strednej poľnohospodárskej a rybárskej školy Mošovce, ktorí priamo v skanzene grilovali pstruhy. Ale ponúkali aj mrazené. Záujem bol aj o výrobky z ovčieho syra, korbáčiky, žinčicu, chlieb zo špaldovej múky a ďalšie špeciality. Na svoje si prišli aj tí, ktorí sú na sladké. Mohli si vybrať zo širokej ponuky koláčov a medovníkov.
  Gazdinky neobišli výstavu starých kuchárskych kníh a popozerali si aj novú publikáciu Gastrocesta regiónmi Žilinského kraja, v ktorej sú typické jedlá z Kysúc, Liptova, Oravy, Turca a Horného Považia.
  Cieľom Dní vidieka bola propagácia súčasného života na vidieku a jeho produktov. Podujatie bolo určené pre laickú verejnosť aj odborníkov. Pre nich pripravili organizátori odborné workshopy na témy predaj z dvora a podpora rozvoja vidieka v Žilinskom kraji.
  "Predaj z dvora je jedným z nástrojov podpory vidieka. Vytvorí sa tak možnosť nákup kvalitných, čerstvých a chemicky neošetrených slovenských potravín, rýb, mlieka, vajec, medu, mäsa z hydiny aj iných zvierat. Podmienkou je, že produkty musia pochádzať výhradne z vlastnej produkcie a chovu prvovýrobcov, rybolovu a výlovu užívateľov poľovného revíru," vysvetlila Zuzana Muchová z odboru informácií a zahraničných vzťahov ŽSK. Dodala, že Žilinský kraj má ako jediný samosprávny kraj na Slovensku vytvorený finančný nástroj na systematickú podporu rozvoja vidieka, a to všeobecne záväzným nariadením o poskytovaní dotácií z vlastných príjmov na podporu rozvoja vidieka.
  Heligonkári a Ploštín Punk
  Počas Dní vidieka predstavili aj ukážky uskutočnených a pripravovaných aktivít v rámci prístupu Leader a unikátne stredoškolské študijné odbory hrádockej lesníckej a mošovskej rybárskej školy.
  Dni vidieka Žilinského kraja, ktoré sa uskutočnili 11. a 12. septembra, navštívilo takmer sedemsto ľudí. V skanzene nielen ochutnávali všakovaké dobroty, ale obdivovali aj prácu a výrobky mnohých remeselníkov, napríklad drotára, šupolienkárky či medovnikárky. Súčasťou podujatia bola aj výstava rezbára Jozefa Smutniaka, vystúpenie heligonkárov z Rabčíc a liptovskej skupiny Ploštín Punk.

  Text pod foto
  Pred drevenicami. ponúkali svoje výrobky aj rôzni remeselníci.
 • Zhovárali sme sa s kandidátom na župana Pavlom Pavláskom. INZERCIA
  (22.09.2009; Oravské noviny; č. 37, s. 4; )
  Pán Pavlásek, ohlásili ste pred nejakým časom svoju kandidatúru na post predsedu ŽSK. Čo Vás viedlo k tomu, aby ste prijali ponuku byť spoločným kandidátom koalície KDH, SDKÚ DS, OKS?
  Kandidatúra na predsedu ŽSK a jej prijatie vychádza z mojej dôvery k človeku a z viery v lepší a slušný život obyvateľov v Žilinskom samosprávnom kraji. Dôveru ľudí, ktorú som dostal ako kandidát na predsedu ŽSK, chcem nasmerovať na podporu programu "Spoločná cesta pre obce a mestá!", Tento program neponúka ako jedinú alternatívu "akceptovať nápady skupiniek" na neprehľadné smerovanie finančných regionálnych prostriedkov a investícií bez jasných cieľov, potrieb a spoločenskej kontroly. Mojou alternatívou je dať toto právo rozhodovania občanovi. Spoločným zámerom koalície KDH, SDKÚ DS, OKS je naplniť skutočný význam regionálnej samosprávy pre občanov ŽSK a využiť zverené kompetencie na zlepšenie života obyvateľov všetkých tradičných regiónov ŽSK je to spoločná cesta pre Kysuce, Považie, Oravu, Turiec, Liptov. Ďalším spoločným cieľom našej koalície je účinné fungovanie úradu pre jeho obyvateľov, postupne bude úrad získavať význam a dôveru, bude to úrad pre obyvateľov, nie iba pracovisko pre úradníkov a politická pôda pre strany. Mám pomerne jasnú predstavu o tom, ako by mal fungovať úrad samosprávneho kraja. Pravdivosť a profesionalita sú samozrejmé osobnostné predpoklady dobrého úradníka. Akútne musí teda samosprávny kraj poznať svoje možnosti a ciele a musí mať silu na túto cestu. Chcel by som sa na tejto ceste spolupracovať so skúsenými a múdrymi poslancami, nezávislými odborníkmi, akademickými inštitúciami, chcel by som vytvárať podmienky pre rozumné investovanie s účasťou verejných a súkromných financií na väčšie zámery. Rovnako som pripravený znížiť finančné prostriedky na administratívu úradu a presunúť peniaze k občanovi.
  Aké sú Vaše vlastné ciele, ktoré by mali smerovať k rozvoju Žilinského kraja?
  Nové ciele zhrniem do troch bodov, a to: aby občan dostal odo mňa a z úradu informácie a nie osobnú propagáciu a normálny spôsob informovania občanov kraja. Za ďalšie, nezadlžím kraj ŽSK žije teraz "na dlh", v tomto roku sa už prejedá úver na bežnú činnosť, občan je takto "rukojemníkom a budúcim dlžníkom". Za tretie, občanovi, obciam a mestám vytvorím podmienky na lepší život, lepšie podnikanie a zamestnávanie, v súčinnosti s obcami a mestami podporím rozvoj živností v oblastiach samozásobenia tradičným tovarom, službami a rozvojom cestovného ruchu, atď.
  Čo ponúkate svojim voličom?
  Na porovnanie ponúk si vyberiem slobodu, spravodlivosť a slušnosť a občan nech sa rozhodne. V tejto oblasti sa zameriam na riadenie v podmienkach ŽSK. Nie na centrálne a byrokratické riadenie v kultúre, zdravotníctve, doprave a iné, ale demokratické. Riaditelia a pracovníci ŽSK dostanú dôveru využívať svoje schopnosti a právomoci na rozvoj inštitúcie, ktorú riadia, občania dostanú právo slobodného výberu, napríklad sociálneho zariadenie na prežitie staroby v prostredí, ktoré si vyberú rovnoprávnosť poskytovateľov sociálnych služieb. Spravodlivosť pre občanov a regióny, aby sa nelikvidovala samostatnosť. Regióny Orava, Kysuce, Turiec, Liptov a Považie (Žilinsko a Bytčiansko) majú právo rozhodovať o svojich veciach a prioritách, každý z prirodzených regiónov má svoje tradície, špecifiká, potreby..., ponúkam regiónom samostatnosť a financovanie pri správe a údržbe ciest, nemocníc, škôl, kultúrnych zariadení, atď., leda každý dostane to, čo mu právom patrí.
  Ponúkam slušné a profesionálne konanie a komunikáciu s každým občanom na úrade ŽSK a vo všetkých organizáciách, ponúkam možnosť pracovať vo verejnej funkcii slušným, slobodným a profesionálnym zamestnancom, atď. Na záver ešte pripojím krátke posolstvo. Osobne preferujem rozumné dohody a verím, že v novom volebnom období nájdeme dobré riešenia. Myslím si, že v terajšej zložitej situácii je potrebné rozumné konanie verejných činiteľov a múdre rozhodovanie predsedu a poslancov ŽSK. Najviac ohrozenou skupinou sú totiž bežní občania kraja a my sme tu na to, aby sme v ich záujme a na ich prospech múdro spravovali verejné veci, majetok a financie.
  Text pod foto:
  Pavel Pavlásek kandidát na župana ŽSK, www.pavlasek.sk
 • Žilinský večerníček u detí bodoval
  (22.09.2009; Žilinský večerník; č. 39, s. 19; SUR)
  Pekné počasie, blížiaci sa predĺžený víkend, k tomu divadelné predstavenie pod holým nebom a tvorivé dielne. Takúto možnosť stráviť popoludnie kúsok od svojho bydliska mali v piatok 11. septembra deti zo žilinských sídlisk Hájik a Vlčince.
  Hlavným ťahákom na podujatiach s názvom Žilinský večerníček bolo divadielko Piki z Pezinka, ktorého herci sú známi z televízie ako Elá a Hop. V Žiline sa predstavili s rozprávkovou hrou s názvom "Rozkrávka". Aj toto predstavenie prítomných malých divákov zaujalo a rozosmialo. "Mnohé deti sú zvyknuté chodiť s rodičmi do divadla, ale toto je úplne iný zážitok. Pod holým nebom môžu viac spontánne reagovať a uvoľniť sa," povedal Juraj Blanár, predseda Občianskeho združenia (OZ) Spoločnými silami, ktoré obe podujatia organizovalo. Prvé predstavenie začalo dve hodiny popoludní v Základnej škole na Hájiku. Už pred jeho začiatkom si žiaci spolu s učiteľkami a vychovávateľkami vyzdobili školský dvor balónikmi a pripravili si materiál potrebný v tvorivých dielňach. Okrem divadelného predstavenia mali deti možnosť nechať si niečo namaľovať na tvár alebo si vyrobiť rozprávkové postavičky z rôznych materiálov. Predseda Žilinského samosprávneho kraja ponúkal deťom chutný čaj a balóniky s názvom a dátumom akcie. Z Hájika sa divadelníci presunuli na Vlčince. V priestoroch Základnej školy na Karpatskej ulici ich už čakalo množstvo nadšených detí z tohto sídliska. Posadali si pred pódium a takisto spontánne reagovali na dej bábkovej rozprávky. Aj tu boli pre návštevníkov pripravené tvorivé dielne a chutný čaj, ktorý opäť podával predseda OZ Spoločnými silami Juraj Blanár. Najväčší záujem bol o maľovanie na tvár (v priestore pred touto dielňou sa dokonca vytvárali rady). Aj tu si mohli deti vyrobiť postavičky z rôznych materiálov a zahrať si rôzne hry. Množstvo detí využilo možnosť odfotiť sa so známymi divadelníkmi, ďalší zostali v areáli školy na Karpatskej ešte dlho po skončení divadelného predstavenia a pokračovali v prácach v tvorivých dielňach alebo hrali skupinové hry.
  Text k obr.:
  Predseda OZ Spoločnými silami Juraj Blanár počas predstavenia na Hájiku podával deťom teplý čajík.
  Keď Elá a Hop vystúpili, tak deti ani nedýchali. Smiali sa a zabávali na ich neprekonateľných
 • Žilina načas mekkou československej chirurgie
  (22.09.2009; Žilinský večerník; č. 39, s. 1; KAŠŠA Róbert)
  Minulý týždeň sa stala Žilina na tri dni mekkou stredoeurópskej chirurgie. Na 5. slovenskom chirurgickom kongrese s medzinárodnou účasťou, ktorý bol súčasne 37. Spoločným zjazdom českých a slovenských chirurgov a 6. tilinským chirurgickým dňom sa v kongresovom centre hotela Holiday Inn zišlo takmer 400 chirurgov zo siedmich európskych krajín. Tí sa venovali akútnym stavom v chirurgii, intenzívnej starostlivosti v chirurgii, traume orgánov brušnej a hrudnej dutiny, jednodňovej chirurgii, 15. rokom laparoskopie na Slovensku a v sesterskej sekcii sa diskutovalo o starostlivosti o chirurgického pacienta.
  Medzi zúčastnenými nechýbal prednosta 3. chirurgickej kliniky 1. Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe prof. MUDr. Pavel Pafko DrSc., ktorý účasť na tomto podujatí bral ako svoju morálnu povinnosť. "Treba, aby slovenskí a českí chirurgovia stále udržiavali kontakty a prehlbovali vzájomnú spoluprácu, ktorá môže priniesť obom stranám veľa pozitív," uviedol popredný chirurg, ktorý má na svojom konte okrem iného aj operáciu pľúc bývalého prezidenta Václava Havla. Zaujímalo nás, ako hodnotí úroveň žilinskej chirurgie? "O tíme primára Johanesa viem, že včas zachytil trend laparoskopickej chirurgie a Žilina patrí medzi špičkové pracoviská brušnej chirurgie v rámci Slovenska. Okrem pekných zrekonštruovaných priestorov na mňa okamžite zapôsobila čistota v izbách i na chodbách. Na vizite som si tiež všimol dobré medziľudské vzťahy medzi doktormi a personálom, čo má veľký vplyv na pacienta. Ak porovnám Žilinu s podobne veľkými mestami v Čechách, myslím si, že miestna chirurgia má výbornú úroveň prístrojového vybavenia i dobrý ľudský potenciál," zhodnotil špecialista na brušnú a hrudnú chirurgiu, ktorý sa v roku 1997 zaslúžil o vôbec prvú transplantáciu pľúc u našich západných susedov.
  Súčasťou trojdňového podujatia boli aj dve operácie, ktoré mohli prostredníctvom živých prenosov sledovať aj účastníci v kongresovej sále. Prvú z nich viedol svetový odborník na brušnú laparoskopickú chirurgiu MUDr. Jan F. Kukleta, ktorý pôsobí na Klinike IM PARK vo švajčiarskom Zürichu a zároveň je riaditeľom laparoskopického tréningového centra, kde si chirurgovia trénujú operácie na moderných trenažéroch. "V tomto prípade som operoval pacienta, ktorý mal viacero pruhov, no neoperovalo sa klasicky z vonku, ale pomocou optiky a laparoskopických inštrumentov. Takáto metóda je síce nákladnejšia ako klasická, no porušuje sa pri nej menej tkanív a výrazne sa znižuje výskyt infekcií. Pacientovi sa tak skráti pobyt v nemocnici a vďaka moderným sieťovým implantátom sa mu zlepší kvalita života," priblížil nám náročnú operáciu chirurg českého pôvodu, pre ktorého bola Žilina zastávkou medzi operáciami v Berlíne a Paríži.
  Druhú operáciu režíroval popredný nemecký kolorektálny chirurg Dr. Alois Fürst, ktorý laparoskopicky operoval rakovinu konečníka. Rovnaké zákroky sa na žilinskej chirurgii realizujú už takmer tri roky, a tak išlo o výbornú možnosť konfrontácie týchto dvoch operatérskych škôl. V rámci Slovenska sa tento typ zákrokov robí väčšinou v Žiline a Banskej Bystrici. "S primárom Johanesom máme veľa spoločného. Sme takmer rovesníci, obaja sa špecializujeme na laparoskopické operácie a obaja sme aj nadšení športovci. Okrem iného sme sa dohodli, že našu spoluprácu rozšírime i o oblasť vedeckých publikácií," povedal chirurg z univerzitnej kliniky Nemocnice Sv. Jozefa v nemeckom Regensburgu.
  "Chcel by som poďakovať všetkým svojim priateľom a spolupracovníkom, ktorí sa zaslúžili o zdarný priebeh kongresu, tak po odbornej, ako i spoločenskej stránke," povedal na záver podujatia jeho hlavný organizátor a garant MUDr. Rastislav Johanes, primár chirurgického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Žiline a pridal ešte jednu perličku: "Zaujímavosťou kongresu boli viaceré rodinné stretnutia otca so synom, ako v prípade Strakovcov, Váňovcov, či Huťanovcov."
  Doplňme, že organizátormi kongresu bola Slovenská chirurgická spoločnosť, Česká chirurgická spoločnosť, Chirurgia n. f., Nemocnica s poliklinikou v Žiline, Žilinský samosprávny kraj, Mesto Žilina. Podujatie sa konalo pod záštitou ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho a predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára.
  Text k obr.:
  Zľava: MUDr. Rastislav Johanes, MUDr. Jan F. Kukleta a prof. MUDr. Pavel Pafko DrSc.
  Na kongrese došlo aj k unikátnym stretnutiam medzi otcami a synmi. Na našej snímke zľava MUDr. Juraj Váňa a MUDr. Miloslav Váňa.
  Spoločenskú časť kongresu oživila speváčka Sisa Sklovská. Na našej snímke s Vladimírom Tamášim, ktorý sa výrazne podieľal na organizácii podujatia.
  Popredný nemecký chirurg Dr. Alois Fürst.
 • HZDS chce za župana Blanára
  (21.09.2009; Žilinské noviny; č. 37, s. 3; mif)
  Nominačný snem ĽS HZDS v Žiline rozhodol, že vo voľbách župana strana definitívne podporí Juraja Blanára.
  RUŽOMBEROK. V novembrových voľbách do orgánov Žilinského samosprávneho kraja ĽS HZDS podporí kandidatúru súčasného župana, nominanta SMER SD, Juraja Blanára.
  Spolu so stranou SMER postavia aj spoločné kandidátky na poslancov v jednotlivých okresoch. Vyplýva to z rokovania nominačného snemu krajskej organizácie ĽS HZDS v Žiline, ktorý sa uskutočnil v sobotu v Ružomberku.
  Podľa Vladimíra Hajduka z krajskej kancelárie HZDS v Žiline tak delegáti snemu jednoznačne vyjadrili vôľu voličov v kraji, ktorí si želajú spojenectvo práve so SMER om.
  "Snem schválil aj volebný program strany pre tieto voľby, ktorého prioritami sú okrem iného zamestnanosť a sociálna oblasť," povedal Hajduk.
 • LIPTOVSKÉ DNI MATKY 2009
  (21.09.2009; Slovenské národné noviny; č. 36/2009, s. 10 11; KOVAČOVIČ Igor)
  Obec Liptovské Sliače, Občianske združenie LIZNAK, mestá Ružomberok a Liptovský Mikuláš, Žilinský samosprávny kraj, Liptovské kultúrne stredisko, Základná škola J. Hanulu a Matica slovenská na dni 21. 23. 8. 2009 pripravili 8. ročník medzinárodného, medzietnického a ekumenického festivalu "Liptovské dni matky" pod duchovnou záštitou svojho rodáka, vynikajúceho slovenského choreografa Juraja Kubánku. Návštevníkov a účinkujúcich počas každého dňa na úvod, pri programoch a ich zakončovaní vítal, pozdravil a poďakoval starosta obce Ján Ondrejka.
  Sliačania v spolupráci s ďalšími inštitúciami a podporovateľmi tohtoročného festivalu pripravili pre návštevníkov 4 výstavy. "Diamant v hrude nezhnije" bola výstava ľudového odevu z obcí Smrečany a Likavka, "Roztancovaný Sliačanček" bola výstava k 60. rokom činnosti domáceho detského súboru, "Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí" bola výstava kuchynských výšiviek a uterákov a výsledky tvorivých aktivít školy s rozšírenou regionálnou výchovou a tradičnou kultúrou prezentovali pekné výtvarné práce sliačanských detí. Popri výstavách mohli návštevníci počas prvého dňa festivalu vzhliadnuť divadelné predstavenie "Nasťa", ktoré priniesli deti zo súboru Veverica z Ružomberka a "Ženský zákon", ktorý pre dospelých divákov pripravili divadelníci z Likavky. Potom to bol program "Vitajte susedia", ktorý vytvorili folklórne skupiny zo Smrečian a Likavky. Predtým však pozvania na festival do Sliačov uviedli svojimi vystúpeniami v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši súbory Sliačanček, Liptov, Kubánkov sen, Zem Žiwiecka z Poľska, Tabán z Maďarska a Pavetje z Ruska.
  Programy druhého dňa 22. 8. 2009 sa konali v Liptovských Sliačoch na amfiteátri v Pažitiach a odzneli všetky v plnej paráde napriek značne nepriaznivému počasiu. Diváci, ktorých sa nazbieralo neúrekom, vydržali a veľmi pozorne sledovali všetko, čo sa na javisku odohrávalo. Najskôr to bola regionálna súťažná prehliadka hudobného folklóru "Veru, že mi zahraj...", v ktorej sa predstavili folklórne skupiny a sólisti z Východnej, Liptovského Ondreja, Lúčok, Dúbravy, Liptovských Sliačov, Ružomberka a Liptovského Mikuláša. Ich výkony hodnotila nielen odborná porota pod vedením známeho hudobného folkloristu dr. Ondreja Dema, ale aj prítomní diváci nadšenými potleskami. Potom program pokračoval vystúpeniami zahraničných hostí: speváckej skupiny Pavetje z Ruska, cimbalovej muziky Háj z Česka a tanečného súboru Tabán z Maďarska, ktorí sa predstavili vo výbornom svetle v programe nazvanom "Hostia spoza hraníc". Program festivalu potom pokračoval predstavením zvykoslovných pásiem zameraných na zvyky a obyčaje krštenia, ktoré uviedli nádherne oblečené a vynikajúco spievajúce i tancujúce skupiny z Liptovských Sliačov, Rejdovej a Dobrej Nivy. Záver večera druhého dňa festivalu patril programu jedného z najlepších folklórnych súborov Slovenska "Partizánu zo Slovenskej Lupče", ktorý na vysokej umeleckej interpretačnej úrovni uviedol piesne a tance z Horehronia a Podpoľania, ktorých viacnásobné opakovanie si vyžiadali prítomní diváci. Lúčenie s festivalovým večerom a pozvaním na ľudové zábavy uzatvorili muzikanti skupiny Púpov z Terchovej.
  Nedeľa 23.8.2009 začala slávnostnou svätou omšou v rímskokatolíckom kostole Dvoch sŕdc. Po omši sa v kostole uskutočnil koncert "K nebesiam dnes zaleť pieseň", v ktorom účinkovali Komorné kvarteto ZUŠ z Dolného Kubína, spevácke skupiny z Liptovských Sliačov, Rejdovej, Dobrej Nivy, Likavky, ľudová hudba z Hrochote, heligonkári z Detvy a hostia z Česka, Maďarska a Ruska. Festival vyvrcholil popoludní sprievodom účinkujúcich obcou, na ktorý nadviazal program "Výhonky krásy" predstavujúci históriu i súčasnosť jubilujúceho detského súboru Sliačanček. Galaprogram festivalu predstavujúci prierez všetkými festivalovými programami, ktorému v nedeľu počasie prialo, priniesol ako pre účinkujúcich, tak pre veľké množstvo divákov veľmi pekné chvíle, počas ktorých si vzájomne vzdali úctu a poďakovanie tak, ako o tom bolo napísané vo veľmi dobre zostavenom a obsažnom programovom bulletine, ktorý pre festival pripravilo a vytlačilo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši.
 • ŽILINA: V Považskej galérii umenia otvorili stálu expozíciu Vincenta Hložníka
  (21.09.2009; www.tasr.sk; s. ; TASR)
  Žilina 21. septembra (TASR) Otvorenie stálej expozície poprednej osobnosti slovenského výtvarného umenia 20. storočia Vincenta Hložníka v priestoroch Považskej galérie umenia (PGU) v Žiline je významným činom pre celú slovenskú kultúru. Pri príležitosti dnešného otvorenia stálej expozície to skonštatoval minister kultúry SR Marek Maďarič.
  Podľa ministra kultúry je Vincent Hložník jednoznačne umelcom nielen slovenským, ale svetovým. "Ľudia sami, keď navštívia túto stálu expozíciu a postavia sa pred jeho plátna alebo kresby a grafiky, musia pocítiť obrovskú silu, ktorá z nich vyžaruje. A možno, že pre našu kultúru je okrem tohto diela cenný aj tým, že ako človek si v ťažkej dobe, v ktorej žil a tvoril, vždy udržal vysoký morálny kredit. V slovenskej kultúre predstavuje on a jeho dielo hodnoty humanistické, kresťanské a národné v tom najlepšom zmysle slova, povedal Maďarič.
  Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár vyjadril potešenie zo zrealizovania investície, ktorej cieľom bolo okrem iného zviditeľniť diela Vincenta Hložníka. "ŽSK sa stal ich majiteľom po tom, ako mu ich rodina po zosnulom Vincentovi Hložníkovi odovzdala. Je to unikátnych 799 diel, ktoré chceme v úplne nanovo postavenej expozícii postupne predstaviť nielen domácim, ale aj zahraničným návštevníkom. Investícia ŽSK z vlastných zdrojov predstavuje celkom 1,59 milióna eur (48 miliónov Sk), uviedol Blanár.
  Autorom a kurátorom koncepcie stálej expozície je riaditeľ PGU Milan Mazúr. "Stála expozícia Vincenta Hložníka nie je ukončená, v tomto momente predkladáme len výber z jeho maľby. O štyri roky preinštalujeme celú stálu expozíciu, predstavíme výber z jeho kresby. O ďalšie štyri roky predstavíme výber z jeho ilustračnej a inej výtvarnej tvorby,“ dodal Mazúr.
  Vincent Hložník sa narodil v roku 1919 v Svederníku pri Žiline. V rokoch 1937 - 1942 študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe u profesorov Františka Kyselu a Josefa Nováka. Absolvoval študijné pobyty v Taliansku, Maďarsku, Francúzsku, Mexiku a inde. V roku 1942 pôsobil ako výtvarník v Matici slovenskej v Martine, v rokoch 1949 až 1952 v Žiline. V roku 1952 začal pedagogicky pôsobiť na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, do roku 1972 viedol oddelenie voľnej grafiky a knižnej ilustrácie, v roku 1958 bol menovaný za profesora, v rokoch 1959 až 1963 bol rektorom. V období normalizácie bol v roku 1972 z Vysokej školy výtvarných umení odvolaný z politických dôvodov a od tej doby pôsobil ako umelec v slobodnom povolaní. Zomrel v roku 1997 v Bratislave.
 • VETERÁNI PROTIKOMUNISTICKÉHO ODBOJA
  (21.09.2009; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; 2 min.; REVÚS Peter)
  N. ŽEMBOVÁ, moderátorka:
  "Tridsať politických väzňov totalitného režimu sa dočkalo uznania. Po 20 tich rokoch im zástupcovia Ústavu pamäti národa a Žilinského samosprávneho kraja odovzdali dekréty veteránov protikomunistického odboja. Do konca tohto roka čestný štatút získajú ešte desiatky ľudí."
  P. REVÚS, redaktor:
  "Pozeráte sa na ľudí, ktorí pre svoj názor museli vytrpieť muky. Mnohí skončili v pomocných technických práporoch, takzvaných PTP, v baniach, či vo väzení. Fridricha FRITZA odsúdili za ilegálny prechod hraníc. Chcel ísť študovať teológiu do Talianska."
  Fridrich FRITZ, bývalý politický väzeň:
  "Vtedy som mal 22 rokov, keď ma chytili. Na štátnom súde bolo pojednávanie a dostal som 20 rokov trestu."
  P. REVÚS:
  "Bolestné príbehy sa pri odovzdávaní cien skrývali aj za tvárami ďalších ľudí."
  Dominik MICHEL, bývalý politický väzeň:
  "Moja veľká vina bola to, že moji rodičia boli veľmi nábožensky založení."
  Štefan HABOVSKÝ, bývalý politický väzeň:
  "Až do toho roku 89, pretože i v robote, v ktorej som robil, bolo vyčítané aj tak brané, že som bol ako politicky nespoľahlivý."
  P. REVÚS:
  "Preukaz veterána protikomunistického odboja je na Slovensku novinka."
  Ivan PETRANSKÝ, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa:
  "Vzniklo to tento rok a v zásade to nahrádza doteraz udeľovaný štatút vojnového veterána."
  Juraj BLANÁR, predseda Žilinského samosprávneho kraja:
  "Sú tu aj tí, ktorým je potrebné prejaviť úctu, ktorí boli aj pôsobením tohto totalitného režimu popravení, budú vydávané certifikáty aj in memoriam."
  P. REVÚS:
  "Ústav pamäti národa odovzdá preukaz veteránov aj v ďalších krajoch. Do konca roka získa štatút veterána protikomunistického odboja takmer 200 ľudí."
   

Spodná navigácia

Aktualizácia: 22.02.2012

Sekcie


Jazykové verzie webstránky