Prezident Andrej Kiska na Žilinskej župe

Historicky prvá návšteva Prezidenta Slovenskej Republiky Andreja Kisku na župe.

 

 

 

 

 

 

12.9.2018, Žilina - Žilinský kraj je prvý, ktorý po župných voľbách a výmene na úradoch navštívil slovenský prezident Andrej Kiska. S predsedníčkou Erikou Jurinovou, podpredsedami Petrom Weberom, Petrom Dobešom, riaditeľom Úradu ŽSK Ladislavom Gabčom a poslancami z jednotlivých poslaneckých klubov župného zastupiteľstva diskutovali v stredu (12.9.2018) o pálčivých problémoch, ktoré kraj trápia či už v oblasti zdravotníctva, školstva či dopravy.

Témou boli aj chýbajúce a nedostavané diaľnice či rýchlostné cesty na čo dopláca celý Žilinský kraj, investori i obyvatelia. „Odznela tu taká prosba zo strany župy, aby sme si uvedomili, že keď štát zabezpečí to, že ide tranzitná doprava napríklad cez Kysucké Nové Mesto, tak by aj štát mal pomôcť tento problém vyriešiť, aby sa tadiaľ dalo dostať,“ uviedol prezident.

Erika Jurinová pripomenula, že Žilinský samosprávny kraj sa od 16. do 22. septembra zapojí do Európskeho týždňa mobility. Župa v rámci neho poskytuje cestujúcim zľavy na cestovnom v prímestskej autobusovej dopravy. Cieľom je, aby ľudia využili namiesto auta autobusy. „Snažíme sa to obdobie, kedy nám vláda zatiaľ veľmi nepomáha s dostavbou diaľnic urobiť všetko pre to, aby sme ľudí nasmerovali do verejnej dopravy. Ale to znamená vytvoriť také podmienky, aby to bolo pre ľudí zaujímavé a aby dlho nečakali na jednotlivé vlaky a autobusy,“ povedala Erika Jurinová.

Žilinská županka informovala prezidenta o spustení programov, ktoré majú prilákať zdravotníkov do nemocníc, či motivovať študentov medicíny pre prácu v župných nemocniciach. „Naša župa naštartovala rôzne motivačné programy ako čo najviac zdravotníckych pracovníkov prilákať do našich nemocníc, ktoré sú bohužiaľ často na okraji ich záujmu, lebo sa nachádzajú v odľahlejších oblastiach, ale aj tam žijú ľudia. Verím, že tieto programy ich pomôžu pritiahnuť do našich zariadení,“ priblížila županka.

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.09.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky