13. apríl 2016

Župan odovzdal ocenenie mladým divadelníkom

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 13. apríl 2016

Prehliadka detskej dramatickej tvorivosti vyvrcholila jubilejným už 20. ročníkom krajskej postupovej súťaže Detský divadelný medveď 2016 v priestoroch najstaršieho bábkového divadla na Slovensku. V Bábkovom divadle v Žiline sa počas utorka a stredy predstavilo 11 amatérskych divadelných súborov z regiónov Horné Považie, Kysuce, Orava, Liptov a Turiec. „Vzťah mladých ku kultúre je náročné budovať, keďže dnes už existuje množstvo iných výdobytkov techniky, ktoré berú ich pozornosť. Preto si veľmi cením aktivitu učiteľov, divadelníkov, režisérov a rodičov, ktorí svoje deti vedú práve k divadlu. Tohtoročný jubilejný ročník predstavil mladých hercov, ktorých možno v budúcnosti uvidíme aj v našich televíznych seriáloch či na doskách Slovenského národného divadla. A verím, že z nášho kraja spoznáme mnoho nových talentov, ktoré budú Žilinskú župu úspešne reprezentovať doma i vo svete tak, ako nám to včera i dnes detskí herci predviedli,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. 

Súčasťou prehliadky boli i rozborové semináre, počas ktorých odborná porota s dlhoročnými skúsenosťami zhodnotila jednotlivé inscenácie. V kategórii Súťaž s inscenáciou sa víťazom stala Súkromná Základná umelecká škola (ZUŠ) A. Stodolu Kľúčik z Martina s hrou Rysavá Jalovica. Súbor získal zároveň nomináciu na celoštátnu súťaž Zlatá Priadka v Šali a z rúk žilinského župana si prevzal hlavnú cenu. Prvé miesto a rovnako postup na celoštátnu súťaž Divadlo a deti v Rimavskej Sobote v kategórii dospelákov hrajúcich pre deti si odnieslo Divadlo mladých pri GVO Žilina s inscenáciou Pavlína z úľa. „Blahoželám všetkým zúčastneným. Detské divadlo má svoje čaro a ja dúfam, že mladí herci využijú skúsenosti aj z tejto súťaže a o rok sa tu stretnú znovu s novými zaujímavými divadelnými hrami,“ uzavrel J. Blanár. 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 15.04.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky