10.február 2020

Župa zlepšuje podmienky v sociálnych službách

 

 

 

 

10.2.2020, Žilina – Žilinská župa dnes (pondelok 10.2.) slávnostne otvorila zrekonštruované priestory Centra sociálnych služieb (CSS) Horelica v Čadci. Investíciu v celkovej výške viac ako 450-tisíc eur financovala župa. Výsledkom stavebných prác je úspora energií pre zariadenie a väčší komfort klientov.

CSS Horelica tvoria tri samostatné časti, pričom rekonštrukcia sa realizovala na dvoch z nich. V rámci prác sa zateplil obvodový plášť aj strop nad nevykurovanými priestormi suterénu, položila sa nová strešná krytina. Nové sú aj vstupné dvere, opravila sa dlažba aj bleskozvod. Kompletnou obnovou prešli aj balkóny (vymenili sa podlahy, nosná konštrukcia aj celá oceľová konštrukcia zábradlia). ,,Verím, že sa klienti budú cítiť vo vynovených priestoroch dobre. Sú nielen krajšie, modernejšie, ale aj bezpečnejšie. V priestoroch je teplejšie a zároveň sa šetrí energia,“ povedala županka Erika Jurinová. Ako dodala, niektoré budovy, v ktorých prebieha pobytová i denná starostlivosť majú často tie najlepšie časy za sebou. ,,Je to súčasť veľkého modernizačného dlhu, ktorý si mnohé centrá sociálnych služieb v našom kraji dlhodobo tlačia pred sebou. Našou snahou je však zveľaďovať  naše zariadenia tak, aby sme spríjemnili pobyt ich obyvateľom a uľahčili prácu zamestnancom,“ uzavrela županka. Rekonštrukcia sa realizovala za plnej prevádzky.

CSS Horelica poskytuje starostlivosť 205 prijímateľom sociálnych služieb. Pôsobí ako zariadenie pre seniorov, domov sociálnych služieb, špecializované zariadenie a poskytuje aj službu včasnej intervencie. Prestavba exteriéru v takomto rozsahu sa v zariadení realizovala po prvý raz. Posledná väčšia rekonštrukcia bola v roku 2014 , kedy sa obnovila kuchyňa a jedáleň (viac ako 302-tisíc eur).

V uplynulom roku župa ukončila rekonštrukcie v zariadeniach sociálnych služieb v hodnote viac ako 900-tisíc eur. V obnove centier pokračuje aj teraz. Rozsiahla stavebná akcia je rozbehnutá v CSS Park v Čadci, výsledkom ktorej majú byť stavebné úpravy budovy a nový lôžkový výťah v celkovej investícií zhruba 500-tisíc eur. Zároveň sa pracuje aj v CSS Synnómia v Žiline a DSS Méta Martin (stavebné úpravy a zateplenie budovy), či v Zariadení pre seniorov, DSS a útulok Harmónia  v Žiline (rekonštrukcia budovy a elektroinštalácie).


Spodná navigácia

Aktualizácia: 10.02.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky