1. týždeň

 • Chudák
  (02.01.2009; Plus 7 dní; č. 1, s. 14; ‑)
  Zdá sa, že doma nikto nie je prorokom. V žilinskej župe boli na Ján Slotu prísnejší ako v národnom parlamente. V zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja ho, rovnako ako ďalších lajdákov, potrestali tým, že nedostal odmenu približne 12‑tisíc korún (398 eur). Slotu, ktorý v Národnej rade SR z vyše3 900 hlasovaní premeškal skoro dva a pol tisíca, si na rozdiel od domoviny v Bratislave výrazne viac cenia. Šéf parlamentu Pavol Paška mu na plat nesiahol ešte ani raz.
 • Väčšina Slovákov je hrdá na Slovensko
  (30.12.2008; www.aktualne.sk; Domov, 11:15, s. ‑; SITA)
  Bratislava ‑ Vyše tri štvrtiny, teda 77 percent občanov Slovenska je hrdých na to, čo Slovensko dosiahlo za 16 rokov samostatnosti.
  Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorú urobil Inštitút pre verejné otázky v dňoch 4. až 11. novembra na vzorke 1 301 dospelých obyvateľov Slovenska.
  Rady hrdých občanov sú v súčasnosti podstatne širšie ako v roku 2003, kedy hrdých Slovákov predstavovalo iba 49 percent. A o čosi širšie než koncom roka 2007, kedy bolo zo Slovákov hrdých iba 66 percent obyvateľov.
  Pocit hrdosti na úspechy Slovenska prevažuje vo všetkých skupinách obyvateľstva. Viac rozšírený je medzi ľuďmi s vyšším vzdelaním, čo predstavuje 87 percent respondentov s vysokoškolským vzdelaním.
  U mladých ľudí vo veku 25 až 34 rokov je hrdých až 83 percent, u tvorivých odborných pracovníkov dokonca 91 percent.
  Z podnikateľov a živnostníkov je hrdých 83 percent a z odborných pracovníkov 82 percent.
  Zriedkavejšie ho pociťujú ľudia so základným vzdelaním, čo predstavuje 69 percent a nezamestnaní s 66 percentami.
  Z regionálneho hľadiska je pocit hrdosti najčastejší u obyvateľov Žilinského kraja s 84 percentami a Trenčianskeho kraja s 83 percentami.
  Hrdosť na to, čo Slovensko dosiahlo za doterajšie obdobie svojej samostatnosti, je najsilnejšia u stúpencov strán Smer‑SD a SDKÚ‑DS.
 • Lekárov na ponocovanie ubúda
  (30.12.2008; Sme; s. 5; jkr)
  Pohotovostí môže byť ešte menej. Slúžiaci lekári starnú, ich platy sú nízke. Fungovanie pohotovostí môže byť ohrozené, varujú zdravotníci. Lekárskym službám prvej pomoci totiž chýbajú lekári. Mnohí sa blížia k dôchodkovému veku a musia ťahať aj 32‑hodinové služby.
  Na pohotovostiach navyše zarábajú málo. Dobrému fungovaniu nenahráva ani minimálna sieť Lekárskych služieb prvej pomoci, ktorú navrhlo ministerstvo zdravotníctva.
  Ministerstvo vrchy nevidí
  Riaditeľ odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja Štefan Köhler kritizuje, že ministerstvo neprihliada na územné rôznorodosti Slovenska. Určuje, že jedna pohotovosť pre dospelých stačí na stotisíc obyvateľov, pohotovosť pre deti zasa na 50‑tisíc ľudí. Výsledkom podľa neho môže byť, že matka z hornej Oravy pôjde s dieťaťom až do Ružomberka.
  Lekári starnú
  Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor hovorí, že lekárov služby psychicky aj fyzicky vyčerpávajú. "Spolu odslúži aj 32,5 hodiny," vypočítava. Osem a pol hodiny je vo svojej ambulancii, potom nastupuje na pohotovosť. V nej je 15 a pol hodiny, "a ďalší deň ide znovu do svojej roboty." Problém je aj s vekom lekárov. "Až tretina zubárov je nad päťdesiat rokov," hovorí Ján Tóth zo zubnej pohotovosti v Dunajskej Strede.
 • NAJMENEJ TÝŽDEŇ BUDE VÄČŠINA AMBULANCIÍ A LEKÁRNÍ NA SLOVENSKU FUNGOVAŤ VO SVIATOČNOM REŽIME
  (29.12.2008; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; 2 min.; regionálne štáby, ŠPROCHOVÁ Andrea)
  Moderátorka:
  "Ešte najmenej týždeň bude väčšina ambulancií po celom Slovensku fungovať vo sviatočnom režime. Pre dovolenku sú zatvorené aj niektoré lekárne. Ak teda počas týchto dní ochoriete, rátajte radšej s dlhším vybavovaním."
  A. ŠPROCHOVÁ, redaktorka:
  "Medzi sviatkami dovolenkujú aj mnohí všeobecní lekári. Cesta do ambulancie kde vás ošetria tak môže byť dlhšia ako inokedy."
  P. LIPTÁK, praktický lekár pre dospelých:
  "Keď sú sviatky, tak väčšinou tí všeobecní praktickí lekári majú dvojča."
  A. ŠPROCHOVÁ:
  "Každý praktický lekár má náhradníka, ktorý ho zastúpi. Nasmerovať by vás mal oznam na dverách ambulancie."
  P. LIPTÁK:
  "Nie je možné jednoducho opustiť ambulanciu, zavrieť dvere a pacienti nebudú mať kam ísť."
  A. ŠPROCHOVÁ:
  "Lekári budú počas Nového roka pracovať nepretržite napríklad na štyroch miestach v Bratislave. V Žiline na Spanyolovej ulici, v Banskej Bystrici vás ošetria na pohotovosti na Hornej ulici a v Košiciach v zariadení na Toryskej ulici."
  P. CHUDÝ, riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry:
  "Desať kilometrov od Smokovca je nemocnica vyššieho typu v Poprade, ktorá zabezpečuje nepretržitú službu."
  A. ŠPROCHOVÁ:
  "Najluxusnejšie hotely vo Vysokých Tatrách dokonca fungujú s lekárom na telefón. To znamená, že za pacientom príde priamo na izbu. Ak vás rozbolia zuby, musíte stihnúť ordinačné hodiny na pohotovosti. Nepretržite totiž fungujú len dve ambulancie ‑ v Bratislave a v Košiciach."
  Š. KÖHLER, vedúci odboru zdravotníctva ŽSK:
  "V každom z okresoch funguje jedna zubná pohotovosť v sobotu, nedeľu a sviatky. Je to od ôsmej do dvanástej, do štrnástej, je to individuálne v jednotlivých okresoch."
  A. ŠPROCHOVÁ:
  "No Nový rok budú otvorené len pohotovostné lekárne. Ich zoznam nájdete na internete, na dverách každej lekárne alebo v čakárňach na pohotovostiach. Po sviatočných dňoch by sa mal život opäť vrátiť do zabehnutých koľají po Troch kráľoch, 7. januára."
 • ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ VSTÚPI ZAČIATKOM ROKA DO PROVIZÓRIA
  (29.12.2008; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; 3 min.; TUCHYŇOVÁ Vanda)
  Petra MAŤAŠOVSKÁ, moderátorka:
  "Žilinský samosprávny kraj začne budúci rok v provizóriu. Župan Juraj BLANÁR nepodpísal rozpočet. Tvrdí, že ohrozuje investície a plnenie platných obchodných zmlúv. Opozícia hovorí o diktáte župana a snahe vedenia úradu ovládnuť všetky ekonomické aktivity. S Jurajom BLANÁROM chce ešte rokovať. Viac Vanda TUCHYŇOVÁ."
  Vanda TUCHYŇOVÁ, redaktorka:
  "Poslanci KDH a SDKÚ podľa vedenia samosprávy zabrzdili rozvoj kraja. Hlavným dôvodom je presun kapitálových výdavkov do rezervy, za ktorý hlasovali. Podľa Juraja BLANÁRA ohrozili investície za takmer 230 miliónov korún."
  Juraj BLANÁR:
  "Rekonštrukcie domovov sociálnych služieb, škôl."
  V. TUCHYŇOVÁ:
  "Úrad vymenúva konkrétne investičné akcie, ktoré schválením zmien v rozpočte poslanci zastavili. Medzi nimi napríklad nadstavba a rekonštrukcia Považskej galérie umenia v Žiline, nadstavba hlavnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku, prístavba Domova sociálnych služieb v Zakamennom. Pavel PAVLÁSEK z KDH tvrdí, že investície rozdeľuje vedenie samosprávy nerovnomerne a župan ide cestou diktátu."
  Pavel PAVLÁSEK:
  "Teraz sa zdá, že je preferovaný región Kysuce."
  V. TUCHYŇOVÁ:
  "Hovorca úradu Peter KUBICA radikálne odmieta takéto tvrdenia a považuje ich za nezmyselné. Žiada, aby poslanci SDKÚ a KDH boli vo svojich výhradách adresní a menovali konkrétne sporné projekty."
  Peter KUBICA:
  "Ak by ste si pozreli rozpočet, tak vôbec rozpočet nie je iba o jednom regióne, naozaj toto je klamstvo."
  V. TUCHYŇOVÁ:
  "Pavel PAVLÁSEK tvrdí, že Juraj BLANÁR s opozíciou nekomunikoval pri tvorbe rozpočtu tak ako sa žiada."
  P. PAVLÁSEK:
  "V regiónoch sú poslanci na to, aby sa vyjadrovali k projektom. Teraz zvolili koncepciu že úrad pripravoval všetky návrhy a vyberá ich a máme pochybnosti v tom, že či ich vyberal dobre. Väčšina komisií neschválila navrhovaný rozpočet."
  V. TUCHYŇOVÁ:
  "S týmto opäť nesúhlasí hovorca KUBICA. Podľa neho do komisií neprišli žiadne konkrétne návrhy projektov."
  P. KUBICA:
  "Ani jedna komisia nedala nijaké pripomienky, pozmeňujúce návrhy, nezmenila ten rozpočet."
  V. TUCHYŇOVÁ:
  "Podžupan Jozef GRAPA z klubu Smer ‑ SNS ‑ HZDS si myslí, že poslanci SDKÚ a KDH si zamieňajú kompetencie so županom, čím brzdia prácu samosprávy."
  Jozef GRAPA:
  "Majú pocit, že oni majú o všetkom rozhodovať. Tam je predseda volený priamo, má svoje kompetencie. Sú daktoré projekty rozbehnuté, ktoré treba financovať, ktoré boli schválené už vlani."
  V. TUCHYŇOVÁ:
  "Jaroslav PILÁT z organizácie M.E.S.A. 10."
  Jaroslav PILÁT:
  "Nejde až o nejakú veľkú nekorektnosť zo strany poslancov, pretože ak tam je niečo nejasné, tak oni tie peniaze zatiaľ iba odložili, nenavrhli ich minúť na nejaký iný účel."
  V. TUCHYŇOVÁ:
  "Žilinský samosprávny kraj vstúpi začiatkom roka do provizória. SDKÚ a KDH chcú ale so županom rokovať."
  ?:
  "Budem veľmi rád, ak sa nájde konsenzus a schváli sa rozpočet bez veľkého tlaku buď župana alebo zastupiteľstva."
  V. TUCHYŇOVÁ:
  "Hovorca úradu KUBICA súhlasí s názorom, že provizórium nie je ideálny stav. Zároveň ale hovorí."
  P. KUBICA:
  "Ale veď volili to, aby sa o tom viedla naozaj (...) diskusia."
  V. TUCHYŇOVÁ:
  "Peter KUBICA pre Slovenský rozhlas nepotvrdil ani nevyvrátil či župan BLANÁR prijme ponuku na rokovanie s opozíciou."

Spodná navigácia

Aktualizácia: 22.02.2012

Sekcie


Jazykové verzie webstránky