20. týždeň

 • Polícia s pokutami tápe
  (16.05.2009; Sme; s. 3; Piško Michal)
  Nariadenie ukladať vyššie sankcie si kraje vysvetľujú rôzne
  Prekročenie rýchlosti a prekročenie rýchlosti nemusí byť to isté. Aj keď by tachometer ukázal rovnako.
  BRATISLAVA. Vodiči, ktorí si pred jazdou neodoprú pivo, alebo sa spoľahnú na neviditeľnosť pri nedobrzdení na stopke, sa musia pripraviť na nekompromisné tresty. Polícia sa potom, ako obetí na cestách opäť pribudlo aj napriek novému zákonu, rozhodla pritvrdiť.
  Policajný viceprezident Stanislav Jankovič zvolal minulý týždeň poradu riaditeľov krajských dopravných inšpektorátov a nariadil im, aby pokuty za vážne priestupky sprísnili. "Dopravní šéfovia majú jasný pokyn nariadiť svojim ľuďom, aby pri závažných priestupkoch ukladali pokuty v hornej polovici rozmedzia zo zákona."
  Závažné priestupky definuje zákon a patrí medzi ne napríklad aj prekročenie rýchlosti, predbiehanie cez plnú čiaru, alebo státie na krajnici. Presné pravidlá, ako priestupky pokutovať, si majú podľa Jankoviča upraviť kraje "podľa situácie v danom regióne".
  Denník SME oslovil všetky krajské policajné riaditeľstvá, aby zistil, ktoré priestupky budú postihovať tvrdšie a koľko najmenej vodiči zaplatia.
  Čo kraj, to iný výklad
  Jasno má Žilina, kde začali vysoké pokuty ukladať ako prví. Zjednotili výšku sankcií za alkohol či návykové látky a odmietnutie vyšetrenia na ich zistenie. "Pri zistení páchateľa takéhoto priestupku sme pristúpili k ukladaniu vyššej sankcie, ako je spodná hranica, pri opakovanom spáchaní bude sankcia v hornej polovici možnosti jej udelenia," povedal zástupca krajského riaditeľa Ivan Špánik.
  Kým zákon určuje rozmedzie pokuty za "nafúkanie" od 150 do 800 eur a zadržanie preukazu od nula do troch rokov, v Žilinskom kraji musia policajti uložiť pokutu 300 až 800 eur a zadržať preukaz najmenej na rok. V Prešovskom a Trenčianskom kraji budú policajti podľa hovorkýň ukladať prísnejšie tresty za všetky "závažné priestupky", v Nitre hovoria iba o alkohole a rýchlosti, v Bratislave ešte o nebezpečnej jazde v jazdných pruhoch a na krajnici a jazde na červenú. V Banskej Bystrici k alkoholu pridali "jazdu bez oprávnenia".
  "Pritvrdíme tam, kde vodiči jazdia na červenú, pod vplyvom alkoholu, nedodržiavajú rýchlosť či nedajú prednosť v jazde," hovorí košický policajný riaditeľ Juraj Bukuš. Trnavská krajská hovorkyňa Martina Kredatusová o pokyne zvýšiť pokuty nevedela vôbec.
  Logický dôsledok
  Motoristický novinár Michal Karpat hovorí, že chaotické informácie sú dôsledkom nejednotného postupu polície. "Je to veľmi neprehľadné a vodičov to mätie. Keď už chce byť polícia prísna, mala by to riešiť celoslovensky a nie že v každom kraji bude platiť niečo iné."
  Dopravný psychológ Zoltán Bojar hovorí, že vyššie pokuty sú napriek zmätkom s ich zavádzaním logickým dôsledkom správania vodičov. "Každodenne na cestách vidíme, že z nového zákona, napríklad 50 v obciach, si ľudia robia vrtuľu. Žiaľ, nikto nič účinnejšie ako represiu ešte nevymyslel." Upozorňuje, že len prísne pokuty slovenské cesty nezmenia. "V prvom rade by si polícia mala získať väčšiu autoritu a začať by mala tým, že sa budú správať vzorovo."
  Medzitext
  Stanislav Jankovič, policajný viceprezident: "Dopravní šéfovia majú jasný pokyn ukladať pokuty v hornej polovici rozmedzia."
  Kde chcú pritvrdiť * Jazda v opitosti (200 ‑1000 eura zákaz činnosti do 5 rokov),
  * jazda pod vplyvom alkoholu (150 ‑ 800 eur a zákaz do 3 rokov),
  * jazda po vplyvom drogy (200 ‑ 1000 eur a zákaz do 5 rokov),
  * odmietnutie dychovej skúšky na alkohol a drogy (300 ‑1300 eura zákaz od 1 do 5 rokov),
  * porušenie pravidiel, pre ktoré vznikne dopravná nehoda (150 ‑ 800 eur a zákaz do 3 rokov),
  * útek z miesta nehody (300 ‑ 1300 eura zákaz od 1 do 5 rokov),
  * prekročenie rýchlosti (150 ‑800 eur a zákaz do 3 rokov),
  * jazda po požití lieku, ktorý ovplyvní schopnosť šoférovať (60 ‑ 300 eura zákaz do 2 rokov),
  * prekročenie prípustnej hmotnosti vozidla (150 ‑800 eur a zákaz do 3 rokov),
  * prejazd na červenú alebo stopku (60 ‑ 300 eur a zákaz do 2 rokov),
  * prejazd cez železničné priecestie, keď je to zakázané (60 ‑ 300 eura zákaz do 2 rokov),
  * nedanie prednosti v jazde (60 ‑ 300 eur a zákaz do 2 rokov),
  * neposlúchnutie pokynu policajta (60 ‑ 300 eura zákaz do 2 rokov),
  * neumožnenie plynulého prejazdu vozidla s právom prednostnej jazdy (60 ‑ 300 eur a zákaz do 2 rokov),
  * jazda bez evidenčného čísla alebo s vyradeným vozidlom (60 ‑ 300 eura zákaz do 2 rokov),
  * predchádzanie v mieste, kde je to zakázané (60 ‑ 300 eur a zákaz do 2 rokov),
  * vedenie vozidla bez oprávnenia (300 ‑ 1 300 eur a zákaz od 1 do 5 rokov),
  * použitie antiradaru (60‑300 eur a zákaz do 2 rokov), jazda mimo cesty (60 ‑ 300 eura zákaz do 2 rokov),
  * nedôvodné státie na krajnici (60 ‑ 300 eur a zákaz do 2 rokov),
  * zastavenie a státie na železničnom priecestí, v podjazde a tuneli do 15 metrov pred a za nimi (60 ‑ 300 eura zákaz do 2 rokov).
  Zdroj: Polícia
 • Na vodičov má polícia v každom kraji iný meter
  (15.05.2009; Pravda; s. 4; Vavrová Vanda)
  Šoféri by mali spozornieť. Za prehrešky na cestách zaplatia v každom kraji inú pokutu, rozdiel môže byť aj stovky eur.
  Ak vodič odmietne fúkať v Liptovskom Hrádku, polícia mu naparí pokutu najmenej 500 eur. Naopak, za ten istý priestupok hrozí šoférovi v Košiciach či Banskej Bystrici len 300 eur. Výšku pokút určujú v regiónoch krajskí policajní šéfovia. Nedávno dostali zhora pokyn, aby sankcie pritvrdili pre vysokú nehodovosť. Každý kraj si to vysvetlil po svojom. Najprísnejší sú zatiaľ policajti v Žilinskom kraji. Tu za niektoré priestupky zaplatí vodič trikrát viac ako doteraz. "Išli sme s pokutami za alkohol či rýchlu jazdu k hornej sadzbe. Vodičovi tak hrozí, že ak opakovane nafúka, zaplatí 900 eur namiesto 300 a bude mať zakázané riadiť auto tri roky a nie jeden," upozorňuje zástupca krajského riaditeľa Ivan Špánik. V Košickom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji necháva vedenie polície naďalej voľnú ruku policajtom. "O výške pokuty rozhodne policajt, ktorý posúdi na mieste všetky okolnosti súvisiace s priestupkom," povedal zástupca krajského policajného šéfa v Banskej Bystrici Gustáv Bušovský. Tvrdí, že budú postupovať podľa platného sadzobníka pokút, ktorý im umožňuje ísť na dolnú hranicu 300 eur pri závažných priestupkoch.
  Podobne je to aj v Košickom kraji. Aj tu majú policajti voľnú roku pri určení výšky pokuty. "Nech rozhodne policajt. Na to slúži sadzobník pokút," uviedol košický ‑ policajný riaditeľ Juraj Bukuš. Bezpečnosť na cestách tu chce polícia zvýšiť akciami zameranými na rýchlosť či jazdu na červenú.
  Aj v Trenčianskom kraji sa budú policajti držať platného sadzobníka pokút. "Pokuty budú udeľované v súlade so zákonom, ich výška závisí od okolností každého prípadu," povedal Pavol Kudlička, policajný hovorca v Trenčíne.
  Hranica pokút smerom hore za závažné prehrešky sa, naopak, posunie v Bratislave. "Odporúčame policajtom zvýšiť pokuty za závažné priestupky," povedal riaditeľ dopravného inšpektorátu Peter Vitek. Neuviedol o koľko.
  Sprísniť sankcie nariadilo krajským policajným šéfom vedenie polície. Zdôvodnilo to tým, že pribudlo smrteľných nehôd a vodiči berú prísne pravidlá na ľahkú váhu. Cestní piráti mali mať hlbšie do peňaženky, ak si pred jazdou vypili, na križovatke išli na červenú, prekročili rýchlosť či ušli z miesta nehody. Polícia mala viac vyrubiť aj tým, ktorí sa priestupkov dopúšťajú opakovane.
  Policajný viceprezident Stanislav Jankovič tvrdí, že je len na krajoch, ako uplatňujú nariadenie. "V sadzobníku je rozpätie pokút," konštatoval.
  Podobne ako na Slovensku to funguje aj v susednom Rakúsku. Tam má každá spolková krajina inú výšku pokút. Na jeseň to chce rakúska vláda zmeniť, pokuty sa zvýšia a budú jednotné.
  Za požitie alkoholu a drog
  500 ‑ 1000 € v Žilinskom kraji
  800 ‑ 1000 € v Žilinskom kraji pri opakovanom zistení
  200 ‑ 1000 € v Banskobystrickom a Košickom kraji
  Za zvyškový alkohol
  300 ‑ 800 € v Žilinskom kraji
  150 ‑ 800 € v Banskobystrickom a Košickom kraji
  Za odmietnutie fúkania
  500 ‑ 1300 € v Žilinskom kraji
  300 ‑ 1300 € v Banskobystrickom a Košickom kraji
  Za prekročenie rýchlosti
  300 ‑ 800 € v Žilinskom kraji
  150 ‑ 800 € v Banskobystrickom a Košickom kraji
 • Nie je Ubľa ako Mužla
  (15.05.2009; Pravda; s. 4; Vavrová Vanda)
  Pokuty pre vodičov pirátov sa zvýšia. Milovník piva za volantom môže zostať zaskočený, že ak odmietne fúkať, mu muž v uniforme v Košiciach udelí 300‑eurovú pokutu. Naopak, v Žiline jeho neochotu za ten istý priestupok ohodnotia policajti až 500‑eurovou bankovkou.
  Krajskí policajní šéfovia dostali od svojich nadriadených príkaz trestať vinníkov za volantom prísnejšie. Pokuty by mali udeľovať na hornej hranici policajného cenníka. Najmä za také, čo ohrozujú bezpečnosť a životy iných účastníkov cestnej premávky.
  Rozhodnutie je to správne. Má to len malý háčik ‑ každý krajský policajný Šéf si ho vysvetlil po svojom. A tak najviac zatiaľ siahnu do peňaženiek tí, čo porušujú pravidlá v žilinskej župe či v okolí metropoly Slovenska. V ďalších regiónoch to nechali šéfovia na mužov hliadkujúcich priamo na cestách.
  Aj dnes sa stane, že vodič dostane za takmer identický prehrešok v Martine inú pokutu ako v Mikovej. Umožňuje to rozpätie sadzieb. Ale často aj to, ako sa policajt vyspal či pohádal so svojou ženou.
  Polícii by pritom prináležalo, aby boli jasné nariadenia vrchnosti jednoznačne pochopené ich podriadenými. Či už v Ubli, alebo v Mužli.
 • Výnimka z cestného zákona: Konečne!
  (14.05.2009; Farmár; č. 20, s. 39; Simonidesová Božena)
  Sever Slovenska sa teší. Prezídium Policajného zboru udelilo výnimku z cestného zákona, podľa ktorého, ak chceli napríklad traktory používať cesty prvej triedy, museli požiadať príslušný dopravný inšpektorát o udelenie výnimky. Za výnimky museli užívatelia cesty platiť.
  Pôvodne plánovaný štrajk 10. mája na Orave, ktorým chceli všetci zástupcovia vidieka verejne protestovať proti platnému cestnému zákonu, teda zrušili. Do konca apríla budúceho roka po vybraných cestách prvej triedy v Žilinskom kraji môžu traktory a ostatné, definované ako zvláštne vozidlá, jazdiť. Najviac obcí, pre ktoré výnimka platí, je na Orave. Na ceste 1/59 je to Vyšný Kubín, Dolný Kubín, Oravský Podzámok, Horná a Dolná Lehota, Sedliacka Dubová, Dlhá nad Oravou, Krivá, Podbiel, Nižná, Tvrdošín, Trstená, na ceste 1/78 Oravský Podzámok, Hruštín, Bábin, Lokca, Námestovo, Zubrohlava, Rabča, Oravská Polhora a na ceste 1/70 Párnica, Istebné, Veličná a časť Dolného Kubína. Okrem Oravy platí výnimka aj na Liptove ‑ v Ružomberku, Rojkove, Ľubochni, Hubovej, Liptovskom Mikuláši, Podturni, Hybiach, Východnej, Važci, na Čertovici, v Malužinej, Nižnej a Vyšnej Boci. Výnimka platí aj pre ďalšie obce v okolí Žiliny, na Kysuciach a v Rajeckej doline. V ostatných častiach Slovenska síce platí povinnosť povolenia, ale užívatelia mechanizmov za ne nemusia platiť.
  Poľnohospodári zo severu Slovenska si teda vydýchli. "Uznali si chybu, ale treba to dotiahnuť do konca, dobudovať komunikácie," zhodnotil situáciu predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR Milan Mišánik. Pochybenie tvorcov zákona napravili iniciátori výnimky ‑ poslanci Národnej rady za žilinský región. "Patrí im za to istým spôsobom vďaka, aleje to aj ich povinnosť," skonštatoval Milan Mišánik a zdôraznil väčšiu potrebu komunikácie so zástupcami praxe pri tvorbe zákonov. Pri výnimke sa osobne angažoval aj predseda Žilinského samosprávneho krajaJuraj Blanár. "Rokoval som s poslancom NR SR Jánom Richterom, ktorý túto novelu predniesol v Národnej rade SR, za čo mu aj týmto ďakujem za ústretovosť a pochopenie," zhodnotil.
  Podľa Milana Mišánika pôvodný cestný zákon so zákazom pre mechanizmy vytváral "absurdnú situáciu". V realite pre niektorých ľudí na vidieku doslova zákaz vychádzania z domu. Na súčasnú situáciu najviac doplatia tí, ktorí už povolenia majú. V niektorých družstvách sa poplatky za povolenie vyšplhali až do niekoľkých stoviek eur. Teraz netušia, či im peniaze niekto vráti, alebo doplatia na to, že si povolenia vybavovali medzi prvými.
  "Neviem, aj k tomuto by mal niekto zaujať stanovisko," dodal Milan Mišánik.
 • Slovenské domácnosti najviac triedia plasty a PET fľaše
  (13.05.2009; www.aktualne.sk; Domov, 15.13, s. ‑; TASR)
  Bratislava ‑ Väčšina obyvateľov Slovenska triedi aspoň niektoré druhy odpadu. V porovnaní s celoslovenským priemerom ho separujú skôr respondenti z menších obcí do 1999 obyvateľov, obyvatelia menších miest (od 5000 do 19.999) a tiež ľudia z Trenčianskeho a Žilinského kraja.
  Naopak, vo väčších mestách a v Košickom a Nitrianskom kraji je väčší podiel tých, ktorí odpad netriedia. V porovnaní s rokom 2007 Slováci separujú viac.
  Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúra TNS SK uskutočnila omnibusovou metódou face‑to‑face rozhovormi v marci tohto roku na reprezentatívnej vzorke 1074 respondentov.
  Triedeniu pomáha medializácia
  Opýtaní vo svojich domácnostiach triedia hlavne plasty a PET fľaše, ďalej sklo a papier. Len tretina Slovákov triedi kov a štvrtina biologický odpad a tetrapakové obaly. Viac ako štyri pätiny, teda 84,7 percenta opýtaných deklarovalo že odpad triedia, ostatní sa vyjadrili, že netriedia žiaden druh odpadu.
  "Pozitívom sa ukazuje narastajúci počet ľudí triediacich odpad, čo je pravdepodobne spôsobené širokou medializáciou problému a zvýšeným povedomím o potrebe ochrany životného prostredia," komentovala výsledky prieskumu Ľubica Szviteková z Research Director agentúry TNS SK.
  Neseparujú lebo sa im nechce
  Agentúra tiež zisťovala, prečo Slováci neseparujú. Tretina z tých, ktorí odpad netriedia, uviedla, že túto možnosť má, ale triedenie odpadu považuje za komplikované, prípadne sa jej nechce.
  Traja z desiatich nevidia v separovaní odpadu zmysel, pretože nakoniec aj tak všetko zmiešajú. Len pätina ľudí sa vyjadrila, že nemá možnosť triediť odpad, ale keby túto možnosť mala, určite by ju využila.
  Desatina respondentov, ktorá odpad netriedi, nemá možnosť triediť odpad a aj keby túto možnosť mala, tak by ju nevyužívala.
 • Neporiadni vodiči zaplatia vyššie pokuty
  (13.05.2009; Hospodárske noviny; s. 1, 2; Nagyová Petra)
  Porušenie predpisov vyjde viac ako mesačný plat.
  Bratislava ‑ Porušovanie dopravných predpisov môže vyjsť vodičov na Slovensku výrazne drahšie než doteraz. Polícia sa totiž rozhodla, že bude od hriešnikov pýtať pokuty na úrovni horných sadzieb stanovených zákonom. Za alkohol za volantom tak "nebude problém" prísť aj o celý mesačný plat.
  Najtvrdšie postihy budú čakať v Žiline. Pokuta za jazdu pod vplyvom alkoholu sa môže vyšplhať na 1 300 eur. Priemerný Slovák za mesiac toľko nezarobí. "Máme stanovenú individuálnu sadzbu za požívanie alkoholu, kde hrozí pokuta od 150 až do 1 300 eur a zákaz činnosti až do 5 rokov," vysvetlil zástupca krajského riaditeľa Ivan Špánik.
  Mastné pokuty už padli
  Tvrdí, že sprísňujú pokuty aj za pre kročenie rýchlosti, jazdu na čerenú či odmietnutie podrobiť sa dychovej skúške. "Nebudú pod spodnou hranicou. Za odmietnutie dychovej skúšky zákon ukladá pokutu od 300 eur a zákaz činnosti na jeden rok. My sme ju stanovili na 500 eur a dva roky. Opakovanému priestupcovi hrozí pokuta od 900 eur a zákaz na tri roky," hovorí Špánik.
  Cieľom žilinskej polície je, aby bolo čo najviac policajtov v teréne. Od januára totiž zaevidovali 20‑tisíc priestupkov týkajúcich sa prekročenej rýchlosti a vyše 600 priestupkov súvisiacich s alkoholom. Niektorí už platili aj "mastné" pokuty. Raritou bol vodič v obci Hubová, ktorý zinkasoval pokutu 650 eur. Cez dedinu totiž jazdil rýchlosťou až 149 km/h.
  "Choďte až po strop!"
  Aj ostatné kraje plánujú sprísňovanie pokút. Policajný viceprezident Stanislav Jankovič im odporučil využívať hornú sadzbu stanovenú zákonom. V Bratislave sa riadia podľa toho. "Zvýšili sme minimálnu sadzbu. Odporúčame policajtom zvýšiť pokuty za skutočne závažné priestupky, akými sú nebezpečné predchádzanie, vysoká rýchlosť, alkohol, odmietnutie dychovej skúšky či útek z miesta nehody," povedal riaditeľ dopravného inšpektorátu Peter Vitek. Tvrdí, že vodičov treba poučiť. "Vysoký počet vodičov jazdiacich pod vplyvom alkoholu zrejme svedčí o tom, že sa nezľakli vysokých sankcií. Treba ich zvýšiť, aj čo sa týka zákazu činnosti." V Košickom kraji dávajú policajtom voľnú roku pri určení finančného trestu za priestupok. "Nech rozhodne policajt. Nenútim policajtov, aby vyberali. Na to slúži sadzobník. Kde však vyberať treba, tak treba," uviedol košický policajný riaditeľ Juraj Bukuš. Bezpečnosť na cestách chce zvýšiť aj prostredníctvom dopravných akcií zameraných na rýchlosť či jazdu na červenú. Tú už v súčasnosti natáčajú aj na kameru. "Chcem, aby boli policajti videní. Ak ich je vidieť, každý uberie z plynu," domnieva sa Bukuš.
  Civilné autá aj vrtuľníky
  V Žilinskom kraji budú dohovory s policajtom možné len pri menej závažných priestupkoch. "Nemôžeme ich riešiť v situáciách, kde platí zákaz činnosti. To v žiadnom prípade," dodal zástupca Špánik.
  Do terénu chcú vyslať aj civilné autá, ktoré budú na priestupky vodičov dohliadať. Výnimkou nebudú ani vrtuľníky. Podľa jeho slov psychologický tlak na vodičov zaberá. Žilinský kraj sa totiž okrem alkoholu pasuje aj so zvýšenou úmrtnosťou na cestách.
  Policajti chýbajú, kde treba
  Dopravný analytik Ján Bazovský tvrdí, že pokuty a represia nápravu na cestách nikdy nepriniesli. Policajti by mali využívať aj iné možnosti. "Pravidelne vídať policajtov na miestach, kde situácia nie je až taká nebezpečná." Rýchlosť často merajú na rovných úsekoch.
  "Vodiči ich nestretávajú tam, kde by si to bezpečnostná situácia vyžadovala." Nepozdáva sa mu tiež, že niektoré druhy priestupkov sa automaticky presúvajú do správneho konania. "Je potrebné, aby rozlišovali, či ide o opakovaného priestupcu alebo nie. Je rozdiel, či raz za život prekročím rýchlosť o 30 km/h alebo nie. Je to nespravodlivé voči vodičom, ktorí spáchajú priestupok len z nepozornosti."
  ‑‑‑‑
  Aké najvyššie pokuty hrozia vodičom (v eur)
  * jazda pod vplyvom alkoholu
  800*
  * nepovolená rýchlosť
  650
  * prechod na červenú
  150
  * telefonovanie počas jazdy
  60
  *v Žilinskom kraji až 1 300 EUR
  Zdroj: PPZ SR
 • Ocenili úspešných žiadateľov
  (12.05.2009; Žilinský večerník; č. 20, s. 23; ‑)
  Opäť rozdávali dotácie. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) už druhý rok podporil žiadateľov o dotáciu na podporu vidieka v rámci Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) 13/2008. Z rúk predsedu Juraja Blanára si prevzali 5. mája 2009 na pôde úradu symbolické šeky zástupcovia miest, obcí a združení z nášho kraja. Spolu sa medzi devätnásť úspešných žiadateľov rozdelila suma takmer 83 tisíc eur.
  Okrem iného prítomných v Kongresovej sále ŽSK informovali pracovníci Odboru regionálneho rozvoja aj o možnosti reagovať na historicky prvú výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií na podporu rozvoja cestovného ruchu. Dotáciu z vlastných príjmov udelí krajská samospráva v rámci VZN 16/2009.
  Zoznam úspešných žiadateľov VZN ŽSK 13/2008 z regiónu Horného Považia (za žiadateľom uvádzame názov projektu a schválenú sumu):
  * Slovenský cykloklub CYKLO TOUR Súľov ‑ Hradná (MTB cyklomaratón ‑ propagácia regiónu H. Považia ako atraktívnej oblasti aktívneho cestovného ruchu ‑ 3 202 eur),
  * obec Belá (eDotacie‑spôsob efektívneho získavania informácii z oblasti eurofondov ‑5 958 eur),
  * obec Súľov‑Hradná (Zachovanie tradícií na Hornom Považí‑2 671 eur),
  * obec Lysica (Výstavba oddychového areálu pri minerálnom prameni Vajcovka v obci Lysica ‑ 5 419 eur)
  * obec Maršová‑Rašov (Úradné tabule obce ‑ 3 021 eur)
  * Združenie vlastníkov lesov Veľké Rovné ‑ Kamenité (Drotárskym chodníkom k poznaniu a udržaniu vlastnej identity ‑ 5 833 eur).
 • Dni vody so ŽSK pokračujú na Orave
  (12.05.2009; Žilinský večerník; č. 20, s. 23; ‑)
  K nedávnej iniciatíve Žilinského samosprávneho kraja pripomenúť si Svetový deň vody sa po predstavení regiónu Horného Považia pridala aj Orava so svojimi atrakciami. "Na Orave dobre na Orave zdravo," to je motto, ktoré pozná takmer každý. Nie každý však pozná čaro oravského regiónu. Žilinský samosprávny kraj sa vám ho bude snažiť priblížiť počas víkendu od piatka 15. do nedele 17. mája 2009 podujatím s mottom "Plťou po rieke Orava a k tomu na Oravský hrad ‑ zážitok, ktorý bude za to stáť". Zamilujte si túto nádhernú časť nášho kraja v mesiaci lásky s nami, splavte na plti rieku Orava a spoznajte najnavštevovanejšiu turistickú atrakciu cestovného ruchu na Slovensku ‑ malebný Oravský hrad.
  Pri príležitosti tejto akcie Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, Tandem s. r. o. a Kofola a. s., ponúkajú počas víkendu od piatka 15. do nedele 17. mája 50‑percentnú zľavu z ceny vstupného na Oravský hrad, rovnako 50‑percentnú zľavu z ceny vstupného na plť po rieke Orava a fľašu minerálnej vody Rajec pri vstupe na plť ako darček.
 • Pozvánka na improligu
  (12.05.2009; Žilinský večerník; č. 20, s. 23; ‑)
  Už tretia tohtoročná Medzinárodná improliga sa uskutoční v piatok 15. mája o 19.00 h v Bábkovom divadle v Žiline, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Vystúpia nádejní divadelní improvizátori, ktorí budú zápoliť v krátkych scénkach o priazeň poroty i publika. Príďte sa zabaviť a ak budete mať chuť, možno si aj zahrať a môžete objaviť aj v sebe skrytý herecký talent.
  Po dvoch úspešných improligách v tomto roku pripravilo Krajské kultúrne stredisko v Žiline ďalšiu, ktorá má tendenciu ako to už býva dobrým zvykom znova pobaviť publikum, nájsť nové talenty a pomôcť novým súborom v ich napredovaní a niečo sa naučiť od starších, skúsenejších hercov. Veď dnes už legendárne zoskupenie 3T začínalo na žilinskej Medzinárodnej improlige. Za symbolické vstupné 2 eurá budete mať možnosť zhliadnuť niekoľko hereckých zoskupení, ktoré budú súťažiť v troch kolách, vyraďovacím systémom a tri najlepšie hodnotené súbory získajú ocenenia. Vstupenky si môžete zakúpiť a rezervovať v kancelárií KKS v Makovického dome v Žiline, alebo na telefónnom čísle 0915787299. www.kultura‑zilina.sk. Bližšie informácie: Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Makovického dom, Horný val 20, 041 /562 59 56, kontaktná osoba: Mária Dubská, mdubska@vuczilina.sk.
 • Dva poháre pre Kysučanov
  (12.05.2009; Žilinský večerník; č. 20, s. 10; GAVENČIAKOVÁ Mária)
  Stredná odborná škola drevárska v Krásne nad Kysucou sa zúčastnila na XVII. ročníku celoštátnej predajnej výstavy Mladý tvorca 2009 v Nitre. Prezentovali stánok s drevenými výrobkami našich žiakov. Najviac zaujali takzvané mlynárske schody, vchodové dvere a eurookno. Celý stánok aranžovali vo farbách jari, k čomu prispeli pestré batikované vankúše a obrusy, zhotovené našimi čalúnničkami.
  Expozícia bola sedemnástou výstavou výrobkov žiakov stredných odborných učilíšť, stredných odborných škôl a stredísk praktického vyučovania. Naša škola mala na pridelenej ploche k dispozícii stánok, kde sme predávali stolčeky, vyrobené našimi žiakmi. Súčasťou výstavy boli súťaže TOP výrobok a Cena za inováciu a technickú tvorivosť. Stredná odborná škola drevárska bola spoluorganizátorom súťaže zručnosti v učebnom odbore stolár za spolupráce firmy Lindner Mobilier Madunice. Na súťaži sa zúčastnilo deväť žiakov (Spojená škola Žilina, SOŠ Liptovský Hrádok, SOŠ Topoľčany, SOŠ Krásno nad Kysucou, SOŠ Považská Bystrica, SOŠ Žarnovica, SPŠN Bystrice pod Hostýnem), ktorí malí zhotoviť zásuvkovú skrinku. Naša škola získala dve ocenenia Jedným bolo Cena predsedu Žilinského samosprávneho kraja za najlepšiu expozíciu strednej školy Žilinského kraja. Druhou cenou bolo prvé miesto Marka Murína v súťaži zručnosti. Drevárska škola v Krásne nad Kysucou, sa zapája do viacerých akcií a podujatí, ktoré reprezentujú región Kysuce na čom má veľkú zásluhu riaditeľ školy Ján Palko.
 • Vďaka infocestám poznajú náš kraj aj v zahraničí
  (12.05.2009; Žilinský večerník; č. 20, s. 23; ‑)
  Žilinský samosprávny kraj už piaty rok láka do svojich historických regiónov návštevníkov zo zahraničia. Nadšenie z rázovitosti severoslovenskej nátury, rozvinutého cestovného ruchu, tradícií, kultúrnych skvostov, prírodných unikátov, ale aj moderných centier relaxu a zábavy sprostredkovali obyvateľom doma novinári a touroperátori z Nemecka, Rakúska, Chorvátska, Grécka, Ruska, Francúzska a naposledy aj z Izraela.
  O tom, že vďaka organizovaným infocestám sa Žilinský samosprávny kraj prezentuje úspešne, svedčia aj odvysielané reportáže v zahraničných masmédiách.
  O infoceste pre izraelských návštevníkov informovalo vysielanie Izraelského rádia 2. mája 2009, kde odznela hodinová reportáž o ŽSK z pobytu tamojších novinárov na území nášho kraja.
  Ešte predtým odvysielala izraelská televízia v hlavnom večernom spravodajstve 11. apríla 2009 zábery z Demänovskej doliny, Bešeňovej, kaštieľa Radoľa, Pribyliny a krátky záznam rozhovoru s premiérom R. Ficom, ktorý ich prijal v posledný deň infocesty.
  O infoceste návštevníkov z Ruskej federácie bola odvysielaná 22. apríla 2009 v televízii NTV v relácii "Ich nravy" už siedma časť o Žilinskom samosprávnom kraji, tentoraz venovaná kresťanstvu na Hornom Považí a Orave.
 • Využite podporu na mikroprojekty
  (12.05.2009; Žilinský večerník; č. 20, s. 23; ‑)
  Žilinský samosprávny kraj vyhlasuje výzvu na predkladanie žiadostí o finančný príspevok pre mikroprojekty z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko ‑ Slovenská republika 2007 ‑ 2013 na základe poverenia Riadiaceho orgánu ‑ Poľského Ministerstva regionálneho rozvoja v rámci Prioritnej Osi III Podpora miestnych iniciatív (mikroprojekty). Žiadosti o poskytnutie finančných príspevkov pre mikroprojekty cezhraničného charakteru môžu predkladať oprávnené neziskové subjekty. Pre získanie podpory sú oprávnení prijímatelia zo Žilinského kraja. Uzávierka prijímania žiadostí, ktoré budú posudzované na prvom zasadnutí Monitorovacieho podvýboru je dňa 29. mája 2009 do 15. hodiny. Podrobné informácie sú obsiahnuté v "Príručke pre žiadateľov" dostupnej na internetovej stránke www.regionzilina.sk ako aj v sídle Žilinského samosprávneho kraja. Všetky informácie poskytuje Žilinský samosprávny kraj, Komenského 48, 011 09 Žilina. Tel.: 041 50 32 340 , 149. Fax: 041 50 32 337, e‑mail: mikroprojekty@zask.sk.
 • V Podturni majú viacúčelové ihrisko, odovzdal im ho premiér Fico
  (12.05.2009; Liptovské noviny; č. 18, s. 21; Paška Michal)
  Súčasťou slávnostného otvorenia bol aj futbalový zápas. Tím predsedu vlády Roberta Fica si zahral proti domácim starým pánom.
  PODTUREŇ. Približne osemsto ľudí nielen z Podturne, ale i z okolitých dedín môže od uplynulej soboty využívať nové viacúčelové ihrisko.
  Odovzdať im ho prišiel predseda vlády Robert Fico. Sprevádzal ho splnomocnenec vlády pre mládež a šport Dušan Galis, predseda Žilinského samosprávneho krajaJuraj Blanár, viacerí poslanci Národnej rady, predstavitelia verejnej správy i samosprávy z Liptovského Mikuláša a starostovia okolitých liptovských obcí.
  "So stavebnými prácami sme začali počas minuloročnej jesene. Od vlády sme získali dotáciu 39 832 eur (1,2 milióna konín), z obecného rozpočtu sme poskytli 14 937 eur (450 ‑ tisíc korún), ďalšie peniaze poskytli sponzori," povedal Marián Vojtík, starosta Podturne.
  V obci, v ktorej za posledné roky vďaka mohutnej výstavbe bytov evidujú veľký nárast obyvateľov, bude ihrisko nepochybne využívané. "Najmä mladým rodinám, ktorých je v dedine stále viac, jeho výstavba určite spravila radosť. Umiestnili sme ho medzi novými bytovkami, kde býva najviac ľudí. Nebudem tajiť, že odovzdanie ihriska za účasti predsedu vlády a ďalších významných hostí je pre nás historickou udalosťou," dodal starosta. Premiér R. Fico povedal, že do júna 2010 by malo byť na Slovensku postavených 621 takýchto ihrísk. "Momentálne je zafinancovaná výstavba 420 ihrísk. V tomto roku by sme mali odovzdať ďalších dvesto," povedal R. Fico. S výstavbou ihrísk začali v roku 2007. "Som rád, že je o ne veľký záujem," skonštatoval.
  V Podturni premiér navštívil aj pálenicu a debatoval s predstaviteľmi samosprávy i s občanmi. "Testujem reakcie ľudí na rôzne udalosti, stačí ma na to pol minúta či minúta. Teší ma, že si, napríklad, uvedomujú, že súčasnú hospodársku krízu nezapríčinilo Slovensko, ale niekto úplne iný." V sobotu premiér otváral v Turci dve podobné ihriská, takže futbal hral v priebehu niekoľkých hodín až trikrát.
  Od roku 2007 postavili na Slovensku približne 350 ihrísk. Ako prezradil D. Galis, vláda má v pláne stavať ďalšie, nielen viacúčelové. "Veľký záujem nás utvrdil v tom, že je potrebné pokračovať aj vo výstavbe klasických ihrísk pre deti, teda s preliezkami a ďalšími zariadeniami, ktoré sú potrebné na hranie. Začať by sme s tým chceli čím skôr. Potom by sme sa radi pustili do projektu malých tréningových hokejových štadiónov," informoval D. Galis.
 • Riaditeľ odboru zdravotníctva ŽSK o aktuálnom stave v kraji
  (12.05.2009; Žilinský večerník; č. 20, s. 3; Bárdy Peter)
  Žilinský samosprávny kraj je jedným z najzásadnejších poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, veď je zriaďovateľom viacerých zdravotníckych zaradení. Riaditeľ odboru zdravotníctva Štefan Kohler tvrdí, že momentálne sa pripravujú na transformáciu nemocníc, aby boli konkurencieschopné.
  Ako by sa dal charakterizovať vývoj zdravotníctva v Žilinskom kraji?
  ‑ Zachovala sa sieť lôžok v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ďalej len ŽSK) v zmysle koncepcie Odboru zdravotníctva ŽSK. Bola realizovaná optimalizácia profilácie v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach (niektoré lôžka sa redukovali, iné sa reštrukturalizovali) s konečným zámerom zachovania, dostupnosti, bezpečnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ako aj dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia nemocníc. V blízkej budúcnosti sa uvažuje o transformácii nemocníc na neziskové organizácie so zachovaním vlastníckych vzťahov, s dôrazom na posilnenie konkurencieschopnosti, efektívnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
  Môžete predstaviť priority odboru zdravotníctva ŽSK?
  ‑ V súčasnosti to je pevná sieť poskytovateľov, lekárska služba prvej pomoci, urgentný príjem, úspešnosť v čerpaní finančných prostriedkov z fondov Európskej únie, informatizácia zdravotníctva ‑ program e‑Health.
  V rámci Slovenska sa často hovorí o tzv. regionálnych rozdieloch. Je podobná situácia aj v kraji?
  ‑ Áno, je evidentný rozdiel vo financovaní zdravotnej starostlivosti cez zdravotné poisťovne. Medzi štátnymi zdravotníckymi zariadeniami a ostatnými, teda aj v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Bohužiaľ, existujú aj rozdiely vo financovaní a zmluvných podmienkach pri jednotlivých sektoroch v zdravotnej starostlivosti, ale aj medzi jednotlivými regiónmi ‑ Kysuce, Orava, Liptov.
  Do akej miery sledujete modernizácie štátnych aj neštátnych zdravotníckych zariadení?
  ŽSK má schválený Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja v strednodobej orientácii, na čo nadväzuje Akčný plán, kde sú úlohy rozpracované na jednotlivé roky v odbore zdravotníctva. Na základe týchto dokumentov ŽSK prispieva jednotlivým zdravotníckym zariadeniam na kapitálové prostriedky jednak z úverových zdrojov, ďalej spolufinancovaním z fondov EÚ na rekonštrukciu a modernizáciu. V období 2003 ‑ 2008 bolo investované ŽSK na kapitálové výdavky ‑ prístrojové vybavenie zdravotníctva ‑ 139 065 000 Sk, na stavebné investície to bolo 312 263 000 Sk. Z fondov Európskej únie bolo realizované čerpanie finančných prostriedkov za roky 2006 ‑ 2008 vo výške 237 206 493 Sk.
 • Festival komornej hudby Konvergencie
  (12.05.2009; www.port.sk; Festivaly, s. ‑; ‑)
  Liptovský Hrádok ‑ (16. máj 2009.)
  Prestížny medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie a spoluusporiadatelia Liptovské múzeum v Ružomberku Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku a o. z. Art Štúdio pozývajú na koncert klasickej hudby, ktorý sa uskutoční v sobotu 16. mája 2009 o 17.00 hod. v rámci Medzinárodného dňa múzeí a Noci galérií a múzeí 2009 v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. V interpretácií renomovaných slovenských umelcov v Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška, violončelistu Jozefa Luptáka a klaviristky Nory Škutovej zaznejú klavírne triá Josepha Haydna, Johanna Nepomuka Hummela a Bohuslava Martinů. Koncert, ktorý sa uskutočňuje s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Komunitnej nadácie Liptova a Žilinského samosprávneho kraja sa koná ako súčasť festivalu Konvergencie po Slovensku a je voľným pokračovaním Cyklu koncertov vážnej hudby na Liptove. Súčasťou podujatia je aj neformálne stretnutie s umelcami a občerstvenie.
  Dramaturgiou koncertu si Konvergencie pripomínajú 200. výročie smrti jedného z najvýznamnejších géniov obdobia klasicizmu Josepha Haydna (1732‑1809), tvorbu bratislavského rodáka, Mozartovho žiaka a Haydnovho nástupcu na jeho kapelníckom poste v Esterháze, klavírneho virtuóza Johanna Nepomuka Hummela (1778‑1837) ako aj polstoročie od smrti českého skladateľa Bohuslava Martinů (1890?1959). Adjektívum klasický zvykneme vzťahovať k výnimočnej kvalite, tradícii a rovnováhe medzi obsahom a formou ? tvorba týchto majstrov ho vystihuje v celej významovej šírke.
 • Koncert pre všetky matky
  (11.05.2009; Žilinské noviny; č. 18, s. 3; mcr)
  NA DEŇ MATIEK sa tradične koná množstvo slávnostných podujatí. Uplynulú nedeľu vystúpila v Žiline aj populárna speváčka Maja Velšicová.
  ŽILINA. Do Estrádnej sály Domu odborov prišla pár minút pred vystúpením. Meškala kvôli upchatým cestám, pretože v rovnakom čase sa končilo futbalové stretnutie Žilina ‑ Slovan.
  Sviatočnú atmosféru spojenú s príjemnou hudbou si prišli vychutnať predovšetkým skôr narodení, nechýbali však ani mladšie ročníky. "Podujatím sme chceli prispieť k výnimočnosti tohto dňa, ale predovšetkým vzdať úctu všetkým matkám. Povedať im, že na ne v žiadnom prípade nezabúdame," povedal predseda Žilinského samosprávneho krajaJuraj Blanár, ktorý toto podujatie organizoval.
  Publikum v nedeľu ukázalo, že mnohé piesne Maji Velšicovej pozná a spievalo ich spolu s ňou.
  "Mnohí zaspomínali na svoje mladé časy, to už k takémuto podujatiu patrí. Sme radi, že sa stretlo s takým ohlasom a vytvorila sa tu takáto úžasná atmosféra," dodal Jozef Štrba, žilinský kandidát vo voľbách do Európskeho parlamentu a hosť Juraja Blanára.
  Druhá májová nedeľa sa ako Deň matiek oficiálne oslavuje od roku 1914. "Je dobré, že sme sa k tomuto sviatku opäť vrátili, určite má svoj význam," pokračuje Jozef Štrba.
  Na podujatí venovanom práve matkám sa dobre cítila aj samotná speváčka. "Stále robím to, čo mi je vlastné. Chcem priniesť radosť, potešenie, možno aj inšpiráciu. Mám pocit, že mi publikum neubúda, preto som šťastná a idem ďalej," povedala Maja Velšicová, ktorej môžu vitalitu a energiu závidieť aj mladšie ročníky. "Som rada, že môžem opäť vystupovať v Žiline, cítim sa tu naozaj príjemne. Publikum bolo, ako vždy, vynikajúce. Prekvapilo ma, že moje piesne sú stále živé, ľudia si ich pospevovali spolu so mnou," zhodnotila atmosféru koncertu Maja Velšicová.
 • MESTO LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ INVESTUJE DO DOPRAVNEJ VÝCHOVY DETÍ
  (11.05.2009; Rozhlasová stanica Regina; Rozhlasový denník; 12.00; 3 min.; VELECKÝ Milan)
  Branislav HELDES, moderátor:
  "Mesto Liptovský Mikuláš investuje do dopravnej výchovy detí. Nakúpilo preň nové šliapacie autá. Práve na nich sa budú učiť základné pravidlá cestnej premávky. Na vybudovanie a prevádzku dopravného ihriska prispelo mesto už vlani. V tomto roku by sa na ňom malo vystriedať 2,5‑krát viac detí ako minulý rok. Pokračuje Milan VELECKÝ."
  Milan VELECKÝ, redaktor:
  "Deti patria medzi najohrozenejších účastníkov cestnej premávky. Či už ako chodci alebo pri jazdení na kolobežke, bicykli či korčuliach. V Liptovskom Mikuláši si to môžu v bezpečí natrénovať na dopravnom ihrisku. Hovorí jeho primátor Ján BLCHÁČ."
  Ján BLCHÁČ:
  "Mesto Liptovský Mikuláš pomohlo pri zriadení čiastkou asi 100‑tisíc korún, jednak na nákup semaforov a na nejaké iné technické zabezpečenie. Záujem je taký, že z tisíc žiakov v minulej sezóne sa v tejto sezóne vystrieda na tomto detskom dopravnom ihrisku okolo 2,5‑tisíc žiakov."
  M. VELECKÝ:
  "Má rozlohu asi 4‑tisíc metrov štvorcových a v Žilinskom kraji fungujú možno štyri takéto ihriská a to je málo, tvrdí Veronika HOŠTÁKOVÁ z Krajského dopravného inšpektorátu v Žiline."
  Veronika HOŠTÁKOVÁ:
  "Už aj osnovy v školách nie sú až tak stavané, aby obsluhovali tú dopravnú výchovu, preto my veľmi vítame zriaďovanie týchto detských dopravných ihrísk, kde si žiaci viacej osvoja aj pravidlá cestnej premávky, ale aj zručnosti jazdy."
  M. VELECKÝ:
  "A niektoré deti s tým majú problém, potvrdzuje inštruktor autoškoly Milan GMITTER."
  Milan GMITTER:
  "Treba po tých školách tú teoretickú prípravu, aby sa tá zvládla, pretože tuná ide o to, aby získali tie psychomotorické vlastnosti pokiaľ sa týka ovládania bicykla a zároveň aj riešenia tej dopravnej situácie."
  M. VELECKÝ:
  "Soňa PAULÍNYOVÁ z mikulášskej mestskej polície sa snaží čo najviac vysvetliť na besedách v triedach. Na dopravnom ihrisku je to však iné."
  Soňa PAULÍNYOVÁ:
  "A napriek tomu, že tu nejazdia žiadne autá, tak tie deti s tým majú veľký problém, aby dokázali si všimnúť aj semafor, aj značku, aj ukázať smer, kde ide odbočiť."
  Anketa:
  "Urobil som priestupok, že doprava sa nesmie ísť a ja som išiel doprava."
  "A ja som sa naučil dávať prednosť v jazde, takže musím ísť tak, aby som neohrozoval nikoho."
 • Gymnazisti oslavovali
  (11.05.2009; Oravské noviny; č. 18, s. 10; nk)
  Gymnázium Tvrdošín oslávilo 15. výročie od svojho vzniku. Od mesta dostalo k okrúhlemu jubileu finančný dar 4 000 eur.
  TVRDOŠÍN. Písal sa rok 1993, keď sa prvýkrát otvorili dvere do novopostavenej budovy tvrdošínskeho gymnázia. V tom istom roku do neho nastúpili prví študenti,ktorí majú dnes za sebou už aj vysoké školy. Všetci spoločne ‑ bývalí absolventi i súčasní študenti ‑ si uplynulý štvrtok pripomenuli vznik školy, jej fungovanie, úspechy, napredovanie.
  Sála Kina Javor na Medvedzí bola o deviatej ráno, kedy bol avizovaný začiatok slávnostného podujatia, zaplnená takmer do posledného miesta. Úvodný príhovor predniesla riaditeľka gymnázia Alena Golboňová, po nej dostal slovo primátor Tvrdošína Ivan Šaško. Ten na konci rečnenia odovzdal vedeniu finančný dar v hodnote 4000 eur. Po ňom nasledovali príhovory zástupcov zriaďovateľa ‑Žilinského samosprávneho kraja ‑ a Krajského školského úradu v Žiline. Po úvodných príhovoroch dostali priestor nadaní žiaci nielen z gymnázia. Kultúrnu vložku otvorili šikovní huslisti, tanečníčky z nižnianskej ZUŠ‑ky, saxofonistka z tvrdošínskeho gymnázia. Po nich rozprúdili dav desiatky tanečníkov s tancom z muzikálu, na uvoľnenie prišli na pódium flautistky. Úsmev na tvárach návštevníkov vykúzlila malá tanečníčka "z krabice" z miestneho centra voľného času a chlapčenské trio hrajúce na husliach,harmonike a gitare. Kultúrny program uzavreli študentky gymnázia spolu s učiteľom Jaroslavom Brozom zaujímavým divadelným predstavením.

Spodná navigácia

Aktualizácia: 22.02.2012

Sekcie


Jazykové verzie webstránky