19. týždeň

 • Pokuty budú ešte mastnejšie
  (09.05.2009; Nový Čas; s. 11; pir, sita)
  BRATISLAVA ‑ Cestní piráti budú za dopravné priestupky platiť vyššie pokuty! Policajti si posvietia na vodičov, ktorí jazdia opití, prechádzajú na červenú, či predbiehajú cez plnú čiaru. Takýchto šoférov chcú naučiť väčšej zodpovednosti.
  Nový cestný zákon platí tri mesiace. Vodiči sa obávali najmä vysokých pokút. Minister vnútra Robert Kaliňák pri jeho zavádzaní vravel, že nejde o to, koľko pokút policajti vyberú, ale o to, že na cestách bude menej obetí. Priestupkový zákon, ktorý upravuje vyberanie pokút, pri každom priestupku stanovuje rozpätie sankcie. Riaditelia krajských dopravných inšpektorátov a šéfovia krajských odborov poriadkovej polície sa vo štvrtok na stretnutí rozhodli, že pri závažných priestupkoch už nebudú ukladať pokuty na spodnej hranici určenej v zákone. Za závažnejšie priestupky budú policajti na celom Slovensku vyberať pokuty v hornej hranici sadzby. "Zistili sme, že poľavuje disciplína vodičov, a preto treba tvrdšie opatrenia," povedal viceprezident policajného zboru Stanislav Jankovič. Na výškach pokút sa vedenie polície ešte dohodne. Budú jednotné vo všetkých regiónoch.
  V Žilinskom kraji začali vyberať pokuty v hornej sadzbe "za alkohol" už v marci. "Máme viac policajtov na cestách, snažíme sa kontrolovať vodičov častejšie ako v iných krajoch, o čom svedčí aj to, že sme zistili viac ako 20‑tisíc priestupkov len za porušenie rýchlosti," tvrdí zástupca krajského policajného riaditeľa Ivan Špánik.
 • SPRÍSNENÝ REŽIM NA SLOVENSKÝCH FARMÁCH
  (07.05.2009; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; 2 min.; REVÚS Peter)
  N. ŽEMBOVÁ, moderátorka:
  "Mexická chrípka neohrozuje len ľudí, ale aj zvieratá. V zahraničí už zaznamenali prípad, keď človek nakazil ošípané. Veterinári preto slovenským farmárom odporúčajú preventívne opatrenia. Štátna veterinárna a potravinová správa už niekoľko dní testuje chovy prasiat. Vírus u nás zatiaľ nepotvrdili."
  P. REVÚS, redaktor:
  "V najväčšej farme v Žilinskom kraji v Necpaloch pri Martine dovážajú ošípané zo Západnej Európy. Chovajú vyše dvetisíc prasiat. Pred niekoľkými dňami zaviedli prísny režim, ktorý odporučila Štátna veterinárna a potravinová správa."
  Jozef BLINEC, ošetrovateľ:
  "Máme tu prísnejší režim, ako v mnohých farmách, bojíme sa o to stádo, aby nám nevykapalo napríklad. To neni sranda."
  Eva BOLLOVÁ, riad. Kraj. veterinárnej a potravinovej správy Žilina:
  "Boli odobraté vo veľkých chovoch vzorky na tento vírus a zaslané na špecializované pracovisko, na Štátny veterinárny ústav Zvolen. Tieto sa momentálne vyšetrujú."
  P. REVÚS:
  "Veterinárni lekári skontrolovali a kontaktovali už všetkých majiteľov a prevádzkovateľov chovov na Slovensku. Odporučili im maximálne preventívne opatrenia."
  Pavel STRMEŇ, riad. Reg. veterinárnej a potravinovej správy Martin:
  "Zatvorená brána, dezinfekčné bazény, dezinfekčné rohože pred objektami."
  P. REVÚS:
  "Doposiaľ sa vedecky nedokázalo, že vírus pochádza z prasiat. Opatreniami chce správa zabrániť prenosu vírusu na ošípané."
  E. BOLLOVÁ:
  "Podľa najnovších informácií v Kanade ochoreli ošípané v provincii Alberta od chovateľa, farmára, ktorý sa vrátil z Mexika."
  P. REVÚS:
  "V prípade nákazy niektorých chovov na Slovensku Štátna veterinárna a potravinová správa by pristúpila k takzvanému stamping out. To v preklade znamená, že chov by čakala úplná likvidácia."
 • ŽILINSKÝ KRAJ PODPORIL PROJEKTY ROZVOJA VIDIEKA
  (06.05.2009; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 10.00; 1 min.; ŠRÁMEK Pavol)
  Pavol ŠRÁMEK:
  "Žilinský samosprávny kraj podporil dotáciami konkrétne projekty rozvoja vidieka. Na 19 projektov pôjde takmer 83‑tisíc eur. Pomocnú ruku Žilinského kraja na podporu rozvoja vidieka využilo množstvo subjektov na zaujímavé projekty. Žilinský županJuraj BLANÁR."
  J. BLANÁR:
  "Toto sú aktivity, ktoré priamo vidíme. Napríklad označenie turistických chodníkov, ktoré predtým neboli označené dostatočne, dnes už práve tie obce využívajú tie financie. Webové stránky vznikli, úradné tabule, výstavba oddychového areálu pri minerálnom prameni. Čiže to sú všetky také aktivity, ktoré vyzdvihujú tie danosti jednotlivých obcí."
 • ŽILINSKÁ ŽUPA PODPORILA MNOHO ZAUJÍMAVÝCH PROJEKTOV NA PODPORU VIDIEKA
  (06.05.2009; Rozhlasová stanica Regina; Správy; 15.00; 1 min.; BELOVIČOVÁ Jana)
  Jana BELOVIČOVÁ, hlásateľka:
  "Žilinský samosprávny kraj podporil dotáciami kompletné projekty rozvoja vidieka. Na 19 projektov bolo pôjde takmer 83‑tisíc eur. Pomocnú ruku Žilinského kraja na podporu rozvoja vidieka využilo množstvo subjektov na zaujímavé projekty. Hovorí župan Juraj BLANÁR:"
  Juraj BLANÁR
  "Toto sú aktivity, ktoré priamo vidíme. Napríklad označenie turistických chodníkov, ktoré predtým neboli označené, dostatočne dnes už práve tie obce využívajú tie financie. Webové stránky vznikli, úradné tabule, výstavba oddychového areálu pri minerálnom prameni, čiže to sú všetko také aktivity, ktoré vyzdvihujú tie danosti jednotlivých obcí."
 • Pokuty budú vyššie
  (06.05.2009; Sme; s. 1; mp)
  Polícia si posúva spodnú hranicu pokút za závažné dopravné priestupky. Vodičom chýba rešpekt.
  BRATISLAVA. Vodiči, ktorí sa dopustia závažných priestupkov, zaplatia už čoskoro viac ako dnes. Nový zákon o cestnej premávke platí tri mesiace, no polícii sa nepáči, že počet obetí na cestách opäť stúpa.
  "Pokuty za najzávažnejšie priestupky budeme tlačiť k hornej hranici," povedal policajný viceprezident Stanislav Jankovič. Chce, aby si vodiči "uvedomili, že zákon platí a aby prvotný strach z vysokých pokút neopadol", keď zistia, že polícia také nevyberá.
  Opatrenie už od marca platí v Žilinskom kraji, kde policajti nesmú napríklad za "nafúkanie" vybrať od 150 do 800 eur, ako to hovorí zákon, ale musia uložiť vodičovi pokutu najmenej 300 eur a zadržať mu vodičský preukaz aspoň na rok.
  "Začali sme v Žiline, kde bola situácia najhoršia," povedal Jankovič. "Vo štvrtok máme poradu, kde sa dohodneme na podobných opatreniach pre ostatné kraje."
 • Polícia: Vyberajte vyššie pokuty
  (06.05.2009; Sme; s. 4; Piško Michal)
  V Žiline čakajú na vodičov vyššie pokuty. Sprísňovať chce polícia všade.
  BRATISLAVA. Len pred troma mesiacmi nový zákon o cestnej premávke zaviedol výrazne vyššie pokuty za niektoré dopravné priestupky.
  Polícia si myslí, že to na nezodpovedných vodičov nestačí. Pri závažných priestupkoch už nebude ukladať pokuty na spodnej hranici určenej v zákone.
  "Pritvrdíme muziku na celom území a pokuty za najzávažnejšie priestupky budeme tlačiť k hornej hranici," povedal policajný viceprezident Stanislav Jankovič.
  V Žiline už začali
  Nová taktika je reakciou na nepriaznivý vývoj na cestách. Kým v prvých mesiacoch od prijatia zákona počet obetí oproti rovnakému obdobiu minulého roku klesal, v apríli stúpol z vlaňajších 30 na 38. "Účel je, aby sa znížil počet mŕtvych a zranených na cestách. Spodná hranica pokút sa nebude využívať až do odvolania, kým nebudeme so situáciou spokojní." Akých priestupkov sa bude prísne posudzovanie týkať, závisí podľa viceprezidenta od situácie v jednotlivých krajoch.
  Tento systém ako prvý zaviedol krajský policajný šéf v Žiline František Posluch. V marci policajtom v Žilinskom kraji nariadil ukladanie zvýšených pokút v prípade odmietnutia alkotestu či šoférovania pod vplyvom alkoholu a drog.
  Kým zákon určuje rozmedzie pokuty za "nafúkanie" od 150 do 800 eur a zadržanie vodičského preukazu od nuly do troch rokov, v Žilinskom kraji musia policajti uložiť pokutu od 300 do 800 eur a zadržať preukaz najmenej na rok. Ak vodič rovnaký priestupok do piatich rokov zopakuje, spodná hranica sa zvyšuje na 500 eur.
  "V Žiline boli najhoršie výsledky od začiatku roka. Upozornili sme ich, že by s tým niečo mali robiť. Krajský riaditeľ rozhodol, že budú reagovať takto. Alkohol a drogy si nastavil, lebo podľa analýzy, ktorú si urobili, majú asi najväčší problém s tým," hovorí Jankovič.
  Zásah do právomocí
  Už zajtra sa na porade so šéfmi všetkých krajských dopravných inšpektorátov chce dohodnúť na podobnom postupe aj v ostatných krajoch. "Každý kraj si to nastaví svojím spôsobom, týkať sa to bude najzávažnejších priestupkov, ako sú alkohol alebo útek z miesta nehody," spresňuje Jankovič.
  Celoslovensky v prvom štvrťroku tohto roku počet nehôd pod vplyvom alkoholu klesol oproti vlaňajšku z 594 na 477.
  Bývalý minister vnútra Martin Pado (SDKÚ) si myslí, že podobný pokyn obmedzuje právomoci policajtov.
  "Policajt by mal určiť výšku pokuty vzhľadom na okolnosti priestupku. Ak má pokyn, že spodnú hranicu pokuty nemôže využívať, uberá mu to z kompetencií." Nepáči sa mu ani to, že v každom kraji budú platiť iné pravidlá. "Mala by platiť rovnosť pred zákonom a nie, že vodič zaplatí za rovnaký priestupok v Žiline viac ako v Košiciach."
  Opatrenie kritizujú aj motoristi. Prezident ústredného automotoklubu Juraj Smrečan sa domnieva, že štát sa vysokými pokutami vŕši na vodičoch. "Dvadsať rokov sa tu vinou štátu zanedbalo dopravno‑bezpečnostné vzdelávanie a teraz si to má zase odskákať vodič? A keď ani tieto pokuty nebudú fungovať, ako si oni predstavujú, tak čo, odtneme mu ruku," pýta sa.
 • Župa podporila rozvoj vidieka
  (06.05.2009; Sme; s. 5; tasr)
  ŽILINA. Žilinský samosprávny kraj podporil dotáciami vo výške 82 906 eur (2,5 milióna korún) 19 projektov rozvoja vidieka.
  Prostriedky využijú obce a záujmové združenia na vybudovanie oddychových zón a areálov, informačných centier či na úpravu verejných priestranstiev. V kysuckej obci Staškov použijú príspevok na záchranu rodného domu Jozefa Kronera, v Dražkovciach na rekonštrukciu hasičskej zbrojnice.
 • Polícia vymaže nižšie pokuty za rýchlosť a alkohol
  (06.05.2009; Pravda; s. 10; odu, reg)
  Polícia sa rozhodla na cestách pritvrdiť. Pokuty za vysokú rýchlosť, alkohol a drogy zvyšuje o stovky eur. Prísne tresty neminú ani cyklistov či chodcov. Dôvodom je nárast počtu mŕtvych a ťažko zranených na cestách za uplynulé obdobie.
  "V apríli sa zvýšila nehodovosť, na cestách zomrelo viac ľudí. Vodiči sa prestali báť prísnych pravidiel, preto polícia pôjde s pokutami až na hornú sadzbu," potvrdil včera policajný viceprezident Stanislav Jankovič. Vodičom tak od budúceho týždňa hrozí, že ak budú napríklad šoférovať opití, z peňaženky im ubudne aj o tristo eur viac ako doteraz. Kým totiž najnižšia pokuta za uvedený priestupok môže byť 200 eur, polícia bude využívať už len hornú polovicu sadzby, teda pokuty od 500 do tisíc eur.
  Vedenie polície sa stretne s krajskými policajnými riaditeľmi a šéfmi dopravných inšpektorátov ešte tento týždeň. Následne vydá pokyn na prísnejšie pokutovanie nedisciplinovaných vodičov.
  Zvýšenie pokút si už odskúšala žilinská polícia. Policajné prezídium totiž nebolo spokojné s vývojom úmrtnosti a nehodovostí v Žilinskom kraji. "Vlani tu za prvé tri mesiace zomreli pri dopravných nehodách traja ľudia. Tento rok to bolo trikrát viac, " povedal Jankovič.
  V Žilinskom kraji tak vodiči už viac ako mesiac nemôžu počítať s tým, že polícia bude voči nim zhovievavá, ak za volantom napríklad nafúkajú. O vodičský preukaz prídu najmenej na dva roky, aj keď priestupkový zákon dovoľuje, aby v odôvodnenom prípade dostali iba pokutu. Vyplýva to z nariadenia miestneho policajného šéfa Františka Poslúcha.
  Podľa oslovených odborníkov na dopravu takéto sprísnenie postihov nie je v poriadku. "Je to nezmysel. Sadzba by sa nemala zužovať. Zákonodarca ju stanovil preto, aby dal možnosť policajtovi pri výkone služby zvážiť povahu a závažnosť priestupku," domnieva sa bývalý štátny tajomník rezortu vnútra Ladislav Polka. Podľa neho je to, ako keby minister spravodlivosti nariadil, že za vraždu bude vždy iba 20 rokov, aj keď zákon určuje sadzbu 15 až 20 rokov.
  Ani podľa ďalšieho odborníka Juraja Zábojníka nie je v poriadku, ak policajti nebudú môcť ukladať najmiernejšie tresty. "Takto si polícia dôveru nezíska. Samozrejme, som za tvrdé postihovanie, pretože dnes je veľa nezodpovedných vodičov. Nemali by sa však všetci hádzať do jedného vreca. Každý priestupok treba posúdiť individuálne," vraví Zábojník.
  Krajské riaditeľstvo polície v Banskej Bystrici zatiaľ nevydalo žiadne nariadenie o zvýšení minimálnych pokút. Podľa hovorkyne Márie Faltániovej je každý priestupok posudzovaný individuálne na základe predchádzajúcich záznamov v karte vodiča. "Ak vodič spôsobí priestupok prvý raz, výška pokuty je nižšia ako u vodiča, ktorý sa priestupku dopustil opakovane," dodala Faltániová. Podobne včera reagovalo aj policajné riaditeľstvo v Trenčíne.
  Sprísnenie pokút
  * polícia začne udeľovať vyššie pokuty v hornej hranici sadzobníka
  * doteraz alkohol, drogy od 200 € do 1000 €, strata vodičského preukazu do 5 rokov
  * po novom pokuta od 500 € dol 000 €, strata vodičského preukazu
  * doteraz zvyškový alkohol od 150 do 800 €, odobratie vodičského preukazu do 3 rokov
  * po novom pokuta od 400 do 800 €. strata vodičského preukazu
  * doteraz prekročenie povolenej rýchlosti od 150 do 800 €, strata preukazu do 3 rokov
  * po novom pokuta od 300 do 800 €, strata vodičského preukazu do 3 rokov
  * vlani vybrala polícia na pokutách 34 miliónov eur, išli do štátneho rozpočtu
 • ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ PODPORUJE AJ PROJEKTY MENŠÍCH OBCÍ
  (05.05.2009; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál; 17.00; 2 min.; ÚRADNÍKOVÁ Dagmar)
  Jana ZVALOVÁ, moderátorka:
  "Žilinský samosprávny kraj rozdal dotácie pre vidiek. Vyhovel devätnástim zo 70 žiadateľov. Obciam a záujmovým združeniam rozdelil 83‑tisíc eur, teda asi 2,5 milióna korún. Nahrávala Dagmar ÚRADNÍKOVÁ."
  Dagmar ÚRADNÍKOVÁ, redaktorka:
  "So symbolickým šekom v hodnote takmer 5,5‑tisíc eur odchádzal z podujatia aj Ján DODEK, starosta kysuckej obce Staškov, ktorá chce obnoviť rodný dom Jozefa KRÓNERA."
  Ján DODEK:
  "Žiadali sme 200‑tisíc korún, VÚC nám poskytlo 5400 eur. Takže trocha tú dotáciu krátilo, ale aj tak, vďakabohu, že môžeme rozbehnúť túto akciu a v tomto roku by sme chceli tento domček začať renovovať a zachrániť ho."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Obnova už aj staticky poškodeného KRÓNEROVHO domu bude stáť obec asi 33‑tisíc eur. Má v ňom byť aj pamätná izba."
  J. DODEK:
  "Navštívili sme jedinú žijúcu ešte, pani VAŇUSOVÚ. Žije v Považskej Bystrici, rodená KRÓNEROVÁ, ktorá nám teda interiér predstavila. Nakoniec, ona tam žila 11 rokov svojho života, takže chcem ho dať do takého stavu, ako bol kedysi, v roku 1914."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Kraj podporil aj projekt vlastníkov lesov z Veľkého Rovného, ktorí chcú vybudovať náučný drotársky chodník. Tiež projekt obce Dražkovce, ktorá chce zrekonštruovať hasičskú zbrojnicu. Uspela aj obec Lysica. Tá chce vybudovať oddychový areál pri minerálnom prameni. Starosta Lysice Jozef ĎURANA."
  Jozef ĎURANA:
  "Je zaregistrovaný tento prameň ako vajcovka. Plánujeme urobiť opravu do záchytu (?), zastrešenie tohto minerálneho prameňa a zároveň aj nejaký taký oddychový altánok pre ľudí."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Žilinský samosprávny kraj prišiel s grantovou schémou, ktorá má napomôcť rozvoju vidieka, obciam s menšími, ale zaujímavými projektmi. Župan Juraj BLANÁR."
  Juraj BLANÁR:
  "Takýmto spôsobom sa snažíme podporovať rôzne aktivity. Aktivity, ktoré vyzdvihujú tie danosti jednotlivých obcí."
 • Pripomenuli si skončenie vojny
  (05.05.2009; Žilinské noviny; č. 17, s. 3; MIF)
  Pripomenuli si skončenie vojny
  Slávnostným položením vencov pri pamätníku 1. Československého armádneho zboru na vrchu Polom‑Javorina začali pri obci Stráňavy oslavy 64. výročia oslobodenia a ukončenia druhej svetovej vojny.
  STRÁŇAVY. Na podujatí privítali organizátori množstvo hostí z domova aj zo zahraničia, nechýbali priami účastníci oslobodzovacích bojov v regióne. "Takéto podujatia majú stále svoj význam, nejde len o tradíciu, ale o pripomenutie si udalostí, ktoré sa priamo dotýkajú aj súčasnosti," povedal Jozef Štrba z Okresnej organizácie strany SMER‑SD, za ktorú položil veniec k pamätníku. Okrem samotného pietneho aktu kladenia vencov boli v nedeľu 3. mája v programe podujatia aj slávnostné príhovory a pozdravy hostí, nechýbalo vystúpenie speváckeho zboru Stráňavy.
  Sprievodnou akciou bol hviezdicový turistický výstup k pamätníku 1. Čs. armádneho zboru zo smerov Stráňavy, Strečne, Trnové, Višňové, Vrútky a Martin. Oslavy 64. výročia oslobodenia, víťazstva nad fašizmom a konca druhej svetovej vojny organizovala obec Stráňavy v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov.
 • Kysucké školy sa čoskoro dočkajú modernizácie
  (05.05.2009; Kysucké noviny; č. 17, s. 5; IH)
  Minulý rok podal Úrad Žilinského samosprávneho kraja spolu jedenásť projektov stredných škôl s rozpočtom 14,88 mil. €.
  Účelom predloženia projektov bolo využiť možnosti, ktoré dáva Regionálny operačný program. Pomocou získaných financií chce školy zrekonštruovať a modernizovať.
  "Rekonštrukcie odštartujeme aj na kysuckých školách ‑Obchodnej akadémii a Strednej odbornej škole technickej v Čadci, Strednej odbornej škole drevárskej v Krásne nad Kysucou a Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste," informoval predseda ŽSKJuraj Blanár.
  V rámci ďalšej výzvy Infraštruktúry vzdelávania chcú uspieť aj s projektmi ďalších škôl, medzi ktoré patrí tiež Spojená škola v Kysuckom Novom Meste.
  "Sme pripravení investovať do stredného školstva a zlepšovať študijné podmienky aj formou opráv budov škôl, znižovania ich energetickej náročnosti a zmierňovaním ich modernizačného dlhu. Je pre nás dôležité, aby sa študenti učili vo vyhovujúcich podmienkach," dodal Blanár.
  Žilinský samosprávny kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 70 stredných škôl, v kysuckom regióne je ich deväť.
 • ŽSK podporí dotáciou 80 tisíc eur asi 250 projektov
  (05.05.2009; Žilinský večerník; č. 19, s. 4; TASR)
  Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) plánuje v roku 2009 poskytnúť z vlastných príjmov na podporu asi 250 projektov dotácie vo výške 80 000 eur (2,4 milióna Sk). Pri príležitosti odovzdávania symbolických darovacích šekov to 27. apríla v Žiline skonštatoval predseda ŽSKJuraj Blanár.
  Všeobecné záväzné nariadenie (VZN), podľa ktorého ŽSK dotuje aktivity v rôznych oblastiach, funguje od roku 2004, pričom ŽSK postupne rozdelil vyše 165 969 eur (5 miliónov Sk). Symbolické šeky s dotáciou si na pôde Úradu ŽSK prevzalo 105 žiadateľov. "Ukazuje sa, že tento podporný program na rôzne aktivity v našom kraji je vitálny, lebo je oň čoraz väčší záujem v rôznych oblastiach. A môžem povedať, že aj vďaka tomuto projektu sme v našom kraji podporili mnohé akcie a myslím si, že je to výborný príspevok aj pre obce a mestá," povedal Blanár.
  Predseda ŽSK ďalej pripomenul, že samosprávny kraj má pripravený aj grant kultúry, kde rozdeľuje finančné prostriedky na kultúrne podujatia. "Je tam úplne čerstvý grant podpory cestovného ruchu, ktorý sa v súčasnosti rozbieha pre obce a mestá a iných žiadateľov. No a, samozrejme, grant určený pre podporu rozvoja vidieka v obciach a mestách, ktoré nie sú v póloch rastu," uzatvoril Blanár.
 • Spev, muzika, futbal i guláš
  (05.05.2009; Žilinský večerník; č. 19, s. 4; Marčeková Katarína)
  No hlavne dobrá nálada sa niesla Trnovskými hodmi sv. Juraja
  "Konečne u nás po dlhej dobe zorganizovali akciu spoločenského charakteru, kde sa mohli predstaviť mnohé talenty Trnového. Celé hody sa niesli vo výbornej atmosfére a bola som prekvapená, koľko ľudí si ich nenechalo ujsť. Asi každý by privítal viac kultúrnych i športových podujatí podobného typu. Stretli sme sa so známymi a strávili sme spolu krásne nedeľné, slnečné popoludnie." Nielen týmito slovami si obyvatelia pochvaľovali prvý ročník Trnovských hodov sv. Juraja, ktoré sa konali 26. apríla.
  Dychová hudba Ministerstva obrany SR, Lenka Kubová (bývalá žiačka ZŠ v Trnovom recitovala báseň) i Miešaný spevácky zbor Trnovčan sa predviedli v programe, ktorý sa konal v kultúrnom dome. "Aká si mi krásna, Slovensko moje, Zdravas buď Mária a Stan neba," vymenúva piesne, ktoré odzneli v úžasnom štvorhlase, dirigentka súboru Alena Bistárová. Tá prevzala žezlo po svojom otcovi Milanovi, ktorý zbor pred pätnástimi rokmi založil. "Otec dirigoval, hral na organe, spieval, upravoval a písal skladby. Ale za posledné roky života sa mu zhoršil zdravotný stav, a tak už "len" spieval. Dosť mi však pomáhal," hovorí s úctou Alena Bistárová, ktorá tvrdí, že speváci i speváčky v súbore netvoria kolektív, ale rodinu. A táto rodina nespieva len na Slovensku, ale ich krásne hlasy počuli aj v Čechách i Rakúsku.
  Svoje herecké nadanie ukázali talenty z Divadelného klubu Makovice pri Krajskom kultúrnom stredisku (KKS) v Žiline, ktoré sa predviedli so scénkou O svätom Jurajovi. Obrovský aplaus od nadšeného publika si počas kultúrneho programu odniesli heligónkari ‑ žiaci z Trnového, pod vedením Martina Čerňanského. Kamil Ďuriš, Natálka Škrobáková, Jakub Kroupa, Katka Šugárová, Tomáš Huliak, Majko Klotton a Aďo Zajaček ukázali, že aj napriek tomu ako krátko sa učia hrať na heligónke, sú naozaj nadaní (presvedčiť sa o tom môžete aj počas blížiacich sa Staromestských slávností). Jedna z účinkujúcich, 5‑ročná Natálka Škrobáková muzicíruje len dva mesiace a v deň vystúpenia oslavovala narodeniny.
  Výborné, tak ako všetky, bolo aj vystúpenie v podaní ženského speváckeho zboru Trnovčanka. Nasledovalo odovzdávanie ocenení, spoločenského uznania a poďakovania výrazným osobnostiam Trnového. Odniesli si ich: Peter Lacko, hudobná skupina Dúbravanka ‑ ďakovný list prevzal Eduard Gjabel, ženská spevácka skupina Trnovčanka ‑ spoločenské ocenenie a verejné poďakovanie išlo do rúk Vlaste Málikovej, Margite Bebčákovej, Agnese Daniškovej, Anne Funtíkovej, Pavlovi Tavačovi a Rudolfovi Huliakovi st.
  Zlatým klincom kultúrno‑spoločenského programu bol Folklórny súbor mesta Žiliny Rozsutec, ktorý sa predviedol choreografiou Mlaď spod Rozsutca. V kultúrnom dome bola počas akcie sprístupnená aj výstava pod názvom Šikovné trnovské ruky. V sprievode Dychovej hudby Ministerstva obrany SR, žilinských mažoretiek Diana a Dobrovoľného hasičského zboru v Trnovom sa dav presunul na malé ihrisko, kde sa pokračovalo v oslavách. Do tanca hrala skupina Kasava, nechýbali športové podujatia a guláš. Akciu prišiel podporiť aj predseda Žilinského samosprávneho krajaJuraj Blanár a minister obrany SR Jaroslav Baška.
  Trnovské hody sv. Juraja (sv. Juraj je patrónom dreveného kostolíka v Trnovom) sa naozaj vydarili. "Bolo to jedno z veľkých podujatí v Trnovom a ľudia z neho boli nadšení a vďační zaň," vystihla na záver riaditeľka KKS v Žiline Soňa Reháková, ktorá mala na starosti kultúrny program.
 • Sviatok práce i členstvo v únii oslavovala špička
  (05.05.2009; Liptovské noviny; č. 17, s. 2; PAŠKA Michal)
  PRIŠLI VŠETCI TRAJA NAJVYŠŠÍ ÚSTAVNÍ ČINITELIA
  Premiér zdôraznil, že oslavy Sviatku práce musia byť výsadou a potešením. Nie vynútenou povinnosťou.
  LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ani počas hospodárskej krízy vláda nepripustí negatívne zásahy do Zákonníka práce či sociálneho štandardu ľudí.
  Počas osláv, sviatku práce v Liptovskom Mikuláši to vyhlásil premiér Robert Fico.
  Oslavy Sviatku práce
  Pred historickou budovou Čierneho orla si minulý piatok prišlo Sviatok práce uctiť viac ako tisíc ľudí a kompletná slovenská politická špička. Okrem premiéra predseda parlamentu Pavol Paška, ministri obrany a vnútra Jaroslav Baška s Róbertom Kaliňákom, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, predseda Žilinského samosprávneho krajaJuraj Blanár, poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková ‑ Beňová a viacerí poslanci Národnej rady.
  "Sviatok práce má pre nás veľký význam a vždy za neho budeme bojovať. Nemôžeme obísť to, čo sa v Liptovskom Mikuláši v roku 1918 odohralo," pripomenul R. Fico. Dodal, že práca bola a stále je základom všetkých hodnôt.
  "Je potrebné viesť sociálny dialóg so všetkými partnermi, aby sme zachovali dôstojné pracovné podmienky," zdôraznil J. Blanár. Ján Blcháč, primátor Liptovského povedal, že v meste si ctia pamiatku tých, ktorí vyjadrili nebojácny občiansky postoj. "Boli to práve robotníci z mikulášskych fabrík," povedal a dodal, že mesto si i naďalej bude ctiť a pripomínať takéto významné historické udalosti.
  Oslavy výročia vstupu do EÚ
  Sprievod sa spred Čierneho orla presunul na Námestie osloboditeľov. Uskutočnili sa tam celoslovenské oslavy piateho výročia členstva Slovenska v Európskej únii, na ktorých sa zúčastnil aj prezident Ivan Gašparovič.
  Ten skonštatoval, že za päť rokov v únii sa má Slovensko čím pochváliť. "Vnímajú nás ako krajinu so stabilnou sociálnou a politickou klímou."
  Predseda parlamentu zdôraznil, že Európa chráni, okrem iného, aj právo na prácu.
  "Niet proeurópskejšieho národa, ako je Slovensko. Vstup do Európskej únie bol len začiatok. Európa je veľmoc, do ktorej Slovensko vždy historicky patrilo."
  Ľudí spolu s premiérom vyzval, aby začiatkom júna odovzdali svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu.
  R. Fico sa ľudom poďakoval za každodenné úsilie. "To nás v roku 2004 posunulo do najsilnejšej spoločnosti na svete ‑ Európskej únie. Členstvo v nej ľuďom prospelo a prospieva. Prinieslo nielen rozvoj krajiny, ale i regiónov," vyhlásil premiér.
  Za mimoriadne správne rozhodnutie označil zavedenie eura, ale aj možnosť cestovať po Európe bez hraníc.
  "Samozrejme, že sme prežili aj ťažké chvíle, ako bola plynová kríza či súčasná hlboká hospodárska kríza. Problémy s plynom sa nám podarilo prekonať spoločným postupom v únii."
  Súčasťou osláv členstva v Európskej únii bol v historickom centre mesta aj kultúrny program a tradičné sadenie mája.
 • Kubovi z Kysúc sa v Námestove darilo
  (05.05.2009; Kysucké noviny; č. 17, s. 6; IH)
  Všetko sa... ‑ taký bol názov víťaznej inscenácie 26. ročníka krajskej súťažnej prehliadky činoherného divadla a divadla mladých, ktorá sa v stredu 22. apríla skončila v Námestove.
  Na súťaži, ktorá patrí k vrcholným aktivitám v oblasti neprofesionálneho divadelníctva na severnom Slovensku, sa v tomto roku zúčastnilo šesť divadelných súborov z Oravy, Liptova, Turca a Kysúc.
  Pozvanie prijalo i približne tridsať seminaristov ‑ členov ďalších divadelných súborov zo Žilinského kraja, ktorí mohli zažiť nielen atmosféru v sále Domu kultúry, ale i názory poroty na rozborových seminároch. Jednu z individuálnych cien získal aj Vladimír Psotný z Kysuckého Nového Mesta za stvárnenie postavy Kuba v inscenácii Jozefa Hollého Kubo. Cieľom súťaže bolo najmä vytvoriť podmienky na prezentáciu podnetných, inšpiratívnych predstavení s netradičnými divadelnými postupmi a umožniť súborom i jednotlivcom navzájom konfrontovať výsledky svojej práce.
 • Konečne majú dôvod radovať sa
  (05.05.2009; Žilinský večerník; č. 19, s. 2; Mlejneková Dana)
  Občianske aktivity priniesli Chlmčanom úspech
  Konečne majú dôvod radovať sa! Smetisko sa rozširovať nebude a uplynulý týždeň sa konečne začala výstavba chodníka na frekventovanej Bytčianskej ceste.
  Obyvatelia Považského Chlmca teda dosiahli časť zo zámerov, pre ktoré vzniklo v auguste roku 2007 Občianske združenie (OZ) Budúcnosť Považského Chlmca.
  Chlmčania uskutočnili ďalšie z pravidelných stretnutí občanov. Zorganizovali 30. apríla pochod po krajnici spomínanej hlavnej ulice ‑ ceste II/507. Tentoraz ním však prejavili svoju radosť. Zavŕšili ju stavaním mája na Kopánke (pri smetisku) a spevom. "Onedlho už hádam pôjdeme po chodníku," nádeja sa Anna Smikoňová, predsedníčka občianskeho združenia.
  V marci sme vám priniesli vyjadrenie Ivana Bágela, riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Žiline, podľa ktorého investor stiahol žiadosť o stavebné povolenie na rozširovanie skládky. I. Bágel ďalej uviedol, že stavebné povolenie, ktoré bolo vydané, sa týka úpravy skládky odpadov v rámci zmeny integrovaného povolenia a uskutočňuje sa preto, aby mohla byť skládka v budúcnosti kontinuálne uzatvorená. Aby bola kompaktná, voľný priestor sa vyplní a aby to nebolo samoúčelné, vyplní sa odpadom, uviedol I. Bágel. Toto Chlmčania napadli, pretože si myslia, že skládka by mala byť uzatvorená, a nazdávajú sa, že ďalšie skládkovanie v Považskom Chlmci bude v rozpore so zákonom. Ešte 13. marca podali podnet na riešenie Európskej komisii, pričom požiadali aj o kontrolu z Bruselu. "To hlavné, čo sme chceli, sme však dosiahli, aby sa skládka nerozširovala až po Bytčiansku ulicu," pripomína A. Smikoňová.
  Od utorka 28. apríla buduje Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) odvodnenie chodníka na Bytčianskej ulici, čo Chlmčania pokladajú za ďalší úspech. "Písať žiadosti o vybudovanie chodníka sme začali viac‑menej individuálne ešte asi v roku 2002 ‑ 2003," spomína A. Smikoňová. Oveľa viac však na tom Chlmčania začali trvať od založenia občianskeho združenia v r. 2007. Po roku protestov a upozorňovania im pribudli v roku 2008 podľa A. Smikoňovej, dve minizrkadlá a prístrešok na zastávku MHD. "Ale vidíme, že zákon je na našej strane. A síce pomaly, ale možno sa dostaneme k tomu, že sa bude uplatňovať a dodržiavať," povedala tiež vlani. Po vybudovaní odvodnenia chodníka na Bytčianskej, ktoré bude odvádzať vodu do vsakovacích jám, a nie napríklad do záhrad, prevezme samotnú výstavbu chodníka mesto. "Podľa zmluvy by malo byť odvodnenie dokončené približne do polovice júla," upresnil Milan Puchoň, riaditeľ SC ŽSK. Náklady na odvodnenie budú podľa neho predstavovať približne 182 566 € (5,5 milióna Sk).
  Okrem toho oznámila A. Smikoňová ďalšie novinky: "Kogeneračná jednotka COGEN je zatiaľ pozastavená. Na druhej strane, uskutočňuje sa konanie na kanalizáciu v Považskom Chlmci." Dodala, že činnosť OZ teraz môže pokračovať aj tým, na čo doteraz nezostávalo veľa času: obnovovaním tradícií, odkrývaním histórie, spoluprácou na rôznych podujatiach a projektoch so susednými obcami.
 • Slúžiť na pohotovosti majú aj lekári z nemocníc
  (05.05.2009; Pravda; s. 6; odu)
  Ak sa onedlho pacientovi s angínou či iným bežným ochorením po polnoci zhorší zdravotný stav, namiesto návštevy pohotovostí si bude musieť zavolať rovno záchranku. Ministerstvo zdravotníctva už chystá rozšírenie počtu záchranných staníc zo súčasných 246 na 252. Rezort pritom tvrdí, že tender na nové záchranky so zmenou pohotovostí nesúvisí.
  "To, prečo sa počet bodov záchraniek mení, vyplynulo z analýzy, ktorú robilo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby. Na základe jej výsledkov došlo k zvýšeniu počtu bodov, teda sídiel záchrannej zdravotnej služby o 6, počtu vrtuľníkov zo 6 na 7 a niektoré sídla sa posunuli," reagovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
  Šéf rezortu Richard Raši navrhuje zmeniť lekárske služby prvej pomoci tak, že by fungovali len do polnoci a potom by ich funkciu prebrala záchranná služba. Jej prevádzka je pritom drahšia ako náklady na pohotovostných lekárov. "Mesačné náklady záchranky bez lekára sú na jedného občana trojnásobne a záchranky s lekárom až štvornásobne vyššie ako tie isté náklady lekárskej služby prvej pomoci. S takýmto riešením by sa nemalo súhlasiť," reagoval predseda Asociácie poskytovateľov Lekárskej služby prvej pomoci Jozef Vančo.
  Ďalšou zmenou v pohotovostiach má byť radikálne zníženie ich počtu z 214 na 80. Takisto, kde nie je dosť všeobecných lekárov, tam budú slúžiť na pohotovosti internisti. Namiesto všeobecných detských lekárov by zas mali slúžiť pediatri z nemocníc. Navrhované zmeny sa lekárom nepozdávajú, pohotovosť podľa nich potrebuje najmä lepšie platené služby. "Internista aj pediater z nemocnice sú úplne kvalifikovaní robiť lekársku službu prvej pomoci. Otázka však znie, či budú ochotní. Je to všetko o peniazoch," myslí si prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.Najmä detskí lekári, ktorí pracujú v nemocnici, vidia tento návrh ako nereálny. Podľa nich sa nedá skĺbiť nemocničná prax ešte aj so službami na pohotovosti. "To pediater z nemocnice nemôže stíhať. Veď máme problém obsadiť služby v nemocnici. To sa nedá len tak," upozornil hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Peter Bánovčin. Zmeny v pohotovostiach chystá rezort zdravotníctva preto, lebo lekári ich odmietajú slúžiť. Problém je najmä v peniazoch niektorí dnes majú za hodinu len jedno alebo dve eurá (30 ‑ 60 Sk). Ministerstvo im navrhuje zvýšiť platby na približne 7 eur (211 Sk) za hodinu. Lekári by však najradšej za hodinu odslúženú na pohotovosti dostávali 17 eur (512 Sk).
  Ministerský návrh má viacero odporcov, nesúhlasí s ním ani Žilinský samosprávny kraj. Ten trvá na tom, aby sieť pohotovostí zostala taká ako doteraz. So súčasným počtom pohotovostí je spokojný aj Prešovský kraj. "Je najväčším krajom na Slovensku, počet pohotovostných služieb je optimálny," tvrdí jeho hovorkyňa Veronika Fitzeková.
  O konečnej podobe novej siete pohotovostí rozhodnú poslanci parlamentu. Podľa ministerstva by mala začať platiť už v tomto roku.
 • Traktoristi dostali výnimku z výnimky, štrajk teda nebude
  (05.05.2009; Pravda; s. 37; Jaloviarová Renáta)
  Oravskí gazdovia nezablokujú medzinárodnú cestu do Poľska. Týždeň pred plánovaným štrajkom dostali z ministerstva vnútra zoznam cestných úsekov, po ktorých môžu jazdiť traktory a stroje s platnými evidenčnými číslami. Podľa nového zákona totiž ich traktory na cesty nemôžu.
  "Dostali sme zoznam konkrétnych úsekov a obcí v Žilinskom kraji, ktorých sa to týka. Sú to obce, kde neexistujú paralelné cesty nižšej kategórie. Na cesty môžeme ísť bez časových obmedzení," hovorí šéf petičného výboru Alojz Spuchľák. Len v Žilinskom kraji ide o osem ciest 1. triedy, ktoré prechádzajú asi 50 mestami a dedinami. Opatrenie bude platiť rok, nerieši však konské záprahy.
  Opatrenie z ministerstva vnútra prišlo po troch mesiacoch od začiatku platnosti nového cestného zákona, ktorý farmárom jazdu traktormi po cestách 1. triedy zakázal. Museli žiadať o výnimky, ktoré označili za nezmyselné, na cesty ich pustili len mimo dopravnej špičky. Bez nich nemohli prejsť ani meter, ináč by ich to stálo 60‑eurovú pokutu. Obchádzka cez súbežné cesty nižšej kategórie nebola možná, lebo neexistujú. Petíciu za zrušenie zákazu podpísalo 5‑tisíc ľudí z 25 oravských obcí.
  V praxi to bolo tak, že gazdovia riskovali, porušili zákaz a na cesty vyrazili so strojmi aj bez výnimky. Inú možnosť, ako sa dostať k poliam, nemali. "Idem buď skoro ráno, alebo to risknem. Musím špekulovať a čakám na vhodnú príležitosť alebo najhoršia možnosť je, že ma zastavia policajti a dajú mi pokutu," opisuje prejazd traktorom Ondrej Pindják. Pole má v susednom katastri. "Už je zasiate a poľnohospodárske práce musia pokračovať a bez týchto strojov sa to nedá."
  Pavol Zboroň z Oravskej Polhory to má ešte ťažšie, pretože používa konské záprahy. Ibaže tým nepomôže nijaká výnimka. Musia zostať v maštali alebo vo dvore. "Idem na cestu, syn mi pozrie, či tam nie sú policajti a vtedy idem, ja viem o tom, že porušujem zákon, ale mám to pole teraz nechať tak?" pýta sa. Za kone zapriahne všetky stroje, ktoré k práci na poli potrebuje.
  "Budeme sa snažiť o riešenie aj pre konské záprahy," povedal Alojz Spuchľák. Gazdovia v štrajkovej pohotovosti ešte zostávajú. "Konské povozy sú predmetom ďalšej komunikácie s poľnohospodármi," informoval hovorca policajného prezídia Martin Korch.
 • NA ORAVE SA ŠTRAJKOVAŤ NEBUDE
  (04.05.2009; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál; 17.00; 2,5 min.; ÚRADNÍKOVÁ Dagmar)
  Rastislav ILIEV, moderátor:
  "Oravskí gazdovia nakoniec štrajkovať nebudú. Blokáciu cesty od Hruštína po Oravskú Polhoru, ktorou hrozili 10. mája, odvolali. Stalo sa tak na základe záruk, ktoré im dal podpredseda vlády a minister vnútra Robert KALIŇÁK. Gazdovia, a to v celom Žilinskom kraji budú môcť s traktormi jazdiť aj po cestách 1. triedy. Bližšie informácie má Dagmar ÚRADNÍKOVÁ."
  Dagmar ÚRADNÍKOVÁ, redaktorka:
  "Oravských gazdov rozhneval nový cestný zákon. Ten im zakázal s koňmi a traktormi vychádzať na cesty 1. tried. Ibaže (?), oravskými obcami vedie jediná cesta, a to práve cesta prvej triedy, takže sa nemali ani ako dostať z vlastných dvorov. Ešte pred týždňom vyzerala situácia na Orave takto."
  Muž:
  "Jednoducho, nemôžeme ísť na svoje polia, nemôžeme nič robiť."
  Muž:
  "Bez týchto strojov je to nepredstaviteľné, aby sme pokračovali v gazdovaní..."
  Muž:
  "To je smutná vec, čo nám (...) robila."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Petíciu s viac ako päťtisíc podpismi zaslali vláde, parlamentu a prezidentovi. Hrozili v nej..."
  Muž:
  "...10. mája v čase od ôsmej hodiny do šestnástej hodiny budeme v úseku zhruba od Hruštína po Oravskú Polhoru blokovať jeden jazdný pruh."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Prvá ponuka, že gazdovia nebudú musieť platiť za vybavenie výnimiek, aby na cesty s traktormi mohli, ich neuspokojila. Druhá, že na cesty môžu ako to bolo po starom, už áno. Plánovaná blokácia cesty stratila podľa šéfa petičného výboru Alojza SPUCHĽÁKA opodstatnenie."
  Alojz SPUCHĽÁK:
  "Desiateho mája už tento štrajk nie je aktuálny, lebo bolo nám vyhovené zo strany pána ministra..."
  D. ÚRADNÍKOVÁ:
  "Minister vnútra Róbert KALIŇÁK vydal pre vyše 50 obcí Žilinského kraja výnimku z nového cestného zákona. Sú to tie obce, ktorými popri jednotkách súbežne nevedú cesty nižších tried a teda traktory nemajú na výber. Táto výnimka je platná rok a nevzťahuje sa na konské záprahy a malotraktory bez evidenčných čísiel. Aj toto minister prisľúbil riešiť."
  Robert KALIŇÁK:
  "Prísľub tu je, uvidíme, ako to bude pokračovať ďalej. Budeme tlačiť na politikov, aby sa to riešilo cestou zmeny zákona."
 • Rýchlo prešli od slov k činom
  (04.05.2009; Oravské noviny; č. 17, s. 13; MP)
  Pred dvomi rokmi ešte len začali ľudia hovoriť o novom centre najsevernejšej obce Slovenska, dnes ho už majú.
  ORAVSKÁ POLHORA. "Naša dedina patrí rozlohou katastra do prvej 50 ‑ ky na Slovensku, sme vstupnou bránou Poliakov od Živca na Slovensko ‑ nemáme nič, čo by nás na tejto úrovni aj reprezentovalo," vyhlásil vtedy starosta Oravskej Polhory Peter Horváth. Polhorčania neváhali a priložili ruku k dielu. V priebehu 14 mesiacov v dedine vyrástol moderný polyfunkčný dom a v ňom začal poskytovať služby miestny obecný úrad, kultúrny dom a Slovesná pošta. Neďaleko nového "srdca" dediny majú Polhorčania k dispozícii nedávno zrekonštruovaný supermarket COOP Jednoty Námestovo, takže v novovzniknutom centre obce nájdu všetko, čo treba.
  "Z celého srdca sa chcem poďakovať všetkým, ktorí pomáhali pri realizácii našich odvážnych plánov, aby za takú krátku dobu stali realitou v prospech Polhorčanov. Pán Boh zaplať," povedal starosta pri otvorení a odovzdávaní budovy do užívania obyvateľom obce. Slávnosť bola spojená s Dňom otvorených dverí, takže návštevníci sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že priestory budovy i priľahlého parkoviska boli vopred dôkladne premyslené a rozvrhnuté.
  Oravská Polhora je rodiskom medzinárodnej prehliadky gajdošov Gajdovačka, takže pri otvorení kultúrneho stánku nemohol chýbať ani sekretár Cechu slovenských Gajdošov Milan Rusko, stuhu pomohol starostovi prestrihnúť aj poslanec Žilinského samosprávneho kraja a starosta Novote František Poleta. Miestny farár Milan Holík nové priestory vysvätil.
  Samospráva v Oravskej Polhore investovala do novej budovy 22 miliónov korún, z toho dve tretiny z vlastných zdrojov, zvyšok tvoril úver.
  "Nechceli sme zaťažiť dlhodobým úverom ďalšie volebné obdobie, či tu už budeme my, alebo niekto iný, preto sme si vzali len krátkodobý úver, ktorý dokážeme dovtedy splatiť," dodal starosta.
 • Máme najmladšie autobusy na Slovensku
  (04.05.2009; Oravské noviny; č. 17, s. 2; Kališová Naďa)
  POSLEDNÉ VETERÁNY NAHRADILI NOVÉ VOZIDLÁ
  Na cestách hornej Oravy pribudlo ďalších sedemnásť nových autobusov. Premávať budú najmä na trasách v Námestovskom okrese.
  TRSTENÁ. Generálny riaditeľ autobusovej spoločnosti SAD Liptovský Mikuláš, a.s., Ladislav Hološ uplynulú stredu spolu s predsedom Žilinského samosprávneho krajaJurajom Blanárom odovzdali vedeniu trstenskej prevádzky SAD 17 nových autobusov. Odovzdávania strojov sa zúčastnili aj niektorí starostovia z obcí Bielej Oravy, kde by mala premávať väčšina nových vozidiel.
  Obnova vyšla
  "Plán obnovy vozového parku sme si urobili už pred tromi rokmi a odvtedy sa ho snažíme napĺňať. Aj preto sme sa tu dnes stretli,aby sme do užívania odovzdali ďalších 17 nových autobusov," povedal L. Hološ. "Dnes sme po troch rokoch v záverečnej fáze, odteraz by mali po oravských cestách jazdiť všetky autobusy novšie ako 10 rokov, ich priemerný vek bude po zavedení týchto nových cca 4,7 roka."
  Viacero pozitív
  V súčasnosti premáva po oravských cestách 95 % nových moderných autobusov SAD, vyrobených po roku 2000. Stále však zostávalo 20 starších, vyrobených v rokoch 1994 ‑ 2000. Ako však poznamenal L. Hološ, práve tie nahradia nové, ktoré v stredu odovzdávali. "Nové stroje sú moderné, komfortné, šetrné k životnému prostrediu, a v neposlednom rade ušetríme i na pohonných hmotách," dodal riaditeľ.
  Už len v nových
  Spokojnosť s novými strojmi vyjadril na stretnutí aj predseda ŽSKJuraj Blanár. Aj župa sa totiž finančne podieľa na autobusovej preprave. "Do výkonov vo verejnom záujme, teda do cestovných lístkov, dávame ročne cca 300 miliónov korún. Nie sú to malé peniaze, sú to však finančné prostriedky vynaložené na to, aby bola zachovaná mobilita pracovnej sily, aby mohli v rámci kraja lacnejšie cestovať študenti, žiaci i naši seniori," uviedol Blanár. "Som rád, že sme sa dohodli s obidvomi podnikmi SAD v kraji na obnove strojového parku. Dnes máme vďaka tomu v našom kraji vozidlový park s najnižším vekovým priemerom na Slovensku." Za štyri mesiace tohto roka pribudlo na oravských cestách 34 nových autobusov.
 • Trstenský megamáj má viac ako 20 metrov
  (04.05.2009; Oravské noviny; č. 17, s. 3; Kališová Naďa)
  Trstenský megamáj má tento rok až dvadsaťštyri metrov. Pomáhal ho stavať aj minister vnútra Robert Kaliňák.
  TRSTENÁ. Uplynulý štvrtok podvečer sa trstenské námestie zaplnilo desiatkami Trstehčanov. Spoločnosť im robili koaliční politici na čele s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Dôvodom návštevy bolo dodržanie starej tradície stavania mája.
  "Odo dneška sa mi bude prvý máj spájať s najvyšším májom, aký som kedy videl a na stavbe' akého som sa kedy zúčastnil," povedal nám hlavný hosť podujatia, minister vnútra. "Poviem vám, už som za svoj život postavil niekoľko desiatok májov, tento je však oproti tým "mojim" skutočne omnoho vyšší. Tipujem ho na dvadsaťtri, dvadsaťštyri metrov. Doteraz nemali "moje" máje viac ako pätnásť metrov. Mal som vážne obavy, či tento vôbec postavíme."
  Sviatok práce a EÚ
  R. Kaliňák dodal, že nielen s májom, symbolom jari, sa mu spája 1. máj. Je pre neho tiež dňom úcty k práci, k pracujúcim ľuďom. "Tým, že pracujú, vytvárajú hodnoty, na ktorých Slovensko stojí. Za to, že sa dnes môžeme aspoň trochu cítiť, že sme na tom lepšie ako naši susedia, by sme mali byť vďační práve takýmto ľuďom. Na druhej strane je 1. máj aj dňom vstupu do Európskej únie."
  Na námestí vládla vynikajúca atmosféra, ľudia sa perfektne bavili. Náladu spríjemňovali vystupujúce skupiny, detí z miestnych základných a materských škôl a folkloristi. "Je to mimoriadne pozitívna návšteva, sú tu skvelí ľudia a vynikajúca atmosféra. Verím, že sa na stavanie mája prídem pozrieť i o rok. Len nech mi nikto nesľubuje, že ten máj bude ešte vyšší, lebo tomu už asi neuverím," dodal R. Kaliňák.
  Máje staval každý rok
  Stavanie mája v Trstenej si nenechal ujsť ani ďalší spolustranník primátora Jozefa Ďubjaka (Smer‑SD), predseda Žilinského samosprávneho krajaJuraj Blanár.
  "Táto tradícia mi pripomína moju mladosť, pretože tam, odkiaľ pochádzam, sme vždy v predvečer prvého mája v noci stavali svojim láskam a kamarátkam máje. Dnes je omnoho viac cítiť, ako sa k tomu ľudia vracajú, najmä v našom kraji. Niekde sa to vytratilo, no pevne verím, že sa to vráti," povedal župan. "Môžu nám scudziť mnoho vecí, o veľa vecí môžeme prísť, no nikto nám nemôže ukradnúť tradície. Tie si môžeme zanedbať len sami. A toto je tradícia krásna, tradícia našich predkov, som preto veľmi rád, že ľudia na ňu takto reagujú."

Spodná navigácia

Aktualizácia: 22.02.2012

Sekcie


Jazykové verzie webstránky