Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

 
Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy

Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy od 1.1.2019

Objednané kilometre

Prepravení cestujúci

Úspora CO2 v kg

 
Mami Oci

Mami Oci

 

1. február 2017

Župné lekárne vrátili do zdravotníctva 130-tisíc eur

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 1. február 2017

Verejné lekárne, ktoré postupne od roku 2012 otvoril Žilinský samosprávny kraj vo svojich nemocniciach a poliklinike, dosiahli v minulom roku hospodársky výsledok 130-tisíc eur. Oproti predchádzajúcemu roku ide o nárast vo výške 20-tisíc eur. „Financie, ktoré získajú naše lekárne, putujú automaticky späť k pacientom a nie do súkromných rúk. Nemocnice ich používajú na rozvoj zdravotnej starostlivosti, nákup nevyhnutých pomôcok či prístrojového vybavenia. Ide o návrat k finančným prostriedkom, ktoré nemocniciam zobrala privatizácia a znemožnila im takýmto spôsobom rozvíjať oblasť verejného zdravotníctva,“ vysvetlil žilinský župan Juraj Blanár. 

ŽSK v pôsobnosti ako jeden z mála krajov na Slovensku štyri župné nemocnice a jednu polikliniku, v ktorých sa kraju podarilo otvoriť už päť takýchto lekární. Dve sú pre pacientov k dispozícii v Kysuckej nemocnici v Čadci, jedna v Hornooravskej nemocnici v Trstenej, Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši a taktiež v Oravskej poliklinike v Námestove. „Pacienti nákupom v našich lekárňach podporujú priamo nemocnice. Minulý rok ma potešila správa, že podobným spôsobom by mali fungovať aj lekárne v štátnych nemocniciach. Verím, že sa ministerstvu tento krok podarí rozšíriť v čo najväčšom počte zdravotníckych zariadení,“ uviedol predseda ŽSK.

Žilinská župa prevzala nemocnice v roku 2003 v procese delimitácie od štátu s veľkým modernizačným dlhom. „Ich hospodársky výsledok bol v tej dobe mínus 12 miliónov eur. Nám sa podarilo zmeniť spôsob managementu a správy nemocníc. Tie  už dnes svoje záväzky nezvyšujú, naopak hospodária vyrovnane a v kladných číslach,“ zdôraznil J. Blanár s tým, že k 30. 11. 2016 bol výsledok hospodárenia nemocníc vo výške plus 1,3 mil. eur. „Pracujeme ďalej aj na ich obnove, okrem budovania lekární, rekonštruujeme oddelenia, vytvárame pre pacientov a lekárov nové priestory a neustále zvyšujeme kvalitu i komfort. Odkedy sú nemocnice v našej pôsobnosti, investovali sme do ich rozvoja viac ako 36,8 mil. eur a stále hľadáme ďalšie spôsoby, ako ich posúvať vpred,“ uzavrel žilinský župan.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 01.02.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky