26. september 2019

Župa začala s opravou „tankodrómu“ na Semeteši

 

 

 

 

 

20. september 2019, Žilina – Žilinská župa začína s dlho očakávanou opravou cesty Turzovka – Semeteš, ktorá je spojnicou medzi Horným Považím a Kysucami. Zároveň bolo tento týždeň odovzdané stavenisko aj vo Vitanovej a v rekonštrukcii sú tiež úseky medzi Varínom a Zázrivou. Na všetky tri akcie sa podarilo získať prostriedky z eurofondov, dokopy vyše 3,6 milióna eur.

Oprava cesty cez Semeteš bude stáť viac ako jeden milión eur. Župa na ňu čerpá prostriedky z operačného programu IROP, pričom spolufinancovanie je vo výške päť percent z celkovej sumy. Projekt počíta s rekonštrukciou úseku dlhého 4,1 kilometra a jedného mosta. ,,Som rada, že vodiči a obyvatelia, ktorým zničená cesta strpčovala život si budú môcť konečne vydýchnuť. Cesta cez Semeteš je v nevyhovujúcom stave, do ktorého sa však nedostala za posledný rok, ale je dôsledkom niekoľkých predchádzajúcich období. Rekonštrukcia je finančne náročná a župa sa snažila získať prostriedky na jej opravu z európskych finančných zdrojov, no žiadosti neboli viackrát úspešné. Projekt a zároveň finančný príspevok schválený až minulý rok,“ uviedla županka Erika Jurinová. Župa po schválení financií zabezpečila súťaž na projektovú dokumentáciu a následne na dodávateľa stavby.

Termín začiatku realizácie výrazne posúvali povinné kontroly Riadiaceho orgánu ministerstva, ktoré trvali takmer pol roka. Výsledky z kontroly boli župe doručené až koncom augusta 2019. Až potom mohla byť podpísaná zmluva so zhotoviteľom, odovzdané stavenisko a začať samotná stavba. Rekonštrukcia cesty bude rozdelená na etapy a pokračovať bude aj po skončení zimy v roku 2020.

 

Rekonštrukcia cesty II/583 Gbeľany - Zázrivá v dĺžke 1230 m

 

V tomto roku župa zatiaľ opravila viac ako 24 kilometrov ciest II. a III. triedy a zrekonštruovala tri mosty. Stavebný ruch však neutíchne až do zimy. Z fondov Európskej únie sa opraví dokopy trojkilometrový úsek cesty medzi Varínom a Zázrivou v celkovej investícií viac ako 540-tisíc eur. Tento týždeň župa odovzdala stavenisko aj vo Vitanovej, kde sa v rámci projektu Tatry spájajú opraví takmer šesťkilometrový úsek cesty a jeden most v celkovej investícií viac ako 2 mil. eur. V nasledujúcich dňoch budú pokračovať resp. budú ukončené práce aj na ďalších 12-tich kilometroch ciest - v Rosine v okrese Žilina, na troch úsekoch v okrese Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Dolný Kubín, na štyroch úsekoch v okrese Námestovo a na dvoch úsekoch v okrese Turčianske Teplice.

V auguste boli spustené práce aj na desiatich mostoch za viac ako 860-tisíc eur. Najrozsiahlejšia rekonštrukcia začala na moste v obci Vrícko, kde sa kompletne vymení mostný zvršok. Ďalšie rekonštrukcie mostov sa realizujú v regióne Horné Považie v obciach Svederník, Dolná Tižina, Dlhé Pole, Zbyňov, na Turci v obciach Moškovec, Ivančiná, Lazany a na Kysuciach v Oščadnici a Vysokej nad Kysucou.

ŽSK vlastní 1 417 km ciest druhej a tretej triedy a 786 mostov, v nevyhovujúcom a havarijnom stave je približne 200 km ciest a v zlom a veľmi zlom stave 173 mostných objektov.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 26.09.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky