7. september 2016

Župné cyklobusy môžete využiť posledných 19 dní

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 7. september 2016

Už len 19 dní budú premávať jedinečné autobusy vybavené špeciálnymi cyklovozíkmi. Žilinská župa aj tento rok pripravila pre milovníkov cyklistiky úspešný koncept cyklobusov, ktoré toto leto prepravili od polovice júna do konca augusta už 933 cestujúcich s bicyklami. „V porovnaní s minulým rokom cyklobusy využilo zatiaľ o tri stovky cyklistov viac a verím, že záujem bude rásť i posledných takmer 20 dní. Teší ma, že aj takýto spôsob cykloturizmu si získal obľubu v našom kraji. Cyklistiku podporujeme dlhodobo a cyklobusy sú výborným spôsobom, ako ju ďalej priblížiť našim obyvateľom a návštevníkom,“ priblížil iniciatívu Žilinskej župy jej predseda Juraj Blanár, podľa ktorého takto upravené autobusy prilákali najmä rodiny s deťmi, ale tiež náročnejších cyklistov. „Cyklobus do Bystrickej doliny previezol 765 „cyklocestujúcich“ a odvoz medzi Terchovou a Žilinou využilo 168 záujemcov. Na Kysuciach máme autobus vyťažený podstatne viac. Táto trasa je menej náročná a vhodná aj pre menej zdatných cyklistov, ktorí oceňujú práve možnosť odviezť sa až do Novej Bystrice. Odtiaľ môžu prejsť trasu napríklad do Krásna nad Kysucou a tam opäť nasadnúť na cyklobus smerujúci domov. V Terchovskej doline sú zase trasy obľúbené skôr skúsenejšími bikermi,“ informoval žilinský župan. 

Riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý pripomenul, že tento rok cyklobusy jazdili počas prázdnin nielen cez víkendy, ale aj v piatky. Od začiatku školského roka premávajú opäť štandardne už iba každú sobotu, nedeľu a počas sviatkov. Za lístok zaplatia cyklisti bežnú cenu a dokúpia si len miestenku pre bicykel za 50 centov. „Miestenky sa dajú zakúpiť aj na webe www.amsbus.sk alebo osobne v Klientských centrách SAD Žilina, ktoré cestujúci nájdu v OC Mirage v Žiline a na autobusových staniciach v Žiline, Martine a Čadci,“ uviedol I. Mokrý.

Cyklobusy vyrazia do Terchovskej a Bystrickej doliny tento rok naposledy v nedeľu 25. septembra. Bližšie informácie o tarifných a prepravných podmienkach a o cestovnom poriadku nájdu záujemcovia na internetovej stránke Žilinskej župy www.zilinskazupa.sk alebo na stránke zmluvného dopravcu www.sadza.sk.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK