26. týždeň

 • Otvorili trojpruhovú cestu pod Strečnom, stála 3,319 mil. €

  (28.06.2009; www.zoznam.sk; s. ; SITA)
  Obnovený približne 11 kilometrový úsek cesty prvej triedy I/18 Strečno Dubná Skala odovzdali v piatok do užívania. V dĺžke 6,4 km v ňom pribudol tretí jazdný pruh. "Som rád, že sa nám podarilo túto stavbu odovzdať do užívania, túto stavbu považujem za provizórium, za stavbu ktorá zvýši priepustnosť tohto veľmi komplikovaného a z bezpečnostného hľadiska asi najhoršieho úseku cesty na Slovensku," uviedol minister dopravy Ľubomír Vážny. Projekt si vyžiadal investičné náklady vo výške 3,319 mil. €, bez dane z pridanej hodnoty to bolo 2,773 mil. €. Stavebné práce vykonávala spoločnosť Doprastav, a.s. Bratislava. "Samozrejme zostáva našou veľkou výzvou dobudovať diaľničný úsek D1 Hričovské Podhradie Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka Višňové, Višňové Dubná Skala, až keď ten bude dobudovaný, definitívne sa doriešia problémy na tomto úseku," povedal Vážny.
  Kto bude výstavbu tunela financovať sa podľa neho ešte stále rieši. "Momentálne vyhodnocujeme definitívne súťaž, zatiaľ máme predbežné prísľuby o angažovanosti aj európskych bánk. Samozrejme financovanie bude riešené v druhom polroku 2009," dodal minister. Výstavba tunela Višňové by mala začať podľa Vážneho v prvom polroku 2010. "Budúci rok sa začne určite, neviem odhadnúť kedy, ale v druhom polroku 2009 si definitívne povieme či je kondícia bankového sektoru taká, že vie zabezpečiť financovanie alebo nevie," doplnil Vážny.
  Otvorenie rozšírenej cesty pod Strečnom je podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára významným krokom. "Počas akejkoľvek nehody alebo veľkej zápchy v tejto Strečnianskej doline sa zjednodušene povedané všetky dopravné prúdy presmerovali na cesty druhej a tretej triedy, ktoré patria samosprávnemu kraju, čo naozaj znepríjemňovalo život obciam, cez ktoré to prechádzalo,"  
 • CESTU OKOLO STREČNA ODOVZDALI DO UŽÍVANIA
  (26.06.2009; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17.30; 1,2 min.; R)
  J. KAVECKÁ, moderátorka:
  "Obnovený približne 11 kilometrový úsek cesty prvej triedy 1/18 Strečno Dubná skala, odovzdali dnes do užívania, v takmer 6,5 kilometrovej dĺžke v ňom pribudol tretí jazdný pruh. Na odovzdávaní bol prítomný aj minister dopravy Ľubomír VÁŽNY."
  Ľ. VÁŽNY:
  "Túto stavbu považujem za provizórium, za stavbu, ktorá zvýši priepustnosť tejto veľmi komplikovanej a z bezpečnostného hľadiska asi najhoršieho úseku cesty na Slovensku. Samozrejme stále ostáva našou veľkou výzvou dobudovať diaľničný úsek D1 Hričovské Podhradie Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka Višňové, Višňové Dubná skala, až ktorý keď bude dobudovaný, definitívne dorieši tieto problémy na tomto úseku."
  J. KAVECKÁ:
  "Výstavba cesty si vyžiadala necelých 3,5 milióna eur, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj BLANÁR pripomenul, že ide o najzaťaženejšie miesto na Slovensku."
  J. BLANÁR:
  "Pre nás to má veľký význam, pretože počas akejkoľvek nehody alebo veľkej zápchy v tejto strečnianskej úžine, všetky dopravné prúdy sa presmerovali na cesty druhej a tretej triedy, ktoré patria samosprávnemu kraju, čo naozaj veľmi znepríjemňovalo život práve tým obciam, cez ktoré to prechádzalo, či už je to Terchovská dolina, alebo je to cez Turiec smerom na Rajec. Naozaj toto bola veľká vec a som presvedčený, že to prinesie to svoje ovocie."
 • SPRÁVY
  (26.06.2009; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 20.00; 4 min.; KULOVÁ Dora)
  Dora KULOVÁ, hlásateľka:
  "Búrka sprevádzaná silným nárazovým vetrom, ktorá sa prehnala východným Slovenskom, zapríčinila aj stúpanie hladín niektorých miestnych tokov. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v obciach Ruská Poruba v okrese Humenné a v Tulčíku okres Prešov. Vietor polámal v Tulčíku a na brehu rieky Sekčov asi 50 stromov. Na niektorých domoch porozbíjalo okná a prerušená bola aj dodávka elektriny. Cestu na Bardejov zaplavila voda a nánosy blata tak, že bola neprejazdná. V jednom smere sa ju podarilo sprejazdniť až po 18 tej hodine. Starostka zvolala krízový štáb, ktorý bude zasadať v najbližších chvíľach."
  "Premiér Robert FICO obvinil SDKÚ DS zo sabotovania rozvoja Slovenska. Reagoval tak na vyjadrenia poslancov Pavla PROKOPOVIČA a Ivana ŠTEFANCA k navrhovanej novele zákona o verejnom obstarávaní. Predseda vlády tvrdí, že chcú zabezpečiť dostavbu R1 a o zmenu zákona požiadalo vládu 12 komerčných európskych bánk. Podľa SDKÚ DS je novela jedným veľkým škandálom. Parlament o nej bude hlasovať v utorok."
  "Vladimír MEČIAR sa chce naďalej obrátiť na Ústavný súd pre zákon o Špecializovanom trestnom súde. Napriek tomu, že opozícia i zvyšok koalície za legislatívu hlasovali, predseda ĽS HZDS verí, že nájde potrebných 30 podpisov. S hľadaním podpory plánuje ešte počkať."
  Vladimír MEČIAR:
  "Je tu 150 ľudí, nás je 15, takže nám chýba len 15. A je obdobie, keď strany nominujú do parlamentu a je kopa nenominovaných vo všetkých stranách, ktorí nebudú kandidovať do budúcich volieb a sú a sú ochotní to podporiť. Tým je to už potom jedno. Tam už potom príhovory predsedov strán neplatia."
  D. KULOVÁ:
  "Jeden z najkritickejších úsekov na Slovensku, cesta pod Strečnom, by mala byť bezpečnejšia. Výmena vozovky a zmena dopravného vedenia vozidiel stála 3 milióny 300 tisíc eur. Minister dopravy Ľubomír VÁŽNY ubezpečil, že ide len o provizórium a výstavba žilinskej diaľnice nie je ohrozená. Predseda žilinskej krajskej samosprávy Juraj BLANÁR."
  Juraj BLANÁR:
  "Pre nás to má veľký význam, pretože počas akejkoľvek nehody, alebo veľkej zápchy v tejto Strečnianskej úžine, všetky dopravné prúdy sa presmerovali na cesty II. a III. triedy, ktoré patria samosprávnemu kraju, čo naozaj veľmi znepríjemňovalo život práve tým obciam, cez ktoré to prechádzalo. Či už je to Terchovská dolina, alebo je to cez Turiec, na Vrícko a smerom na Rajec. Naozaj toto bola veľká vec a som naozaj presvedčený, že to prinesie to svoje ovocie."
  D. KULOVÁ:
  "Rakúski producenti mlieka dodali spracovateľom veľa suroviny. Za prekročenie limitu na produkciu mlieka teraz dostane krajina od Európskej komisie pokutu 9 miliónov 200 tisíc eur. Vlani bol pritom postih Rakúska až takmer 24 miliónov eur. V Rakúsku je 42 tisíc výrobcov mlieka a z nich vyše polovica svoje zmluvné limity prekročila."
 • OBYVATELIA ŽILINY VRANIA BOJUJÚ PROTI ZLEJ DOPRAVNEJ SITUÁCII
  (26.06.2009; Rozhlasová stanica Regina; Rozhlasový denník; 12.00; 3 min.; ÚRADNÍKOVÁ Dagmar)
  Martina GAPČOVÁ, moderátorka:
  "Obyvatelia Žiliny Vrania dnes doručia Žilinskému samosprávnemu kraju a ďalším kompetentným orgánom petíciu. Odkedy urobili kruhový objazd pred Kysuckým Novým Mestom autá v snahe vyhnúť sa zápcham jazdia cez Vranie. Tamojšia cesta 3. triedy je pre zosuvy v havarijnom stave. Nahrávala Dagmar ÚRADNÍKOVÁ."
  Dagmar ÚRADNÍKOVÁ, redaktorka:
  "Obyvatelia Vrania pripravili protestné zhromaždenie, na ktorom očakávali kompetentných. Žilinský samosprávny kraj, ktorý je vlastníkom cesty na zhromaždenie svojho pracovníka nevyslal. Pracovníčka Slovenskej správy ciest bola len slabou náhradou, a navyše argumentovala 35 ročným posudkom, ktorý len potvrdzuje, čo títo ľudia už dávno vedia. Cesta a domy okolo sú v zosuvnom pásme. Vyslúžila si takúto reakciu."
  Obyvatelia:
  "To je to je ono, zatlieskame vám za to, ako si zaslúžite."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Ako urobili kruhový objazd pred Kysuckým Novým Mestom stalo sa Vranie dovtedy pokojná štvrť tranzitnou. Cesta je tu úzka a kľukatá, bez chodníkov, betónové zábrany (...) zeminy a takému nárastu dopravy nestačia."
  Anketa:
  "Neviem na čo stavali tú kruhovú križovatku, keď prakticky vyrazili všetku dopravu sem."
  "To je 2 200 avií za 2,5 hodiny, a rýchlo, žiadne dodržiavanie rýchlosti."
  "Vošli aj kamióny, zablokovali cestu."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Obyvatelia Vrania požadujú kompletnú opravu cesty, vrátane stabilizácie proti zosuvom. Dopravné značenie obmedzujúce rýchlosť, ako aj upozornenie, že po ceste chodia aj deti. Člen petičného výboru obyvateľov Žiliny Vrania Ján PÚČEK."
  Ján PÚČEK:
  "Odovzdám petíciu, ktorú ste podpísali a následne ak nebudú žiadne kroky, urobíme zhromaždenie, urobíme pochody, zablokujeme našu komunikáciu a budeme si chrániť život i zdravie a majetky, ktoré sú naším vlastníctvom."
 • Výročie s novou technikou
  (25.06.2009; Farmár; č. 26, s. 27; sim)
  Liptovská nemocnica s poliklinikou (NsP) v Liptovskom Mikuláši oslavuje 150 ročnú históriu veľkými investíciami. V tomto roku kúpia za 469 tisk eur nový CT prístroj, monitory pre jednotku intenzívnej starostlivosti, centrifúgy či injekčné dávkovače. V rámci zámerov pripravujú na nasledujúcu výzvu čerpania fondov Európskej únie projekty rekonštrukcie bývalého gynekologického pavilónu a zriadenie centrálneho urgentného príjmu. "V októbri má byť zverejnená výzva na rekonštrukciu a modernizáciu nemocníc, do ktorej sa zapojíme s projektom pre Liptovskú nemocnicu s poliklinikou," zdôraznil smerovanie nemocnice predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár.
  V rokoch 2007 a 2008 investovali takmer 5 miliónov korún (takmer 166 000 €) na kúpu dialyzačného monitora, kryostatu, ultrazvuku na mamograŕické vyšetrenie, fundus kamery, inkubátora a ďalšej techniky. Mínusové v investíciách neboli ani predchádzajúce roky. "Nemocnica sa počas programového obdobia 2004 2006 úspešne zapojila do projektov financovaných zo Štrukturálneho fondu Európskej únie. Za viac ako 23 miliónov korún sme zrekonštruovali psychiatrické a interné oddelenie," informovala Zuzana Muchová zo ŽSK. Liptovská NsP poskytuje s približne 570 zamestnancami zdravotnú starostlivosť pre 74 tisíc obyvateľov spádovej oblasti Liptovský Mikuláš a Liptovský Hrádok. Vzhľadom na jej polohu ju veľmi často využívajú turisti.
 • Dotácia na techniku od samosprávy
  (25.06.2009; Zdravotnícke noviny; č. 25, s. 3; ok)
  Celkovo 469 tisíc eur dostane tento rok na prístrojovú techniku Liptovská nemocnica s poliklinikou (LNsP) Liptovský Mikuláš od svojho zriaďovateľa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
  Peniaze využijú na nový CT prístroj, monitory pre jednotku intenzívnej starostlivosti, centrifúgy či injekčné dávkovače. Nemocnica sa počas programového obdobia 2004 až 2006 prostredníctvom svojho zriaďovateľa úspešne zapojila do projektov financovaných zo Štrukturálneho fondu Európskej únie. Za viac ako 23 miliónov korún (763 460 €) zrekonštruovala psychiatrické a interné oddelenie. "V rámci zámerov podporovaných naším zriaďovateľom pripravujeme na nasledujúcu výzvu čerpania fondov Európskej únie projekty rekonštrukcie bývalého gynekologického pavilónu a zriadenie centrálneho urgentného príjmu," uviedol o plánovaných projektoch riaditeľ LNsP Ing. Ján Vyšňan. Projekty predložia v októbri tohto roku. "Celkovú predpokladanú hodnotu projektu odhadujeme na približne 175 mil. Sk (5,8 mil. €). Urgentný príjem plánujeme zriadiť v priebehu roka 2010 s tým, že od januára 2011 by už mal byť v prevádzke. Rekonštrukcia gynekologického pavilónu bude náročnejšia a mala by sa realizovať v rokoch 2010 až 2012. Jeho spustenie do prevádzky predpokladáme v roku 2013," spresnil riaditeľ LNsP. Nemocnica s približne 570 zamestnancami, ktorá tento rok oslávila svoje 150. výročie, poskytuje zdravotnú starostlivosť pre 74 tisíc obyvateľov spádovej oblasti Liptovský Mikuláš a Liptovský Hrádok.
  Krajská samospráva jej v rokoch 2007 a 2008 poskytla takmer 5 miliónov korún (165 970 €) na kúpu dialyzačného monitora, kryostatu, ultrazvuku na mamografické vyšetrenie, na fundus kamery, inkubátor a na ďalšiu špeciálnu techniku.
 • ŽILINA: Ženy môžu na výstavu o ženách vždy v pondelok zadarmo
  (25.06.2009; www.aktuality.sk; 15.20, s. ; SITA)
  Každý pondelok počas letných prázdnin budú mať ženy vstup zadarmo na výstavu Ako si ženy žili, ktorá je do konca augusta sprístupnená v priestoroch Budatínskeho hradu v Žiline Budatíne.
  "Možno aj tento priestor bude pre nich inšpiratívny, motivačný, konfrontačný s históriou, a v konečnom dôsledku aj oddychový," uviedla manažérka Považského múzea v Žiline Adriana Brziaková. Výstava okrem historického a edukačného zámeru vzdáva hold žene ako matke a manželke.
  Od jej sprístupnenia pred tromi týždňami videlo výstavu takmer 1 400 návštevníkov. "Oslovila najmä vekovo mladšie publikum, práve ukážkami exponátov kedysi štandardných domácich pomôcok či spotrebičov vidieckej a mestskej domácnosti na prelome 19. a 20. storočia ako mangeľ, ručná práčka, maselnička, šijacie stroje či prvé vysávače. V súčasnosti tieto exponáty v kontexte modernej doby pôsobia na návštevníkov skôr bizarne," konštatovala Brziaková.
  Svedčia o tom podľa nej aj postrehy a otázky detí, ktoré určité z vecí bežného vybavenia kuchyne vtedajšej doby vidia prvýkrát, nevedia ich identifikovať a nepoznajú ich ani len z filmov. "Zaujímavým momentom výstavy pre súčasné ženy je odev, ktorý používala vidiecka alebo mestská žena. Unikátny terchovský svadobný kroj, ktorý sa v takejto celistvej podobe zachoval málokde, sviatočný čičmiansky kroj alebo elegantné dámske šaty s topánkami a doplnkami, ktorým by neodolala ani moderná žena," podotkla Brziaková. Výstava je doplnená fotografiami Matildy Rekovej, úspešnej žilinskej fotografky tohto obdobia.
  Organizátorom výstavy je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.
 • ČO PRINESIE ZÁKON O ODBORNOM VZDELÁVANÍ?
  (24.06.2009; Rozhlasová stanica Slovensko; Štúdio Kontakt; 20.00; 60 min.; KASALA Ľuboš)
  Od septembra by sa mal začať v praxi uplatňovať zákon o odbornom vzdelávaní. Jeho hlavným cieľom je zainteresovať do vzdelávacieho procesu na odborných školách aj zamestnávateľov, aby školy vzdelávali študentov podľa ich potrieb a nie na úrady práce. Vytvára sa tu priestor, aby partneri z priemyslu, ale aj verejnej správy mohli vstupovať do odborného vzdelávania. O novom zákone a jeho aplikácii diskutovali v SRo J. HRON, viceprezident Zväzu automobilového priemyslu, Š. GRAJCÁR z ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a Š. MURÁRIK zo sekcie verejnej správy Trnavského samosprávneho kraja. So skúsenosťami z praxe vstúpil telefonicky do diskusie aj žilinský župan J. BLANÁR.
  Uvedenie nového zákona do praxe je náročný projekt, ktorý má spojiť zamestnávateľov so školami. Od septembra by sa mal aj za spolupráce verejnej správy a samosprávy naštartovať na celom území Slovenska. Zamestnávatelia budú môcť aktívne vstupovať do výuky a vzdelávania a zadefinovať si odbornosti, ktoré potrebujú, aj preto tento zákon vítajú. Zamestnávateľský sektor tiež môže rôznymi stimulmi zatraktívniť odborné vzdelávanie či už ide o štipendiá pre študentov, alebo zabezpečenie ubytovania, či vybavenie odborných učební technikou. Takto sa v podstate rozbehne systém, že zamestnávatelia si zadefinujú konkrétne potreby a na školách sa pre nich pripravia konkrétni absolventi. Aktívnejšie do procesu budú môcť vstupovať aj úrady práce, ale aj samosprávne orgány. Tie aj súčasnosti neraz pomerne presne vedia aké sú požiadavky trhu práce, vedia, že niektorí absolventi budú mať problém uplatniť sa, ale v podstate nemajú žiadnu možnosť túto situáciu aktívne ovplyvniť. Teraz budú mať väčšie možnosti ovplyvňovať vzdelávanie a výchovu, a to aj podľa toho, ako zadefinujú potreby regiónu a aké sú potreby trhu práce.
  Problémom však môže byť zabezpečiť špičkových odborníkov vo vzdelávacom procese, pretože vo všeobecnosti sú pedagógovia finančne podhodnotení a väčšinou zo škôl odchádzajú, ako prichádzajú. Dobrý učiteľ je pritom základom úspechu, aj preto chcú zamestnávatelia podporiť nielen vybavovanie odborných učební, ale aj odborné vzdelávanie pedagógov. Súčasne si treba uvedomiť, že vzdelávanie je beh na dlhé trate a preto treba byť aj pri tomto projekte trpezlivý. Bude potrebných pár rokov, kým sa zvráti súčasný trend a začnú rásť aj počty žiakov na odborných školách. Je tiež treba pracovať aj s rodičmi žiakov základných škôl, aby vedeli čo ich deťom môže poskytnúť odborné vzdelávanie a ako ich zabezpečí do budúcnosti.
 • Slota svoj mobil zverejnil, Blanár a Harman ho taja
  (24.06.2009; Žilinské noviny; č. 24, s. 4; Trško Michal)
  Všetci poslanci Žilinského samosprávneho kraja a väčšina Mestského zastupiteľstva v Žiline má na internete svoje telefónne čísla. Županov ani primátorov mobil však verejný nie je.
  ŽILINA. Všetci poslanci parlamentu Žilinského samosprávneho kraja majú na internetovej stránke župy svoje telefónne čísla. Dá sa tam nájsť aj telefónne číslo na predsedu vládnej SNS, a zároveň poslanca Žilinského samosprávneho kraja, Jána Slotu. Telefónne číslo na predsedu VÚC Juraja Blanára tam však nenájdete. Číslo nedostanete ani na jeho sekretariáte. "Pán predseda nemá problém zverejniť svoje číslo, ale máva mnoho rokovaní a ako každý vrcholový manažér má pri rokovaniach presmerované hovory na asistentku. Preto sa ani nemôže stať, že by sa niekomu neodpovedalo, alebo že by sa na niekoho zabudlo," povedal hovorca ŽSK Peter Kubica.
  Primátor radšej osobne
  Rovnako časť poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline na stránke mesta zverejnila čísla svojich súkromných mobilov. Primátorovi mesta Ivanovi Harmanovi sa však rovnako nedovoláte. "Mobilný telefón pána primátora je určený na operatívnu komunikáciu. Pri zverejnení tohto čísla by došlo k jeho zahlteniu," povedal hovorca mesta Žilina Martin Barčík. Pri štandardnom kontakte je na komunikáciu podľa neho, určená pevná linka a pracovník sekretariátu. "Kontaktovať sa dá aj prostredníctvom elektronickej pošty a, samozrejme, osobne," povedal Barčík.
  Za najvhodnejšie považuje uvedenie kontaktov pri vizitkách poslancov, primátora či župana na internetových stránkach samospráv Ivan Rončák z Transparency International Slovensko. "Je prirodzené, že to, čo je platené z verejných peňazí, by malo byť zverejnené," myslí si Rončák. Nie je podľa neho však nevyhnutné, aby mal každý mobil na primátora či župana. "Všetci by mali mať zverejnený nejaký, akýkoľvek kontakt, aby sa tam mohli ľudia obrátiť so svojím problémom. Ak to mesto či ŽSK zabezpečí, aby sa prosba či sťažnosť dostala včas k primátorovi alebo županovi, je to v poriadku," povedal Rončák.
  Slota mobil zdvihol
  V piatok sme šéfovi SNS na jeho mobil, zverejnený na stránke Žilinského samosprávneho kraja, z redakcie volali. Zdvihol, dokonca sa predstavil: "Áno, tu je Jano Slota." S MY Žilinskými novinami sa však dlhšiu dobu nebaví a následne zložil. Rovnako ako on, zdvihli aj ďalší poslanci krajského či mestského zastupiteľstva. "Myslím si, že ak niekto vstúpi do politiky a do takejto verejnej funkcie, mal by mať zverejnený telefón," povedal nezávislý poslanec ŽSK Ľubomír Bažík. Na internete nájdete jeho súkromný mobil. K nijakému zneužitiu doteraz vraj nedošlo. Mobily si na internet dali poslanci dobrovoľne.
  "Myslím, že by sme mali byť dostupní a stránka má svoj význam. Je dobré, že sa ľudia môžu dovolať," povedal poslanec Milan Očko z Kysuckého Nového Mesta (koalícia HZDS PSNS ZSNS). Nezverejnený županov mobil komentovať veľmi nechcel. Byť k dispozícii ľuďom by však malo podľa neho platiť rovnako pre poslancov, aj pre župana. "Ľudia volajú, chcú často poradiť, na koho sa obrátiť," povedal Štefan Zelník za koalíciu SMER SD, SNS, ANO, HZD. Nezverejnený mobil župana podľa neho problém nie je. "Ľudia sa majú možnosť kedykoľvek dovolať na jeho sekretariát, nechať mu odkaz. Počas náročného programu by často nemohol vybavovať takéto veci," povedal Zelník.
  Ešte mu nevolal nikto
  Z poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline svoj mobil na webe mesta nemá sedem poslancov, vrátane služobného mobilu viceprimátora Michala Horeckého. Pri nezverejňovaní nerozhoduje politická príslušnosť. Rovnako nenájdete mobil na niekoľko poslancov koaličnej SDKÚ, ako aj opozičnej SNS.
  Každý však má nejaký druh kontaktu zverejnený. "Vnímam to ako normálnu vec, pretože poslanci musia mať kontakt s ľuďmi," povedal poslanec za KDH Jozef Badžgoň. Ľudia však jeho mobil nevyužívajú. "Ešte sa mi nestalo, že by mi niekto takto volal. Skôr mi ľudia napíšu list," povedal Badžgoň. Ak sa na neho voliči však obrátia aj prostredníctvom mobilu, poteší sa. "Neviem, či ľudia nemajú dosť odvahy, pripravený však som. Ak sa niekto ozve, budem rád," povedal poslanec.
  Čísla na svoje mobilné telefóny nemajú poslanci ani v Rajci, Bytči či Kysuckom Novom Meste. Verejne prístupný mobil na internete nemajú ani primátori týchto troch miest.
 • Za lepším platom musíte viac behať, ponúk bude menej
  (23.06.2009; Hospodárske noviny; s. 20; Kullová Zuzana)
  Nedostatok peňazí. Najmä ak ste v časovej tiesni a nemáte na výber, prijmite aj horšie platenú prácu. Vyberať si môžete najmä v Bratislave.
  Bratislava Počas leta však nájsť si vedľajšie zamestnanie nebude jednoduché. Študenti zo škôl majú počas prázdnin viac času a často zoberú aj slabšie platené pracovné pozície alebo vychytajú voľné brigády. Na vedľajší zárobok totiž podľa Michala Mravčáka zo spoločnosti Global Services Slovakia, prevádzkujúcej portál brigada.sk, treba mať najmä čas. "Z tohto pohľadu začína byť zvýšený dopyt po práci najmä medzi vysokoškolákmi už na začiatku skúškového obdobia a najväčší záujem je prevažne u stredoškolákov v predprázdninovom období, keď sa takmer každý z nich snaží zabezpečiť si dodatočný príjem pre vlastnú potrebu," tvrdí Mravčák. Paradoxne, počas prázdnin klesá inzercia brigád, nakoľko veľkým záujmom zo strany študentov sa trh nasýti, aj keď počet sezónnych ponúk je všeobecne vyšší. Naopak, agentúry pociťujú nedostatok brigádnikov prevažne v októbri.
  Lepší plat? Majte známosti!
  Vyšší zárobok môžete podľa Milana Staněka z portálu mojapraca.sk získať, pokiaľ podobnú, prípadne rovnakú brigádu robíte opakovane, prípadne ju robíte u známych, alebo pokiaľ je náročná na čas, napríklad pri dlhej pracovnej dobe či práci v noci. Podľa jeho vyjadrení si treba rozmyslieť, či chcete iba "zarobiť peniaze", alebo pri tom chcete získať aj nejakú prax. "V druhom prípade hľadanie trvá oveľa dlhšie a nemusí byť tak dobre platené. Cez leto je ponuka brigád vyššia, pretože sa podniky snažia časť kapacít kvôli čerpaným dovolenkám doplniť. Ide hlavne o pozície v administratíve či rutinných činnostiach. Samozrejme, v lete rastie aj počet záujemcov o brigády, takže to môže vyvolať pocit, že je v lete väčší problém nájsť brigádu ako po zvyšok roka." Tento fakt potvrdzuje aj Michal Mravčák, podľa ktorého v minulom roku bolo na Slovensku v rovnakom období zverejnených o 60 percent viac brigád ako dnes. Brigáda zo dňa na deň "V lepšom prípade sa brigáda dá nájsť aj v priebehu dňa. Závisí to od charakterná momentálnych potrieb firmy, respektíve personálnych agentúr," dodáva Michal Mravčák. V tomto roku je ponuka brigád o niečo nižšia i z dôvodu nižšej výroby. "Zamestnávatelia viac riešia nedostatok zákaziek ako nedostatok brigádnikov. Častejšie inklinujú k možnosti vykrývať činnosti vlastnými zamestnancami, a to aj na pozície, na ktoré v minulých rokoch využívali brigádnikov," poznamenáva Staněk.
  Bratislava na čele ponúk
  V počte inzerovaných ponúk podľa slov Staněka vedie bratislavský región, na chvoste je, naopak, Žilinský kraj. Priemerná hodinová sadzba závisí hlavne od regiónu a typu, prípadne náročnosti prác. Vo všeobecnosti sa pohybuje mzda od 2 do 3 eur za hodinu. Ako ďalej Mravčák pokračuje, v čase krízy, najmä ak sú ľudia vo finančnej tiesni, sú náchylnejší prijať aj horšie platenú prácu. "Väčšina brigád nemá uvedený vekový limit, avšak pri rôznych prácach je jasné, že nie je určená pre starších ľudí. Náplň práce rozhoduje o tom, pre koho je vhodná a či ju príslušná veková skupina je ochotná vykonávať."
  Text k foto Nájsť brigádu nebude ľahké v službách ani vo výrobe.
 • S nízkou ponukou klesol aj záujem byť personalistom
  (23.06.2009; Sme; s. 25; mgl)
  Ponuky ísť pracovať do personalistiky klesli oproti vlaňajšku na polovicu
  BRATISLAVA. Ktoré odvetvia zažili najväčší prepad pracovných ponúk? Automobilový priemysel či stavebníctvo z manuálnych činností. Z nevýrobných povolaní krízu výrazne cítia v reklame, médiách či personalistike.
  Za prvých päť mesiacov tohto roka medziročne klesol celkový počet novopridaných pracovných ponúk na portáli Profesia.sk o 38 percent.
  Do reklamných agentúr, marketingu a PR hľadajú o 52 percent menej ľudí ako vlani, do médií o 42 percent menej. Ponuky pre ľudí do personalistiky okresali firmy o 47 percent.
  Prepad ponúk na prácu v reklame stiahol najmä viac ako šesťdesiatpercentný prepad v Bratislavskom kraji.
  V personalistike klesal počet ponúk na prácu vo všetkých krajoch. Najvýraznejšie, až o 75 percent klesla ponuka na prácu v personalistike v Nitrianskom kraji, v Žilinskom kraji o 70 percent a v Bratislavskom kraji klesli ponuky na polovicu.
  Nezamestnanosť v Nitrianskom kraji pritom za posledný rok oproti aprílu 2008 stúpla z vyše šesťpercentnej na viac ako desaťpercentnú. V Žilinskom kraji je nezamestnanosť oproti vlaňajšku vyššia o necelé štyri percentuálne body.
  Na druhej strane za prvých päť mesiacov roka Profesii celkový počet novoprijatých životopisov od ľudí, ktorí si hľadajú prácu, stúpol o 16 percent.
  Z troch oblastí: médiá, reklama a personalistika, pár ľudí pribudlo k záujemcom o prácu v médiách.
  V reklame medziročne klesol záujem o prácu o 8 percent, v personalistike o 14 percent.
  Ľudia na pozíciách personalistov podľa platového prieskumu Merces.sk zarábajú v hrubom v priemere 802 eur mesačne. Na prácu najčastejšie potrebujú stredoškolské vzdelanie s maturitou alebo aspoň vysokú školu prvého stupňa, najmä z odborov, ako je personálny manažment, sociálna psychológia, psychológia práce alebo andragogika.
 • Zapojte sa do diskusného fóra
  (23.06.2009; Kysucké noviny; č. 24, s. 7; mesto Čadca)
  Palárikov dom bol strediskom kultúrneho života Čadčanov od roku 1928. Bude ním opäť? Mesto Čadca zadalo vypracovanie projektu rekonštrukcie Palárikovho domu za účelom vytvorenia spoločenského a kultúrneho komplexu s prevádzkami v zmysle lokalitného programu. V súlade s lokalitným programom sa v danom objekte uvažovalo o umiestnení inštitúcií, ako: Kysucká galéria, Matica slovenská, Amfiteáter, Kysucká reštaurácia a predajňa kysuckých špecialít. Investičný náklad rekonštrukcie Palárikovho domu v rámci prvej etapy predstavuje cca l 327 756,75 € (40 miliónov Sk) a v rámci 2. etapy viac ako 4 797 087,83 € (150 miliónov Sk). Nakoľko ide i finančne náročnú investíciu, ktorú mesto Čadca samo nezvládne, rozhodlo sa požiadať Žilinský samosprávny kraj o pomoc v oblasti spolufinancovania projektu.
  Pomôže Žilinský samosprávny kraj?
  Za účelom prerokovania aktuálnych tém, ako aj možnosti odpredaja, resp. spolufinacovania rekonštrukcie Palárikovho domu, sa uskutočnilo v decembri roku 2008 pracovné stretnutie predstaviteľov mesta Čadca a predsedu ŽSK J. Blanára. Predseda ŽSK nevylúčil možnosť eventuálnej spolupráce v oblasti spolufinancovania projektu. Nakoľko ŽSK uvažuje o umiestnení Kysuckej galérie v Oščadnici, odporučil mestu hľadať finančné prostriedky prevažne formou PPP projektov.
  Mesto zvažuje aj iné možnosti financovania : z verejných, ako aj súkromných zdrojov. Zároveň zvažuje zrealizovať diskusné fórum o budúcnosti Palárikovho domu a nájsť investora zo súkromného sektora, ktorý by bol mestu Čadca nápomocným pri rekonštrukcii strediska kultúrneho života v minulom storočí. Vyjadrite sa, občania: Zašlite nám konkrétne podnety, ktoré by pomohli zachrániť Palárikov dom v Čadci na adresu kpk@ mestocadca. sk alebo písomne na adresu Msú Čadca, námestie Slobody č.30,022 01 Čadca.
  Vaše najlepšie návrhy zverejníme!
 • Kraje nechcú regionálne železnice
  (23.06.2009; www.sme.sk; Regióny, 15.10, s. ; TASR)
  ŽILINA. Predsedovia samosprávnych krajov neodporúčajú prenesenie kompetencií v regionálnych železniciach na samosprávne kraje. Vladimír Bajan, predseda Združenia SK8 a zároveň predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) o tom informoval po dnešnom rokovaní združenia v Žiline.
  "Ambíciou Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR bolo preniesť kompetenciu v regionálnych železniciach na samosprávne kraje. Neodporúčame tento prenos urobiť v krátkej dobe. Ambícia niektorých pracovníkov na ministerstve dopravy bola dokonca priorizovať železničnú dopravu pred ostatnými dopravami," skonštatoval Bajan. Pripomenul, že samosprávne kraje majú medzi originálnymi kompetenciami aj výkony vo verejnom záujme v autobusovej doprave.
  Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár zdôraznil, že zásadným problémom je financovanie. "Dodnes ešte nie je povedané, akým spôsobom by bola táto kompetencia financovaná v prípade, keby prešla na samosprávne kraje. Tie zobrali diel na seba napríklad pri zákone o sociálnych službách, ktoré poskytujeme bez toho, aby sme finančné prostriedky dostali. Ale zvládať ešte aj túto dopravu, to jednoducho nie je prijateľné. Tak tu sme to jednoznačne spoločne odmietli," povedal Blanár.
  Povedia aj Ficovi
  Členovia Združenia SK8 chcú o situácii informovať aj predsedu vlády SR Roberta Fica. "V každom prípade, je to taká vážna situácia, že mienime informovať premiéra o tom, aký je stav v rokovaní o tomto zákone. Uznesenie vlády hovorí aj o tom, že treba tento problém prerokovať vo vláde na jeseň. Predtým ho chceme informovať o našom stanovisku," uviedol Bajan.
  Predsedovia samosprávnych krajov dnes podľa neho rokovali aj o zákone o cestnej doprave či problematike cestovného ruchu, ktorú považujú za veľmi postihnutú recesiou a krízou. "Riešili sme niektoré nominácie, či už v Rade pre cestovný ruch na Ministerstve hospodárstva SR alebo nominácie na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Otvorili sme aj zákon o sociálnych službách, ktorý v praxi vykazuje viacero nedostatkov, respektíve budeme musieť s odporúčaniami na novely vyriešiť niektoré konkurenčné spory medzi obcami a nami," uzatvoril predseda Združenia SK8.
 • SAMOSPRÁVNE KRAJE NEODPORÚČAJÚ PRENOS KOMPETENCIÍ V REGIONÁLNYCH ŽELEZNICIACH NA VÚC
  (23.06.2009; Rozhlasová stanica Rádio_FM; Správy; 17.00; 1 min.; FARKAŠOVÁ Lucia)
  L. FARKAŠOVÁ, redaktorka:
  "Predsedovia samosprávnych krajov neodporúčajú prenos kompetencií v regionálnych železniciach na VÚC. Informovalo o tom po dnešnom brífingu na stretnutí združenia SK8 v Žiline predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír BAJAN. Svoje stanovisko chce SK8 predložiť aj premiérovi. Zásadným problémom sú podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja BLANÁRA financie."
  J. BLANÁR:
  "Dodnes ešte nie je povedané akým spôsobom by bola táto kompetencia financovaná v prípade, že by prešla na samosprávne kraje. Samosprávne kraje zobrali na seba diel napríklad v zákone o sociálnych službách, ktoré poskytujeme bez toho, že by sme finančné prostriedky dostali, ale zvládať ešte ja túto dopravu tak to jednoducho nie je prijateľné. Tak tu sme to jednoznačne spoločne odmietli."
 • ROKOVALI PREDSEDOVIA SAMOSPRÁVNYCH KRAJOV
  (23.06.2009; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 20.00; 1,5 min.; KAVECKÁ Júlia)
  A. KALAMÁROVÁ, moderátorka:
  "Zákon o dráhach, zákon o cestnej doprave, ale i problematika cestovného ruchu, ktorý taktiež postihla hospodárska kríza. To boli hlavné témy dnešného zasadnutia predsedov samosprávnych krajov v Žiline. Župani sa zhodli na tom, že problematiku regionálnych železníc budú riešiť aj s premiérom:
  J. KAVECKÁ, redaktorka:
  "Ministerstvo dopravy plánuje preniesť kompetencie v regionálnych železniciach na samosprávne kraje, ich predsedovia združení v zoskupení SK8 však s týmto nesúhlasia. Počúvate predsedu združenia a zároveň predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Vladimíra BAJANA."
  V. BAJAN:
  "Tu ide o fakt nevyvážený návrh, ktorý my musíme posúdiť vzhľadom na to, že medzi originálnymi kompetenciami máme aj výkony vo verejnom záujme v autobusovej doprave."
  J. KAVECKÁ:
  "Podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja BLANÁRA sa musí vyriešiť aj ďalší vážny problém, ktorý je financovanie."
  J. BLANÁR:
  "Do dnes ešte nie je povedané, akým spôsobom by bola táto kompetencia financovaná v prípade, že by prešla na samosprávne kraje."
  J. KAVECKÁ:
  "Samosprávne kraje podľa neho zobrali diel na seba napríklad pri zákone o sociálnych službách, ktoré poskytujú bez toho, aby dostali finančné prostriedky."
  J. BLANÁR:
  "Myslím si, že to zvládame naozaj veľmi dobre, napriek tomu, že je hospodárska kríza, ktorá dopadá už aj na naše rozpočty, ale zvládať ešte aj túto dopravu, to jednoducho nie je prijateľné."
  J. KAVECKÁ:
  "Tento problém chcú župani podľa Vladimíra BAJANA prerokovať aj s premiérom Robertom FICOM."
  J. BLANÁR:
  "Je to tak vážna situácia, že mienime o tom informovať aj exekutívu, respektíve pána premiéra o tom, aký je stav v rokovaní o tomto zákone, respektíve vieme, že uznesenia vlády hovoria o tom, že treba problém prerokovať na vláde na jeseň, predtým ho chceme informovať o našom stanovisku."
 • Koniec školy vo vode v aquaparkoch v pohode
  (23.06.2009; Turčianske noviny; č. 24, s. 32; )
  Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pokračuje v seriáli podujatí, ktoré odštartoval už pri príležitosti Svetového dňa vody v marci tohto roku. Po úspešnej jarnej akcii pod názvom Oslávte so Žilinským krajom deň vody vo vode a vydarených pltníckych splavoch riek Váh a Orava s možnosťou návštev hradu Strečno a Oravského hradu tentoraz prichádza odbor regionálneho rozvoja ŽSK s ďalšou zaujímavou akciou.
  Svetový deň vody pokračuje v aquaparkoch nášho kraja od 22. do 28 júna 2009. Podujatie, počas ktorého opäť môžete využiť množstvo zaujímavých zliav, sa koná pod názvom
  Koniec školy vo vode. v aquaparkoch v pohode. Thermal Park Bešeňová ponúka zľavy 25. júna. Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice prichádzajú so zľavami 24. júna na vstup do Vodného sveta termálny a ochladzovací bazén na dve hodiny. Kúpele Lúčky lákajú návštevníkov 23. júna akciou: Dvaja za cenu jedného!, Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice ponúkajú 22. a 23. júna zľavu 50 percent na trojhodinový vstup v areáli Spa&Aquapark. V Meander Parku Oravice pre vás pripravili zľavu na celodenný vstup 24. júna. AquaPark Tatralandia Liptovský Mikuláš zasa ponúka od 22. do 28. júna letnú maxi rodinnú akciu.
 • Odštartujte prázdniny v regióne
  (23.06.2009; Turčianske noviny; č. 24, s. 32; )
  Hneď na úvod tohtoročných letných prázdnin prichádza Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) so zaujímavou akciou pod názvom Odštartujte prázdniny so ŽSK v regióne Turiec! Krajská samospráva spoločne s participujúcimi subjektmi pripravila špeciálnu ponuku zliav na relax, zábavu, adrenalín, kultúru i športové vyžitie. Oddychovať či zabaviť sa môžete u viacerých partnerov, podieľajúcich sa na projekte. Všetky akcie trvajú od 29. júna do 5. júla 2009 , s výnimkou Spa&Aquapark Turčianske Teplice, kde pripravená ponuka platí o dva dni kratšie, teda do 3. júla. Skutočný adrenalín môžete zažiť v Lanovom centre v Turčianskych Tepliciach so zľavou 25 percent pre všetkých návštevníkov. V Snowlande vo Valčianskej doline si môžete v uvedenom termíne zahrať za zvýhodnené ceny tenis alebo využiť služby golfovej akadémie. Zároveň v tomto stredisku môžete využiť zľavy, ktoré ponúkajú reštauračné a ubytovacie zariadenia. Do akcie sa zapojili Reštaurácia Humno, hotel Impozant vo Valčianskej doline, Penzión pod Pivnicou a Penzión Perún ponúka 30 percentnú zľavu na ubytovanie. Spa&Aquapark Turčianske Teplice prichádza s ponukou Happy hour od 16. do 17. h, čo znamená výrazné zľavy na dvojhodinové vstupy. V akcii 2+1=2 získate pri zakúpení 2 hodinového vstupu ako bonus ďalšiu hodinu zadarmo.
  Ak ste skôr priaznivcami kultúry, môžete využiť ponuku múzeí v Martine. Etnografické múzeum, Múzeum A. Kmeťa a Múzeum M. Benku ponúkajú pre deti vstup zadarmo.
 • MÁTE PROBLÉM? PORADIA VÁM PRÁVNICI
  (23.06.2009; Turčianske noviny; č. 24, s. 32; )
  Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pokračuje v bezplatnom právnom poradenstve aj v druhom polroku 2009. Občania si na Úrad ŽSK môžu prísť po radu v oblasti rodinného, občianskeho, pracovného práva a vo výkone rozhodnutí. Termíny bezplatného právneho poradenstva sú každý druhý štvrtok v mesiaci: 2. júla, 16. júla, 30. júla, 13. augusta, 27. augusta, 10. septembra, 24. septembra, 8. októbra, 22. októbra, 5. novembra, 19. novembra, 3. decembra, 17. decembra, 31. decembra 2009 v čase od 8. do 15. hodiny.
 • Ako chutí Žilinský kraj?
  (23.06.2009; Turčianske noviny; č. 24, s. 32; )
  Krajská samospráva vyhlasuje verejnú súťaž Gastrocesta regiónmi Žilinského kraja. Pri otázke: Ako chutí náš kraj? vám určite napadnú typické jedlá našich regiónov horného Považia, Kysúc, Oravy, Liptova či Turca. Ak máte recepty, ktoré by podľa vás nemali upadnúť do zabudnutia a stoja za ochutnávku, zapojte sa do súťaže so Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK) a podeľte sa s organizátormi o vaše chuťovky z nášho kraja. Pošlite vlastný, špeciálny rodinný recept na najobľúbenejšie tradičné jedlo vášho regiónu a pridajte sa tak k tvorbe špeciálnej kuchárskej knihy Žilinského kraja. Každý sa môže zapojiť a rozhodnúť, ktoré jedlo je v regióne tradičné a obľúbené. Organizátorov z odboru regionálneho rozvoja ŽSK potešia najmä recepty, podľa ktorých varili a stále varia naše mamy, babičky a prababičky a odovzdávajú ich v našich regiónoch z generácie na generáciu. Ak poznáte zaužívané a pôvodné názvy jedál, určite ich pošlite! Projekt Gastrocesta regiónmi Žilinského kraja sme zamerali na spoznanie tradičných gastronomických špecialít regiónov nášho kraja. Snažíme sa vyvolať medzi občanmi záujem a najmä hrdosť na kraj, jeho typickú gastronómiu a tradície," povedala riaditeľka odboru regionálneho rozvoja ŽSK Iveta Chabadová. Pravidlá súťaže nájdete na www.regionzilina. sk. Vaše obľúbené recepty zasielajte najneskôr do 31.júla 2009 na e mailovú adresu recepty@ zask.sk.
 • Niekoľko predajcov radnica neuspokojila
  (23.06.2009; Liptovské noviny; č. 24, s. 4; )
  Pravú jarmočnú atmosféru zažili Mikulášania a návštevníci mesta počas tradičných Stoličných dní. Okrem bohatého kultúrneho programu, v ktorom dominovali koncerty skupín Komajota a Polemic, bolo k dispozícii aj približne 250 predajných stánkov. "Záujem obchodníkov bol taký veľký, že sme niektorých museli odmietnuť. Jednoducho, už pre nich nebolo miesto," vysvetlil Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša. Podujatie navštívili aj delegácie z partnerských miest Liptovského Mikuláša. Je výborné, že sa udržiava pekná tradícia Stoličných dní," zdôraznil Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja.
  Slávnostný sprievod mestom. Župana Juraja Blanára (vpravo) sprevádzal primátor Ján Blcháč s manželkou, prednosta Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši Rudolf Urbanovič a liptovskohrádocký primátor Branislav Tréger.
  Hostia z partnerských miest. Aj oni boli minulý piatok súčasťou sprievodu. Delegácie z partnerských miest Liptovského Mikuláša boli atmosférou Stoličných dní nadšené.
  Tradičné medovníky nemohli chýbať. V historickom centre mesta bol k dispozícii každý druh tovaru, stačilo si len vybrať. Množstvo stánkov radnicu milo prekvapilo.
  Večerný program zakončila diskotéka. Postaral sa o ňu Peter Rak, ktorý si pochvaľoval atmosféru Stoličných dní.
 • Blanár potešil ďalšie deti
  (22.06.2009; Žilinské noviny; roč.10, č. 24, s. 10; MIF)
  Juraj Blanár odovzdal šek na 250 € aj tretiemu kolektívu v súťaži organizovanej MY Žilinskými novinami.
  Na treťom mieste v súťaži MY Žilinských novín sa s takmer dvetisíc získanými hlasmi umiestnili žiaci Základnej školy na Lichardovej ulici v Žiline. Ich snom, pod vedením učiteľky Tatiany Dolinskej, bolo opraviť asfaltový povrch pred školou. Radi totiž korčuľujú. Na to by použili prostriedky v prípade výhry.
  Aj keď sa veľmi snažili, skončili až tretí. Župan Juraj Blanár sa však rozhodol, aj napriek tomu, ich snahu oceniť. Minulý týždeň ich osobne navštívil priamo na vyučovaní. A prišiel aj s prekvapením. Rozhodol sa im venovať 250 €. Deti s učiteľkou to prijali s nadšením. Už vedia, na čo peniaze použijú.
  "S deťmi pôjdeme na turistický výstup na Ostrvu nad Popradským plesom. Boli sme tam na výlete, deti mali túžbu tam vyjsť. Sľúbila som, že ich tam zoberiem," povedala Dolinská. V prípade výhry chceli peniaze použiť na vytvorenie plochy pre inline korčuľovanie. Deti rady korčuľujú a teraz musíme dochádzať na vodné dielo. Aj 250 € však potešilo.
  "Deti majú veľkú radosť. A nielen z peňazí. Jeden chlapec sa veľmi teší, že sa uvidí v novinách," dodala Dolinská.
  Juraj Blanár projekt ocenil. Tento rok sa totiž zapojil rekordný počet hlasujúcich. "Každý ročník mal svoje pozitíva. Či už to bola pomoc pre sociálne slabšie rodiny, alebo talentovaných hendikepovaných športovcov. Práve teraz sa ale rodičia, príbuzní a samotné deti začali viac angažovať v športe. Ľudia o nich viac čítali, a ak to pomôže k tomu, aby sa takto zvýšil aj záujem sponzorov, budem veľmi rád," povedal Blanár.
 • V čele nemocnice vydržal dva týždne
  (22.06.2009; Oravské noviny; č. 24, s. 2; MP)
  Zástupca Žilinského samosprávneho kraja poveril vedením Hornooravskej nemocnice Ľubomíra Klinku. Ten to po pár dňoch vzdal.
  TRSTENÁ. Ľubomír Klinka bol povereným riaditeľom od 1. júna, vymenovať do funkcie ho malo až júlové zastupiteľstvo. Nedostalo k tomu príležitosť. Manažér oznámil svoj "ústup" na gremiálnej porade v piatok 12. júna. S Ľ. Klinkom sa nám skontaktovať nepodarilo. Neoverené informácie z nemocnice o tom, že nový riaditeľ z nemocnice zutekal, keď sa zoznámil so vzťahmi v nemocnici, sme si teda u neho nemohli overiť. Oslovili sme preto hovorcu Žilinského samosprávneho kraja s otázkou, aký je dôvod odstúpenia povereného riaditeľa.
  "Vedenie Žilinského samosprávneho kraja rešpektuje rozhodnutie pána Klinku, ktorý prijal inú ponuku a v skúšobnej dobe dal výpoveď," odpovedal nám hovorca Peter Kubica. "Vzhľadom na jeho rýchle rozhodnutie sme zastupovaním riaditeľa nemocnice poverili riaditeľa odboru zdravotníctva ŽSK Štefana Köhlera, skúseného lekára a niekdajšieho dlhoročného riaditeľa nemocnice v Žiline."
  Od zamestnancov nemocnice sme sa dozvedeli, že pred výberovým konaním údajne primári Hornooravskej nemocnice oznámili zriaďovateľovi, že ak výberová komisia vyberie do funkcie niekoho z bývalého vedenia, zvážia svoj odchod z nemocnice. Ani jeden z primárov nám to však nepotvrdil a nevyjadril sa k tomu ani hovorca Peter Kubica.
 • Ako bicyklujú politici
  (22.06.2009; Plus jeden deň; s. 9; Pustayová Jana)
  Na bikemaratón prišiel aj Paška v obleku
  SÚĽOV HRADNÁ Predseda Národnej rady Pavol Paška najradšej bicykluje doma. Zato žilinský župan Juraj Blanár si trúfa aj na maratón.
  Na štarte sobotného 11. bikemaratón u Súľovské skaly sa objavili aj niektorí politici. Prišli však v oblekoch, bez bicyklov. "Pretekárov obdivujem! Leje, všade je plno blata a oni sa oduševnene vyberú na päťdesiatkilometrovú trať!" uznanlivo podotkol predseda Národnej rady Pavol Paška (51). Sám vraj občas bicykluje na chalupe. "Ale najviac využívam domáci stacionárny bicykel!" priznal.
  Žilinský župan Juraj Blanár (43), jeho stranícky kolega, je oveľa odvážnejší. "Cyklomaratón mám natrénovaný.
  Chcel som štartovať už tento rok, ale zlomil som si prst. O rok určite vyrazím na trať!" dušoval sa župan. Ktovie, či by uspel aj v súboji s najznámejším opozičným cyklistom Mikulášom Dzurindom.

Spodná navigácia

Aktualizácia: 22.02.2012

Sekcie


Jazykové verzie webstránky