1. február 2017

Župné lekárne vrátili do zdravotníctva 130-tisíc eur

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 1. február 2017

Verejné lekárne, ktoré postupne od roku 2012 otvoril Žilinský samosprávny kraj vo svojich nemocniciach a poliklinike, dosiahli v minulom roku hospodársky výsledok 130-tisíc eur. Oproti predchádzajúcemu roku ide o nárast vo výške 20-tisíc eur. „Financie, ktoré získajú naše lekárne, putujú automaticky späť k pacientom a nie do súkromných rúk. Nemocnice ich používajú na rozvoj zdravotnej starostlivosti, nákup nevyhnutých pomôcok či prístrojového vybavenia. Ide o návrat k finančným prostriedkom, ktoré nemocniciam zobrala privatizácia a znemožnila im takýmto spôsobom rozvíjať oblasť verejného zdravotníctva,“ vysvetlil žilinský župan Juraj Blanár. 

ŽSK v pôsobnosti ako jeden z mála krajov na Slovensku štyri župné nemocnice a jednu polikliniku, v ktorých sa kraju podarilo otvoriť už päť takýchto lekární. Dve sú pre pacientov k dispozícii v Kysuckej nemocnici v Čadci, jedna v Hornooravskej nemocnici v Trstenej, Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši a taktiež v Oravskej poliklinike v Námestove. „Pacienti nákupom v našich lekárňach podporujú priamo nemocnice. Minulý rok ma potešila správa, že podobným spôsobom by mali fungovať aj lekárne v štátnych nemocniciach. Verím, že sa ministerstvu tento krok podarí rozšíriť v čo najväčšom počte zdravotníckych zariadení,“ uviedol predseda ŽSK.

Žilinská župa prevzala nemocnice v roku 2003 v procese delimitácie od štátu s veľkým modernizačným dlhom. „Ich hospodársky výsledok bol v tej dobe mínus 12 miliónov eur. Nám sa podarilo zmeniť spôsob managementu a správy nemocníc. Tie  už dnes svoje záväzky nezvyšujú, naopak hospodária vyrovnane a v kladných číslach,“ zdôraznil J. Blanár s tým, že k 30. 11. 2016 bol výsledok hospodárenia nemocníc vo výške plus 1,3 mil. eur. „Pracujeme ďalej aj na ich obnove, okrem budovania lekární, rekonštruujeme oddelenia, vytvárame pre pacientov a lekárov nové priestory a neustále zvyšujeme kvalitu i komfort. Odkedy sú nemocnice v našej pôsobnosti, investovali sme do ich rozvoja viac ako 36,8 mil. eur a stále hľadáme ďalšie spôsoby, ako ich posúvať vpred,“ uzavrel žilinský župan.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK