11. máj 2016

Župné asfaltové leto

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 11. máj 2016

Stredné školy v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja čaká komplexná obnova poškodeného stavu povrchov chodníkov, prístupových ciest a spevnených plôch. Spolu 400-tisíc eur vyčlenila Žilinská župa na rekonštrukciu viac ako 28-tisíc metrov štvorcových okolia škôl v regiónoch Kysuce, Turiec, Liptov, Orava a Horné Považie. 

„Prioritou sú pre nás toto leto naše stredné školy. Zatiaľ čo si budú žiaci užívať letné prázdniny, chceme opraviť a skultivovať okolie štrnástich škôl, aby sa v septembri študenti a učitelia vrátili už do nového. Predpokladáme, že na obnovu budeme potrebovať 3,5-tisíc ton asfaltu,“ priblížil žilinský župan Juraj Blanár. Podľa slov generálneho riaditeľa Správy ciest ŽSK Ivana Fábryho s prácami začnú cestári najskôr na Liptove. „V Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku, Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši a Hotelovej akadémii v Liptovskom Mikuláši začnú naši pracovníci s úpravami okolia už v júli. Koncom prvého prázdninového mesiaca sa bude asfaltovať ďalej v areáli turčianskeho Gymnázia v Martine a Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach,“ uviedol I. Fábry. Najväčšie práce si vyžiada okolie škôl Horného Považia, ktorých sa v kraji nachádza najviac. Asfaltizácia prebehne v žilinskej Strednej zdravotníckej škole, Strednej priemyselnej škole stavebnej, Dopravnej akadémii, Strednej odbornej škole elektrotechnickej, Strednej odbornej škole poľnohospodárskej a Spojenej škole. August bude patriť i kysuckým školám, a to Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste a Strednej odbornej škole technickej v Čadci. Cestári nezabudnú ani na Oravu, kde okolie obnovia v Gymnáziu A. Bernoláka v Námestove.

„Som rád, že sa nám podarilo vyčleniť financie práve na tento účel a teším sa, keď budú rekonštrukcie skončené a areál našich škôl bude opäť o niečo krajší. Pravidelne sa snažíme obnovovať naše stredoškolské budovy a ich okolie, preto už teraz môžem povedať, že aj tento rok budeme pokračovať i v ďalších plánovaných investíciách. Zatepľujeme, meníme okná, modernizujeme učebne a chceme, aby sme premenili budovy, chodníky a prístupové cesty, ktoré boli vystavané pred desiatkami rokov, slúžili našim deťom na čo najlepšej úrovni,“ uzavrel predseda ŽSK.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK